Çeyrek Altın Fiyatları Son Durum? (Çeyrek Altın Kaç Para Tıkla Öğren)

Çeyrek Altın Fiyatları Serbest Piyasada Haftanın İlk Günü Çeyrek Altın Alış Fiyatı 152.00 TL Çeyrek Altın Satış Fiyatı 156.00'dan işlem görüyor. Rusya'nın Kırım'a asker çıkarması Çeyrek altını uçurdu.

Son güncelleme: 11 Mart 2014 11:39
Çeyrek Altın Fiyatları Son Durum? (Çeyrek Altın Kaç Para Tıkla Öğren)

Çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? Çeyrek altın bugün ne kadar? Çeyrek altın gram fiyatı. Altın fiyatı fiyatları, Tam altın yarım altın Mynet'te

Haftanın ilk işlem gününde Çeyrek Altın Fiyatları acaba ne oldu? Çeyrek Altın Ne Kadar? Çeyrek Altın Kaç Gram? Çeyrek Altın almadan önce haberimizi okuyun

Son günlerde yükselme eğiliminde olan altında bugün durum ne ? Serbest piyasada Altın ne kadar ? Altın fiyatları ne kadar arttı ya da azaldı hepsi ve daha fazlası bir tık ötenizde Mynet'te

ALTIN

ÇEYREK ALTIN

Altın bir günde 2 lira fırladı!

Altın Kırım ile yükselişe geçti.

Karadeniz'in kuzeyindeki yarımadadaki yüksek tansiyon ile uluslararası piyasalarda altının onsu bu sabah 1.344 dolara kadar yükseldi.

Uluslararası piyasalarda altının bu yükselişi iç piyasalara da yansıdı. Kapalıçarşı altın piyasasında Pazartesi sabahına göre çeyrek altın 2 lira birden yükseldi.

Altın analiz

Tekniksel olarak ele aldığımızda ise; uzun vadeli Aralık 2012 trendine tutunma çabası gösteren Altın fiyatlarında 1330 seviyesinin kırılamaması yükselişleri açısından önemli oldu.

Dünyanın en büyük altın talepçisi olan Çin’de bu sabah Altın Komitesinden gelen açıklamayla sektöre dair yüzde 17’lik aşağı yönlü beklenti ile etkili olan satışlar, 1330 seviyelerine varan geri çekilmelere sebep oldu. Ancak 1330 seviyesinin güçlü duruşu ve burada taleple karşılaşması fiyatlanmalarda 1330 seviyesinin altına sarkıtmasına izin vermezken, oluşan talebin bu seviyelerin üstünde tutmaya yetecek kadar kuvvetli olduğunu görmekteyiz.

Cuma açıklanan ve vadeli piyasalarda altın talebini gösteren CFTC raporuna göre, hedge fonlarda ağırlıklı olarak satış kontratı açılırken, esas olarak ele aldığımız hedge olmayan fonlarda satış pozisyonlarının azaltıldığını görmekteyiz. buna rağmen fiziki talebini sorguladığımız altında, kısa vadeli (1 aylık) GOFO oranlarının artı bölgede olması, fiziki yönden ekstra bir talep getirmediğini bize göstermektedir.

Tekniksel olarak ele aldığımızda ise; uzun vadeli Aralık 2012 trendine tutunma çabası gösteren Altın fiyatlarında 1330 seviyesinin kırılamaması yükselişleri açısından önemli oldu. 4 saatlik periyotta üssel olarak ele aldığımız Bollinger orta bandı 1341 seviyelerinden geçerken yükselme niyeti olan fiyatlarda, bu seviyelerin kuvvetli direnç olarak karşımıza çıkabileceğini düşünmekteyiz. yatırımcılarımızın bu aşamada takip etmeleri gereken direnç seviyeleri 1341/1344/1348, destek seviyeleri ise; 1333/1328/1324’tür.

Altın düşüşe devam ediyor

Altın, ABD istihdamının Fed'in teşvik alımı azaltımı kararını desteklemesiyle kayıplarını genişletiyor

Altın, ABD istihdam verisinin Fed'in teşvik azaltımı kararını desteklemesiyle Londra'da düşüşün ikinci gününe girdi. Gümüşüç haftanın en zayıf seviyesine gerilerken, platin ve paladyumda değer kaybetti.

Altın, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin tırmanmasının güvenli varlık talebini arttırmasıyla geçen hafta 5. haftalık kazancını kaydetmişti. Rusya yanlısı güçler Kırım yarım adasında askeri müdahalelere devam ederek, ayrılmak için referandum yapılmasından önce Batılıların askeri müdahaleyi durdurma çağrılarını görmezden geldiler.

Külçe altın, Fed'in aylık teşvik alımını son iki toplantıda 10'ar milyar dolar azaltarak 65 milyar dolara indirmesine rağmen, bu sene yüzde 11 ralli yaparak 1981'den beri en büyük yıllık düşüşünden yukarı çıktı. Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosse tahvil alımı azaltımı hızının sabit tutulacağı ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı. ABD'de geçen ay istihdama 175,000 kişi katılırken, Bloomberg anketine katılan ekonomistler istihdamda 149,000'lik bir artış bekliyorlardı.

"Beklentilerin üstünde gelen istihdam verisini ele aldığımızda, jeopolitik tansiyon yükseldiğindealtın düzeltmeye en hassas kıymetli metal," diyen New York merkezli Barclays Plc'nin analisti Suki Cooper, "Ekonomistlerin görüşüne göre, Fed tahvil alımı azaltımında yola devam edecek. Rusya ve Ukrayna durumunda tansiyon yüksekliğini koruyor," şeklinde görüş bildirdi.

Spot külçe altın yüzde 0.3 gerileyerek Londra saatiyle 09:38'de ons başına 1,335.94 dolara indi. 3 Mart'ta 1,354.87 dolara ulaşan altın böylece 30 Ekim'den beri en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Nisan vadeli altın kontratı New York merkezli Comex'te yüzde 0.2 kayıpla 1,336.10 dolar olurken, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, vadelilerin işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 20 altında seyrediyor.

Ukrayna krizi

Ukrayna'da Başbakan Arseniy Yatsenyuk bu hafta Washington'a gideceğini söylerken, Rusya Devlet Başkanı Putin Kırım'ın yerel yönetiminin kararlarını destekledi. Kırım 16 Mart'taki referandumda Ukrayna'dan ayrılarak, ülkenin Sovyetler Birliği dönemindeki yöneticisine katılma kararı alabilir.

Fed'in finansal sisteme 2 trilyon dolardan daha fazla para enjekte etmesi ve büyümeyi teşviklemek için faiz oranlarını rekor düşük seviyeye indirmesiyle altın yüzde 70 güçlendi.

Gümüş geri adım attı

Spot gümüş kontratı 14 Şubat'tan bu yana en düşük seviye olan ons başına 20.6142 dolara inmesinden sonra yüzde 0.2 gerileyerek ons başına 20.893 dolara indi. Platin yüzde 1 kayıpla ons başına 1,467.63 dolar olurken, paladyum da yüzde 1 kayıpla ons başına 773.75 dolara geriledi.

ABD Başkanı 6 Mart'ta Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada kriz bir an önce çözülmezse ABD ve Avrupalı müttefiklerinin Rusya'ya karşı yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı. Rusya dünyanın en büyük paladyum üreticisi konumunda bulunuyor. Platinin en büyük üreticisi ve paladyumun en büyük ikinci üreticisi olan Güney Afrika'da 70,000'den fazla Maden İşçileri ve İnşaat Birliği üyesi grev yapıyor.

Altın Nedir? Altın Elementinin Özellikleri

Altın elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Altın elementi ile ilgili bilgi.

Altın, periyodik çizelgenin II B grubunda yer alır. Büyük bir olasılıkla insanın bildiği ilk saf metaldir. Eski Mısır’da bakır eşyalarla birlikte altın eşyalara rastlanmıştır. İÖ 2000 yıllarında Giritlilerin Kafkaslar’ da altın madenciliği yaptıkları bilinmektedir. Roma döneminde Transilvanya, Avusturya’da Tauerns ve Güneybatı İspanya’dan Roma’ya yılda 6.5 ton dolayında altm geldiğini eski yazarlardan Plinius belirtir.

Altının, kristal yapısı yüzey merkezli küptür. Brinell sertliği: 18.5, Mohs sertliği: 2,5-3,0. Buharlaşma ya da çöktürme yöntemiyle elde edildiğinde koyu menekşe, mor ya da kırmızı bir toz biçimindedir. Altının 18 tane izotopu bilinmektedir. Kütle numarası 197 olan bir tek doğal izotopu vardır. Kütle numarası 177-179-181, 183, 185-196 ve 198-203 olan yapay izotopları elde edilmiştir. Isı ve elektriği iyi iletir. Çok iyi dövülebilir ve çekilebilir.

Altının yükseltgenme basamakları +1 ve +3′tür. Kimyasal etkilere karşı aşırı dayanıklılığı nedeniyle metallerin kralı olarak adlandırılmıştır. Oda sıcaklığında oksijenden ve asitlerden etkilenmez. Bir kısım nitrat asidi (HNO) ve üç kısım klorür asidinden (HCl) oluşan asit karışımında çözünür. Bu karışıma metallerin kralını çözmesi nedeniyle kral suyu (aqua regia) adı verilmiştir. Bütün halojenler altına etki ederler. Kuru klor gazı az etkir, buna karşılık hafif nemli ortamda etkisi hızlanır ve klorür asitli ortamda ya da klorürlerin varlığında altını kolaylıkla çözer. Halojenler özellikler yüksekgenlerin varlığında kolaylıkla etkirler. Alkali siyanürler de oldukça kolaylıkla etkirler. Bütün altın bileşikleri ışık etkisiyle bozunarak metalik altın verirler. Altın tuzlarının uygun indirgenlerle indirgenmesi sonucunda kolloidal altın çözeltileri elde edilir. Bu çözeltiler koruyucu kolloit katılarak kararlı duruma getirilebilirler. Mor renkli olan kolloidal altın çözeltilerine Cassius moru adı verilir.

Sembolü: Au
Atom Numarası: 79
Atom Ağırlığı: 196.966569
Elemet serisi: Geçiş Metali

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Parlak sarı

Çeyrek Altın Fiyatları Serbest Piyasada Haftanın İlk Günü Çeyrek Altın Alış Fiyatı 153.36 TL Çeyrek Altın Satış Fiyatı 156.76'dan işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN FİYATI

ÇEYREK ALTIN ÜRETİMİNDE REKOR ARTIŞ

Darphane, 2013 yılında çeyrek cumhuriyet altını üretiminde rekor kırdı. Geçen yıl halkın yoğun talebi doğrultusunda Darphane 17 milyon 254 bin 460 adet çeyrek altın üretimi gerçekleştirdi. Uzmanlar, fiyatlar geriledikçe yatırım amacıyla cumhuriyet altınına olan talebin arttığını belirtiyor.

Klasik yatırımcının gözde yatırım aracı ‘altın’da 2013 hareketli bir yıl oldu. Fiyatların gerilemesiyle birlikte altın borcunu ödemek isteyen ve sattığı altını geri almak isteyen vatandaş kuyumculara akın etti. Talepteki fazlalık ve arzın yetersizliği nedeniyle çeyrek altının işçilik ücretleri bazı günlerde 40 liraların üzerine çıktı. Bunun ardından çeyrek altın üretimini elinde bulunduran Darphane, zaman zaman talebe yetişemeyerek eleştirilere konu olsa da üretimde rekor kırdı. 2005 yılından bu yana 11,4 milyonun üzerine çıkmayan çeyrek altın üretimi geçen yıl 17 milyon 254 bin 460 adetle rekor seviyede gerçekleşti.

2013 yılında altın fiyatları hızlı bir şekilde gerileyip tekrar yükselişe geçerek dalgalı bir seyir izledi. Vatandaş ise bu dönemde birikimini değerlendirmek üzere çeyrek altına koştu. Bu yüzden piyasada zaman zaman kıtlığı yaşanan çeyrek altın üretiminde 2013 yılı genelinde ‘patlama’ yaşandı. 2010 yılında 7,1 milyon adet üretilen ve takip eden yıllarda sınırlı oranda artış gösteren çeyrek cumhuriyet altını üretimi 2013 yılında 17,3 milyon adet olarak gerçekleşti. Tam ve 2 buçukluk altınlarda da 2005 yılından bu yana en büyük üretim adedi yaşandı.

Vatandaşın cumhuriyet altınına olan talebini değerlendiren altın piyasası uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altına ilişkin kıyaslamanın son 3-4 yıl bazında değil, 2008 finansal krizinden önceki yoğunluğu dikkate alarak yapılması gerektiğini söyledi. 2008’den sonra altın fiyatlarının hızlı şekilde yükselmesiyle işlem hacimlerinin ve talebin düştüğünü kaydeden Yıldırımtürk, “Hatta bir miktar gram altına da dönüş olmuştu. Finansal kriz sonrasında vatandaş da çok miktarda altın sattı araba borcu, ev borcu, kredi kartı borcunu ödemek için. Çünkü 2008’de finansal krize borçla yakalanmıştı. O zaman vatandaş borçtan korktuğu için elindeki altınını sattı veya eşinden dostundan dayanışma çerçevesinde aldığı altınları sattı.” dedi.

2013 yılı Mayıs ayında çeyrek altın fiyatının bir anda 135 liraya gerilemesiyle çeyrek altına yoğun bir talep olduğunu anlatan Yıldırımtürk şunları söyledi: “Çünkü daha önce çeyrek altın 160, 170, 180 liraya kadar yükselmişti. 135 liraya inince ‘fiyat düşükken borcumu kapatayım, sattığım altını geri alayım.’ deyip çok yüklü miktarda altın talebi oldu.” Fiyatların gerilemesiyle altına olan talebin biraz daha artacağı vurgusu yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk şöyle dedi: “Kaybettiğimiz performansı tekrar kazanacağız. Geçen sene böyle bir durum oldu, ondan dolayı yüksek talep gerçekleşti. Hatta ondan sonra Darphane Müdürü ‘ben bu kadar talep olmasına şaşırdım’ dedi. Tabii onlar piyasaları bilmedikleri, daha ziyade bürokrat oldukları için bunu kim alıyor, kim satıyor, neden bu kadar talep var bunları bilmedikleri için şaşırdılar. Biz bildiğimiz için şaşırmadık. Hatta çok normal gördük. Daha sonra 150 liralara tekrar yükselince biraz daha sakinleşti.”

Altın fiyatlarında biraz daha düşüş beklentisinin hakim olduğunu belirten Yıldırımtürk, “Merkez Bankası parayı sıkıyor. O yüzden çok fazla alım gücü bu noktada yok. Ama önümüzdeki aylardaki beklentimiz o yönde. Altın fiyatları geriler, çeyrek altın 120, 110 belki de 100 liraya gerilerse o talebi yeniden geri bekliyoruz.” diye konuştu.

ÇEYREK ALTIN ÜRETİM YILLARI

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir