Çeyrek altın ne kadar? Çeyrek altın fiyatları ne olacak? 26 aralık 2013

Çeyrek Altın fiyatları ne olacak? 26 aralık 2013 (Altın) Altın fiyatları ne olacak? Yıl sonu yaklaşırken herkesin sorduğu soru bu. İşte tüm detaylar Mynet'te

Son güncelleme: 26 Aralık 2013 11:05
Çeyrek altın ne kadar? Çeyrek altın fiyatları ne olacak? 26 aralık 2013

Altın fiyatları artacak mı altın fiyatları düşecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? ? Altın fiyatları 2013 güncel Altın fiyatı Altın gramı ne olur? Tüm ayrıntıları detayları Mynet Haber'den takip edin.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE OLDU

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ALTIN FİYATLARI: 80,84 TL

DOLAR FİYATI: 2,099 TL

EURO FİYATI: 2,871 TL

Altın 1,200 doların üzerinde gidiyor

Altın 1,200 doların üzerinde yatayAltın, Noel tatili durgunluğuyla birlikte 1,200 doların üzerinde yatay seyrediyor 
  
Platin, küresel ekonomik toparlanmanın talebi artıracağı ve bunun da arz darlığını daha da kötüleştireceği spekülasyonu ile son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Altın, ons başına 1,200 doların üzerinde durgun ve yatay bir seyir izliyor.

Spot platin yüzde 1 yükselerek ons başına 1,344.85 dolar ile 18 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Singapur saati ile 15:05'te, 1,341.95 dolara geldi. Altın dünkü seviyesi olan ons başına 1,204.24 dolardan bugün 1,205.52 dolara geldi.

Otomobillerin otokatalist parçalarında kullanılan platinin, Bloomberg'in anketine göre, 2014 yılında ons başına 1,650 dolara çıkması bekleniyor. Tüm dünyada otomobil emisyonlarını azaltan katalitik konvertörlerin üçte birini üreten Johnson Matthey Plc'ye göre, talep zaten bu yıl arzı, 1999'dan bu yana en fazla oranda geçmiş durumda.

Singapur'da UBS AG'nin refah yönetim biriminde emtia araştırma müdürü Dominic Schnider, "Platinde açık var ve insanlar muhtemelen metalin ne kadar ucuz kaldığının farkına vardı," dedi ve "Altından farklı olarak, platin küresel ekonomik toparlanmadan olumlu etkiliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, 2013 yılında yüzde 1.98 olarak öngörülen küresel büyümenin gelecek yıl yüzde 2.8'e hızlanması bekleniyor. Londra merkezli Johnson Matthey'in tahminlerine göre, platin açığı bu yıl yüzde 78 artarak 605,000 tona çıkacak ve muhtemelen 2014 yılına girerken bu durum devam edecek.

Platin bugün altının 1.1 katı daha pahalı işlem görüyor ve bu oran bir yıl önce 0.9 seviyesindeydi. Platin destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, 20 Aralık'ta, 77.98 ton ile rekor seviyeye çıkarken, altın destekli ETF'lerdeki varlıklar bu yıl 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Altın 19 Aralık'ta, Fed'in varlık alımlarını azaltacağını açıklamasının ardından, 1,188.68 dolar ile, 3 Ağustos 2010'dan bu ana en düşük seviyesinden kapandı ve bu yılı yüzde 28 kayıpla geçmeye hazırlanıyor. Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek, ons başına 1,204.30 dolarda kaldı.

Spot gümüş, dünhü seviyesi olan ons başına 19.5012 dolardan bugün 19.5251 dolara gelirken, palladyum yüzde 0.4 artışla ons başına 697.10 dolara çıktı.

Rogers: Altında değer kaybı sürebilir

Yatırım uzmanı Jim Rogers, altın fiyatlarının geçtiğimiz 12 yıl boyunca yükseldiğini hatırlatarak "Bu yüzden altında düzeltme anormal bir şekilde devam edebilir" dedi.

zaRogers Holdings Yönetim Kurulu Başkanı ünlü yatırımcı Jim Rogers, son üç yılın en düşük seviyesine inen altın fiyatlarında değer kaybının devam edebileceğini söyledi. Rogers, “Altın 2001'den bu yana, yani 12 yıldır yükseliyor. Bu piyasalar için normal bir durum değil. Bu yüzden altın fiyatlarında düzeltme anormal bir şekilde devam edebilir." dedi.

NEDEN ALTINDA OLMASIN?

Ünlü yatırımcı altında iki yıl önceki tarihi zirve olan 1921 doların yüzde 50'si yani 960 dolara kadar bir düzeltme yaşanabileceğini kaydetti. Yatırım gurusu, “Piyasalarda yüzde 50 düzeltme normal kabul ediliyor, bu neden altında olmasın” dedi.

HİNDİSTAN DA ETKİLEDİ

Rogers, altın fiyatlarındaki düşüşte Hindistan’ın da etkisinin olduğunu söyledi. Yatırım gurusu, “Dünyanın en büyük ikinci altın alıcısı Hindistan’dan siyasiler sıkıntılarını altın üzerine yüklüyor. Bu yüzden de altına ek vergiler getirip, gümrük kontrollerini sıkılaştırıyor” dedi. Rogers, Hindistan altın alım satımı üzerine yeni düzenlemeler getirirse, değerli metalin nereye kadar düşebileceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini söyledi.

YENİ BİR ALIM FIRSATI DOĞABİLİR

Rogers büyük düşüşlerden sonra genelde fiyat rallileri olabileceğini söyleyerek altında yeni bir alım fırsatı doğacağını düşündüğünü kaydetti. (CNBC-e)

Altın fiyatları Altın gramı ne olacak? Altın yorumları 

NoorCM Menkul Değerler ( http://www.noorcm.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Altın Raporu: 

FED kararları sonrasında ekonomide toparlanma sinyalleri ABD hisselerine olan talebi arttırdı. Ancak Altına olan talebin azalmasına ve 1200 onsun altında seyretmesine neden oldu. Batı Teksas Petrolünde fiyatlar bu sene yüzde 7.9 artış sağladı. Londra ICE’de işlem gören Brent petrol dünü satıcılı kapadı. Bugün piyasalar ABD datasına odaklanacak ve buradan gelecek veri doğrultusunda yön bulmaya çalışacaktır.

Piyasaların erken kapanacak olması ve yarınki tatil veri sonrasında piyasanın sığlaşmasına neden olur. Altının bugünde düne paralel 1200 eksenli yakın destek direnç kademeleri arasında çift yönlü dar bant seyrini sürdürmesini bekliyoruz. Stoplu çalışmak kaydıyla günlük periyotta kısa bant fırsat hareketleri kollanabilir.

Özellikle aşağı yönlü olası kırılmalarda tedbirli olunmalı ve piyasa yönünde hareket edilmelidir.

Turkish Yatırım ( http://www.turkishfx.com ) Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Altın 1205$ direncini test etmesine rağmen hem Cuma hem de Pazartesi geçemediği görülen piyasanın kısa vadeli ortalamalarında satışlarla karşılaştığı görülüyor. Fed kararları sonrası şu aşamada Altın ve Gümüş gibi piyasalara yatırımcı ilgisini canlandıracak bir unsur bulunmaması da fiyatlarda satış baskısını güçlendiriyor. Tatil piyasası nedeniyle likiditenin düşük olduğu ortamda 1180$ gibi kritik bir noktanın kırılması halinde geniş ölçekli hareket yaşanabilir. Yatırımcılar pozisyon alırken bu gibi durumları göz önünde bulundurmalı.

Direnç : 1205-1210-1220 Destek : 1195-1180-1150

IKON Menkul ( http://www.ikonmenkul.com.tr/ ) Tarafından Hazırlanan Altın Raporu: 

Dün 1192 desteğinden toparlanma sonrası 1206 seviyesine doğru yükseliş görüldü. Bu sabah 1200 civarında işlemler devam etmekte. Kısa vadeli yön arayışının görüldüğü emtiada 1204 direncini takip etmekteyiz.

Ancak 1212 direnci yukarı doğru kırılmadığı müddetçe negatif algının devam edeceğini tekrardan belirtelim. Aşağıda ise 1192 desteği önemini koruyor.

İntegral Menkul ( http://www.integralmenkul.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Altın kotasyonlarında hafta açılışında 1205 seviyelerinin kırılamaması sonrası işlemlerin 1202 ile 1192 bandında yatay hareketler gerçekleştirdiğini gözlemledik. Geçtiğimiz hafta 1200 seviyelerinin kırılması sonrası ön plana çıkan satışların 1180 seviyelerine yaklaştıkça destek bulduğunu görmekteyiz.

Geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleşen FED toplantısında taperinge başlanmasıyla ön plana çıkan satışları FED sonrası açıklanan ABD verilerinin de beklentileri karşılayarak desteklediğini görmekteyiz. Diğer yandan altının tapering sonrası güvenli liman özelliğini kaybetmesi ve GOFO oranlarının da ekside olmasının altına olan talebin azaldığının sinyalini verdiğini söyleyebiliriz. Dünya genelinde Altın EFT'lerine baktığımızda ise Altın fiyatlarının 32 yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından, yatırımcılar ETF'lerin 10 yıl önce ilk kez çıkarılmasından bu yana altın destekli ETF'lerden en hızlı çıkışlarını yapıyor. En büyük 14 ETF'nin varlıkları 2013'ün başından bu yana yüzde 31 düşerek 1,813.3 metrik tona kadar geriledi. Yılsonuna kadar altın ETF'lerinden 311 ton daha çıkış olması bekleniyor. Dolayısıyla altına olan talebin azalması ve beklentilerin daha da azalacağı yönünde olması altında önümüzdeki günlerde de satışların bir kısım daha devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

Küresel piyasalarda Noel tatili olması nedeniyle işlemlerin sığ kalabileceğini düşündüğümüz kotasyonda 1200-1205 bandında alımların zayıf kaldığını yatırımcıların bu bölgelerde oluşan tepkileri izlemeleri gerektiği ve satış pozisyonlarına daha ağırlık vermeleri gerektiğini düşünmekteyiz. Asya açılışı itibari ile sığ ve yatay işlemlerin devam ettiğini gördüğümü kotasyonda an itibari ile işlemler 1198,4 seviyesinden işlem görmekte olup yatırımcılarımızın bu aşamada olası yükselişlerde 1204-1206 seviyelerinden satış pozisyonu açmalarını,1209,5 seviyesi ve üstünü stop seviyesi olarak belirlemelerini, 1202,5/1200,5 seviyelerinin ise hedef seviyeler olabileceği görüşündeyiz.

Bugün açıklanacak olan ABD MBA Mortage Başvuruları, Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri, Konut Fiyatları Endeksi, Richmond FED İmalat Endeksi ve Yeni Konut Satışları verileri yakından takip edilmelidir.

Saxo Capital ( http://www.saxoMarkets.com.tr ) Tarafındanx Hazırlanan Altın Teknik Analiz Raporu: 

1200 üzerinde kalıcı olamayan seyir kuvvetlenemiyor. Ancak aşağı yönlü momentumda da bozulma gözlemlenmekte. Bir önceki dip olan 1180 destek görevini koruyor. Gün içerisinde baskının sürdüğü ve desteğin test edildiği izlenebilir. Ancak yine kalıcılık genel seyir için önemli olacaktır. Saxo yatırımcıları 31,96% kısa, 68,04% uzun pozisyon taşımaktalar.

GCM Menkul Kıymetler ( http://www.gcmforex.com ) Tarafından hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

2000 yılından itibaren gerçekleştirdiği yükselişlerle adından sıklıkla bahsettiğimiz ve son 12 yıldır da bu yükselişlerle yatırımcılara “güvenli liman” olarak görünen Altın fiyatları için 2013 yılında kara bulutların üzerinde olması nedeniyle güvenli liman özelliğini kaybetmiş ve bu tutum altın fiyatlarının yıl içi düşüş gerçekleştirmesine katkı sağlamıştır. 1520 seviyesinin aşağı yönlü kırılması sonrasında kara bulutların çoğaldığını gözlemlediğimiz altın fiyatları yılın son haftasında yılın dip noktası olan 1180 seviyesine yakın hareket ettiğini görmekteyiz.

Teknik olarak baktığımızda haftanın açılışı sonrasında 1200 seviyesi yakınında hareketlerine devam etmeye çalışan Altın için 1214 ve 200 saatlik basit hareketli ortalama olan 1227 seviyesi satışların devamı için önemli bariyerler olarak kaydedilmektedir. 1214 direnci gün içi işlemcilerin işlem stratejileri için dikkatle takip edilmesi gerekilen bir seviye olarak gözlemlenirken 1227 direnci de tepki alışlarının devam edip etmeyeceğini sorgulamamıza katkı sağlayacak bir direnç noktasıdır. Eğer altın bu seviyeler altında hareketlerine devam ederse yılın dip noktası 1180 seviyesi yeniden hedeflenmek isteyecektir.

Aksi takdirde yani 1214 ve 1227 dirençlerinin geçilmesi durumunda tepki alımları hız kazanacak ve bu tutum paritenin yeniden 1268 seviyesine doğru yükselişi için önemli bir adım olacaktır. Genel anlamda baktığımızda aşağı yönlü hareketlerin daha baskın olduğunu gözlemlemekteyiz.

Pivot 1214 Destek: 1192-1180-1168 Direnç: 1207-1214-1227

ATIG Menkul Değerler ( http://www.atig.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Altın Bülteni: 

Richmond Fed başkanı Lacker,Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını büyük olasılıkla 2015 yılının ilk aylarında yükselteceğini söylerken,Fed’in tahvil alımlarını azaltılmasının doğru karar olduğunu ve tahvil alımlarında azaltımın hızlanmayı veya durmasının da verilere bağlı olacağını vurguladı. Dallas Fed Başkanı Fisher ise QE’de 20 Milyar dolar azaltımını savunduğunu belirtti.

ABD’de Kasım ayında kişisel gelirler %0.2, kişisel harcamalar ise %0.5 artış gösterdi. Tüketim harcamaları ise %0.5 ile son 5 ayın en hızlı artışını gösterdi. Chicago Fed endeksi %0.6 olurken, Michigan tüketici güveni ise bir önceki aya paralel olarak 82.5 açıklandı. Çekirdek Dayanıklı Malların siparişleri ve yeni konut satışları paritede volatiliteyi yükseltebilir. 1210$ direncine yukarı yönlü hareketlerde satış baskısının artmasını öngörüyoruz.

Altın fiyatları artacak mı düşecek mi? Çeyrek Altın fiyatları ne olacak? (25 aralık 2013) Altın fiyatları artacak mı düşecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın gram fiyatları nedir? Altın fiyatları 2013 güncel Altın fiyatı ve tüm ayrıntı ve detaylar Mynet'te

Geçtiğimiz hafta on 3 .5 yılın dibini gören altın fiyatları, haftaya yükselişle başladı. Sabah saatlerinde 1.204 dolara kadar çıkan altının onsu, 1.200 -  1.204 dolar arasında dalgalı seyrini sürdürdü. 

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI (26 ARALIK 2013) ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Altın fiyatları aşırı düştü

Altın fiyatları 2014 yılına tarihin en kötü rakamlarıyla giriş yapacak. Altın fiyatları yüzde 29 değer kaybıyla aşırı düştü.

Sene başından bu yana yüzde 29 değer kaybeden altın fiyatları böyle giderse 1984’ten beri en kötü yıllık performansla 2014’e girecek.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alım programını ayda 10 milyar dolar azaltarak 75 milyar dolara düşürmesi altın için bu senenin son kötü haberi oldu.

Perşembe gününü 1189 dolardan kapatarak  3 sene içinde ilk kez bir günü ons bazında 1200 doların altında bitiren altın, yılı Cuma kapanış değeri olan 1203 dolardan bitirirse yıllık yüzde 29 değer kaybetmiş olacak.

Yıllık düşüş 1984’ten bu yana altının en kötü yıllık performansı anlamına geliyor.

Uzmanlar altın için 2014 yılında da karamsar beklentiye sahip.

Çünkü altın enflasyona karşı hedge özelliğini kaybedecek.

Eylül 2012’de Fed’in üçüncü tahvil alım programına başlamasının ardından, ABD’li yatırımcıların enflasyona karşı riski hedge etmek için favori yatırımı altın olmuştu.

Şimdi uzmanlar, Fed’in varlık azaltımına gitmesiyle birlikte altının bu özelliğini kaybedeceğini savunuyor.

ALTIN FİYATLARI 26 ARALIK 2013

Altın fiyatları toparlanmaya çalışıyor

Altın, 3 yılın en düşük seviyesinden sıçramasının ardından kayıp ve kazanç arasında dalgalanıyor.....
Altın, yatırımcıların daha da düşüş beklentisi ile açtıkları pozisyonları azaltacağı spekülasyonunu ve düşük fiyatların alımları cezbedeceği beklentisi ile birlikte, üç yılı aşkın sürenin en düşük kapanış seviyesinden sıçrama yaptıktan sonra, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

Spot altın senas içinde en az yüzde 0.3 yükselip düşmesinin ardından, 0.75 dolar yükselerek, Singapur saati ile 15:14'te, ons başına 1,204.05 dolara geldi. Altın, Fed'in varlık alımlarını azaltacağını duyurmasının ardından, 19 Aralık'ta 1,188.68 dolara inerek, 3 Ağustos 2010'dan bu yana en düşük kapanışını yaptı. Metal 20 Aralık'ta yüzde 1.2 sıçradı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonunun (ETF) varlıkları son altı haftada ilk kez yükseldi.

Altın bu yıl yüzde 28 düşerek, 1981'den bu yana ilk kez yıllık bazda kayba yöneldi ve Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, fiyatlar, ABD ekonomisindeki iyileşme ortamında, Fed'in harekete geçmesi ile birlikte, daha da düşebilir. ABD merkez bankası, 18 Aralık'ta yaptığı açıklamada, varlık alım programını aylık 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indireceğini kaydederken, faizi sıfır seviyesi yakınında tutmaya devam edeceği taahhüdünde bulundu. Para yöneticileri, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) verilerine göre, kısa altın pozisyonlarını, 17 Aralık'ta biten haftada, yüzde 1.2 artırdı.

Hong Kong'da altın rafinerisi ve traderı Wing Fung Financial Group'un araştırma müdürü Mark To, "Kısa pozisyonlar arttı ve altın, yatırımcılar bu pozisyonları yıl sonundan önce kapatırlarsa, bir sıçrama yapabilir," dedi ve "1,200 doların altı hala bazıları için cazip bir giriş noktası" şeklinde görüş bildirdi.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki varlıklar, fonun internet sitesindeki verilere göre, 20 Aralık'ta 814.12 tona çıktı ve 6 Kasım'dan bu yana ilk kez yükseldi. Geçen ay, Uluslrarası Para Fonu (IMF) verilerine göre, Türkiye altın rezervini artırırken, Rusya ve Meksika azalttı.

ALTIN NEDİR?

Türkiye’de iç piyasaya sürülen mücevherler 22, 18 ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın; arı ya da saf altındır ve 1000 milyemdir. 22 ayarda gram başına 916 milyem (mg), 18 ayarda 750 milyem, 14 ayarda 583 milyem altın bulunur. Özellikle dış satım amacıyla kullanılan 21 ayarda ise, 875 milyem altın bulunur. 18 ayarlık altın alaşımları Gümüş ve bakır miktarlarına göre ayrımlı renkler alır: % 25 Gümüş yeşil altını, % 12.5 Gümüş ve % 12.5 bakır sarı altını, % 0.6 Gümüş ve % 19 bakır pembe altını, % 25 bakır kırmızı altını oluşturur.

DOLAR NEDİR?

Dolar, 100 sente denk para birimidir. ABD, Kanada, Avusturalya ile Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, Güneydoğu Asya ve Afrika’daki bazı ülkelerin resmi para birimi dolardır.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir