Çeyrek altın ne kadar Çeyrek altın fiyatı arttı mı?

Çeyrek altın fiyatları bugün alış 137,94 Alış (TL) Çeyrek altın satış ise 141,00'den işlem görüyor

Son güncelleme: 9 Ocak 2014 11:11
Çeyrek altın ne kadar Çeyrek altın fiyatı arttı mı?

Çeyrek altın fiyatları bugün alış 137,94 Alış (TL) Çeyrek altın satış ise 141,00'den işlem görüyor

Çeyrek altın fiyatları ne kadar olacak? Bugün çeyrek altın fiyatı rakamlarında bir artış olacak mı? Tüm ayrıntılar Mynet'te 

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI CANLI 

Altın bir saniyede 30 dolar birden düştü

Altın fiyatları dün sadece bir saniyede 30 dolar birden düşerek 1245 dolardan 1215 dolara düştü. Ancak daha sonrasında eski seviyelerine geldi. Uzmanlar bu sıradışı fiyat hareketiyle ilgili olarak hatalı işlem veya fiyat spekülasyonu seçenekleri üzerinde duruyor.

Altın fiyatlarında sular durulmuyor. Yeni yıla yükselerek giren altın uluslararası piyasalarda ons başına 1200 dolardan 1240 dolara kadar yükseldi.

Ancak dün saat 17:15'te altını takip eden yatırımcı ve analistleri çok şaşırtan bir olay meydana geldi. Altın fiyatları yüksek hacimli 4200 adet kontrat satışın etkisiyle bir saniye içinde 30 dolar birden değer kaybetti. Fiyatlar 1245 dolardan 1215 dolara kadar geriledi, altın  işlemleri kısa bir süre durdu. Ardından tekrar 1240 dolar seviyelerine yükseldi.

"ŞİŞMAN PARMAK" ŞÜPHESİ

Fiyatların neden bir saniyede 30 dolar birden düştüğü konusunda ise analistler iki yorumu ön plana çıkardı. Birincisi borsacıların 'şişman parmak' dediği şehven yapılmış bir hata sonucu bu işlemler gerçekleşti. Ancak bazı analistler spekülatif hareketlerin de bu tabloyu ortaya çıkarabildiğini belirtti. GoldCore analisti Mark O'Bryne yaşanan hareketin fiyat sperkülasyonu özellikleri taşıdığını ancak şu aşamada "şişman parmak" hatası ya da büyük bir fonun pozisyon kapaması olduğunu anlamanın mümkün olmadığını belirtti. 

Altın uzmanından şok yorum

Geçen yılı yüzde 30'a yakın kayıpla tamamladıktan sonra 2014'ün ilk haftasında yüzde 4'e yakın değer kazanan altının, yakında yönünü aşağı çevireceği belirtildi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk altının bugünkü yükselişinin yeni pozisyon açılmalardan kaynaklandığını, bu durumun bir kaç gün böyle devam edeceğini ve daha sonra altının yönünün aşağı olacağını söyledi. Yıldırımtürk, "Dolar 2 TL'ye yaklaşırsa, altının gram fiyatı 86-87 liraya yükseldiği gibi 80 liradan 78 liraya kadar da gerileyebilir. Önümüzdeki günlerde bunu da görebiliriz ama yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

'VERİLER YAKINDAN İZLENMELİ

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut ise, "Fiyatın dip seviyelerinden toparlanmasıyla verilere olan duyarlılığı daha da artacak olan altında ABD veri akışıyla beraber altındaki seyir açısından Çin'deki talebin de etkili olması nedeniyle Çin verileri dikkatle izlenmeli. Bu haftaya bakacak olursak, altın kısa vadeli düşüş trendini yukarı kırmış durumda, ancak ABD tarafından önemli veriler geleceği için dalgalanmalar fazla olabilir. Bu süreçte özellikle bu hafta açıklanacak ABD tarım dışı istihdamı ve işsizlik oranı verileri büyük önem taşımaktadır. Altının onsunda 1.235 dolar seviyesi altına olan hareketlerde 1.223, 1.210 ve 1.200 önemli destekler olarak görünüyor" şeklinde konuştu.

'ÇİN'DEN YOĞUN TALEP VAR'

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu, altın fiyatlarında bu yılın başından itibaren devam eden yükselişin geçici olduğunun düşünüldüğünü belirterek, bu yılın başından itibaren Asya'dan özellikle de Çin'den çok yoğun fiziksel talebin olduğunu ve bu talebinde altın fiyatlarını desteklediğini söyledi. Altında profesyonel yatırımcıların geçen yıl ciddi satışlar yaptığını onlardan da yeni satışlar gelmediği için yukarı yönlü hareketin devam ettiğini aktaran Kalyoncu, "Çin'den gelen talepte azalış olduğunda altın fiyatlarında tekrar aşağı yönlü bir hareket bekleniyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüksek seyrediyor. Bu da altının cazibesini yatırım aracı olarak geri plana itiyor. Çin'den gelen talebin sakinleşmesi durumunda önümüzdeki dönemde kar satışları bekleniyor" dedi.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI 9 OCAK 2014


 
 

PhillipCapital Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan XAU/USD Bülteni: 

Piyasaların tatil olması altına yaradı fiyatlar 2 haftadır dalgalanarak da olsa yükseliyor. Tabi ekonomik verilerin gelişiyle değerli maden de derinden etkilenecektir. Aşağı yönlü hareketlerde 1187 seviyesinin altında kapanış gelirse 1125 takip edilmesi gereken destek seviyeleri.

Çıkış hareketinin takvimle beraber ivme kazanması durumunda ise öncelikli olarak 1250 seviyesinin üzerinde birkaç kapanış gelmesini beklemek gerekiyor. Daha da yukarısındaki direnç seviyesi 1312 olacaktır.

Açılış: 1213 Kapanış: 1236

Yüksek: 1240 Düşük: 1182

Destek: 1218- 1187,50 – 1156 - 1125 / Direnç: 1250 – 1281 - 1312

FXTCR Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Tarım Dışı İstihdam Geliyor

Altında $1180'li seviyelerden başlayan yükseliş hareketi $1246'ı gördükten sonra $1240'a kadar geriledi. Ekonomi takviminin boş, büyük piyasaların ise kapalı olduğu son birkaç haftada yaşanan bu yükselişin ne kadar güçlü olduğu bu hafta ortaya çıkacak. Bunun nedeni ise hafta Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verilerinin yaratacağı baskı olacak. Bilindiği gibi Amerikan Merkez Bankası FED'in parasal genişlemeye yön vermek için yakından takip ettiği ABD istihdam verileri son dönemde güçlü bir performans ortaya koyuyor.

Bu nedenle altında yaşanan bu yükseliş son dönemde moda olduğu üzere satış fırsatı olarak değerlendirilerek altında yeni düşüklerin görülmesine yol açabilir. Teknik göstergelerin henüz net sinyaller vermediği altında yaşanacak düşüş hareketinin fiyatı yeninden $1200'ın altına çekmesini bekliyoruz. Olası yükseliş hareketlerinde ise $1252 seviyesi direnç konumunda.

Tera FX Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Analizi: 

Pivot: 1235 (h1)

Gün içi Senaryo: Pivot altındaki kapanışlarda 1230 ve 1223 hedefli KISA Alternatif Senaryo: Pivot üstündeki kapanışlarda 1243 ve 1254 hedefli UZUN Yorum: 1240 seviyesinin üzerinde günlük kapanış olursa yükseliş trendi devam edecektir.

IKON Menkul Tarafından Hazırlanan Altın Raporu: 

ALTIN Analizi Altında 1246 direnci denemesi sonrası işlemler şu sıralarda 1240 civarında devam etmekte.

1246 seviyesi üzerinde izleyeceğimiz kritik direnç seviyesi 1255. Pozitif algı adına 1255 üzeri kalıcılık arayışımız devam etmekte. Geri çekilme durumunda ise 1233 ve 1222 desteklerini izleyeceğiz. 1212 üzeri kalıcılık toparlanmanın devamı adına önem arz etmekte.

GCM Menkul Kıymetler Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Yeni yıla umutlu bir şekilde başlayan ve 1180 seviyesinden almış olduğu güç ile tepki alışlarını sürdüren

Altın fiyatlarının 1240 seviyesi yakınlarında hareketlerine devam ettiği gözlemlenmiştir. Düşüş trendi içerisinde yaşanılan bu tepkinin aslında normal bir işlem hareketi olduğunu bildiğimizi, ancak bu yükselişlerin kendisini 1250-1272 aralığına kadar taşıyabileceğini, 1272 direnci geçilmediği müddetçe orta vadeli düşüş beklentimizin devam ettiğini düşüş trendinden yola çıkarak ifade edebiliriz. Kısa vadeli olarak incelediğimizde 1232 ve 1226 destek noktaları altın fiyatlarının tepki alışlarına devam edebilmesi için önemli destek noktalarıdır.

Eğer altın bu destek noktaları üzerinde kalmayı sürdürürse yukarıda da açıkladığımız gibi tepki alışlarının 1250-1272 arasında devam etme ihtimali güçlenecektir. Aksi takdirde yeniden satış rallisi başlayacak olup 1226 desteği kırılarak 1213 seviyesinin hedeflenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot 1226 Destek: 1232-1226-1213 Direnç: 1246-1253-1272

ATIG Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Bülteni: 

FED Başkanı Bernanke, ekonominin gelişmesini engelleyen dalgalanmaların azaldığını ve ülkenin daha hızlı bir büyümeye doğru yol aldığını söyledi.

Boston Fed başkanı Rosengren ise,parasal genişlemenin hızla azaltılması ABD’de istihdama kalıcı şekilde zarar verebileceğini belirtirken, Richmond Fed Başkanı Lacker’da,iş gücü piyasasına yönelik göstergelerde,önemli ölçüde ilerlemeler görüldüğünü bu nedenle tahvil alım programını sonlandırmaya doğru ilerlenmesinin mantıklı olduğu görüşünü savundu.

10 Ocak’ta Tarımdışı istihdam verisinin açıklanacağı haftada, bugün ISM ve Fabrika siparişlerinin açıklanacağı günde altında 1253$ direncinde satış baskısının artmasını öngörüyoruz.

Altın fiyatlarında 2013 yılında yüzde 30'a varan düşüş Merkez Bankalarını da zorluyor. Yıllık bilançolarını açıklamaya hazırlanan Merkez Bankaları'nın altından gerçekleşen yıllık zararları da büyük boyutlara ulaştı.

İsviçre Merkez Bankası'ndan yayınlanan bilgi notuna göre İsviçre Merkez Bankası'nın 2013 mali yılındaki zararı 9 milyar İsviçre Frangını (yaklaşık 10 milyar dolar) buldu.

Notta 2013 senesi içinde UBS'e satılan StabFund'dan 3,7 milyar dolar elde edildiği, döviz pozisyonlarından da 3 milyar İsviçre Frangı (yaklaşık 3.3 milyar dolar) kar edildiği belirtilirken buna karşın altında yaşanan düşüşün bankaya zararının 15 milyar İsviçre Frangını (yaklaşık 16.5 milyar doları) bulduğu belirtildi.

Altın Merkez Bankalarını da fena vurdu

2013 yılında yüzde 30'a yakın düşen altın merkez bankalarına da zarar ettirdi. İsviçre Merkez Bankası altında gerçekleşen düşüşün etkisiyle 2013'te 10 milyar dolara yakın zarar ettiğini açıkladı. TC Merkez Bankası'nın altından zararı ise 1.7 milyar doları buldu. Bunun altına etkisinin sınırlı olacağını söyleyen uzmanlar Çin rezerv verisinin beklenmesi gerektiğini söylüyor.

KAR PAYI DAĞITAMAYACAK

StabFund fonunun satışı dışında döviz gelirleri ve altındaki kayıplar düşünüldüğünde bankanın 12 milyar İsviçre Frangı zarar ettiğini belirten banka 5.3 milyar İsviçre Frangı dadğıtılabilir rezervin bu zarar karşısında çok düşük kaldığını bu yüzden bankanın kar payı dağıtımı yapamayacağı bildirildi.

TC MERKEZ BANKASI'NIN ALTIN ZARARI 1.7 MİLYAR DOLAR

TC Merkez Bankası'nın tüm rezervleri içinde küçük payı olmasına rağmen altın fiyatlarındaki düşüş altın rezervlerinde de zarar yarattı. Merkez Bankası rezervlerindeki 519 ton altının 116 tonu bankaya ait. 2012 sonunda 6.2 milyar dolar olan bu rezerv değeri altının yüzde 27,8 düşmesiyle 4.4 milyar dolara geriledi. Yani Merkez Bankası'nın 116 tonluk altın rezervinden 1 yıllık kaybı 1.7 milyar dolar oldu.

ÇİN REZERVLERİ ALTIN YATIRIMCILARINI SEVİNDİREBİLİR

Öte yandan uzmanlar altın kaynaklı bu zararların fazla fark yaratmayacağını belirtiyor. Altının seyri için önemli olan 2014 ilk çeyreğinde veya Nisan atında açıklanacak Çin rezervlerinin olacağını belirten İş Yatırım Uluslararası Araştırma Müdürü Şant Manukyan "Çin'in ciddi altın ithalatı var. Çin rezervleri yukarı yönde revize edilecek gibi duruyor. Bu durum altın yatırımcılarını sevindirecektir." diye konuştu.

YATIRIMCISINI ÜZMÜŞTÜ

Altın 13 seneden sonra ilk kez 2013 yılını kayıpla kapamıştı. Yıllık kayıp yüzde 30'a yaklaşırken altın 1200 dolara kadar gerilemişti. Yeni yıla iyi giren altın bugün uluslararası piyasalarda ons başına 1240 dolara kadar yükselmiş bulunuyor. Ancak uzmanlar altın için zorluklarla geçecek bir yıl olacağını özellikle Fed'in tahvil alımını kademeli bir şekilde azaltmasının altına yaramayacağını belirtiyor.


Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 87,55 lira, Cumhuriyet Altınının satış fiyatı ise 586,00 lira oldu.   

Kapalıçarşı'da alınıp satılan altın türlerinin bugünkü kapanış fiyatları (TL) şöyle: 87,20 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın(Gr.) 87,55 liradan, 576,00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 586,00 liradan, 79,35 liradan alınan 22 Ayar Bilezik(Gr.) 85,30 liradan, 558,00 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 573,00 liradan, 278,00 liradan alınan Yarım Ziynet 288,00 liradan, 139,00 liradan alınan Çeyrek Ziynet ise 144,00 liradan satıldı.

Dolar günü 2,1783 TL, Euro 2,9723 TL’den kapattı

Serbest piyasada gün sonu itibarıyla 2,1776 TL'den alınan dolar 2,1783 TL'den satılırken, 2,9702 TL'den alınan Euro'nun satış fiyatı ise 2,9723 TL olarak gerçekleşiyor. Euro-dolar paritesi 1,3641 seviyesinde.

Borsa, günü 2054,85 puanlık artışla 68021,99 puandan tamamladı

Borsa İstanbul (BIST)'da Ulusal 100 Endeksi, günü 2054,85 puanlık artışla 68021,99 puandan tamamladı.

Hisse senetleri ortalama yüzde 3,11 oranında değer kazanırken, işlem hacmi 3 milyar 208 milyon 694 bin 247 TL seviyesinde gerçekleşti. Endeks, seans içinde en düşük 65742,31 puanı, en yüksek 68299,03 puanı test etti.

ALTIN NEDİR

Türkiye’de iç piyasaya sürülen mücevherler 22, 18 ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın; arı ya da saf altındır ve 1000 milyemdir. 22 ayarda gram başına 916 milyem (mg), 18 ayarda 750 milyem, 14 ayarda 583 milyem altın bulunur. Özellikle dış satım amacıyla kullanılan 21 ayarda ise, 875 milyem altın bulunur. 18 ayarlık altın alaşımları Gümüş ve bakır miktarlarına göre ayrımlı renkler alır: % 25 Gümüş yeşil altını, % 12.5 Gümüş ve % 12.5 bakır sarı altını, % 0.6 Gümüş ve % 19 bakır pembe altını, % 25 bakır kırmızı altını oluşturur. 

DOLAR NEDİR

Dolar, 100 sente denk para birimidir. ABD, Kanada, Avusturalya ile Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, Güneydoğu Asya ve Afrika’daki bazı ülkelerin resmi para birimi dolardır.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir