Çavuşoğlu: Irak için Türkiye 5 milyar dolarlık kredi sağlayacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden yapılandırılması için Türkiye'nin 5 milyar dolarlık kredi sağlayacağını söyledi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden imarı için Türkiye'nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Çavuşoğlu, Kandil'e Afrin benzeri operasyon yapılacak mı şeklinde gelen bir soruya, 'Olmalı' şeklinde yanıt verdi.

Kuveyt'te "Irak’ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı"na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Irak'ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'nda Irak'a 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağımızı açıkladık. Komşusu, dostu ve güvenilir bir ortağı olarak Iraklı kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Ülkeden ayrılmadan önce gazetecilere de konferansla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Irak'ın DEAŞ teröründen temizlenmesi ve yeniden inşası için gereken adımların atılacağına dikkati çekerek, yapılan toplantılarda bazı ülkelerin insani yardım, yatırım ve ticaret konularında taahhütlerde bulunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Irak'ta dışlanan kesimlerin güveninin yeniden kazanılması gerektiğini ve gelecek seçimlerin de bunun için bir fırsat olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Biz bugüne kadar Irak'a 2004'ten bu yana 500 milyon dolar civarında insani ve kalkınma yardımı yaptık. Yani yarım milyar dolar civarında. Ayrıca, TİKA'mızın gerçekleştirdiği projeler var. Firmalarımızın üstlendiği proje miktarı ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar civarında. Bundan sonraki süreçte özellikle firmalarımızın üstleneceği yatırımlar için 5 milyar dolar, bunun içinde tabii oraya gidecek ihracat da var, 5 milyar dolar bir kredi vaadinde bulunduk. Aynı şekilde 50 milyon dolarlık insani ve kalkınma yardımları için ve bu insani ve kalkınma yardımı içeren projeler için bir hibe, yani kredi taahhüdünde bulunduk."

Bunların yanı sıra TİKA'nın ülkedeki faaliyetlerinin devam edeceğini, Türk firmalarının da Irak'ta yatırım yapmaya ve ticareti artırmaya teşvik edileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, Irak'ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'nda kendisi ayrılmadan önce ortaya konan en yüksek miktarın Türkiye tarafından açıklandığını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 102 yorum
Şaka yapmış Sayın Bakan. Millet açlıktan kırılıyor...
zoruna mı gitti gardaş!?
@angaramerkez Yooo niye zoruma gitsin. Demek ki bu ülkede o kadar çala çala paraları bitirememişler. Şimdi de dışarıya dağıtıyorlar. Ama esnaf kan ağlıyor... O ayrı konu...
@suleaskim sen ne iş yaparsın çalışmayan vergi vermeyen asalak misali yalan birisisin demekki hoşuna gidiyor
@tyildiz55 Ben 2 tane üniversite bitirmiş. Şuanda da 3. okuyan bir vatandaşım. Ve aynı zamanda bu ülkenin bir esnafıyım. 2001 yılındaki esnafın üzerindeki vergi yükünün %25'lerde olduğunu şuanda ise %55'lerde olduğunu bilen birisiyim. Ciddi ekonomik kriz olduğu için daha geçen ay 2 personeli işten çıkarmak zorun olan birisiyim. Bu güne kadar hiçbir devlet ihalesine girmeyen, hiçbir devlet teşvikinden yararlanmayan; çünkü milletin malı üzerinden iş yaparsam birisinin hakkına girerim diye düşünen birisiyim.Vergi dairesine fatura kesmeyenleri şikayete giden birisiyim.
@angaramerkez memlekette yokluktan kan ağlıyor herkez !!! Tabiiki de herkesin zoruna gidiyor senin benim paralarımız onlar vergilere zam üstüne zam geliyor ceplerinden mi veriyorlar zannediyordun yoksa sen de gardaş ???
@suleaskim sana yazmışım ankara merkeze yzacaktım sinirden yannışlıkla sana yazmışım kusura bakma
@tyildiz55 ONU BOŞVER DE SEN NE İŞ YAPARSIN ÇİFÇİYSEN MAZOT 5.20 MEMURSAN ENFİLASYON YÜZDE 20 ZAM YÜZDE 9 KÜÇÜK ESNAFSAN YANDIN HIII SEN YANDAŞ YALAYICISIN .
@suleaskim HELAL KARDEŞ . SEN İŞİNE DEVAM ET İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR.
@angaramerkez bbasının parası mı o dolarlar , önce bu ülkeye lazım. önce benim işsizliğim önemli....bırakın hükümet seviciliğini.
SİZ ÖNCE ÜLKEMİZDEKİ EMEKLI MAASINI EMEKLİLİKTE YASA TAKILANLARI DUSUNUN
bir emekli abimizin derdini anlatmak istedim, lütfen önce 2000 sonrası emeklilerin intibakları yapılsın kamu denetçilerinin onayladığı bir durum nasıl olur gözardı edilir. aynı süre çalışmış insanlar farklı maaş alıyor.ne yapalım derdimizi anlatmak için.
DEVLETIMİ SEVIYORUM AMA BU KREDIYI TÜRKİYE VATANDASI VERIYO BU KADAR VERGI ZAMLA YANI MİLLET VERIYO BU KREDIYI
Neden ? Para varda vatandaşın haberi mi yok diye algılamalıyız bunu ? Birilerine para verecek kadar bütce mevcutsa bu zamlar vergiler neyin nesi ? Tabi göz görmeyince gönülde katlanır siz bol keseden atın bakalım. Bu millet size hesap sormasını bilir. Milletin dolarlarına neden göz diktiniz peki bozdurun falan diye. Neden TL değilde Dolar? Bu hükümetin başı ayrı konuşuyor kıçı ayrı . Şu man adasına giden paralrın birazini geri cagrında millet biraz rahatlasın.
@eagle_shadow_1984 işte Çamur at izi kalsın dedikleri bu..MAN adası öylmi Gördük Man adası belgesi die sSavcılığa Mahkemeye sundukları belgeleri..Türkiye bankalarının Türkiye sınırları içindeki para hareketlerinin dkontlarını vermişler mahkemeye Şerefsizlerin başka işi yok çünkü 50 SENE KONUŞURSUNUZ BU YALANI ŞİMDİ UATNMADAN UTANMADAN UTANMADAN KONUŞURSUNUZ
@palermo544 Yazdıklarımın savunabileceğin tek o kısmı vardı değil mi? Diğer yazdıklarımı neden görmezden geldin. Bunun anlamı nedir biliyor musun.? Biz işimize geleni görürüz, gelmeyeni görmeyiz. ! Böyle idare edin bakalım nereye kadar gidecek bu saltanatınız. Görecem sizinde aç kalacağınız, fikir değiştireceğiniz günleri. Ben yanlış olsa babama bile karşı çıkarım benim felsefem bu sizin felsefeniz görüşünüz neydi he? bilemedim. Biz memleket için konuşuyoruz farkında değiliz. Bu hükümetin hiç mi yanlışı yok yüreğin varsa çık söyle. Yoksa Allah ile kulunu karıştırır mı oldunuz ?
@eagle_shadow_1984 "savunabileceğin tek o kısmı" )))) ne güzel ifade ettin yalancıların borazanı olduğunu Peki bunun için illaki Uyarmamızmı gerekiyordu? Yalan olduğunu bile bile NEDEN YAZARSINIZ UTANMAZSINIZ! UTANMAZSINIZ UTANMAZSINIZ ÇÜNKÜ diğer kısımlarına gelince,Devlet hayvancılığa çok büyük destek veriyor.. Devlet birşey yapmıyor etmiyor DİYEMEZSİN! Bırak o teşvikleri Doğan çocuğuna SÜT Anana Babana çay ikram ettiğin için "yaşlıya Bakım Parası"" bile veriyor HANGİ YALANINIZA YETİŞELİMDE CEVAPLAYALIM
@palermo544 Burada laf kalabalığı yapma. Senin her bir lafına cevabım var kanıtlı ispatlı sen bunları kabul edebilecek misin ? Ben seni birşeyle itam etmiyorum ama sen ve sizin ağzınız bu ülke vatandaşlarını eleştirel br dille yaklaştı diye vatanhainliğine kadar varan alçaklıklarla itam ediyorsunuz. Alçaksınız insanlara çok kolay sıfat koyabiliyorsunuz, alçaksınız insanları sınıflandırabiliyorsunuz. Hükümet hayvancılığa (300 koyun yardımı) ne zaman desteklemeye başladı dışardan ne idüğü belirsiz etler ithal etmeye başlayınca mı ? Türkiyede bir süredir hayvan kesimi yasak bilyior musun ?
Memleketin ekonomisinede faydası olur..Kredi dediği .yıkılan Şehirlerin ve altyapılarının Yeniden İnşaasında kullanılacak malzeme ve iş gücüdür büyük ihtimalle "Birileri köşe dönecek"..ee napalım kardeşim birileri köşe dönmesin die Mağaralardamı yaşasın insanlar Dünyanın düzeni bu..Birileri yapacak, bir başkası yıkacak, sonra başka biri tekrar yapacak En azından terörün bu topraklarda yaşayan İnsanlara verdiği zarardan daha iyidir kıyaslamak bile hatâ
Biz artık sizin gibi koysunlar aynı ülkede yaşamaktan bıktık usandık
millet açlıktan ölüyor. bunların işlerine bak.
@karizma8235 açlıktan ölen birini gösterde bizde inanalım
vermeyin onlar geri ödeyemez gitti paralar
"Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden yapılandırılması için Türkiye'nin 5 milyar dolarlık kredi sağlayacağını söyledi" Umarım yanlış okumuşumdur. Ne işiniz var el alemin memleketine yatırım yaparsınız. Ülkemizde milyonlarca işsiz, aşsız karnını bile doyuramayan milyonlarca insan var. Madem bu kadar paramız var neden ırak a veya başka bir ülkeye ..şaka gibi. Ver kendi toplumuna
AYRANIMIZ YOK İÇMEYE ARTİSLİK YAPARIZ IRAKA
suriyeyi bolmeye calisan sizinde destek verdiginiz öso teroristleri degilmiydi sayin bakanim
Türkiye sağa sola kredi vericegine kendini idare Edip . halkı milleti için benzin i elektriği vb seylerden vergiyi dusursun insanlar daha rahat yaşasın ..
Eyy bakan sen beş milyar yedi yüz elli milyon milyar parayı nerden buldun da veriyorsunuz
önce kendi çiftçisine esnafına kredi versin.Oturduğu yerden Türk Halkından aldığı vergiyi Pkkyı besleyen Irak Ülkesine gönderiyor şaka gibi
ohoo ne para var bizde beee
Sizin kredinize güvenenin vay gelmiş haline :)
haram haram
Biz önce kendi ülkemizin aç insanlarını doyuralım.Madem kredi verebilecek kadar zenginiz niye ülkede bir sürü fakir insan var?
O kadar paramız varsa önce milletine yedir milletine !
kandil deki haclı sığınakları yakılıp yıkılacak kobanide membicde ve suriyedeki yapılanmyı artık cözdük dangalak haclılar kandilde artık yerle bir edilecek kandil dağında yapılan ayinler artık ebediyete kadar susturulacak..
yezık ya yeminle yazık !
Kimin parasını kime veriyorsunuz? O kadar çok paramız varsa vergileri düşürün de iş yapan biraz para kazansın. Vergi yapılandırması diyorsunuz faizi ile alıyorsunuz. Hani faiz haramdı? Devlet faiz alırken iyi vatandaş alınca mı haram? Doğunun kaçak elektriğini yıllarca ödetiyorsunuz. Her şeye çözüm buldunuz buna mı bulamadınız?
ulan o kadar paranız varsa neden önce kendi insanınızın yaşam şartlarını iyileştirmiyorsunuz :@
@nejlaauysal_87 iyileşti zaten, senin iyileşmiyorsa sorunu kendinde ara
@bjk1903besitas iyleşmişmiş külahıma anlat sen bu yalanları
@bjk1903besitas SENİNKİ İYİLEŞTİYSE BOŞVER TAKMA İYİLEŞMEYENLER DÜŞÜNSÜN ;)
BAK YA KİMİN PARASINI KİME PEŞKEŞ ÇEKİYORSUNUZ MEMLEKETİNİ KORUMAK YERİNE TÜRKİYEDE TATİL YAPAN SURİYELİLERİ BESLEDİĞİNİZ YETMEDİ YANDAŞLARA 5 LİRALIK HALEYİ 50 LİRAYA VERİP DEVLETİ ZARAR ETTİRDİĞİNİZ YTMEDİ DE ŞİMDİDE IRAK A MI YEDİRECEKSİNİZ VAY MEMLEKETİME VY TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİMİN HAKKINA VAY. BENDEN ÇIKAN HER KURUŞ SİZE VE YEDİRDİKLERİNİZE HARAM ZIKKIM OLSUN.
ülkenin dış borcu varken Irak için nasıl kredi vaadinde bulunuyor,kandırılanlar halkı kandırmaya çalışıyor,halkı kendileri gibi zannediyorlar.
50 milyar dolarlik işi hangi firmalar almış hangi bakanlarin ırak suriyeyi karistiran onlardir
Ülkemizin kredi vermesi bazı yorumcuların zoruna gitmiş herhalde o yorumcular o kadar art niyetliki eğer biz başka bir ülkeden veya IMF'den borç alsa idik bu seferde başka konuşurlardı sizler neyin kafasını yaşıyorsunuz sizlerin amacı ne nesiniz onu söyleyin
@hdemirtasli Kaosun hiç eksilmediği ortadoğuda kredi verdiğin Irak'ın o krediyi geri ödeme durumu ne 5 milyar doları ırak'a kredi verene kadar ülkede fabrikalar açılsın istihdam sağlansın işsiz adama bu ülkede gss prim borcu çıkarılıyor farkında mısın?
Daha dün ALDATILDIK, KANDIRILDIK diyordunuz! Kaldı ki Irak'ın petrolü var ve bu ülkenin tüm kaymağını şu an ABD ve İngilter yiyor peki biz neden kredi veriyoruz! Ayranı yok içmeye... siz anladınız! Yeter bu saçma siyaset artık kimin dost kimin düşman olduğunu bilelim.
babasının parası sanki
dolar sahiplerinin dedigi gibi !hiy man what is going on!yani neyin kafasi bu beyniniz kirecmi tutmus??
Hakkımı helal etmiyorum.
Türkiye'nin kredi vermesi neden bu kadar zorunuza gidiyor ki şükür onca dert varken sınır operasyonu yapılırken ırak a kredi vererek kendimize borclandiriyor isek ne mutlu Türkiye'me ????
Asgari ücret 1600 TL ilk önce kendi ülkemizi yapılandırmak lazım.
ayranı yok içmeye misali.milletin çoğu makarnaya,ekmeğe talim ediyor.bizimkiler kredi veriyor.ordadan çok menfaatimiz olsa ne olacakki.gelecek para gene yandaşa,bilale gider.
sayın bakan esnafım 10 aydır bagkurumu yatıramıyom,eşım bıkacgun once hastaneye gıttı devlet hastanesı muayene ucretı 50 tl olmuş şaka gıbı,kredılerımı bıle zorlukla yatırıyom,sen sımdı dıyosunku banane bundan,surıyelı olsam tek kurus muayene ucretı odemezdım artı maas ve yardımda verırdınız dimi,sızın vatandasınız bızmıyız yoksa surıyelıler ve ıraklılarmı
kendi açığımızı kapattık borçları ödedikde ıraka para kredi açmak kaldı...
@onlyman42 Türkiyenin kredi borcu yok imf harici kredi veren kuruluş var mı imf borcu bitti imf kapısında yatan borç dilenen ülkeden borç veren ülke konumuna geldik Türkiyenin dış borcu yabancı yatırımcının Türkiyedeki parasıdır ayrıca şuan ki kanunlarımıza göre dış ülkede fabrika ve şirketi olan iş adamlarının ülkemize getirdikleri paralarda dış borç olarak gözüküyor
@adrese1 hey be kardeşim borclar tekrar alınan borclarla dönüyor sen neden bahsedıyon
açda hazine müsteşarlığının 2017 dış borc stokunu bir oku..senin gibi öküzler yüzünden bu haldeyiz zaten...
tek kelime ADALETINIZ BATSIN sızınnnnnnnn
@00yigit kredi adı üzerinde imf den kredi alan imf kapsında dilenen ülkeden kredi veren ülke olduk siz hala boş boş konuşuyorsunuz
Kimin parasını kime veriyorsun çavuşoğlu. Arap yağı bol bulunca kıçına sürermiş. Sizinkide o hesap.
buna derler ayranı yok içmeye tahtervanla gider.......
SAKIN TÜRK İŞÇİSİNE EMEKLİSİNE ÜÇ KURUŞ ZAM YAPMAYIN.GÜNAHA GİRERSİNİZ. ONLAR ZAM İSTEYİNCE PARA YOK DERSİNİZ SALAKLAR İNANIR. SİZ ÇILGIN PROJELER YAPMAYA, KENDİ YAKINLARINIZA MİLYON DOLARLAR DAĞITMAYA DEVAM EDERSİNİZ. OYLARIDA EMEKLİ İŞÇİ GARİPLERDEN MAKARNAYLA TOPLARSINIZ. BRAVO İYİ FİKİR İŞTE SİYASET BÖYLE YAPILIR. VATAN MİLLET DER ASKERE GARİBİ GÖNDERİR KENDİNİZİNKİLERE RAPOR ALIR PARALI İŞLERİN PATRONU YAPARSINIZ. ÜLKEDE KERİZ ÇOK NASILSA DAHA 50 YIL İKTİDARDA KALIRSINIZ. SAĞLAM SİYASETÇİ İŞTE BÖYLE OLUR.
yukarıdaki haberlere bakıyorum ıraka kredi verecez diyorlar ekonomi haberlerine iniyorum 2017de 50milyar dolara yakın cari açık var diyor.hangi parayı verecen sayın bakan?
Diğer Haberler