Bakanlıktan Ali Ağaoğlu'na yanıt

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ali Ağaoğlu'nun Uludağ'da düzenlediği 'Geleneksel Basın Buluşması’nda gazetecilere yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi.

Bakanlıktan Ali Ağaoğlu'na yanıt

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun Uludağ ile ilgili yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, Uludağ'ı istediği gibi yönetmenin kimsenin haddine olmadığını, Uludağ Milli Parkı’nın kimseye feda edilmeyeceğini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Yapılan haberlerde Uludağ'ın orman kanunu ile yönetilemeyeceği, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun inadından vazgeçerek Uludağ'ın yönetimini Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne vermesi gerektiği, Uludağ'ın ötekileştirildiği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının Bursa'ya gıcıklığının olduğu gibi akla ziyan ifadeler yer almaktadır. Keşke bu toplantıda yapılan açıklamaları haberleştiren basın mensupları, otel yöneticilerinden aldığı bilgilere ilave olarak Uludağ Milli Parkı Müdürlüğü veya Bursa'da bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bursa Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile de konuşarak yazısını yazmış olsa idi. O zaman inanıyoruz ki bu tür yanlışlıklara düşülmezdi.

Ağaoğlu Hotel için bakanlığımızca tahsis yapılmış, ancak tahsis sınırlarının dışına çıkılarak imar planına aykırı olarak orman alanına kaçak bina yapılmıştır. Bu kaçak binalar 2000 yılından önce dönemin siyasilerince bürokratlar üzerine yapılan baskılarla gerçekleştirilmiştir. Bu kaçak yapıların yıkılıp imara uygun hale getirilmesi için ilgili firmaya tebligat yapılmış, ancak bu güne kadar bir işlem yapılmamıştır.

Yapılan haberlerde Ali Ağaoğlu'nun çileden çıktığı ifadelerine de yer veriliyor. Bir kişinin veya firmanın çileden çıkmaması için tahsise ve mevzuata aykırı inşaat yapması ve bunun devamı mı gerekiyor? Ayrıca haberlerde Ali Ağaoğlu'nun, tesisin anahtarını yetkililere verdiği ve otelini kapattığı ifade ediliyor. Mezkur kişi şifaen bunu bakanlığımıza da söylemiş ama tesis mahkeme kararı ile kapatılmıştır. Tesisin tahliye edilmesini önlemek için de mahkemede dava açılmış olup, davalar bakanlığımızın lehine sonuçlanmıştır. Bu işler sözle ve blöf ile yürütülemez” denildi.

"BİRİLERİ İSTİYOR DİYE ULUDAĞ MİLLİ PARKI KİMSEYE FEDA EDİLMEYECEKTİR"

Diğer yandan medyada yer bulan haberlerde Uludağ’ın Erciyes Dağı kayak merkezi ve Palandöken Dağı kayak merkezleri ile kıyaslanmasının da doğru olmadığını belirtilen açıklamada, "Öncelikle altının çizilmesi gereken bu misal olarak verilen kayak merkezlerinin milli park statüsünde bulunmamasıdır. Dolayısı ile buralar, birer kayak merkezi olarak planlanmış ve düzenlenmiştir. Uludağ'da ise hem orman alanı hem de Milli Park vasfı bulunmaktadır. Burada yapılacak işlerin Milli Park Gelişim Planlarına uygun olarak yapılması mecburiyeti kanuni bir vecibedir. Milli Park statüsünün kaldırılması halinde ise Uludağ'da çivi çakmak bile mevcut orman kanununa göre mümkün değildir.

Ayrıca bir milli parkın yönetiminin belediyelere devredilmesi örneği dünyada yoktur. Uludağ Milli Parkı'nın 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında "Milli Park", 6831 Sayılı Orman Kanunu kapsamında ise "Ormanlık Alan" statüsünde bulunması hasebiyle Bursa Büyükşehir Belediyesine devredilmesi mümkün değildir.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun inadı ve Bursa'ya gıcıklığı hususuna gelince, bu tek kelimeyle abesle iştigaldir. Böyle bir şeyin olması söz konusu bile değildir. Bakanlığımızın Bursa'ya yaptığı yatırım ve hizmetlere bir göz atılması halinde böyle olmadığı açıkça ortaya çıkacaktır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bursa'ya son 14 yılda içme suyu, sulama, ormancılık, korunan alanlar ve meteoroloji alanlarında 2,6 milyar liradan fazla yatırım yapmıştır ve yatırımcı kurumlar arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ardından ikinci sırada gelmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Uludağ’ın ülke mirası olarak en güzel şekilde korunması ve tabii güzelliğine zarar vermeden kullanılması gereken bütün tedbirleri almaktadır. Uludağ'ı istediği gibi yönetmek kimsenin haddine değildir ve birileri istiyor diye Uludağ Milli Parkı kimseye feda edilmeyecektir” denildi.

AĞAOĞLU NE DEMİŞTİ: OTELLER BOŞ, KÖPEKLER CİRİT ATIYOR

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, önceki gün Uludağ’da My Mountain Otel’de 'Geleneksel Basın Buluşması’nda gazetecilerle bir araya gelmişti.

Ağaoğlu, Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden Uludağ'da sorunlar bulunduğunu, burası içih ‘kayak merkezi’ denildiğini anlatırken, "Ancak birinci bölge, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, ikinci bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı. Burası kayak merkezi ise, kayak merkezi için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Palandöken ve Erciyes’e devletin çok güzel yatırımları oldu. Ağaoğlu olarak bugüne kadar Uludağ'a 100 milyon dolar yatırım yaptık. Birinci bölgede oteller boş şimdi köpekler cirit atıyor. Uludağ’ın durumu ortada. Bu işin bir de sosyal boyutu var. Bugün gerçekten Uludağ'ın eteklerinde bir sürü köy var. Gidin o köylere Doğu'daki köylerden çok daha geri durumda. Otelimizde çalışan insanların yüzde 60'ı, yüzde 70'i civardaki köylerdendi. Burası civar köylerde çalışan insanlara iş ve aş kapısı. Uludağ’ı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kanunu ile idare edersen olmaz" demişti.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
boylelerı zengın edersın basına bela olur kendını ulasılmaz sanar hayır
@aa_coll OTELLER BOŞ DEMİŞ. GECELİĞİ 1.000 - 2.000 TL OLURSA BOŞ OLUR TABİ
@aa_coll cümlenin sonu "hıyar" olacaktı sanırım... :))))
bırak uludağı sen türkiyenin genelini bok götürüyo yaşanmaz bu ülkede
@fahrettin_sonak_1983 tutan yok. Çektirip gidebilirsin...
@fahrettin_sonak_1983 dünyada 192 ülke var madem yaşayamıyorsun git nereye istersen orada çok değil 2 ay sonra anlarsın vatan nedir niye kıymetlidir. senin gibi boklar yüzünden bok götürüyor memleketi gitte temizlik olsun biraz..!!!
Agaoglu... Senin yerinde olsam ülkenin basiba gecerim.biraz trump i ornek al
@sahipicin böyle aç gözlü insanlar ülke yönetemez bunların gözünü toprak doyursun.
ben anlamıyorum yahu, 100 milyon tlden fazla paran var. torununun torununa yeter o para. hala para kazanma derdinde manyak mısınız olm? 1 milyon tl param olsun köye yerleşirim lan. kafayı yemiş bunlar.
@okansefer 100 milyon tl Ağaoğlu için 30 daire parası. sen 100 milyar tl diyecektin galiba :)
@okansefer ne 100 milyonu milyar dolarları var 100 milyon onun çerez parası sadece hakaret etme
iyi hosta napican o kadar parayi acunuda al dagitin biraz
Ooo çatlaklar başlamış yandaşlar arası rant anlaşmazlıkları var sanırım,Ali Ağoglu artır biraz..
YEDİNİZ YEDİNİZ BU VATAN SİZİ DOYURAMADI.
ağaoğlu,erdoğan bayraktar a yaptıramadığın ve ben o işi reis ile hallettirdim dediğin iş neydi,onuda bir açıklasan,,senin yüzünden adam bakanlıktan istifa etmişti,
İstanbul'u yedin sıra Uludağ'da
BAKANLIK uzaktan idare edemiyor,eksikleri var doğru.Lakin şu anki zihniyet ve AĞAOĞLU deyince aman kalsın bu haliyle en azından gariban vatandaşa yasak değil diyorum.
Bakan gider Ağaoğlu kalır. Neden mi ???? Çünkü o karadenizli....
Adama verdiler verdiler...Ne yapsın yine istiyor...Adam işini en tepeden bitiriyor...
yani diyorki istanbuldu yedim bitirdim biraz da uludağı sömereyim.
Ali Ağaoğlu AKP döneminde zengin olan iş adamlarından bazen insanın sivrittiği kazık kendine batarmış bu adamın sesini kesmek için yolsuzluğunu ortaya çıkarıp bitirmek için vergi müfettişlerini, iş müfettişlerini şirketlerine gönderin bir denetim yapsınlar bu adamın eveliyatı neydi şimdi ne oldu sunucu herkes görsün. Çok laf yalansız çok malda haramsız olmaz.
Dogru orda Oteller boş senin bizi başı boş kuduz köpekler geziyor oralarda Zaten senin benim gibi gariban insanlar gezmek kardeslerim ağaoglu ilk defa kendi adınca yorum yapmıs
Hükümetin kankası Buda yarın kandırıldık basıldık mağdurum der
Avrupa bana çöpçülük işi versin oturma izni bu ülkede 1 dk durursam insan degilim yaşanmaz burada
Eyvah eyvah o zaman. Hatırlar mısınız? Zamanında Maslaktaki ormanlık arazide sırf reklam filmi çekti diye dönemim Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar nasıl fırçalamıştı. Proje mroje yok diye kestirip atıp bir de 3 Milyon TL para cezası kesmişti. Ne mi oldu oraya? Hani bir proje var ya. Adı Maslak 1453. O değil miydi o? Uludağ'a da geçmiş olsun der miyiz acaba?
köpekler cırıt atıyosa sen ne yapıyon orda
o kadar yedinizki memleketi doymadınız şimdi birbirinize giriyorsunuz itler gibi
bu ağaoğlu kimdir.kendinibilmez şımarık zenginler
insiyatifi belediyeye verin de fazla değil 6 ay sonra park ağaç bırakmaz bunlar hele başta recep altepe varsa beceriksiz bursa ya yaptığı zulüm ortada
Ağa oğluna verinde oraları ataşehire çevirsin..
Şımarık zengin kendisine rant kapısını açanlara güveniyor. Yada sen ortaya lafı at biz imar veririz mi diyorlar acaba
bakan 16 nisan için şirin görünecek ya.Ağaoğluna yamuk yapıyor gibi görünüyor.
Cin Ali sunu bilki bu ulkenin namusuyla calisan helal kazanan tum yurttaslari senin gibi gorgusuz ve kro bir adamdan nefret ediyor.parayla adam olunmuyor essege altın semer taksalar essek yine esektir
belediyeye devredin bu şarlatanlara rüşvet karşılığı dağıtsın her yeri.
istanbulu yer kalmadı bursaya saldır cehennemin dibinde çok boş yer var aralara da el at.toprak çekmeye başlamış ne yapıcan okadar parayı ahirettede geçmiyor
Diğer Haberler