Atatürk ve Zübeyde Hanım'a hakaret eden Hasan Akar 39 gündür kayıp!

Sosyal medyada yayılan Mustafa Kemal Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım'a hakaret videosu büyük tepki toplamıştı. Videoda yer alan Nur Cemaati üyelerinden Hasan Akar, Atatürk hakkında 'piç' ifadesini kullanış, annesi hakkında da "genelevde çalışıyor' demişti. Bu sözlerin ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yakalama kararı çıkardı ancak Hasan Akar 39 gündür bulunamadı. Meclis gündemine de taşınan skandal olayın mimarı Hasan Akar'ın davasının yarın Bakırköy'de görüleceği öğrenildi.

Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'a küfür eden ve ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Nur Cemaati'nin 'Okuyucular' kolu hocalarından Hasan Akar, 39 gündür yakalanamadı.

Hasan Akar, Mustafa Kemal Atatürk hakkında "1938'de geberen p.ç" ve annesi Zübeyde Hanım için "Annesi resmi kayıtlarda genelevde çalışıyor" gibi skandal ifadeler kullanmıştı. "Merak etmeyin, 98'de faturasını ödedim" diyen Akar, Atatürk'ün "Ali Rıza efendi değil, 'Abdüş' denen bir adamın" oğlu olduğunu söylemişti.

"BİR SÜRÜ ŞEYLER OLDU, FATURASINI ÖDEDİK"

Akar'ın skandal cümlelerine ise şöyle devam etmişti:

"Onun gibi, o adam gibi, 38'de geberen gibi... Merak etmeyin 98'de faturasını ödedim. Bu piç olduğunu mahkemede bile, 'Sen mahkemede demiştin. Selanik pi*i demişsin' diyor. E dedim ki zaten öyle. Annesi resmi kayıtlarda genelevde çalışıyordu Selanik'te. Dedik bedelini ödedik tabii. Bir sürü şeyler oldu faturasını ödedik."

İDDİANAME 9 GÜNDE HAZIRLANDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlamalarıyla yürütülen soruşturma geçtiğimiz Mayıs ayında tamamlanmıştı. Hasan Akar hakkında dava açılmasına yol açan aynı videoyla ilgili daha önce de soruşturma açıldığı ancak söz konusu soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın dava açılmasına gerek görmeyip takipsizlik kararı verdiği iddia edilmişti

Bakırköy Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Ertuğrul Sarıyar, Atatürk'e hakaret soruşturmasını 9 günde bitirdi. Cumhuriyet Savcısı Sarıyar'ın hazırladığı iddianamede, şüpheli Hasan Akar'ın da 9 Mayıs 2017 tarihinde saat 19.00'da Kanal D isimli TV kanalında ana haber programında yayınlanan bir videoda söylediği sözlere ilişkin soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Polisin, şüpheli Hasan Akar'ın ifadesine başvurmak üzere adresine gittiği, adresinde bulamadığı kaydedilen iddianamede, atılı suçların niteliği göz önünde bulundurularak şüpheli Hasan Akar hakkında yakalama kararı çıkarıldığı anımsatıldı. İddianamede, "Şüphelinin soruşturmaya konu videoda Atatürk, annesi ve babası hakkında hiçbir tarihi belgeye, gerçekliğe, delile dayanmayan, açık küfür içerecek şekilde Atatürk'ün hatırasına alenen hakarette bulunduğu belirtildi. Hasan Akar'ın davasının yarın Bakırköy Adliyesi'nde görüleceği öğrenildi.

TAKİPSİZLİK KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca aynı video ile ilgili 2017 /1331 soruşturma numarası üzerinden, videonun çekildiği alanın belli olmaması, videonun aleniyet kazanıp kazanmadığı hususunun anlaşılamaması gerekçeleri ile kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği de ifade edildi. "Bu kararın Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığımız açısından bağlayıcılığı bulunmamaktadır" denilen iddianamede, suça konu videonun ulusal televizyon kanalında yayınlandığı ve aleniyet kazandığı belirtildi. Dolayısıyla 9 Mayıs 2017 tarihli yeni bir suçun ortaya çıktığı ifade edilen iddianamede, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçu açısında eylemin sübuta erdiği kaydedildi. İddianamede, şüpheli Akar'ın videosunun son kısmında "Biz toplama yapmışız, çıkarma yapmışız, biz fark ettiğimiz her şeyi planlamışız" diyerek videoyu çekmekteki amacının itibarı suikast olduğunu, toplumun bir kesiminin sinir uçları ile oynamayı, toplumu tahrik etmeyi amaçladığını açıkça ortaya koyduğunun anlaşıldığı belirtildi. Atılı suçları işlediği belirtilen ve hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan firari şüpheli Hasan Akar'ın "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmeö suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

HASAN AKAR SKANDALI MECLİS'E TAŞINDI

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Atatürk’e sosyal medya üzerinden hakaret eden cemaat üyelerinin neden yakalanamadığını mecliste gündeme taşıdı. TBMM’deki oturumda söz alarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, hakkında yakalama kararı bulunan Nur cemaati üyesi Hasan Akar’ın durumunu soran Adana Milletvekili Özdiş, “Savcılar ve kolluk kuvvetleri görevlerini tam anlamıyla yapmaktalar mı?” dedi.

BİR AYDIR YAKALANAMADI

Mayıs ayının başlarında cemaat üyesi Hasan Akar’ın sosyal medyada paylaştığı bir videoda Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e ve ailesine alenen hakaretler ettiğine değinen CHP Milletvekili Özdiş, yurttaşların yoğun tepkileri karşısında savcılığın tutuklama kararı çıkarttığını ifade etti. Olayın üzerinden bir ay geçmesine rağmen cemaat üyesi Akar’ın hala yakalanamamış olmasının sorgulanması gerektiğini vurgulayan Özdiş, TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

HASAN AKAR KORUNUYOR MU?

”9 Mayıs 2017 tarihinde sosyal medyada paylaşılan bir videoda Nur cemaati üyesi Hasan Akar isimli şahıs Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında şu an bulunabilmemizin temel nedeni olan Atatürk’e ve ailesine açıkça hakaret etmiş, tüm vatandaşlarımızın haklı ve yoğun tepkisine neden olan bu olay neticesinde savcılık tarafından hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı. Olayın üzerinden bir ay geçti, Hasan Akar hâlen firari. Sosyal medyada Cumhurbaşkanına hakaret avcısı olan savcılar ve Emniyet güçleri bu adamı neden bulamıyorlar? Yoksa korunup kollanıyor mu bu adam?”

DEVLETTEKİ ETKİNLİKLERİ ARTTI İDDİASI

Nur Cemaati'nin Okuyucular kolunun, polis ve bürokrasi içerisinde örgütlenirken, FETÖ'nün tasfiyesinin ardından devlet içindeki ağırlığını artırdığı öne sürülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
kimler koruyor bu yobazı
Nurcuların asyacılar kolu fetö gitti,yerine okuyucular kolu geliyor.Akp nurcuları başımıza bela etmeye devam ediyor.
İstense bulunamaz mıydı? hükümet samimi değil pek çok konuda olduğu gibi. Varmı bir akpli yorumcular ne diyor merak ediyorum, bu adamın bilinçli olarak bulunmamasına dair!
bence bu yaratığı kendi gibi kanı bozuklar koruyor ama bilmiyor herhalde Atatürk olmasaydı kendisi tam da söylediği gibi olacaktı hatta anasıda
YAKALANSA NE OLACAK,İLK DURUŞMADA TAHLİYE
bu adamın dinle alakası yoktur göz boyama cahil kesimi kandırıp kışkırtma amaçlıdır.Tasmasını siyonistlerin tuttuğu apaçık aşikar şekilde ortadadır
tarihimizi iyi okumamız..geçmişimizi bilmemiz lazım..kimseye hakaret küfür etmeden gerçek neyse bilmek herkesin hakkıdır.
bu cahili asmak lazim.
kim koruyacak belli değil mi aksi takdirde hemen yakalanır bunların topu korkak tabansız hep arkadan konuşan korkaklar yüz yüze gelincede konuşamaz aman dileyen cibiliyetsizler
şunun sıfata bak bir Atatürk değil ecvetti, erbakanda demirlde özalda olsa ölen insanın her kim olursa arkasından konuşmak hoş değil.
Delikanlı mı delii kanlı mı?
tabi canım eğer hakaret istemiyorlarsa adam gibi açıklayacaklar araştıması yapılması lazım. neymiş kanun varmış araştırılması yasakmış.oldu. bizde yedik.
Ölmüş bir anneye hakaret etmek seni adam mı yapacak? Müslüman hakaret etmez. Müslüman iftira atmaz. Müslüman gözü ile görmediği kişiyi böyle suçlamaz.
adam delilli belgeli diyor.gerçektende öyleyse bir hakaret yok demektir adam doğruyu söylüyor demektir.mahkeme araştırsa baksaki adam doğru söylüyor çıkıp mecliste evet adam doğru söylüyormuş diye açıklarmı açıklamaz.biz neden hep bi atatürk konusunda ikiye bölünmüşüz neden hep bir birilerine sevdirme çabası birilerine nefret ettime çabası devlet tüm belgeleri döksün artık bu ikileme bir son verilsin
size ne ki atatürkün annesinden yaptığı işlere baksanıza ben hem osmanlıyım hem atatürküm ikisi de biziz nie ayırıyorsunuz ? ikisini de yedirmeyiz kimseye
bunların acısı var atatürk rahmetli böylelerin kafasını kesiyordu ne hikmetse 15 yılda çıktılar ortaya
Söze geldimi birlikten bahsederler ama özlerinde hep ayrıştırma vardır böylelerinin...
asamın suratına bak zaten işitci k çldunu anlıyorsunuz bundan fin adamı deil ancak sahtekar olur duzanbazlık akıyor suratından
YANDAŞLARI SAKLIYORDUR. SİVASTA MADIMAK ÖTELİ YAKANLARDA BİRİSİ EMNİYETE 50 METRELİK MESAFEDE OTURDUGU ÖLÜNCE ORTAYA ÇIKTI GEÇSİNLER BUNU SINAVLARDA AYAGI HALÇIDA DOKTOR RAPORU OLANI HALÇIYI KIRACAZ DİYENLER TÜRBANLARI ELİYEMİYORLAR SIKIYSA ELLESİNLERDE GÖRELİM GEÇİN BUNLARI
pensilvanyadan acil davet almış diye duydum. ama epey olmuştu.orada koruma altında olabilir.
toplum ve hükümet hiç ders çıkarmaz mı? bi fetö gitti 100 fetö geldi, menzilciler, nurcular, çeşitli tarikat ve cemaatlar. KARDEŞİM BU CEMAAT VE TARİKATÇILAR PKK DAN BİLE TEHLİKELİ, PKK AÇIK DÜŞMAN, BUNLAR HALKIN ARASINDA GEZİP ANSIZIN ÜLKEYE DARBE YAPABİLECEK KAPASİTEDE TİPLER. (15 TEMMUZ ÖRENEĞİNDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ) BU YOBAZLARI BU ÜLKEDEN GÖNDERMEDİKÇE BU MEMLEKET DÜZELMEZ. DEFOLUP GİTSİNLER ORTADOĞUDA YAŞASINLAR YOBAZ PİÇLER.
Şu Rahmetli Atatürk'e, Deccal diyen Deccal'ları görünce, Allah (C.C.)'ın Cehennemi neden yarattığını daha iyi anlıyorum. Saygılarımla.
bu adamın yüzünde nur yok,bu durumda nurcu olmaktan başka çaresi yok.sanıyorlarki kubilayınki gibi kafaları keseriz.ipliğiniz pazara çıktı zaten.hadi ordan hadi ordan...
Gerçeklerden daha ne kadar kaçacaksınız, duymak istemedikleriniz söylenince neden bu kadar öfkeli oluyorsunuz, allaha peygambere küfre ceza yok, kuluna küfre ceza, yav az ötede havlayın.
Diğer Haberler