Çeyrek altın bugün ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç gram

Son günlerde yükselim eğiliminde olan çeyrek altında bugün durum ne ? Serbest piyasada Çeyrek Altın ne kadar ? Tam altın ne kadar ? Altın fiyatları ne kadar arttı ya da azaldı hepsi ve daha fazlası

Son güncelleme: 20 Şubat 2014 14:33
Çeyrek altın bugün ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç gram

Son günlerde yükselim eğiliminde olan da bugün durum ne ? Serbest piyasada Çeyrek Altın ne kadar ? Tam altın ne kadar ? Altın fiyatları ne kadar arttı ya da azaldı hepsi ve daha fazlası haberimizde

Çeyrek Altın kaç para? Çeyrek Altın fiyatları bugün ne kadar? Çeyrek altın alınmalı mı? Çeyrek Altın güncel fiyatları Çeyrek altın canlı fiyatlar Çeyrek altın kaç gram ve Çeyrek altın ile ilgili her şey Mynet'te Çeyrek Altın Alış Fiyatı 148.00 TL Çeyrek Altın Satış Fiyatı ise 151.00 TL. Peki Altın fiyatları ne kadar oldu. Altının gramı 92,88'den işlem görüyor

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN HABERLERİ

ÇEYREK ALTIN ALTIN FİYATLARI

Altın "kötü veri" endişesi ile yükseldi

Altın Londra'da ABD verilerinin kötü çıkabileceği endişelerinden destek buldu (12:00'de güncellendi)

Altın Londra'da, yatırımcıların dikkatlerini, Fed'in varlık alımlarını azaltmaya devam edeceği beklentisi yerine zayıf çıkan ABD verilerine çevirmeleri ile birlikte yükseldi.

Altın dün, Fed'in dün açıklana Ocak ayı toplantısı tutanaklarının, politika yapıcılarının varlık alımlarını azaltma planından geri çekileceğine ilişkin fazla bir olasılık olmadığını göstermesinin ardından yüzde 0.8 düştü. Metal, Fed'in finans sistemine 2 trilyon doların üzerinde fon pompalaması ve faizleri düşürmesi ile birlikte, Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasındaki dönemde yüzde 70 değer kazandı.

Altın, geçen yıl 1981'den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşamasının ardından, ABD ekonomisinin beklentilere paralel bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman alımlarını getirmesi ile birlikte, yüzde 8.9 sıçradı. ABD'de işsizlik oranı geçen ay yüzde 6.6 ile beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inerken, geçen hafta açıklanan perakende satışlar ve fabrika üretimi verileri Ocak ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve konut başlangıçları hızlı geriledi.

Spot altın yüzde 0.1 yükselişle, Londra saati ile 08:51'de, ons başına 1,313.42 dolara çıktı. Metal, 18 Şubat'ta 1,332.45 dolar ile 31 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, bugün 1,308.77 dolara kadar geriledi. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 düşerek 1,313.40 dolara indi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 6 üzerimdeydi.

Mumbai, Hindistan'da AnandRathi Commodities Ltd. analisti Abhishek Chinchalkar, raporunda, "Çin'deki talebin yavaşlaması ve buna ek olarak Fed'in varlık alımlarını azaltmaya devam edeceği korkusu, piyasa katılımcılarını yeni uzun pozisyona girmekten uzak tutuyor," dedi ve "Bunun yanında, ABD'den gelen verilerin hayalkırıklığı yaratmaya devam etmesi ile birlikte, aşağı yönlü hareket de kısıtlı" şeklinde görüş bildirdi.

Fiyat Görünümü

Westpac Banking Corp., bugünkü raporunda, Fed'in varlık alımlarını azaltması ve doların güçlenmesi ile birlikte, altının parıltısını kaybettiğini ve Aralık ayında 1,011 dolara düşebileceğini kaydetti. UBS AG ise dünkü raporunda, ABD'li yatırımcıların altın konusunda daha olumluya dönmekte olduğunu ve metalin bu yıl ortalama 1,300 dolarda kalacağını belirtti. UBS; altının bir ayda 1,280 dolar ve üç ayda 1,350 dolarda olacağı tahmininde bulundu.

Bazı Fed yetkilileri, Fed'in Ocak ayı toplantı tutanaklarına göre, ekonomik görünümde kayda değer bir değişiklik olmadığı bir durumda, varlık alımlarının her toplantıda 10'ar milyar dolar azaltılmasına devam edilmesi lehine açık bir varsayım olması gerektiğini kaydetti.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg'in derlesiği verilere göre, dün 5.5 ton ile 23 Ocak'tan bu yana en hızlı düşüşünü göstererek 1,735.4 tona indi. Bu ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor.

Spot gümüş yüzde 0.2 yükselişle ons başına 21.5666 dolara çıktı. Metal dün, son 14 günde ilk düşüşünü göstermeden önce, 22.0448 dolara kadar çıkarak 6 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Palladyum yüzde 0.1 kayıpla ons başına 732.70 dolara inerken, platin fazla değişmeyerek ons başına 1,413.25 dolarda kaldı.

Altın yatırımcısını sevindirecek tahmin!UBS, altın fiyatı için tahminlerini yükseltti

UBS, 2014 yılı için ortalama altın fiyatı tahminini yükseltti. Daha önce 2014 için ortalama fiyat tahminini 1.200 dolar/ons olarak duyuran UBS, bu tahminini 1.300 dolar/ons seviyesine çıkardı. 2015 için ortalama fiyat tahminini ise 1.200 dolar/ons olarak korudu.

UBS, 1 ay vadeli altın fiyatı tahminini ise 1,180 dolar/ons seviyesinden 1.280 dolar/onsa yükseltti.

Altın düşüşünü sürdürdü

Altın, Fed endişelerine bağlı olarak, üç ayın zirvesinden başlattığı düşüşüne devam etti

Altın, Fed'in tutanaklarının, politika yapıcılarının varlık alımlarının azaltılmasının devamını desteklediğini göstereceği beklentileri ile birlikte, üç ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden başlattığı düşüşünü daha da genişletti. Gümüşson 40 yılın en uzun rallisini sonlandırdı.

Spot altın yüzde 0.6 düşüşle ons başına 1,314.49 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 14:26'da 1,315.81 dolara geldi. metal dün yüzde 0.5 düşüşle kapanmadan önce, 1,332.45 dolara kadar çıkark 31 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 kayıpla ons başına 1,315.70 dolara indi.

Altın bu yıl, ABD ekonomisinin beklentilere paralel bir şekilde toparlanmadığına ilişkin işaretlerin güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yüzde 9.1 tırmandı. Fed, yatırımcıların dün ABD'de New York Fed imalat sanayi endeksinin beklentilerin altında kaldığını ve fabrika üretiminin düştüğünü gösteren veriler sonrası dikkatlerini Fed'in duruşuna çevirmeleri ile birlikte, bugün Ocak ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen, 11 Şubat'ta yaptığı açıklamada, istihdam piyasasındaki toparlanmanın tamamlanmaktan uzak olduğubu, ancak teşviklere "ölçülü adımlarla" devam edileceğini söyledi.

Melbourne'de Forex Capital Trading Pty araştırma müdürü Steven Dooley, "Altının uzun vadeli belirleyicisi, varlık alımlarının azaltılması," dedi ve "Yellen'ın Kongre'deki yorumlarına paralel olarak, Fed, 'teşvik tedbirlerinden, varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin zaman çizelgesi ile birlikte, buna bağlı kalarak, çekileceğiz' diyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altın geçen yıl, ABD hisse senetlerinin değer kazanması ve yatırım varlıklarının azalması ile birlikte yüzde 28 düştü ve 1981'den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşadı. Fed, Aralık ayındaki toplantısında, aylık varlık alımlarını 10 milyar dolara düşüerek teşvikleri azaltmaya başlayacaklarını açıkladı. ABD merkez bankası geçen ay, diğer bir 10 milyar dolarlık indirimleteşvikleri 65 milyar dolara çekti.

Soğuk hava

Dün açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi, Şubat ayında 4.48 seviyesine düştü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 8.50 seviyesinde çıkması bekleniyordu. ABD'de 14 Şubat'ta açıklanan fabrika üretimi Ocak ayında, Mayıs 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Yellen, ekonomik aktivitenin, normalin ötesine taşan kış koşullarından olumsuz etkilenmiş olabileceğini kaydetti.

Spot gümüş yüzde 0.5 yükselişle ons başına 22.0448 dolar ile 6 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, önceki kapanışına göre yüzde 1.1 düşerek 21.7016 dolara indi. Fiyatlar dün itibariyle yükselişini 13'ncü güne taşıdı ve Bloomberg'in derlediği verilere göre, en az 1968'den bu yana en uzun süreli rallisini gerçekleştirdi.

Palladyum yüzde 0.2 düşüşle ons başına 735.50 dolara inerken, platin yüzde 0.6 kayıpla ons başına 1,415.38 dolara geriledi.

Altın Fiyatı yükseldi vatandaş, satmaya koştu

Altın fiyatları uzun süre sonra hafif yükselişe geçince vatandaş elindeki altından kurtulmak için satışa geçti.

Altın fiyatları hem ons hem de dolar kurundaki artışla yılbaşından bu yana yüzde 10’un üzerinde değer kazanınca vatandaşlar altınlarını satmaya başladı.

Geçen yıl yüzde 28 değer kaybederek yatırımcısını hayalkırıklığına uğratan altın, 2014 yılında yeniden güç toplamaya çalışıyor. 2013 sonunda 1.204 dolar altının ons fiyatı 1.320 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Altının ons fiyatında yılbaşından bu yana yaşanan yaklaşık yüzde 10’luk artışa içeride bir de dolar kurundaki yükseliş eklenince Kapalıçarşı’da fiyatlardaki artış yüzde 12’leri buldu. Altının son 3.5 ayın zirvesine çıkmasının ardından vatandaşlar ise satışa geçmiş durumda. Fiyatlarda yaşanan hızlı yükselişin ardından vatandaşların yastıkaltındaki altınlarının bir kısmını bozdurmaya başladığını ifade eden uzmanlar, mevsimsel olarak da altın talebinin şu günlerde düşük olduğunu ifade ediyor.

Altının ons fiyatının 1.335 dolar seviyesindeki direncini geçememesi halinde bir miktar geri çekilme yaşayabileceği tahmin ediliyor. İçeride dolar kurunun da sakin bir seyir izlemesi nedeniyle mevcut fiyatların satış için fırsat olarak görüldüğü vurgulanıyor.

2013 sonunda 557 TL olan Cumhuriyet Altını Kapalıçarşı’da 620 TL’ye, 81.45 TL olan 22 ayar altının gram fiyatı da 92.50 TL’ye çıktı.

Altın talebi düştü

Dünya Altın Konseyi, 2013 yılına dair altın talebi verilerini açıkladı. Buna göre küresel altın talebi geçen yıl yüzde 15 düşerek 170 milyar dolara denk gelen 3 bin 756 ton oldu. Bu miktarla altın talebi son 4 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Kahinler ‘düşüş’ diyor

Altında en başarılı iki tahmini yapan kurum son yükselişe karşın, 2014’ün geneli için kötümser. Son 30 yılın en büyük değer kaybını 2013 yılında yaşayan altın fiyatlarındaki toparlanma uzmanların da ikiye bölünmesine yol açıyor. Ancak son 2 yılda en başarılı tahminlerini yapan uzmanlara göre görünüm aşağı yönlü. Societe Generale Metal Araştırma Birimi Başkanı Robin Bhar, “Yükselişi bir düzeltme hareketi olarak görüyorum. Altın fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Bhar’ın ons fiyatı için dördüncü çeyrek tahmini 1050 dolar. Bloomberg’ün anketine göre altın fiyatları dördüncü çeyrekte 1165 dolar ortalamasına inecek. Bu da mevcut fiyatlara göre yüzde 12’lik değer kaybı demek. Altında en isabetli tahmin eden bir diğer uzman olan Westpac Banking Corp Ekonomisti Justin Smirk’e göre de fiyatlar ucuz değil ve son çeyrekte ons 1020 dolara incek.

HEDEF 1350 DOLAR

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan ABD çekirdek enflasyon ve reel faizlerdeki gelişmelere paralel olarak altının yükseliyor olabileceğini belirtirken hedefin 1350 dolar olduğunu belirtti. Manukyan "bu seviye de aşılırsa yeni bir boğa hareketinin başladığından büyük ölçüde emin olabiliriz." diye konuştu.

Çeyrek Altın Fiyatları 19.02.2014

Alış Satış Önceki S. Değişim Saat
24 Ayar Altın Fiyatı 92,83 93,32 93,3 +0 10:46
Altın / Ons Fiyatı 1321,88 1322,02 1321,85 +0 10:46
Altın Kg / Dolar Fiyatı 42070 42100 42130 -0,001 10:11
22 Ayar Altın Fiyatı 84,48 85,48 85,46 +0 10:46
14 Ayar Altın Fiyatı 53,84 54,59 54,58 +0 10:46
Çeyrek Altın Fiyatı 152,60 162,78 162,75 +0 10:46
Yarım Altın Fiyatı 307,20 331,56 331,49 +0 10:46
Tam Altın Fiyatı 609,33 647,11 646,99 +0 10:46
İkibuçuklu Altın Fiyatı 1.523,28 1.635,79 1.635,47 +0 10:46
Beşli Altın Fiyatı 3.028,56 3.153,57 3.152,93 +0 10:46
Kalın Çeyrek Altın 155,17 167,21 167,18 +0 10:46
Kalın Yarım Altın 311,34 340,42 340,36 +0 10:46
Kalın Tam Altın 630,68 656,85 656,71 +0 10:46
Kalın İkibuçuklu 1.569,70 1.680,11 1.679,78 +0 10:46
Kalın Beşli Altın 3.121,39 3.232,23 3.231,57 +0 10:4

Altında kritik dönüş

Uluslararası piyasalarda güne dünkü kapanışına göre yükselişle 1.328,93 dolardan başlayan altının ons fiyatı en yüksek 1.332,30 doları gördükten sonra düşüşe geçerek 1.320 doların altına geriledi.

ABD'de geçen hafta açıklanan perakende satış verilerinin beklentilerin altında kalması, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı gibi büyümenin öncü göstergelerindeki zayıflama ve Çin'den gelen fiziki talepten destek bulan altının ons fiyatı, dün son 3,5 ayın en yüksek seviyesi olan 1.330 dolara kadar yükseldi.

Analistler, dünkü resmi tatilin ardından haftaya bugün başlayan ABD piyasalarında New York Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini belirterek, altının ons fiyatında yılbaşından bu yana devam eden yükseliş trendi nedeniyle teknik seviyelerin de öneminin arttığını kaydediyor.

Altının ons fiyatında 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.325 doların üzerinde kalınması durumunda 1.338 dolar seviyesinin direnç olarak takip edileceğini ifade eden analistler, kar satışlarının devam etmesi durumunda ise 1.300 doların destek konumuna gelebileceğini öngörüyor.

Altının ons fiyatında 1.300 doların üzerinde kalınması durumunda yükseliş eğiliminin korunacağına dikkati çeken analistler, uzun vadeli yükseliş trendinden bahsedebilmek için ise 1.338 ve 1.360 dolar seviyelerinin aşılması gerektiğini vurguluyor.

Altın analiz

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde 1307 seviyesinin önemli olduğunu,bu seviye üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyebileceğinive kritik bariyer 1350 seviyesi test edilebilir

GCM Menkul Kıymetler Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:


1180 seviyesinden başlayan ve yukarı yönlü çıkışını sürdüren Altın fiyatları haftalık grafikte düşüş trendi üzerinde hareketlerini sürdürmektedir. Düşüş kanalının üst noktası olan 1350 seviyesi bu hafta dikkat etmemiz gereken önemli bir seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle net bir şekilde bilinmelidir ki 1350 seviyesi mevcut orta vadeli düşüş trendinin üst noktasıdır ve bu seviye üzerinde haftalık kapanış gerçekleşmediği müddetçe düşüşler sonlandı demek yanlış olacaktır. Bu bağlamda da özellikle alıcıların daha dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü orta vadeli hala daha düşüş trendi devam etmektedir.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde 1307 seviyesinin önemli olduğunu, bu seviye üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyebileceğini ve kritik bariyer 1350 seviyesi test edilebilir.

Pivot 1307
Destek: 1319 - 1307 - 1298
Direnç: 1337 - 1350 - 1363

ÇEYREK ALTIN ÜRETİMİNDE REKOR ARTIŞ

Darphane, 2013 yılında çeyrek cumhuriyet altını üretiminde rekor kırdı. Geçen yıl halkın yoğun talebi doğrultusunda Darphane 17 milyon 254 bin 460 adet çeyrek altın üretimi gerçekleştirdi. Uzmanlar, fiyatlar geriledikçe yatırım amacıyla cumhuriyet altınına olan talebin arttığını belirtiyor.

Klasik yatırımcının gözde yatırım aracı ‘altın’da 2013 hareketli bir yıl oldu. Fiyatların gerilemesiyle birlikte altın borcunu ödemek isteyen ve sattığı altını geri almak isteyen vatandaş kuyumculara akın etti. Talepteki fazlalık ve arzın yetersizliği nedeniyle çeyrek altının işçilik ücretleri bazı günlerde 40 liraların üzerine çıktı. Bunun ardından çeyrek altın üretimini elinde bulunduran Darphane, zaman zaman talebe yetişemeyerek eleştirilere konu olsa da üretimde rekor kırdı. 2005 yılından bu yana 11,4 milyonun üzerine çıkmayan çeyrek altın üretimi geçen yıl 17 milyon 254 bin 460 adetle rekor seviyede gerçekleşti.

2013 yılında altın fiyatları hızlı bir şekilde gerileyip tekrar yükselişe geçerek dalgalı bir seyir izledi. Vatandaş ise bu dönemde birikimini değerlendirmek üzere çeyrek altına koştu. Bu yüzden piyasada zaman zaman kıtlığı yaşanan çeyrek altın üretiminde 2013 yılı genelinde ‘patlama’ yaşandı. 2010 yılında 7,1 milyon adet üretilen ve takip eden yıllarda sınırlı oranda artış gösteren çeyrek cumhuriyet altını üretimi 2013 yılında 17,3 milyon adet olarak gerçekleşti. Tam ve 2 buçukluk altınlarda da 2005 yılından bu yana en büyük üretim adedi yaşandı.

Vatandaşın cumhuriyet altınına olan talebini değerlendiren altın piyasası uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altına ilişkin kıyaslamanın son 3-4 yıl bazında değil, 2008 finansal krizinden önceki yoğunluğu dikkate alarak yapılması gerektiğini söyledi. 2008’den sonra altın fiyatlarının hızlı şekilde yükselmesiyle işlem hacimlerinin ve talebin düştüğünü kaydeden Yıldırımtürk, “Hatta bir miktar gram altına da dönüş olmuştu. Finansal kriz sonrasında vatandaş da çok miktarda altın sattı araba borcu, ev borcu, kredi kartı borcunu ödemek için. Çünkü 2008’de finansal krize borçla yakalanmıştı. O zaman vatandaş borçtan korktuğu için elindeki altınını sattı veya eşinden dostundan dayanışma çerçevesinde aldığı altınları sattı.” dedi.

2013 yılı Mayıs ayında çeyrek altın fiyatının bir anda 135 liraya gerilemesiyle çeyrek altına yoğun bir talep olduğunu anlatan Yıldırımtürk şunları söyledi: “Çünkü daha önce çeyrek altın 160, 170, 180 liraya kadar yükselmişti. 135 liraya inince ‘fiyat düşükken borcumu kapatayım, sattığım altını geri alayım.’ deyip çok yüklü miktarda altın talebi oldu.” Fiyatların gerilemesiyle altına olan talebin biraz daha artacağı vurgusu yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk şöyle dedi: “Kaybettiğimiz performansı tekrar kazanacağız. Geçen sene böyle bir durum oldu, ondan dolayı yüksek talep gerçekleşti. Hatta ondan sonra Darphane Müdürü ‘ben bu kadar talep olmasına şaşırdım’ dedi. Tabii onlar piyasaları bilmedikleri, daha ziyade bürokrat oldukları için bunu kim alıyor, kim satıyor, neden bu kadar talep var bunları bilmedikleri için şaşırdılar. Biz bildiğimiz için şaşırmadık. Hatta çok normal gördük. Daha sonra 150 liralara tekrar yükselince biraz daha sakinleşti.”

Altın fiyatlarında biraz daha düşüş beklentisinin hakim olduğunu belirten Yıldırımtürk, “Merkez Bankası parayı sıkıyor. O yüzden çok fazla alım gücü bu noktada yok. Ama önümüzdeki aylardaki beklentimiz o yönde. Altın fiyatları geriler, çeyrek altın 120, 110 belki de 100 liraya gerilerse o talebi yeniden geri bekliyoruz.” diye konuştu.

Haliç‘te 50 ton altın heyecanı

20 Şubat 2014 Perşembe - 07:40 - Aksam.com.trEN ÇOK OKUNANLAR

Son ankete göre o büyükşehir AK Parti‘ye geçiyor
Şoke eden telefon görüşmesi
Kriz! Adaylıktan çekilebilir
Özal‘la ilgili ‘pes‘ dedirten gerçek!

Haliç‘te 50 ton altın heyecanı

Haliç'te bir atölyede tünel kazarak Bizans sarnıcı ve bina kalıntısı bulan 4 defineci gözaltına alındı. Zanlıların buradan yaklaşık 50 ton altın çıkardığı iddiası üzerine soruşturma başlatıldı...

İstanbul'da Haliç kıyısında bir atölyenin içinden tünel kazan define avcılarının 50 ton altın bulduğu ve eriterek sattıkları iddiası polisi alarma geçirdi.

Definecilerin kazdığı tünelde Bizans dönemine ait sarnıç ve kemerli bir yapı bulan İstanbul polisi, bulunduğu iddia edilen altının peşine düştü. Olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına alan polis, şüphelilerin mal varlığı ve banka hesaplarını mercek altına aldı. Definecilerin bulduğu öne sürülen altının miktarı, Haliç'te Bizans'ın kayıp hazinesinin olduğu yolundaki şehir efsanesini de akıllara getirdi.

DEĞERİ 4.5 MİLYAR LİRA

İstanbul Beyoğlu'ndaki Haliç Polis Merkezi'ni 31 Ekim 2013 tarihinde arayan bir kişi, Hasköy Okmeydanı Caddesi üzerinde bulunan bir atölyede izinsiz kazı yapıldığını ve kazıda "yaklaşık 50 ton altın bulunduğunu" iddia etti.

Definecilerin altınların bir kısmını eriterek sattığı yönündeki ihbarı değerlendiren ekipler, söz konusu adreste yapılan aramada gözlerine inanamadı.

Atölyenin içinde 4 metre derinliğinde dairesel bir çukurun zemininden güney yönüne doğru uzanan bir tünel ortaya çıkarıldı. Ahşap kazıklarla desteklenmiş 1.5 metre yüksekliğinde, 1 metre enindeki tünelin içinde, Bizans dönemine ait bir sarnıç veya mimarinin alt yapısı olduğu değerlendirilen kemerli bir yapı keşfedildi. Yaklaşık 4 metre ilerden sağa doğru kıvrılan tünelin içinde ayrıca, tarihi yapıya bitişik nizamda horasan harç bağlamalı yaprak tuğla örgülü alt kotlara doğru devamlılık arz eden bir mimari yapı kalıntısı da bulundu.

Tünelin her noktasını inceleyen polis ekipleri definecilerin bulduğu iddia edilen 50 ton altının izine rastlayamadı. Olayla ilgili 'izinsiz kazı yaptıkları' iddiasıyla K.Ö., Ş.A., A.A. ve K.Ç. adlı kişiler gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliler hakkında soruşturma başlattı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri, soruşturma kapsamında, piyasa değeri yaklaşık 4.5 milyar lirayı bulan 50 ton altınla ilgili bir ipucu aramaya başladı.

HESAPLARA İNCELEME

Kazı alanında iddia edildiği gibi yaklaşık 50 ton altın bulunup bulunmadığını araştıran polis, altının bir kısmını eriterek sattıkları öne sürülen şüphelilerin mal varlıkları, banka hesapları ve tapu kayıtlarını da incelemeye aldı.

BİZANS'IN KAYIP HAZİNESİ Mİ BULUNDU?

Definecilerin bulduğu iddia edilen altının miktarı duyanları şaşkına çevirirken, Bizans'ın kayıp hazinesinin Haliç'te olduğu yolundaki şehir efsanesini de akıllara getirdi. Tarihçiler, bölgede Bizans imparatorunun yazlık saray ve kasırlarının bulunduğu, ancak bu kadar çok altının olduğuna ihtimal vermediklerini söyledi.

"BATIKLAR HALİÇ'İN DİBİNDE"

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: "İstanbul'un belli yerlerinde hep altın çıkardı eskiden. Mesela Cerrahpaşa'da her kazıda altın çıkardı. Çünkü orası hem Bizans hem Osmanlı devrinde varlıklı sınıfların oturduğu bölgeydi. Hasköy'de de aynı durum olabilir. Haliç'te Bizans gemilerinin battığı da biliniyor. Ama balçığın içindeki gemiye tünelle ulaşılamaz tabii. 50 ton altın da çok fazla. Bildiğim kadarıyla Amerika'nın keşfinden sonra bu kadar çok altın bulundu."

"ŞİMDİYE DEK ORTAYA ÇIKARDI"

"Tarihte Hasköy" kitabının yazarı Doç. Dr. Süleyman Faruk Göncüoğlu: "Hasköy civarında Bizans dönemine ait yazlık saray ve kasır yapıları bulunduğu kaynaklarda geçer. Buradaki sarnıç da bu yapıların alt mimarisi olabilir. Altın bulunup bulunmadığı konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Halkımızda tarihi kalıntının olduğu yerde hazine bulunduğu algısı var. Sırlar ilgi uyandırıyor. Bu kadar büyük hazine olsaydı, şimdiye dek ortaya çıkardı diye düşünüyorum."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir