Buza tutunup 1 saat beklediler ama...

5 işçiyi bulmak için gece boyu yapılan arama kurtarma çalışmalarından sonuç alınamadı.

4 Nisan 2012 09:42
PAYLAŞ
TWITTER
Buza tutunup 1 saat beklediler ama...

Erzurum’un Aşkale ilçesindeki ‘Karasu 2’ baraj göletindeki elektrik direğinin tamiri için TEDAŞ görevlileri Feridun Öztürk, Mustafa Arifoğulları, Sait Turan, Rıdvan Takım, Şahin Baykal deniz bisikletiyle açıldı.

Kayıp işçilerin son anları - Foto Galeri

Ancak işçilerin bulunduğu deniz bisikleti göletin yüzeyindeki buza çarparak alabora oldu. 5 işçi suda kayboldu. Suya düşen işçilerin buzlara tutunarak yardım bekledikleri anların görüntüleri çıktı.

saat beklediler ama...">Buza tutunup 1 saat beklediler ama... | video.mynet.com

ARAMALAR SABAH ERKEN SAATLERDE YENİDEN BAŞLADI
 
Aşkale Kaymakamı Asalet Karabulut, saat 01.00'de baraj göletinde kaybolan 5 TEDAŞ işçisini arama kurtarma çalışmalarına ara verildiğini söyledi.
 
Karabulut, yaptığı açıklamada, ekiplerin arama çalışmalarına zaman kaybetmeden başladığını ifade ederek, “İyi bir çalışma yapıldı. Şu an itibarıyla arama kurtarma çalışmalarına ara verildi. Sabah erken saatlerde çalışmalara yeniden başlanacak. Üzüntülüyüz, diyecek başka bir şey yok” dedi.
 
21 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR
 
Erzurum Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı da Malatya'dan gelen helikopterle arama kurtarma ekiplerinin su üstünde arama yaptıklarını belirterek, Erzurum Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden de 7'si dalgıç, 21 kişilik ekibin çalışmalarda görev aldığını bildirdi.
 
Kaymakamı Karabulut, dün Erzurum ve Malatya'dan gelen ekiplerin çalışma yaptıklarını belirterek, bugün de bu ekiplere ilave olarak, buzlu suda arama kurtarma çalışmalarında uzman, Türkiye'nin en iyi arama kurtarma ekiplerinden Rize Emniyet Müdürlüğü'ne ait dalgıç ekibinin çalışmalarda görev yapacağını ifade etti.
 
BUZLARA TUTUNUP KURTARILMAYI BEKLEDİLER
 
Görgü tanıkları, yüzeyinin büyük bir bölümü buzla kaplı olan gölette deniz bisikletinin alabora olması ile suya düşen işçilerin buzlara tutunarak yardım beklediklerini iddia etti.  
 
Olayın ardından gölete yaklaşık 20 kişi ile birlikte jandarma ekiplerinin geldiğini söyleyen görgü tanıkları, işçilerden bazılarının ağladığını söyledi. Kıyıdakilerin "Sakin olun. Sizi kurtaracağız" diye sakinleştirmeye çalıştıkları söylenen işçcilerin havanın da kararması ile suyun derinliklerine gömüldükleri ileri sürüldü.
 
BİR SAAT KURTARILMAYI BEKLEDİLER
 
Erzurum'un Aşkale ilçesi yakınlarındaki gölette kaybolan 5 TEDAŞ görevlisinin buzlara tutunarak yaklaşık 1 saat kurtarılmayı beklemiş. Yüzeyinin büyük bir bölümü buzla kaplı olan gölette bindikleri deniz bisikletinin alabora olması ile birlikte yüzerek buz parçalarına tutunarak hayatta kalmayı çalışan işçiler, kıyıdaki birkaç kişiden yardım istemiş.
 
Bir süre sonra olay yerine yaklaşık 20 kişi ile birlikte jandarma ekiplerinin geldiğini söyleyen görgü tanıkları işçilerden bazılarının ağladığını söyledi. Kıyıdakilerin 'Sakin olun. Sizi kurtaracağız' diye sakinleştirmeye çalıştıkları işçiler, hava karardıktan bir süre sonra suyun derinliklerine kayboldu.
 
DHA
Okuyucu Yorumları100 yorum
 • 19 Oy
  Kaymakam bey iyi bir çalışma oldu demiş. Bu açıklamaya sadece gülünür. Ölenlere rahmet diliyorum. Daha alacak çoook yolumuz var. Maalesef ülkemizde insan hayatı çok ucuz. 1 saat suda mücadele ediyorlar ve iyi çalışmaya rağmen sonuç ortada. Sanki okyanusun ortasında kaldılar. Ayıp ya ayıp. Bari konuşmayın.
 • 15 Oy
  SİVİL SAVUNMA GELDİ BOD YOK FENER YOK BALIK ADAMLAR GELDİ TÜP YOK BU NE ADİLİK BUNE UMURSAMAMAZLIK BİZ GECE SABAHLARA KADAR ORADAYDIK VE BİR TANE BALIK ADAM GELİPDE ARAMA YAPMADI BİR SAATTEN FAZLA BEKLEDİLER BUZA TUTUNARAK BEN GÖZLERİMLE GÖRDÜM YARIM SAATLİK ERZURUM AŞKALE YOLUNU KURTARMA EKİBİ DİYE GÖRÜLEN SİVİL SAVUNMA HEMEN HABER ALMASINA BU YOLU TAM 2 SAATTE GELDİ VE GELİPDE HİÇ BİRŞEY YAPMADI YAZIKLAR OLSUN ARKADAŞLARIMIZ GÖZÜMÜMÜZ ÖNÜNDE ÇIRPINA ÇIRPINA ÖLDÜLER İNSAN YAŞAMI BU KADAR BASİTMİ BİR HELİKOPTERİN ERKEN GELMESİ ARKADAŞLARIMIZI HEPSİNİ KURTARMAYA YETERDİ FAKAT GECE 11 GELDİ IŞIK
 • 15 Oy
  nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlam veremiyorum olaydan hemen sonra jandarma olay yerine geliyor ve ikelce halat atmayı deniyor ama kimse helikopter çağırmıyor, çağırmış olsalarda 15-20 dk da orda olması gerekiyor lakin ortada ne helikopter var nede bir çözüm! bunu üzülerek söylüyorum ama türkiyede insan hayatı çok ucuz yazık günah o insanlara!tedaş yöneticilerine bu insanları bu şartlarda çalıştıran zihniyetede yazıklar olsun ve türkiyede yaşamaktan utanır hale getirdiler bizi!
 • 14 Oy
  sanki tusami olmuş çaresız kalmışlar, bu memlekette hiç helikopter yokmu, bir ip salsalardı hepısı kurtulurdu
 • 14 Oy
  Nerde senin acil arama kurtarma ekibin ,helikopterin nerede,insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.Allah rahmet eylesin
 • 11 Oy
  ALLAHIM ne acı sen ailelerine sabır ver...
 • 8 Oy
  cesedi bulunan rıdvan takımın iki çocugu var daha 4 yaslarında.bu ihmalin hesabını şimdi kim verecek.akşam üstü şişme botla can yeleksiz bir şekilde onları oraya yollayana ne demeli..allah hepsinin belasını versin.milletin ocağını yıktılar yazıklar olsun kaymakam konuşuyor car car car..ihmal yokmuş bari utanın da susun yazıklar ola
 • 8 Oy
  SÖYLENECEK TEK KELİME ..REZALET..BİRDE ÇIKIP ÇOK GÜZEL ÇALIŞMA OLDU DENMESİ TUZU BİBERİ OLMUŞ..BARİ ÖLENLERİN AİLELERİNE SAYGI GÖSTERİN..İNSANLAR ORDA BAKIYOR..ASKERCEĞİZ HALATLA KURTARMAYA ÇALIŞIYOR..VAH ZAVALLI ÜLKEM BENİM..İNSAN HAYATININ DEĞERİ HİÇ AMA HİÇ KALMAMIŞ..
 • 7 Oy
  acaba bölgeye helikopter sevketip bir halat uzatsalardı bu işçiler 5 dk kurtulurdu .Fındık kadar beyni olmayanlar tarafından yönetiliyoruz.
 • 2 Oy
  dediğiniz gibi olurdu ve kolaylıkla kurtulurlardı ancak otomobille 45 dakikalık mesafeye helikopterle 3 saatte geldiler nasıl oluyorsa bu. geldiklerinde de barajın üzerinde elektrik telleri var diye hem hava da karardığı için müdahale etmediler. buradaki işçiler de maalesef ağlayarak ve yardım bekleyerek sulara gömüldü. sorumlular inşaallah bunun hesabını verirler.
 • 17 Oy
  Biraz daha doğudan yada güneydoğudan olsaydı;Bir gebe kadın için bile helikopter kalkardı...
 • 7 Oy
  ULAN MEMLEKETTE HELİKOPTER Mİ KALMADI !!
 • 7 Oy
  ya bu memlekette bir kurtarma helikopteri yok mu ya adamlar sabahtan akşama kadar suda kurtarılmayı beklemişler.
 • 16 Oy
  bu olay amerikada veya herhangi bir avrupa uilkesinde olsaydı o insanlar anında kurtarılırdı. türkiyede insanın hiç bir değeri yok. t.c vatandaşı olduğuma nefret ediyorum
 • 5 Oy
  barajdaki insanlar kurtarılmayı bekledi. ceset arama bulma ekibini değil
 • 5 Oy
  Türkiye dışında başka bi yerde olsa adamlar anında helikopterle gelirler balık adamlar atlar adamları yukarı çekerler. Ülkemizde insanlara ne kadar değer veriliyor örneği
 • 5 Oy
  insan oğlunun ALLAHtan başka kimsesi yok.bir saat beklemişler,bu saate kadar niye kurtarmaya gelmemişler,doğrusu inanması güç olan bir şey,bir saate kadar dünyanın bir ucuna gidilir,ama demekki vurdum duymazlık,aman bananelik,işte bu duruma getirmiş yazıklar olsun.kimki bir canlıyı kurtarmaya yada yardıma vakti varken umursamaz yada banane derse,ALLAH bir gün mutlaka ayni duruma kendisini düşürür.o nasıl gölmüşki bir tekne yada sandal bile yok,hiçmi emniyet için koymamışlar,ne olur ne olmaz dememişler.
 • 3 Oy
  bu kadar acizlik nerede görülmüş, adamlar göz göre göre ölüme terk edilmiş.
 • 3 Oy
  sayın vali nasıl olurda kurtarma güzel yapıldı ya bu nasıl bir acıklama yapılsa oradaki insanlar neden öldü sayın vali
 • 3 Oy
  Lütfen bürokrasiye kurban gitti demeyin eğer öyleyse Allah belanızı versin sayın idareciler.
 • 3 Oy
  kaçakçıya tazminmat ödeyen ler kaçakçıyı sehıt sayanlar bu vatandaşlar ozaman külli şehit acilen ailelerine gerekenden fazlasını yapın
 • 5 Oy
  aras elektrik a.ş. genel müğdürü.aşkale işletme şefi.aşkale kaymakamı.erzurum valisi.ve tüm sorumlulular.artık gereğini yapın ve istifa edin.millet indinde bir yeriniz artık olmayacaktır.o makamları boş boş işgal etmeyin.yazık günah ölenlere.1 saat gibi yerden nasıl helikopter gelmez.erzincanda hava alayı var.erzurumda var.bu mekanlar böyle durumlar da kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak.yazıklar olsun badem bıyıklı bürokratlara.yazıklar olsun.
 • 5 Oy
  BU NASIL DÜZEN YAHU, PKK İTLERİNE BOMBA YAĞDIRIRKEN HERŞEYİMİZ VAR DERİZ, BU ÜLKENİN VATANDAŞLARI CAN VERİRKEN BAKIŞIYORUZ. Bİ TANE HELİKOPTER GÖNDEREMEDİN Mİ DEVLET BABA
 • 3 Oy
  KAYMAKAM BEY KİMİ KANDIRIYORSUNUZ KENDİNİZİMİ YOKSA KAMUOYUNUMU? 1 SAATTE İSTENİLSEYDİ YARDIM GELEBİİRDİ ORTADA İHMAL VAR GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME GÖNDERMİŞSİNİZ BU İNSANLARI YAZIKLAR OLSUN TÜM SORUMLULARDAN
 • 2 Oy
  adamlar koca bering denizinde buzların arasında batan gemideki mürektebatı kurtarıyo bizimkiler ufacık bi alanda 5 işçiyi bulamıyor.rezilliğin daniskası
 • 2 Oy
  RAHMETLİ MUHSİN YAZICIOĞLUNUN KADERİNİ YAŞADILAR KEDİYE VERİLEN ÖNEM İNSANA VERİLMİYOR BU ÜLKEDE ORDAKİ İŞÇİLER BAKAN YADA VALİ OLSAYDI 10 DAKİKA SÜRMEZ HELİKOPTER ALIRDI ONLARI ALLAHIM AİLELERİNE SABIR VERSİN ŞU ANDA ÖLÜSÜNE BİLE RAZI OLAN KAÇ AİLE VAR PKK NIN ELİNDE POLİSİMİZ ASKERİMİZ SAĞLIK ÇALIŞANI VE ÖĞRETMEN KAÇ VATANDAŞIMIZ K.IRAKTA PKK NIN ELİNDE AMA MEDYADAN TIK YOK ELİN İSRAİLİ ABD Sİ KITALAR ÖTESİ OPERASYON YAPIYOR BİZİMKİLERDE KADERİMİZE RAZI OLALIM DİYOR ATALARINI UNUTMUŞLAR TÜRK TARİH YAZAR MİLAT YAZAR EZBER BOZAR AMA KANI TÜRK DEĞİLSE DAMAT FERİTLER GÖRMEDİKMİ TARİH BİLMEYENE ?
 • 2 Oy
  Burada ihmali olan yetkililer bu dünyayı bırak öbür tarafta nasıl hesap verecekler
 • 2 Oy
  olayı iyi takip etmediği kanaatiyle kaymakamın görevden alınması lazım adam 1 saat yardım bekleyecek kaymakam ardından teselli mesajları verecek aşkalede bir çok askeri birlikler var o birliklerde her türlü imkanın var olduğuna inancım sonsuzdur
 • 2 Oy
  meksika binlerce metre toprak altında kalan işçilerini kısa bir zamanda kurtardı. bizim işçilerimiz 1,5 yıldır toprak altında. suda kaybolanlar aranmıyor bile.daha 2 gün önce sibiryada buz dağından 675 balıkçı kurtarıldı. biz ise hala dünyanın en hızlı büyüyen 2.nci ekonomisi palavralarına inanıp. din iman sömürüsü ile oy devşiriyoruz.
 • 2 Oy
  ba arkadaşlar hakiki şehit yöneticileride hakiki katil ALLAHIM RAHMET EYLESİN
 • 2 Oy
  HANİ GÜNEYDOĞDA GEÇENLERDE DOĞUM YAPACAK BİR KADINI ASKERİ HELİKOPTER ALDIĞI GİBİ UÇRMUŞTU VE KURTARMIŞTI NEDEN BİR SAAT IZDIRAP ÇEKEREK ÖLEN BU VATANDAŞLARIMIZI KURTARMADI ASK. HELİKOPTER YOKSA OGÜN GÖZ BOYAMAK İÇİN ŞOVVMU YAPILDI.
 • 2 Oy
  allah rahmet eylesin....BU HABERİ ACABA MİLLETVEKİLLERİ OKUDUMU ACABA HİÇ UTANDILARMI YADA 1 GR ÜZÜLDÜLERMİ YAZIKLAR OLSUN SİZE Kİ SICAK KOLTUĞUNUZDA AYDINLIK İÇİNDE OTURUN DİYE ÖLDÜ BU İNSANLAR ZEHİR ZIKKIM OLSUN ALDIĞINIZ MAAŞLAR HELAL ETMİYORUM BENDEN SİZE GELEN 1 KURUŞU BİLE SİZ GİDİN ...... ŞEYLERLE UĞRAŞIN GEÇMİŞİ YAŞAYIN YARGILAYIN AMA BU ÜLKEYİ HİÇ GELECĞE GÖTÜRMEYİN ALLAH ALSIN SİZİ BAŞIMIZDAN EVİNİZE KÖŞE YASTIĞI YAPSIN
 • 2 Oy
  BAŞIMIZDA BU HÜKÜMET VARKEN BİRİLERİNE ANCAK BU ŞEKİLDE CANCEKİŞİRKEN GÖRÜRÜZ YETER ARTIKKK İSTİFAA AK PARTİ YETERRR!!
 • 4 Oy
  Tayyip çıkar şimdi allahtan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dilerim diye yazıklar olsun bu devlete hükümete izliye izliye 1 saatde öldürmüşler insanları
 • 2 Oy
  maalesef duyarsız bir toplum olduk insanlar göz göre göre ölüyor kimse umursamıyor. doğalgaza elektriğe suya benzine vs. her şeye zam geliyor başbakan tvlerde ahkam kesiyor pardon amerikan valisi... üçüncü dünya ülkelerinin bile gerisindeyiz nikaragua da bile halk bu denli yok sayılmıyor..tşkler...
 • 2 Oy
  Tv'de izledim adamlar kurtulmak için buzlu suyun nasıl mücadele ediyor,kurtulma umudyla buzları kırıp kıyıya yaklaşmaya çalışyorlar.Nasıl bir acı bu...Vali bey utanmadan çıkıp geçikme yok kurtarma çalışmaları güzel yapıldı diyor.Rezillik her yer rezillik.Geçenlerde Rusya 700 kadar kişi buzların arasından nasıl kurtarılmıştı.İnsanımızn canının değeri hiç yok.Yeter ki kendilerinin canı istediklerini yapsın o kadar.Bakalım sizin sonlarınız nasıl olacak???
 • 2 Oy
  yok çok geliştik,çok büyüdük,yok dünya ikincisiyiz filan laflar ve bu yalanlara ininan insanlar. bir ülkenin ne kadar geliştiğini ancak böyle zamanlarda anmlarsınız.
 • 2 Oy
  insana verilen değer bu malesef
 • 4 Oy
  adamlar bosa daga cıkmıyor sankı orası memleketın dıger yarısı deıl dunyanın öbür ucu aşkalede bunlar oluyorsa güney doguyu sen düsün artık devlet deil topragından insanından bile bi haber vergisini faturasını sını ödemeyen vatandas olsaydı anında haciz icin bulurdu valla
 • 2 Oy
  allah yardımcıları olsun çok zor bir durum ...
 • 1 Oy
  bu cinayet gibi olay yazık değilmi görüyolar buza tutunmuşlar,kahretsin ya nasıl bir memleket çalışmalara nasıl ara veriliyor adamlar buzlu sudalar vücut nasıl dayanacak taşmı onlar:(

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir