HABER

Bu mutluluğun devamı için umut hala var

İzmir’de bankacı 28 yaşındaki Gamze Akbaş lösemiye yakalandı ve acil ilik nakli olması gerekiyor.

3 yaşındaki oğlu Atakan için yaşamak istediğini belirten Gamze Akbaş’ın, internetteki bloğunda ’Seyahate giden anne gibiyim’ başlığıyla yazdığı ve oğluna ithaf ettiği yazıyı okuyanlar, uygun donör bulunması için seferber oldu.

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/bu-mutlulugun-devami-icin-umut-hala-var-gamze-icin-1-tup-kan-/9592/243480/)

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Servisi Onkoloji Bölümü’ndeki lösemi tedavisi kapsamında kemoterapi almaya başlayan Gamze Akbaş’ın evlat sevgisi sosyal medyayı harekete geçirdi. Daha 3 yaşındaki oğlu için hazırladığı ’Birlikte uzun yaşayalım’ sloganını taşıyan blogunda oğluna ve ailesine yaşama sevincini ve direnme gücünü anlatan Gamze Akbaş, şimdi nakil için uygun iliğin bulunmasını bekliyor.

TEK ÇARE DONÖRLERİN ARTMASI

Aile içinden yüzde 1, aile dışından ise 40 binde bir kişinin iliğinin tutması ihtimali bulunurken, en fazla ilik donörü bulunan İstanbul’da bile sadece 27 bin bağışçı bulunuyor. Diğer taraftan Akbaş’ın kan grubunun yaygın bir grup olan A RH + (pozitif) olması da kan ihtiyacı olduğunda bulunabilmesini kolaylaştırdı.

Gamze Akbaş’ın eşi Emrah Akbaş başta olmak üzere tüm ailesi bir yandan uygun ilik bulmak ve kemoterapi sürecinde ihtiyaç olan kanı temin etmek için uğraşırken; ilik donörü olarak birçok insanın yaşamının kurtulabileceğini, küçük bir tüp kan vererek ilik donörü olunabileceğini vurguladılar. Kardeşinin iliğinin uymaması üzerine başlatılan dışarıdan uygun ilik arama çabaları internetteki paylaşımlarla birlikte önemli aşama kaydetti.

ÜNLÜLER DE ’SENİNLEYİZ GAMZE’ DEDİ

İlik nakli için donör aranmaya 13 Şubat 2012 pazartesi günü başlanacağı duyurulurken Twitter, Facebook, Nurturia gibi sosyal paylaşım sitelerinde en çok tartışılan, konuşulan konu Gamze Akbaş’ın sağlığına yeniden kavuşma çabaları olurken Ozan Güven, Hande Yener, Ezgi Mola, İlkay Akkaya, Berna Laçin, Işın Karaca, Okan Bayülgen gibi pek çok ünlü isim Gamze’nin çığlığını takipçilerine duyurdu. ’Seninleyiz Gamze’ adlı sayfaların dışında onlarca blog da oluşturuldu ve ilik donörü olmak için yapılacak başvurularda yığılma olmaması için bile ’organize olup liste oluşturma’ çalışmaları yapıldı.

Gamze Akbaş’ı destekleyenler yattığı hastaneye kart gönderme yarışına girerken, eşi Emrah Akbaş da oğlu Atakan’la birlikte onun iyileşeceği günü bekliyor.

SEYAHATE GİDEN ANNE GİBİYİM"

Gamze Akbaş’ın oğlfu Atatkan için kaleme aldığı ’Seyahate giden anne gibiyim’ başlıklı yazısı şöyle:

"Bu yazıyı yazarken sabredeceğim ağlamamak için.

Aynı başlıkta yazdığım gibi hissediyorum kendimi, ama belli ki benim seyahatim bayaca uzun sürecek. İster bir annenin vasiyeti deyin bu yazılanlara, ister gözü arkada kalmasın diye aklından geçenleri sıralıyor deyin.

İyiydim gerçekten 2 hafta önceki düşüşü, laboratuar değerleri yanlıştır umudunu yaşıyordum, Dr.’um da öyle inandırmıştı. Ama değilmiş, artık mikroskop altında da değerlerim hızla düşüyor. Maalesef kağıt üstündeki gerçekler doğru… Diş etlerim çekilmeye başlıyor diyince zaten, salı günü kemik iliğine bakalım dedi. Nefesi kesildi adamın ama, sen çok ağladın karşımda benim de ona moralim bozuldu dedi. Nasıl ağlamam öyle bir derdim var ki içinden çıkamadığım nasıl ağlamam. Evladım ne olacak Dr.’um dedim. Sıkıntılı günlerin gelmesine ağlamıyorum, benim derdim evladım dedim.

"EVET EVLADIM TEK DERDİM"

Herkesin Atakan’a çok iyi davrandığı kesin, hatta davranacağı da. Annem, babam, kardeşim en başta hatta Emrah kendini toplayana kadar Atakan ilk dönemlerde kiminle kalır. Sevdiği alıştığı insanları yanında göremeyince ya da gördüklerinde ağlayan gözlerle gördüklerinde n’apar yavrum. İş seyahatine giden bir anne defalarca kafasından geçenleri söyler, yavrusunun bir şeyi eksik kalmasın diye.

Eskişehir’e göderirler belki biii süreliğine orası da çok soğuk, keşke annem göndermese.

Kalbi kırılırsa anlarlar mı?

Dudakları beyazlamış biraz, benzi sarı gibi gözüküyor deyip hemen kan testi yaptırmaya götürürler mi?

Anneyi sorduğunda ne cevap verirler?

Meyveler, sebzeler defalarca sirkeli suyla yıkanır mı?

Marketten alınanların özellikle Atakan’nın yiyeceklerinin son kullanma tarihlerine her defasında unutmadan kim bakar?

Her akşam ılık sütünün içilmesi, dişlerinin fırçalanması atlanılmaz mı?

Günlük taze meyve suyu sıkılır mı mevsim meyvelerinden?

Terleyince üşenmeden anında atlet değişir mi?

Nelerden mutlu olur diye düşünülür mü?

Değişik kitapları kim araştırır, kim alır peki?

Bıkmadan sıkılmadan kim oyun oynar onunla?

Bıkmadan sıkılmadan saçlara cici yapmasına kim izin verir?

Gideceği okuldaki eksiklikleri kim farkeder?

Öğretmeniyle sürekli yakın diyaloğa kim girer. O özel biii öğrenci iyi bir gözleme ihtiyacı var annesini kan kanserinden kaybettik der.

Evde televizyon seyretmeyip kim aktivite yapar el becerisi gelişsin diye hem de hergün?

Kendi çocuğuna ya da çocuklarına sabır gösteremeyen insanlar, Atakan’ıma nasıl sabır gösterir?

Bir varmış, bir yokmuş. Ömür bu iki kelime arasında geçen zaman. Zamansa bazen dost insana, bazen düşman. Bize düşman oldu.

Emrah’ım canım sevdiğim. Çok üzdüm seni en fazla kötü günlere, seninle göğüs gerdik. Hakkını helal et. Bundan sonra işin daha da zor olacak. Ama sana güvenim tam. Bir kaç gün önce demiştin ya bana, ’Parkta oynarken bizi birisi seyretse deli bu adam der ama ben oğlumla çocukluğumu tekrar yaşıyorum’ diye. Hep öyle deli baba ol olur mu? O zaman Atakan yokluğumu daha az hisseder belki.

Evde demiştim ya ben, sana sevdiğim, ’Atakan seninle gerçekten iyi vakit geçiriyor hep gülüyor. Sen iyi bir babasın’ diye. Ben hep bişeyler öğretme çabasındaydım, sense eğlence, öyle olduğu için o kadar mutluyum ki hep mutlu ve onu güldüren babasıyla birlikte yaşayacak diye. Öğretmenler zaten öğretir öğrenmesi gerekenleri. Gülmek daha iyi bir ilaç. Onu da sen hep verdin ve vericeksin canım sevgilim.

Canım annem, canım babam, canım kardeşim. Hakkınızı ödeyemem şimdiye kadar çok emek verdiniz bize. Asıl şimdiden sonra sizlere daha çok iş düşüyor dimdik durup Emrah’a destek verme zamanı. Atakan başta ALLAH’a sonra Emrah’a sonra annem, babam, kardeşim size emanet.

Keşke herşey farklı olsaydı. Yaşam mutlu dolu günlerle dolsaydı.

Annem hediye kaban almak istedi. İstemedim çünkü seneye kışa çıkmam heralde.

Sabahleyin aradın annem.

Ne olur güçlü ol diye. Lütfen gel alalım dedin. İstemem annem dedim.

Ateşim var, öksürüyorum dışarı çıkmıcam dediğimde Atakan’ım koşarak geldi ne dedi biliyomusun: ’Ateşin olmasın, ne olur öksürme canım annem dayanamam sana’ dedi.

Telefonu kapadım çöktüm oğlumun yanına, ’Ben sana dayanamam merak etme geçer’ dedim. ’Geçsin annecim’ dedi. Dayancan annem diye haykırdım içimden.

Şuan ezan okunuyor. Yalvarırım rabbime evladım için bana yaşama şansı ver. Salı günü gireceğim operasyon sancısız geçsin, en önemlisi sonucu güzel gelsin. Çok bir şey istemem sadece sağlık. Ama artık o kadar yıkıldım, o kadar güçsüz kaldım ki. Savaşacak gücümü yitirdim. Emrah’ımın, annemin, babamın, kardeşimin gözünü yaşlı görmeye gücüm kalmadı.

Arayan eş, dost, akraba açamadım telefonları açamayacağım da. Biliyorum dualarınız benimle ama gücüm yok konuşmaya. Bir de tabi Atakan’ım anlamasın durumu diye.

Salı gününün güzel geçmesini bu kadar umutsuzluğun içinde yinede umut ediyorum."

NASIL DONÖR OLUNUR?

18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor. Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği, bir torbaya aktarılıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç duyulmuyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.

Ankara’dan ilik donörü olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel: (312) 508 24 44.

İstanbul’dan ilik donörü isteyenler: Çapa Tıp Fakültesi İlik ve Doku Nakli Merkezi

İzmir’den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat no: 390 40 29 Randevu alarak gidiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
ilk önce allahım acil şifalar versin ama doner olmak için kan grubu aynı olması gerekmiyor bunu bilelim arkadaşlar ayrıca benim yeğenimde 14 yaşında GİZEM ÇINAR şu an ANKARADA BAŞKENT HASTAHANESİNDE YATIYOR BİZDE İLİK ARIYORUZ HEMDE ÇOK ACİL KMMML LÖSEMİ TANISI KOYULDU DİYECEĞİM ŞU Kİ BİZİM AİLEDEN 20 KİŞİYE BAKILDI BEN BU 20 KİŞİNİN HLA DOKULARINI PAYLAŞABİLİRİM BELKİ ARASINDAN GAMZE ARKADAŞA TUTABİLİR BU İŞLER HİÇ BELLİ OLMAZ ALLAHIM HEPSİNE ACİL ŞİFALAR VERSİN BUNU YAŞAMAYAN BİLMEZ LÜTFEN BİZE ULAŞSINLAR 0 505 242 64 81
ah be gamze, benki kolay ağlamam ama beni berbat ettin dilerim biran önce bulunurda evladına kavuşursun, güzel allahım gencecik şu bedene sağlık ver yavrusuyla uzun ömür geçirsin.
10 Dakika öncesine kadar hayatdaki tek amacım daha fazla para idi.ama artık.Kızımla daha güzel vakit geçirmek istiyorum.Maalesef herkez herkez mutlu olamıyor hayatta.Ama Rabbim Sana derman verir inşallah.Beni buluduğum şehirde bu testler yapılabilirmi bilmiyorum.ama pazartesi ilk işim senin ve Atakanın mutluluğu için hastaneye gidip bilgi alıcam.Rabbim seni Atakan'a ve sevdiklerine bağışlasın.Sevgili kardeşim umutsuz olma..
canım benim bunları ağlamaktan zor yazıyorum. Iğdırda yaşıyorum. Benim de 3 yaşında oğlum var. Maalesef burada kemik iliği bağışı yok. Umudunu kaybetme. Allah seni oğluna bağışlasın. Keşke şu an 3 büyük ilden birinde olabilseydim.
Ah be Gamze benide dal gibi salladın derin yerimden şimdi kan grubumuz uyuşuyor İzmir Ege Üniv. hastanesinden öğrendim inşallah ilik donörlerimiz uyar be kardeşim ALLAH seni inşallah o dünyalar tatlısı biricik oğluna bağışlar AMİN
çok üzüldüm ben organlarımı bulunduğum ilde bağışladım ama ne yazık ki kemik iliği bağışları sakaryada yok üç büyük ilde var bağışların artması için illeride çoğaltmak lazım
Umarım uygun ilik bulunur. İzmir'de yaşıyorum ancak kan grubum uymuyor. Yazdıklarını okudum, çok duygulandım. Kendimi bir an için o hanımın yerine koydum. Çok zor bile bile, umut varken sona yaklaşmak. Umut bende, sende, hepimizde, duyarlı insanlarımızda. Aynı şeyi kendimiz ya da seviklerimizden biri de yaşayabilirdi.Bu nedenle ben de haydi bu mutluluğun devamı için katkı sağlayalım derim.
Ah be bacım ne yaptın öyle o mektubu yazmakla içimizi dagladın. Rabbim ATAKANINA bir an önce kavuşmak hayatta bu gülüşlerin mutlulğun daim olması için rabbim sana acil şifalar versin. Duacıyız. bacım umarım o duygulu mısraların bir anı olarak elinde sonsuza kadar okuyabilecegin bir anı yada günlük tutmuşsun gibi eline okuyabileceğin bir saglıga kavuşursun. RABBİM SANA VE TÜM HASTALARA ŞAFİİ İSMİYLE MUAMELE EYLESİN ŞİFA VERSİN. SEN GÜÇLÜ İNSANA BENZİYORSUN GÜÇLÜ LOMAYADA DEVAM ET RABBİM ŞİFASINI VERİR İNŞALLAH.
birkaçgün önce arkdaşım sosyal paylaşım sitesinde yollamıştı linkini. okuduğumda kendimi tutamadımm. Annelik böyle bişey. ölümle yüzleştiğinde kendi çekicen acıları düşünmeden sadece çocuğun için üzülmek. onun büyüdüğünü görememek, ihtiyaçlarını senin gibi kimsenin karşılayamayacağını bilerek üzüntünün bin kat artması.. inan ilk duyduğum günden beri kenimi senin yerine koyup, kendi dünyamda üzüldüğüm kafaya tatığım şeylerin ne kadar anlamsız olduğunu bikez daha gördüm ve kendime geldim... Allah yardımcın olsun.. dualarımm seninleee.. inşallah bu mutluluk tablosu daima devam eder..
YÜCE RABBİM ŞİFANI ACİL VERSİN İNŞALLAH. DUALARIM SENİNLE. İYİ OLSAYDIMDA SENİN İÇİN MÜRACAT EDEBİLSEYDİM .
Allah yardımcısı olsun; kana susamış insanoğlunun gözünü bu kadar hırs bürümüşken insanın evladına duyduğu bağlılığı ve özlemi belki, bu kadar güzel güzel anlatırdı ancak bir anne inşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur da oğluyla uzun ömürler geçirir. Dayan GAMZE, Güçlü ol EMRAH...
Bugün Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi Kan Alma Merkezinde tatlı bir telaş vardı. Tatlı diyorum çünkü tüm personelin heyecanı ve kalabalığı gördüğündeki telaş ve sevinci muhteşemdi. Tüm bu hareket Gizem Çınar ve onun gibi Lösemi hastalarına destek olmak için Kan bağışı kampanyasının bu gün başlamış olması. Dr. Aşkım Tüfekçi Başhekimi Sayın Musa İnal ve Başhekim Yardımcısı Suha Bingöl ün girişimleriyle Ankara Üniversitesi ile gerekli yazışmalar yapılmış ve Adana dan 3000 gönüllü donör kan bağışı için onay alınmış. Amaç Türkiye genelinde bağışçı sayısını arttırmak Gizem Çınar ve onun gibi hast
BEN BUNDAN 3-4 SENE ÖNCE İBNİ sİNA HASTANESİNE GİTTİM GÖNÜLLÜ OLARAK VE HİÇ İLGİLENMEDİLER.SİZİN İÇİN YİNE GİDECEĞİM 508 24 44 NOLU NUMARAYI ARIYORUM MESELA CEVAP VERMİYOR.BU KONUYLA HASTAHANELER ÇOK İLGİSİZ,SAĞLIK BAKANLIĞININ BİRŞEYLER YAPMASI GEREK.
Allahım kimseye dert verip derman arattırmasın işallah yazdıklarını okuyunca o kadar üzüldümki bu dünya malesef böyle kimin ne olacağı belli değil keşke sadece sağlığımız olsa yeter ama insanız ya bitmez hırsımız taki ecel gelip kapımızı çalıncaya kadar herşey boş sevdiklerimizin kıymetini bilelim yarın ya onlar yok yada biz umarım en kısa zamanda verici donör bulunur küçük sebi annesiz kalmaz.
Diğer Haberler