Askerlikle ilgili önemli değişiklikler

Harp Akademileri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Askerlikle ilgili önemli değişiklikler

Kanuna göre, Milli Güvenlik Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi yerine, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi oluşturulacak.

“Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisinde; müdavimlere, müşterek ve birleşik karargah ve birlikler seviyesinde planlama, yönlendirme ve kontrol teknikleri ile bu karargah ve birliklerin faaliyetlerini yönetecek tarzda öğrenim vermek, milli güvenlik konularında bilgi ve yetenek kazandırmak ve bünyesinde açılan kursları yönetmek” ile “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak, Genelkurmay Başkanlığı'nın yapacağı plana göre, Harp Akademileri bünyesinde açılacak çeşitli kurslar ile komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine katılan subayların, mesleki bilgi, sevk ve idare kabiliyetlerini geliştirmek” Harp Akademileri'nin görevleri arasında sayılacak.

Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi'ne, Kuvvet Harp Akademileri'ni bitirmiş kurmay subaylar katılacak. İhtiyaç halinde, TSK'da üst düzey yönetici görevi alan veya alacak subaylar da Akademi bünyesinde açılacak kurs ve sertifika programına katılabilecek.

Olumlu nitelik belgesi verilmeyen subaylar öğrenime alınmayacak

Harp Akademileri ile komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine girişte “eşinin tutum ve davranışları” kriter olmayacak. Bunun yerine, sıralı üç sicil amirinden en az ikisi tarafından Akademiye girmeye layık görülmeyerek hakkında olumlu nitelik belgesi verilmeyen subaylar, Kuvvet Harp Akademileri ile komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine alınmayacak.

Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisinde eğitim öğretim süresi kurmay subaylar için 5 ay olacak.

Kuvvet Harp Akademileri ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisinde, eğitim öğretim süreleri; strateji ve taktikteki yenilikler veya uluslararası askeri politik şartlar gibi sebeplerle Genelkurmay Başkanlığı'nca uzatılabilmenin ve kısaltılabilmenin yanı sıra bu eğitim öğrenimin bir kısmı uzaktan eğitim şeklinde verilebilecek.

Kanunla, komutanlık ve karargah subaylığı öğreniminden çıkarılma ve çıkma esasları belirleniyor.

Komutanlık ve karargah subaylığı öğrenimine müracaat etme hakkı bulunanlara, müktesep haklar da dahil olmak üzere, bu öğrenimin yüz yüze eğitim safhasını yarbaylığın 2. yılında tamamlamış olması şartıyla, 1990 ve 1991 çıkışlı subaylara 7 yıl giriş hakkı tanınacak.

Muvazzaflık hizmeti esnasında eşi doğum yapan ya da eşinin anne veya babası vefat eden erbaş ve erlere, askerlik hizmetinden sayılacak şekilde 10 gün izin verilecek.

18 yaşından aşağı, 65 yaşından yukarı ve malul ve sağlığı bozulmuş olanlarla, bakıma muhtaç çocuğu olan ve gebe bulunan kadınlar, şahsi mükellefiyete tabi tutulmayacak. Yaş sınırı yasa değişikliğinden önce 15 yaşından aşağı olarak düzenlenmişti.

Kanunla, asker temin faaliyetlerinin farklı tarihlerde yapılmasından dolayı, adayların yaşlarının hesaplanmasında yaşanan karışıklıkların ve aday mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla değişiklik yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 14. maddesindeki “kadın” ifadesi de “bayan” olarak değiştirildi.

Eğitimi tamamlamayanların rütbe bekleme süreleri uzatılmayacak

Tıpta uzmanlık eğitimini herhangi bir nedenle tamamlayamayan tabip subayların rütbe bekleme süreleri uzatılmayacak.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde tıpta uzmanlık öğrenimi nedeniyle rütbe bekleme süresi uzatılan askeri personelin nasıp düzeltmesi, geçmişe dönük olarak yeniden yapılacak. Ancak yapılacak nasıp düzeltmeleri nedeniyle geçmişe yönelik maaş ve özlük hakkı farkı ödenmeyecek.

İstekli olan ve yönetmelikle belirtilen niteliklere sahip, muvazzaflık hizmetini yapmakta olan çavuş, onbaşı ve erler ile bunlardan terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş olanlar, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak şartıyla istenilen belgelerle başvuracak.

Astsubay meslek yüksekokulu giriş sınavında, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 25 yaşını bitirmeme şartı aranacak.

En az 4 yıllık fakülte veya yüksekokulları bitirenlerden; düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını, lisans üstü eğitimini tamamlamış olanlardan 32 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli subay olabilecek.

Genelkurmay Başkanlığı'nca tespit edilecek bölüm veya branşlarda fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullarını bitirenlerden; düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ilk günü itibariyle lisans öğrenimi bitirenler için 27 yaşını, önlisans öğrenimi bitirenler için 24 yaşını bitirmemiş olanlar ile aynı şartlara haiz uzman erbaşlar ise sözleşmeli astsubay olabilecek.

Uzman erbaşlara peşin maaş

Sözleşmeli erler ise en az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olacak.

Uzman erbaşların aylıkları her ayın başında peşin olarak ödenecek. Emekliye ayrılma ve ölüm hallerinde, o aya ait peşin ödenen aylık geri alınmayacak.
Vefat eden veya SGK tarafından ilgili mevzuat hükümleri gereğince emekliye ayrılan sözleşmeli erbaş ve erlerden de o aya ait peşin ödenen aylık geri alınmayacak.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında bulunmayan erbaş/er ve yedek subay askeri öğrencilerin refakatçilerinin beslenme gereksinmeleri de hastanelerce karşılanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
AKP Yİ SEVİYORUM ADAMLAR HER ŞEYİ KULLANARAK ALTAN MALI GÖTÜRÜYORLAR HANİ DERLER YA KARINCAYI BİLE BELİNİ İNCİTMEDEN DİYE O MİSAL BİZİM MİLLETİ DE ARA SIRA İNCİTEREK ARA SIRA İNCİTMEDEN
hani astsubayların uzman jandarmaların hakkı nerde iyileştirme. olan zaten alt rütbedeki askerlere oluyor üst rütbeler işini bir şekilde yürütüyor zaten. ezilen hep astsubaylar ve uzman jandarmalar oluyor. siz onu bunu bırakında törörle mücadele edin.
profesyonel ordu projesi fos çıktı ellerinde patladı hazır da işsizlik almış başını gidiyor yap milleti subay ondan sonra gönder teröristin üstüne,nerde özel harekatçılar?nerde bordo bereliler?nerde profesyonel ordu?
günlerce astsubaylar dertlerini anlattı tamam düzeltecez dediler yukarıda bir tane astsubayla ilgili haber yok yine subaylara herşey subaylara yazıklar olsun
aman kardeşim bunların düzeltmesi eksik kalsın bunlar yasayı değil daha astsubayları düzeltir zarar verirler...
BUNLARLA UĞRAŞACAĞINIZA,TERÖRÜ DURDURUNNNNNNNNNNNNNNN............
evvleli askerin içindeki ajanlar kaybolursa terör öylr biter
KİM SENİN DERDİNLE UĞRAŞSIN BUNLARIN DERDİ BAŞKA HALEN ANLAMADINIZ MI?
günlerce haftalarca kamuoyunu meşgul eden astsubay hakları ile ilgili bir tane düzeltici iki kelam yazı yok.bunlar astsubay yasasını değil astsubayı düzerler pardon düzeltirler.yazıklar olsun .
KİM SENİN DERDİNLE UĞRAŞSIN AKP'NİN DERDİ BAŞKA HALEN ANLAMADIN MI?
olan alt rütbedeki askerlere oluyor subaylar zaten şartları çok iyi yani olan astsubaya ve uzman jandarmaya oluyor.
ANAYASA REFERANDUMUNDA DAHA ÇOK ÖZGÜRÜK,DAHA ÇOK DEMOKRASİ,İŞÇİLERE DAHA ÇOK HAKLAR GELECEK DİYEREK O REFERNDUMDA ALDIKLARI SONUÇTAN SONRA ARTIK HER ALANDA 1 TUTAM HAVUÇ TUZAĞI RAHATÇA KULLANILIYOR.İŞÇİLERE SENDİKAL HAK DEDİLER GIREV HAKLARINI SAVUNAN THY ÇALIŞANLARINI İŞTEN ATTILAR,PARASIZ EYİTİM DİYE PANKART KALDIRANA 8 YIL CEZA VERİLDİ.BU ÇAĞDA DÜNYA REEL BİLİMLER PEŞİNDE KOŞARKEN MİLLETİ DAHA RAHAT KÖLELEŞTİRMEK DENEN 12 YIL KESİNTİLİ EYİTİMDE GENE ZORUNLU EYİTİMİ 12 YILA ÇIKARACAĞIZ TUZAĞIYLA ÇIKARILMADIMI.KURBAĞASOĞUK SUYA KONUR YAVAŞ YAVAŞ ISTILARAK HAŞLANIR,İŞTE AYNI TAKTİK,YAVAŞ YAVAŞ
mynet haberlerinde islam devrminden önceki iranı gösteren fotoğraflar var yıllar sonra islam devriminden önceki türkiye diyede eski fotoğraflara bakarız artık....
yahidi devrimi bitdi islam devrimii başladı
uzman erbaşlara kanun cıkarmak için yola cıkıyorlar ama yine subaylara hak hukuk veriliyor hep bana hep bana nereye kadar
şu rezilliği düzelttiği için gercekten akp ye teşekkür ediyorum. neymiş efendim kurmay olucak askerin eşini başı bağlı olamazmış bu nedir ya ne anlama geliyo biri bana bi açıklıyabilirmi.. başı bağlı olan ne ile suçlanıyo yada ne gözle görülüyo.. benim eşimde annemde başını özel durumlar hariç örtmüyolar ancak örten akrabalarımız ninelerimniz var, onlar ne gözle görülüyoki? bunu geçte olsa düzelttiği için akp yeteşekkürler.. saçı açık olmuş kapalı olmuş bunlar boş meseleler hepsi bi oyun ve bizde bu oyuna alet oluyoruz, önemli olan şey insanın içndekidir..
SEN KURMAY OLACAKTINDA KARIN TÜRBANA MI TAKILDI?
başka hiç bir silahınız yok varsa yoksa türbanımızı isterük yaygarası hadi bakalım türban serbest oldu. zaten yasağıda kendiniz koymuştunuz eğer laik devlet yıkmak değilse amaç burada durulması gerekir. yok değilse memurlarada türban isteyin mesai sattlerini namaz sattlerine göre ayarlayın. sokaklarda dahi örtünmeyi şart koşun. içkiyi tamamen yasaklayın ama yurt dışına satın araplar gibi zenginleriniz oralarda içer nasılsa. ama kanunlarınızı bize zorlamayın kendiniz layığınızı bulun bize hakkımız olan toprağı verin biz kendi kanunlarımızla kendi layığımızı bulalım.bize bulaşmayın.
BİRDE MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞINI KALDIRSANIZ, MECLİS YOLSUZLUKLARI ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSA ÖZEL YETKİLİ SAVCI VE MAHKEMELER HAKLARINDA DOSYA VE ŞAYİA OLAN BAŞTA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN,I ARAŞTIRSA,İŞTE O ZAMAN TÜRKİYE DEMOKRASİ İLE İDARE EDİLİYOR DİYEBİLİRİZ
Askerlik 12 aya düşürülmeli.
KİMSE BUNLARA DUR DİYEMEZ ARTIK. ÜLKENİN TEMELLERİNİ ELE GEÇİRDİLER.
Bu Arada Bir ara Kamuoyunda Sürekli Anlatılan Sözleşmeli Er İşi Ne Oldu.Bir Tertip Aldılar Ondan Sonra Ses Seda Çıkmadı.Yoksa Yeterlı Talep mi yok ?
insanın ömründen 15 ay calıyorsunuz.askerlik süresini kısaltın.bizene uzmandan subaydan.zaten askerde sırf onların kölesi oluyoruz
YAA ŞU UZMANÇAVUŞLUK YAŞINI DA Bİ YÜKSELTSELERDİ YA
insallah su istimal edilmez hayırlı olsun .
Hazır eliniz değmişkenbir madde ekleyin F tipi okullardan yetişmeyen örencilerin HARPOKULLARINA giremiyeceği,eskaza girmiş ise komuta kademesinde görev alamıyacağı hükme bağlanarak olsun bitsin.Parça parça uğraşmayagerek yok.
1993-1995 yıllarında terör olayları nedeniyle askerlik süreleri uzatılan ve terör mağduru statüsü veripte daha sonra bu terör mağdurluğu statüsünü geri aldınız elimizden.bu hakkımızı geri vermeyi neden düşünmediniz !!!!! ilk öğretim mezunlarını sözleşmeli er olarak şimdi alıyosunuz neden bu zamana kadar geciktiniz ?? ey genel kurmay başkanlığı yada KKK.yada,ilgili kurum her neyse?????
Diğer Haberler