Aslında hiç susmadık ki!

Müebbet hapse mahkum olan İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'i eleştirmişti.

Aslında hiç susmadık ki!

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde darbe girişimiyle suçlanarak müebbet hapse mahkum edilen 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, halen Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten Orgeneral Necdet Özel'i eleştirmesini askeri kaynaklara sordu.

İşte Fikret Bila'nın ı yazısı...

İstanbul Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezası verilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Hürriyet’e gönderdiği mektup, kararın hukuki eleştirisinin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e de sitem yolluyordu.

İlker Paşa, Necdet Paşa’ya soruyordu:
“Bugün Genelkurmay Başkanlığı makamında oturan komutan, verilen bu kabul edilemez karar karşısında kurumsal sorumluluğu gereği olarak, Sn. Başbakan’ın da kabul etmeyerek tepki gösterdiği bu konuda devam eden sessizliği sürdürecek midir?”

İlker Paşa’nın böyle suçlayıcı bir soru sorması ve bunu kamuoyuna açık bir şekilde yapmasının Necdet Paşa için çok üzücü olduğunu söylemeye gerek yok. Necdet Paşa’nın bu soruya yanıtının ne olduğunu öğrenmeye çalıştım. Hem askeri hem de sivil çevrelerle yaptığım temaslar sonucunda aldığım yanıtları özetlersem, Necdet Özel Paşa açısından yanıtın, “Hiç susmadık ki” olduğunu söyleyebilirim.
Aldığım yanıtlardan biri şu oldu: “Genelkurmay Başkanı’nın kamuoyuna açıklama yapmamış olması, sustuğu anlamına gelmez. Dışarıdan sessiz görünebilir ama hemen her gün bu konuya mesai ayırmış ve yetkili muhataplarıyla yaptığı resmi ikili görüşmelerde de İlker Paşa başta olmak üzere komutanlara yöneltilen suçlamaların kabul edilemez olduğunu, uzun tutukluluğa çare bulunması gerektiğini hep yüksek sesle söylemiştir. Siz sanıyor musunuz ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Sayın Başbakan’ın İlker Paşa’yla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda Özel Paşa’nın iyi ilişkilerinin ve verdiği bilgilerin hiç payı yoktur? Özel Paşa’nın sesi belki dışarıdan duyulmuyordu ama devlet katında duyması gereken yetkililer hemen her gün duyuyorlardı. Bu bakımdan Genelkurmay Başkanı’nın, komutanlara yöneltilen suçlamalar, tutuklu yargılanmaları ve nihayet verilen ağır cezalar karşısında sesiz kaldığını düşünmek haksızlık olur. Özel Paşa samimiyetle her fırsatta duyduğu derin üzüntüyü yansıtmış; bir Genelkurmay Başkanı’nın terörist ilan edilmesinin, TSK’nın terör örgütü olarak gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini yüksek tonla devlet katında sık sık dile getirmiştir.”

“Beni ve TSK’yı yaraladı”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in, İlker Paşa ve komutanlara yöneltilen “terör örgütü üyesi” suçlaması karşısında, görüşünü “Bu yargılanan komutanlarımız için de, bizler için de, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için de bir onur meselesidir. Rahat çalışmamız için TSK’nın üzerindeki bu yükün kaldırılması gerekir” diye özetlenebilecek şekilde birçok kez dile getirdiği de sivil kanattan aldığım yanıtlar arasındaydı.
Keza bir başka yanıtta Özel Paşa’nın hissiyatını “Bu durum beni ve TSK’yı çok derinden yaraladı, üzüntüm çok derindir, ailelerin çektiği büyük acıyı aynen paylaşıyorum” diye yansıttığı da vardı.
Askeri çevreden aldığım yanıt Özel Paşa’nın daha önce kamuoyuna yönelik açıklamalardaki görüşlerine de atıf yapıyordu:

“TSK’nın terör örgütü gibi algılanmasına yol açabilecek türden açıklamalar, komutan olarak şahsımı ve bütün TSK mensuplarını derinden üzmekte ve rahatsız etmektedir. Bu haksız ithamlar ve mesnetsiz yakıştırmalar, özellikle zor bir dönemden geçtiğimiz şu süreçte ne TSK’ya ne de Türkiye Cumhuriyeti devletine bir fayda sağlamakta, aksine TSK aleyhine faaliyet gösteren mihraklara güç kazandırmaktadır.”

“Zarar verirdi”

Yanıtın bir parçası olarak aldığım bir değerlendirme de Genelkurmay Başkanı’nın selefleri gibi kamuoyu üzerinden tepki verip tartışmalara yol açmasının, tutuklu komutanlara ve TSK’ya zarar vereceği düşüncesiydi. Şöyle izah edildi:
“Eğer Özel Paşa medya üzerinden açıklamalar yapsaydı hem tutuklu komutanlara zarar verir hem de yargıyı etkilemeye çalışmakla suçlanırdı. Bunun örnekleri önceki komutanlar döneminde yaşandı. Bu nedenledir ki, Özel Paşa bu yöntemi doğru bulmadı ve söyleyeceklerini resmi zeminlerde, ikili görüşmelerde dile getirdi ve her gün de takip etti. Anayasal zeminlerde yetkili kişilere hukuki durumu açıklayarak, yöneltilen suçlamaların mesnetsiz olduğuna ilişkin hukuki dayanakları aktararak, askeri hukuk ve hukukçuların görüşleri ile bilgi ve belgelerin ışığında sorunun çözümü için samimi ve büyük bir çaba gösterdi. Göstermeye de devam ediyor.”

Adalet Bakanı’yla çalışma

Sessiz kalınmadığına ilişkin bir başka yanıt bizzat Genelkurmay Başkanı Özel’in Adalet Bakanı’yla yaptığı görüşmelerdi. Bu konuda bizzat çalıştığı vurgulandı.
Adalet Bakanlığı’nın girişimiyle uzun tutukluluk sorununu çözmek amacıyla hazırlanarak Meclis’e sunulan ve yasalaşan reform paketlerindeki düzenlemelerde Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşleri ve çabalarının katkısının olduğu da söylendi.

28 Şubat tahliyeleri

Keza 28 Şubat davasında gerçekleşen 38 tahliye ile Balyoz davasında ve temyiz aşamasında emir-komuta altındaki, görece düşük rütbeli sanıklar lehine verilen kararlarda, Genelkurmay’ın bilgi, belge ve görüşlerinin hukuki ve yasal dayanak oluşmasına katkı verdiği de yanıt mahiyetindeki değerlendirmeler arasındaydı.

Yargıtay aşaması

Ve nihayet başta İlker Paşa olmak üzere komutanlar hakkında verilen ağır cezalar konusunda askeri kanadın gerekçeli kararı beklediği ve Yargıtay aşamasında kamuoyu vicdanında yer bulacak adil kararlar çıkacağına inandığını da eklemeliyim.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 83 yorum
Daha öncede uyarmıştım sayın Başbakanımıza hakaret edenler şimdide Ordumuza hakaret ediyorlar siber suçlara şikayeti bildirdim ayrıca TSK ve AKP'nin sitesini burdaki yorumlar hakkında bilgi verdim AKP'den gelen emailde gerekenin yapılacağı söylendin inşallah ALLAH'ın izni ile demir parlıklar arkası veya tazminat
Birileri hala 27 mayıs 1960 gününün özleminde.Ordu,basın,üniversiteler,sermaye,yargı,bürokrasi hepsi CHP nin elinde,geri kalan büyük koyun sürüsü seyirde.Bu sayılanlara yüzde 1-2 sızıntı olunca kudurdular.Hep o devri saadet sürmeli idi.Hiç sızıntı olmamalıydı.Vesayetin önü tıkanmasaydı şimdiye kadar kaç 27 mayıs'ımız daha olacaktı.Hala herşey bütün temel unsurlar sizin elinizde ama arsızca bağırıyorsunuz medyayı yargıyı satın aldınız diye
yıllarca mağdur rolleriyle gariban halkı kandırarak başa gelenler birgün mazlumların ahıyla eşek cennetini boylayacaklardır. Türkiye, koyun sürüsünün başındaki bir avuç geri kafalının ellerinde daha fazla oyuncak olmayacak. Duyarlı herkes ülkesine ve onun dinamiklerine sahip çıkmalı, herkes seferber olmalı ve bu gidişi durdurmak için üzerine düşeni yapmalıdır.
konusmaya degil icraata bakilir. Tayyip korkusundan PKK ya bile bir sey yapmiyor,SINIRLAR delik desik.TC nin ordusu varmi yokmu belli degil.
özel paşa hükümetle tıp oyunu oynuyor
TC.TARİHİNDE..DARBECİLER HEP MAKAM PEŞİNDE OLMUŞLARDIR..HALH ADINA DARBE YAPTIK DEYİP CUMHURBAŞKANI.OLMUŞLARDIR..ANAYASA YAPARAK KENDİLERİNİ DOKUNULMAZ YAPMIŞLARDIR..HEP ACI FATURAYI HALK ÖDEMİŞTİR...SES ÇIKARTANLARIN SONU MALUM..BU ZİHNİYETİ DESTEKLEYEN CHP..RAKİBİNİ SİYASETEN YENEMEYECEGİNİ ANLADIGI..İÇİN HER YOL MÜBAH DİYOR..DARBECİ ASKER ESKİLERİ..CEZASINI..ÇEKSİNKİ..BU MİLLET FATURA ÖDEMESİN..
PEKİ İLKER BAŞBUĞ BU KOMUTANIN YERİNDE OLSAYDI NE DERDİ. TAHMİN EDEBİLENLER EDECEKTİR. AMA ERGENEKONCU VE DARBECİLERİ ANNELERİNİN İKİNCİ KOCASI OLARAK BENİMSEYENLER KONUYU ANLAYAMAZ.
Guatamaladaki ceza evinede kimse gidemiyor.çünkü kendinden korkan iktidarlar toplanmaya fırsat vermiyor,aynen bizim iktidarlmız gibi.
NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞ DARBE YANLILARI YILLARDAN SONRA GÖRDÜĞÜMÜZ(HİLMİ ÖZKÖK EŞREF BİTLİS VE DAHA NİCELERİ HARİÇ)GERÇEK KOMUTANIMIZI YIPRATMAYA ÇALIŞIYOR HERZAMANKİ GİBİ.
Daha öncede uyarmıştım sayın Başbakanımıza hakaret edenler şimdide Ordumuza hakaret ediyorlar siber suçlara şikayeti bildirdim ayrıca TSK ve AKP'nin sitesini burdaki yorumlar hakkında bilgi verdim AKP'den gelen emailde gerekenin yapılacağı söylendin inşallah ALLAH'ın izni ile demir parlıklar arkası veya tazminat...
bence vatan hainleri dışarda. vatan severler içerde..!!! TSK nin güç kaybını görmemek için kör olması bence yetmez, aynı zamanda beyinsiz olmalı insan..2 kör arkadaşım var onlar biliyor mesela oradan bunu çıkarmış bulunmaktayım)) ama biz yurtseverler allah sevgisini kalbimizde taşıyoruz diye mükafatını mutlaka alacağız. ve dini şahsi emelleri ve kendi nefis aldanmalarında ötürü kullanan vatan hainleri mutlaka kaybetmeye mahkum olacaklardır..ata nın dediği gibi muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcutturrr.
Yorum yapanlar acaba kendini siyasetçi falan mı sanıyor ? İnanın sizin yorumlarınız hatta kendiniz hiç kimsenin umrunda değil. Birde büyük harflerle 1 saat yazanlar yok mu esas komedi olan bu kişiler nasıl bir ruh sağlığına ve zeka yapısına sahipler.
hıc susmasış...utan bıraz be..bu kadar teslımıyetcılık genelkurmay baskanına yakısıyormu be...
Daha öncede uyarmıştım sayın Başbakanımıza hakaret edenler şimdide Ordumuza hakaret ediyorlar siber suçlara şikayeti bildirdim ayrıca TSK ve AKP'nin sitesini burdaki yorumlar hakkında bilgi verdim AKP'den gelen emailde gerekenin yapılacağı söylendin inşallah ALLAH'ın izni ile demir parlıklar arkası veya tazminat.
Daha öncede uyarmıştım sayın Başbakanımıza hakaret edenler şimdide Ordumuza hakaret ediyorlar siber suçlara şikayeti bildirdim ayrıca TSK ve AKP'nin sitesini burdaki yorumlar hakkında bilgi verdim AKP'den gelen emailde gerekenin yapılacağı söylendin inşallah ALLAH'ın izni ile demir parlıklar arkası veya tazminat..
bundan olsa olsa tosun paşa olur
silivri'ye o kadar çağrılar yaptınızda kaç kişiyi toplayabildiniz??Silivri'ye gidenler faili meçhulleri,susurluğu,12 eylülü,derin devlet infazlarını savundular,alkışladılar.Bu yurtseverlik'te değildir solculukta.sONBAHAR'DA DA TOPLARSINIZ ellerinde içki şişeleri bir avuç ayyaşlar korosunu
pars2029 Bak ALLAH ayağına dolaşır demiştin ama Yüce rabbim öyle bir şey olduki bütün bilgilerin bende kayhan kayar Arkadaşlar lütfen dikkat edin bakın bu şahıs DOĞAN HOLDİNG YAYIN GRUBUNDA ORTA DÜZEY YÖNETİCİ ANLAYIN BURDA YORUM YAZANLAR KİMLER LÜTFEN OYUNA GELMEYİN ALLAH İŞTE BÖYLE AYAKLARINA DOLAŞTIRIYOR. Bu arada ismin zoruna gitmiş müslüman ve Türk olan biri rahatsız olmaz anlayın.
ilker başbuğ görevi başındayken mi tutuklandı da TSK ya bulaştırıyorsunuz yaptıkları pislikleri. Emekli olmuş, ilişi bitmiş ve artık sivil olmuş kardeşim, elbetteki hesap verecek.
öncelikle bu kararı lanetliyorum.Sn. İlker BAŞBUĞ böyle bir suç işlemişse sanmıyorum.Bu göreve kim ATAYIP ONAY VERDİYSE onlarda terör örgütünün kurucuları ve hali hazırda yöneticileri oluyor demektir.Kararı BÜYÜK TÜRK MİLLETİNE Bırakıyorum, ne kadar TÜRK KALDIYSA.
YAV SENDE ORTALIKTA GENELKURMAY BAŞKANIM DİYE GEZİN DUR
BENİM HERŞEYİM AÇIKTADIR..BEN HİÇ BİR ZAMAN KORKAK OLMADIM..HER İSTEYEN BANA İNTERNET ORTAMINDA ULAŞABİLİR..EĞER KORKAK OLSAYDIM HER ŞEYİMİ GİZLERDİM..SEN DAHA ÇOLUK ÇOCUKSUN...VEDE CAHİLSİN...
Napolyonun çok güzel bir sözü var(BİR DÜŞMANINIZLA DEVAMLI SAVAŞIRSANIZ BİLDİĞİNİZ TÜM TAKTİKLERİ ONA ÖĞRETİRSİNİZ) diye.İlker Başbuğnun yapacağı darbeyi zatenTayyip biliyordu.Çünkü daha önce Erbakanada aynı yol yapılmıştı.Tayyipte bunları gördü.Önlemini aldı.Başbuğ stratejik bir hata içerisine düştü.
Siz de haklısınız , yersiz yere başınızın ağrımasını istemiyorsunuz.Konuşursanız her an kendinizi Silivri'de bulma riskiniz oldukça yüksek.
Üzülme İlker Paşam, yakında Necdet'le yer değiştirirsiniz. Onlar o günleri görecek, sen meraklanma PAŞAM...
TSK BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL EDERKEN ETÖ VE DARBE YAPANLAR ORADA GÜREVİNİ KÜTÜYE KULLANAN BİR ÇETENİN ADIDIR VE TSK YI BAĞLAMAZ VE TSK YI TEMSİL EDEMEZLER......LÜTFEN İKİSİNİ BİR BİRNİNE KARIŞTIRMAYALIM!VE BU TSK YA BİR HAKARETTİR....TIPKI BEN BİR FERT OLARAK HATA YAPTIĞIMDA VE CEZA ALDIĞIMDA ,HALKTAN VE MİLLETTEN BİRİ OLARAK ALDIĞIM CEZANIN HALKA VE MİLLETE MAL EDILEMİYECEĞİ GİBİ...EVET TSK KUTSAL BİR KURUM OLABİLİR VE KUTSALDIR!...AMMA ORADAKİ GÜREVLİLERDE HATA YAPSALARDA KUTSALDIR ANLAMI ÇIKARILAMAZ...BÜYLESİ KANNUNİ BİR STATÜ YOK!BUNA CELBEZE DİYORUZ...BU OYUNA GELMEYELİM....
turk islamcıya...tam da kişsel adına yakışan bir işle uğraşıyorsun...yazdığına göre artık MUHBİRLİK yapıyarsun..yani düşüncesini beğenmediğin adamı JURNALLİYORSUN yada halk değimi ile GAMMAZLIYORSUN...artık sen her kimsen GAMMAZCISIN....pis hayatına bir de YÜCE ALLAHIN adını karıştırıyorsun...dedim ya CAHİLSİN....senin gibilerin YÜCE ALLAH her zaman AYAĞINA dolaşır...başkaları için arzu ettiğin duruma bakmışsın sen düşmüşsünn...ALLAH BÜYÜKTÜR....
icraat yap sayın genel kurmay başkanı çakallara bırakmayın meydanı
Özel satılmış çünkü.Yaşar büyükanıtta öyleydi.Disiplinli olanı çekemediler...
ahhh o koltuk o kadar tatlıdır ki zamanı gelince de o kadar da dikenlidir,en iyi örnek mi İLKER BAŞBUĞ zamanında o odayı açmasaydı bunların hiç biri başına gelmezdi,daha bitmedi,yeni başlıyor,bundan sonra ki her genel kurmay başkanına sopa gösteridi,hadi bakalım dendi
turk .islam yazan vatandaşa...demekki senin gibi düşünmeyenlerin ruh sağlığı ve zeka yapısı sana çok komik geliyor...bence sen bir aynaya bak bakalım nerelerin komik duruyor..iyi bak ama haaaa....komik olan sen olmayasın?????
Yazdığımı okumadan yorum yapıyorsun birde kendini akıllı sanmıyormusun :) İyi oku yazdığımı yorumun beğenilsin diye paralama kendini bu kadar :) .
yani icraat yok sadece demogoji
Ayrıca; 1960 ihtilalinde  emekli bile değilken görevi başındaki bir genel kurbay başkanını ihtilale onay vermediği için makamından alıp karga tulumba hapse atan ve 1 gün önce paşa iken rütbeleri sökülerek er yapan zihniyet ilker başbuğ ve destekçileri değilmiydi. Başbakan menderes ve bakanları hiç söylemiyorum bile. Sanırım bu yeter size..
DEMEKKİ SİZİ KİMSE TAKMIYOR ARTIK PAŞAM ... BOŞUNA KONUŞMAYIN O ZAMAN ...
ASLINDA HİÇ SUSMADIK Kİ DİYORSUNUZ AMA HİC SESİNİZİ DUYMADIKKİ
Türk Ordusu Şereflidir,Namusludur ve Kahramandır,Türk Milletinin sinesinden çıkmış ve Milletinin göz bebeğidir,ama netice itibariyle 7-8 yüzbin kişilik bir kuruluştur,böylesine geniş nüfusa sahip bir kurumdan nadirde olsa zaman zaman hainde çıkabilir, antidemokratik kafalı kişilerde, Milletin bütünlüğü Vatanın bölünmezliği ve Devletin sürekliliği için böyle kişilerin gözünün yaşına bakılmaksızın bağımsız mahkemelerce cezalandırılır,cezaya çarptırılanlar için Şerefiyle ve Namussuyla görevine devam eden diğer ordu mensuplarının yapacağı hiç bir şey yoktur, bunlara arka çıkmak suça ortak olmaktır
Ben sizleri uyarmıştım arkadaşlar şimdi pars2909 isimli şahıs devamlı bana hakaret ettiği için bu kişiyi buldum mahkemede artık yasal düzeyde karşılaşcaz. Bilgileri Kayhan Kayar İstanbul doğumlu Çınarcık yalovada yaşıyor ve EN ÖNEMLİSİ ARKADAŞLAR BAKIN KİM ÇIKTI DOĞAN YAYIN HOLDİNGTE ORTA DÜZEY YÖNETİCİ !
ne yani suç işlemiş birini mi savunsaydı.? Şimdi damlarlar ne suç işledi diye. sölim iktidar kim olursa olsun.hükümeti ne kadar seversen veya sevmezsen sevme.O iktidarı yok etmek için onun partisini kapatmak için çalışnaların önce geleni o ülkenin genelkurmay başkanı olamaz.aklını kiraya vermeyen vicdanı olan herkes bunu böyle kabul eder.yok illa benim istediğim olacak diye saygısızlar bu ve benzeri her gerçeği inkar ederler...İYİ BAYRAMLAR...
Ergenekon, Balyoz ve diğerleri TSKyı karalama, PASİFLEŞTİRME operasyonudur. Şu an APO ve PKKnın bu kadar cesur olmasının alt yapısı hazırlanmıştır. Özel efendiye düşen ise laf kalabalığı yapacağına TSKya kurulan tuzağı, hazırlanan sahte belgeleri, uydurulan darbe planlarını tüm kanıtlarıyla ortaya çıkarmak ve suçluları ifşa etmektir. Böyle basitçe iftiralarla bile darmadağın olan tüm kuvvet komutanlarına müebbet verilmiş bir ordu düşmanla başedecek güçte değil demektir. SAVAŞ SİLAHLA KAZANILMAZ, STRATEJİ VE BİLGİYLE KAZANILIR!
MİLLETİN GÖZÜNÜ KİBRİT ÇÖPÜYLE KAPATMAYA ÇALIŞIYOR... MİLLET OLANLARIN FARKINDA...
Diğer Haberler