ÇEYREK ALTIN yarım altın tam altın ne kadar? Altın fiyatı ne oldu?

Çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? Çeyrek altın bugün ne kadar? Çeyrek altın gram fiyatı. Altın fiyatı fiyatları, Tam altın yarım altın Mynet'te

Son güncelleme: 10 Şubat 2014 12:39
ÇEYREK ALTIN yarım altın tam altın ne kadar? Altın fiyatı ne oldu?

En önemli yatırım aracı olarak gösterilen Çeyrek altın fiyatları alış 146,03 satış ise 149,68 TL civarında seyrediyor. Yarım ve tam altın ne kadar? Çeyrek altın güncel satış fiyatı Çeyrek Altın fiyatları ne olur? Tüm detaylar canlı olarak an be an Mynet'te

Çeyrek altın fiyatı

Altın fiyatı

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI 10 ŞUBAT

Altın fiyatları kritik eşiği geçti

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününe yatay bir açılışla 1.266,99 dolardan başladıktan sonra bu seviyeden gelen alışlarla analistlerin güçlü direnç seviyesi olarak belirttikleri 1.270 doları aştı.

Geçen hafta 1.250-1.270 dolar dar bandı içinde dalgalı hareket eden altının ons fiyatı, cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından 1.271,91 dolara kadar yükselse de haftayı 1.267,35 dolardan tamamlamıştı.

Bugün ise güne 1.266,99 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı, Asya borsalarının kapanışına yakın etkili olan alışlarla analistlerin direnç seviyesi olarak nitelendirdikleri 1.270 doları aşarak en yüksek 1.276,28 doları gördü.

Şu dakikalarda 1.275 dolar seviyelerinde dengelenen altının onsu için analistler, geçen haftalarda bu seviyelere yaklaşıldıkça satışların geldiğine dikkati çekerek, bu sefer de 1.270 doların üzerinde kalıcı olamaması durumunda gelecek günlerde 1.250 doların aşağı yönlü kırılma ihtimalinin artacağını ifade ediyor.

ALTIN 1.295 DOLAR SEVİYELERİNİ TEST EDİLEBİLİR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk konuya ilişkin değerlendirmesinde, altın fiyatında teknik düzeltme ağır basarsa altının ons fiyatının 1.272 dolar direncini aşıp 1.285-1.295 dolar seviyelerinin test edilebileceğini ifade etti.

Altın fiyatı yükselirken, vadeli ve kaldıraçlı (Fx) piyasalarda açık pozisyonların kapatılması altın fiyatını desteklerken büyük fonlardan gelen satışların yükselişi sınırladığını aktaran Yıldırımtürk, bu gelişmelerden hangisi etkin olursa altın fiyatının o yöne doğru hareket edeceğini ve dolayısıyla altın fiyatının karar aşamasında olduğunun söylenebileceğini aktardı.

Altın 2 haftanın zirvesine çıktı

Altın, ABD'de istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ve Çinli alıcıların tatilden geri dönmesi ile birlikte yükseldi (09:40'ta güncellendi)

S&P, Türkiye'nin görünümünü negatife...

Standart& Poors türkiye’nin kredi görünümünü durağandan negatife çevirdi. Altın kazançlarını...

Altın, ABD'de istihdam verisinin tahminlerin gerisinde kalması ve Çinli alıcıların bir hafta süren Yeni Yıl tatilinden geri dönmeleri ile birlikte, iki haftanın zirvesine çıktı ve Ekim ayından bu yana en uzun rallisine hazırlanıyor. GümüşAğustos ayından bu yana en uzun süreli yükseliş dönemine yönlendi.

Spot altın yüzde 0.7 yükselişle ons başına 1,276.03 dolar ile 27 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan ve ons başına 1,267.43 dolardaki 100 günlük hareketli ortalama seviyesini aştıkten sonra, Singapur saati ile 15:11'de 1,273.41 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta, gelişen piyasalardaki satış dalgasının güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu yüzde 1.8 arttı.Altın bugünkü ile birlikte yükselişini dördüncü güne taşıdı.Gümüş yüzde 0.7 değer kazanarak ons başına 20.1633 dolara çıktı ve yükselişini yedinci güne genişletti.

Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) satışların ivme kaybetmesi ile birlikte, 24 emitayı içeren S&P GSCI Endeksi'ndeki tüm diğer metalleden daha iyi performans gösterdi. ABD'de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdamverisi beklenenden kötü çıktı ve yatırımcıların Fed'in varlık alımlarını azaltma planlarını yeniden değerlendirmeleri ile birlikte, Bloomberg Dolar Endeksi düşüşünü beşinci güne taşındı. Çin'in altın talebi geçen yıl, China Gold Association'ın verilerine göre, yüzde 41 artarak rekor seviyeye çıktı.

Guangzhou merkezli GF Futures Co. analisti Zhu Siquan, "Veriler ABD'de düzensiz büyümeyi işaret etmeye devam ediyor ve gelişen ülkelerdeki satış dalgası ile birlikte, altın ve gümüş, güvenli liman alımlarından faydalanıyor," dedi ve "Altının son yukarı trendini sürdürüp sürdüremeyeceği, ekonomik verilere ve doların, hisse senetlerinin ve diğer piyasaların bu rakamları nasıl değerlendiripi tepki göstereceğine bağlı" şeklinde görüş bildirdi.

Çin Talebi

Şanghay Altın Borsası'nda gösterge altın kontratının işlem hacmi, piyasaların bir haftalık tatil sonrası yeniden açıldığı 7 Şubat'ta, son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Geçen yıl muhtemelen Hindistan'ı geçerek dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin'de altın talebi, China Gold Association'ın kaydettiği üzere, 2013 yılında 1,176.4 tona çıktı.

Fed'in yeni başkanı Janet Yellen, merkez bankasının 29 Ocak'ta varlık alımlarını 10 milyar dolar daha düşürmesinin ardından, başkanlık yeminini etmesinden bu yana yarın ilk kez Kongre'de konuşacak. Fed politika yapıcıları Aralık ayındaki toplantıda varlık alımlarını aylık 10 milyar dolar azaltmıştı.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki varlıklar geçen hafta yüzde 0.5 arttı ve böylelikle Apustos ayından bu yana ilk kez iki hafta üst üste artış göstermiş oldu. SPDR'daki varlıklar geçen yıl yüzde 41 ile rekor bir düşüş gösterdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8yükselişle ons başına 1,273.20 dolara çıktı ve son bir ayın en hızlı haftalık kazancını daha da genişletti. Kontratın yükselişini dördüncü güne taşıması, Ağustos'tan bu yana en uzun ralliyi işaret ediyor.

Spot platin, son üç haftada ilk haftalık çıkışını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,389.68 dolara indi. Güney Afrika'da dünyanın en büyük üç platin üreticisi ile sendika arasında, üretimi olumsuz etkileyen grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, protesto gösterilerinde bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yarın yeniden başlayacak. Palladyum, iki haftalık kaybını durdurduktan sonra, yüzde 0.9 yükselerek ons başına 717.18 dolara ulaştı.

Yatırımcı bu hafta ne kazandı?

Borsa bu hafta yüzde 4.46 yükselirken, altın yüzde 1.05, Dolar/TL de yüzde 2.91 geriledi

Haftalık bazda Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 4,46 yükselirken, BIST 100 endeksi2.756,13 puan artarak 64.614,34 puana yükseldi.

Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,05, Cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 0,83 oranında değer kaybetti.

Bu hafta Amerikan dolarının satış fiyatı yüzde 2,91 oranında, avronun satış fiyatı yüzde 2,09 oranında azaldı.

BIST Mali Endeks haftalık yüzde 5,22 oranında artarak 85.535,56 puana, Sanayi Endeksi yüzde 3,12'lik primle 59.957,20 puana, Hizmetler Endeksi yüzde 3,46 oranında artarak 49.861,09 puana yükseldi.

- Bu hafta en fazla kazanan Ataç İnşaat hisseleri oldu

Borsa İstanbul'da bu hafta en çok yükselen hisse senedi Ataç İnşaat hisseleri oldu. Şirket hisseleri yüzde 28,57 oranında değer kazanırken onu, yüzde 27,45 oranında artışla Orge Enerji, yüzde 27,31'lik kazançla da İpek Doğal Enerji hisseleri izledi. Hafta kapanışında en çok değer kaybeden hisse ise, geçtiğimiz hafta olduğu gibi yüzde 26,12 oranındaki düşüşle Prizma Pres Matbaacılık oldu. Bu hisseyi yüzde 19,35'lik kayıpla Mango Gıda, yüzde 12,50 oranındaki kayıpla Kervansaray Yatırım Holding hisseleri izledi.

Borsa İstanbul'un en değerli şirketleri ise 27 milyar 48 milyon lira ile Garanti Bankası, 24 milyar 838 milyon lira ile Turkcell, 24 milyar 480 milyon lira ile Akbank şeklinde sıralandı.

Dolar bu hafta da düşüşünü sürdürdü

Amerikan Doları bu hafta da geçtiğimiz haftaki düşüşünü sürdürdü. Amerikan Doları'nın satış fiyatı serbest piyasada bir önceki haftaya göre yüzde 2,91 oranında azalarak 2,2040 liraya, euronun satış fiyatı yüzde 2,09'luk azalışla 2,9960 liraya geriledi.

Geçtiğimiz hafta satış fiyatı 3,7440 lira olan İngiliz Sterlini'nin satış fiyatı 3,6500 liraya, İsviçre Frangı'nın satış fiyatı 2,4500 liraya düştü. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı haftayı yüzde 1,05'lik kayıpla 89,65 liradan, Cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 0,83'lük kayıpla 600 liradan kapattı.

Yatırım fonları

Bu hafta, borsa yatırım fonları yüzde 1,86 oranında, bireysel emeklilik fonları yüzde 0,21 oranında, gruplara yönelik emeklilik fonları yüzde 0,62 oranında, esnek yatırım fonları yüzde 0,47 oranında, hisse senedi yoğun yatırım fonları yüzde 2,28 oranında, karma yatırım fonları yüzde 1,18 oranında, para piyasası yatırım fonları yüzde 0,13 oranında, tahvil bono yatırım fonları yüzde 0,33 oranında değer kazandı, emtia yatırım fonları yüzde 1,91 oranında, fon sepeti yatırım fonları yüzde 3,04 oranında, uluslararası yatırım fonları yüzde 2,15 oranında değer kaybetti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasasında, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,19 ile yüzde 0,23 arasında gerçekleşti.

Bu hafta sonunda ortalama faizleri yüzde 8,10 dolayında olan haftalık reponun net getirisi de yüzde 0,16 oldu.

Geçen hafta önde gelen ve değerlendirmeye alınan 10 kamu bankası ve özel bankanın faiz oranı ortalamaları üzerinden yapılan hesaplamalara göre, 1 ay vadeli mevduat faizi ortalama yüzde 0,09 haftalık net getiri sağladı.

'Altın fiyatları fırlayacak'

Bir çok uzman fiziksel altına olan talebin, fiyatları yükseltmesini bekliyor.

Bir çok uzman fiziksel altına olan talebin, çok yakın zamanda yakında fiyatları yükselteceğini öngörüyor.

Asianomics CEO'su Jim Walker CNBC'ye verdiği röportajında ''Dehşet verici oranda fiziksel altın ortadan kayboldu. Şimdi gerçek anlamda yükselişe hazırlanıyor. Ben altının tavan yapacağını düşünüyorum. Bu yıl için, en uzun soluklu yukarı yönlü hareketlerden biri olacak'' dedi.

Paradigm Securities araştırma müdürü Barry Dawes da altının boğa piyasasına girmesini bekliyor. Dawes ''Spot altın fiyatları ons başına 1.256 dolar seviyelerinde dalgalanıyor ve şimdilik hiç bir yere hareket etmiyecekmiş gibi gözüküyor; fakat bu durum yatırımcıların altın borsa yatırım fonlarını satmasıyla surpriz yaratabilir'' dedi.

Dawes ''Bazı temel değişiklikler var ve altın hisselerinin performansına dikkat çekmek istiyorum. Daha iyi görünmeye başladılar fakat daha önemli olan, iki yıllık aşağı yönlü trendi kırmış olmaları'' diye ekledi.

Spot altının onsu bu yıl yüzde 4'ün üzerinde değer kazanarak hisse senetlerini solladı. Altın, diğer yandan gümüş ve platin gibi diğer gelişmekte olan metallerin üzerinde performans gösterdi.

Altına talep dünyanın her yerinde arttı. Örneğin, Avustralyalı Perth Mint, altın paralara olan talebin Ocak ayında yüzde 10 artış kaydettiğini bildirdi.

Yatırım bankası analistleri genellikle altının düşeceğini tahmin ediyor. Altında ortalama düşüş beklentileri yüzde 14,5 seviyesinde bulunuyor. Deutsche Bank altının onsunun yüzde 19,2 düşüşle 1,141 dolara düşeceğini, HSBC ise yüzde 8,6 oranında düşüşle 1,292 dolara gerileyeceği görüşünde..Ekonomik iyileşmedeki ilerleme, FED'in tahvil alımlarında azaltıma gitmesi ve enflasyon yokluğu altını aşağı çekecek etmenler arasında yer alıyor.

Altında son görülen talebe rağmen, BoFA Stratejisti Michael Widmer, alıcı ilgisizliğinin diğer bir faktör olduğunu düşünüyor.

Widmer şunları söyledi: ''Eğer yatırımcılar altın satmayı durdururlarsa, fiyatlar 1,200 dolar seviyesinde dengelenebilir. Bizim modelimiz, bu durumun altının onsunu 1000 dolara çekebileceği senaryosuna dayanıyor.'' (THELİRA)

Çeyrek altın üretiminde rekor

Klasik yatırımcının gözde yatırım aracı ‘altın’da 2013 hareketli bir yıl oldu. Fiyatların gerilemesiyle birlikte altın borcunu ödemek isteyen ve sattığı altını geri almak isteyen vatandaş kuyumculara akın etti. Talepteki fazlalık ve arzın yetersizliği nedeniyle çeyrek altının işçilik ücretleri bazı günlerde 40 liraların üzerine çıktı. Bunun ardından çeyrek altın üretimini elinde bulunduran Darphane, zaman zaman talebe yetişemeyerek eleştirilere konu olsa da üretimde rekor kırdı. 2005 yılından bu yana 11,4 milyonun üzerine çıkmayan çeyrek altın üretimi geçen yıl 17 milyon 254 bin 460 adetle rekor seviyede gerçekleşti.

2013 yılında altın fiyatları hızlı bir şekilde gerileyip tekrar yükselişe geçerek dalgalı bir seyir izledi. Vatandaş ise bu dönemde birikimini değerlendirmek üzere çeyrek altına koştu. Bu yüzden piyasada zaman zaman kıtlığı yaşanan çeyrek altın üretiminde 2013 yılı genelinde ‘patlama’ yaşandı. 2010 yılında 7,1 milyon adet üretilen ve takip eden yıllarda sınırlı oranda artış gösteren çeyrek cumhuriyet altını üretimi 2013 yılında 17,3 milyon adet olarak gerçekleşti. Tam ve 2 buçukluk altınlarda da 2005 yılından bu yana en büyük üretim adedi yaşandı.

Vatandaşın cumhuriyet altınına olan talebini değerlendiren altın piyasası uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altına ilişkin kıyaslamanın son 3-4 yıl bazında değil, 2008 finansal krizinden önceki yoğunluğu dikkate alarak yapılması gerektiğini söyledi. 2008’den sonra altın fiyatlarının hızlı şekilde yükselmesiyle işlem hacimlerinin ve talebin düştüğünü kaydeden Yıldırımtürk, “Hatta bir miktar gram altına da dönüş olmuştu. Finansal kriz sonrasında vatandaş da çok miktarda altın sattı araba borcu, ev borcu, kredi kartı borcunu ödemek için. Çünkü 2008’de finansal krize borçla yakalanmıştı. O zaman vatandaş borçtan korktuğu için elindeki altınını sattı veya eşinden dostundan dayanışma çerçevesinde aldığı altınları sattı.” dedi.

2013 yılı Mayıs ayında çeyrek altın fiyatının bir anda 135 liraya gerilemesiyle çeyrek altına yoğun bir talep olduğunu anlatan Yıldırımtürk şunları söyledi: “Çünkü daha önce çeyrek altın 160, 170, 180 liraya kadar yükselmişti. 135 liraya inince ‘fiyat düşükken borcumu kapatayım, sattığım altını geri alayım.’ deyip çok yüklü miktarda altın talebi oldu.” Fiyatların gerilemesiyle altına olan talebin biraz daha artacağı vurgusu yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk şöyle dedi: “Kaybettiğimiz performansı tekrar kazanacağız. Geçen sene böyle bir durum oldu, ondan dolayı yüksek talep gerçekleşti. Hatta ondan sonra Darphane Müdürü ‘ben bu kadar talep olmasına şaşırdım’ dedi. Tabii onlar piyasaları bilmedikleri, daha ziyade bürokrat oldukları için bunu kim alıyor, kim satıyor, neden bu kadar talep var bunları bilmedikleri için şaşırdılar. Biz bildiğimiz için şaşırmadık. Hatta çok normal gördük. Daha sonra 150 liralara tekrar yükselince biraz daha sakinleşti.”

Altın fiyatlarında biraz daha düşüş beklentisinin hakim olduğunu belirten Yıldırımtürk, “Merkez Bankası parayı sıkıyor. O yüzden çok fazla alım gücü bu noktada yok. Ama önümüzdeki aylardaki beklentimiz o yönde. Altın fiyatları geriler, çeyrek altın 120, 110 belki de 100 liraya gerilerse o talebi yeniden geri bekliyoruz.” diye konuştu.
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günlük bazda 290,28 puan azalışla, yüzde 0,46 oranında değer kaybederek 62.442,45 puandan kapandı.

BIST 100 endeksi birinci seansa 106,75 puan ve yüzde 0,17 oranında değer kazanarak 62.839,48 puandan başladı, ilk seansı 550,93 puan ve yüzde 0,88 kazanımla 63.283,66 puandan kapattı.

BIST 100 endeksi ikinci seansa, önceki kapanışa göre 32,49 puan ve yüzde 0,05 oranında değer kaybederek 63.251,17 puandan başladı. Endeks gün içinde en düşük 62.405,19 puana geriledi, en yüksek olarak da 63.394,02 puana çıktı.

İkinci seansta önceki seans kapanışına göre 841,21 puan azalan endeks, 62.442,45 puandan kapandı.
İkinci seans kapanışında mali endeks 1.268,65 puan azalarak 82.131,94 puana, hizmetler endeksi 489,31 puan değer kaybederek 48.636,33 puana, sanayi endeksi de 547,65 puan azalışla 58.522 puana geriledi. Böylece ilk seansa göre mali grup hisseler ortalama yüzde 1,52 oranında, hizmetler grubu hisseler ortalama yüzde 1 oranında, sanayi grubu ortalama yüzde 0,93 oranında değer kaybetti.

ÇEYREK ALTIN ALTIN ANALİZ

Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Veri altın için hayati önem taşıyor.

Destek Menkul Tarafından Hazırlanan Altın Raporu:

Kısa vadeli yükselen kanal formasyonu içinde hareket eden altın için ilk destek seviyesi 1235. Bu desteğin kırılması halinde 1217 desteğine kadar geri çekilmeler görülebilir.

Olası yukarı yönlü hareketlerde 1255 seviyesi ilk direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu direncin kırılması durumunda sırasıyla 1268 ve 1280 direnç seviyelerine kadar yükselişler görülebilir.

Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Veri altın için hayati önem taşıyor. Verinin beklentilerin üstünde açıklanması durumunda altında sert düşüşler görülebilir.

ALTIN'IN YÜKSELİŞ İSTEĞİ DEVAM EDİYOR

"Fakat bu yükselişte temkinli olmak gerekiyor. Şöyle ki çok düştü diye hane halkı tarafından altın alındığı fakat buna büyük fonların iştirak etmediği gözlemleniyor. Büyük fonlardan giriş olmadığı sürece yükselişlere şüphe ile bakılmalı"

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı güne 1.257,80 dolardan başladıktan sonra 1.260 dolar seviyelerinde tutunarak kısa vadeli yükseliş eğilimini devam ettiriyor.

Dün güne 1.254,90 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı dün açıklanan ABD ocak ayı ADP özel sektör istihdam verisinin sınırlı da olsa beklentilerin altında artış göstermesiyle 1.274,40 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra ABD'de ocak ayı ISM imalat dışı endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yeniden 1.255 dolar seviyelerinde dengelendi.

Analistler, yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları ve ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvurularının altın fiyatının yönü üzerinde etkili olacağını belirtiyor. Teknik olarak 1.278 dolar seviyesinin önemli direnç olduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda 1.300 doların gündeme gelebileceğini kaydeden analistler, altının ons fiyatında 1.255 doların altında ise 1.238 dolar destek seviyesinin takip edileceğini ifade ediyor.

"Büyük fonlarda giriş olmadığı sürece yükselişlere şüphe ile bakılmalı"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut da altının ons fiyatının geçen günlerde ABD tarafında beklentilerin altında açıklanan verilerden destek alarak 1.235 dolar olan önemli destek noktasının üzerinde tutunduğunu vurguladı.

Dün ABD'de ADP özel sektör istihdamının beklentileri karşılayamaması ile altının 1.275 dolar direncini test ettiğini fakat yükselişin kalıcı olamadığını hatırlatan Karabulut, şunları kaydetti:

"Altının ons fiyatında önemli destek noktaları 1.255 ve 1.235 dolar seviyeleri, yükselişe geçilmesi ve tutunması gereken seviye ise 1.275 dolar seviyesidir. Fakat bu yükselişte temkinli olmak gerekiyor. Şöyle ki çok düştü diye hane halkı tarafından altın alındığı fakat buna büyük fonların iştirak etmediği gözlemleniyor. Büyük fonlardan giriş olmadığı sürece yükselişlere şüphe ile bakılmalı. Yarın ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Burada geçtiğimiz ay olduğu gibi dramatik bir düşüş görülürse altında sert alımlar gelebilir ve 1.300 dolar seviyesine kadar yükseliş görebiliriz. Fakat verinin 180 bin olan beklentileri karşılaması halinde ise 1.235 dolar seviyesine kadar kar realizasyonu görmemiz olası."

Yurtiçinde altının gramı yatay bandını koruyor

Şu anda TL/gramın, 89,70 ve 90,75 arasında konsolide olduğunu ve altının ons fiyatında talebin zayıf olması ile TL'nin dolar karşısında güçlü kalmaya devam etmesi nedeniyle sakin göründüğüne dikkati çeken Karabulut, kısa vadede TL/gram'da 90,90 direncinin kırılması durumunda 92,15 seviyesinin hedeflenebileceğini, önemli destek seviyelerinin ise 89,50 ve 87,25 olarak göründüğünü de ifade etti.

Altın haftalık kazanca yöneldi

Altın, ABD istihdam verisi öncesi, Çin piyasasının tekrar açılması ile birlikte haftalık kazanca yöneldi (10:00'da güncellendi)

Altın, ABD'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi, geçen yıl muhtemelen Hindistan'ı aşarak dünyanın bir numaralı altın kullanıcısı haline gelen Çin'de piyasaların bir hafta süren yeni yıl tatili sonrası yeniden açılması ile birlikte, haftalık kazanca yöneldi. Gümüş Aralık ayından bu yana en uzun rallisini sonlandırdı.

Spot altın yüzde 0.4 yükselişle ons başına 1,263.23 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 15:14'te 1,261.76 dolara geldi.Altın bu hafta, gelişen piyasalardaki güçlü satışların güvenli liman alımlarını getirmesinin ardından yüzde 1.4 yükseldi ve 5 Şubat'ta 1,274.74 dolar ile 27 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Gümüş yüzde 0.3 düşüşle ons başına 19.9105 dolara inerek beş günlük yükselişini sonlandırdı ve Ağustos ayından bu yana en güçlü haftalık kazancını daralttı.

ABD'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdamın Ocak ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Aralık ayında Ocak 2011'den bu yana en yavaş artışını göstermesinin ardından, daha hızlı bir artış göstermesi bekleniyor. Dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin tahmin edilenden daha fazla düşmesi, Fed'in varlık alımlarını daha da azaltacağı beklentilerini güçlendirdi. Çin'de Şanghay Altın Borsası'nın gösterge altın kontratının işlem hacmi, 30 Ocak'ta iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine düşmesinin ardından sıçrama yaptı. Çin'de piyasalar 31 Ocak'tan bu yana kapalıydı.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, "Altın, yaklaşmakta olan istihdam verisi öncesi, göreceli olarak dar bir işlem bandında yatay seyrediyor," dedi ve "ABD istihdam verileri metal fiyatlarının yönü konusunda önemli olacak. Çin'in açılması fiyatlara destek sağlayabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,261 dolara çıktı. Kontrat bu hafta yüzde 1.7 ile son bir ayın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.Fed, geçen haftaki toplantısında, Aralık ayında ekonomideki güçlenme ile birlikte varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltmasının ardından, yine aynı miktarda azaltıma gitme kararı aldı. Altın, Fed'in finans sistemine 2 trilyon doların üzerinde fon pompalaması ile birlikte, Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasında yüzde 70 değer kazandı.

Spot platin yüzde 0.8 yükselerek ons başına 1,387.64 dolara çıktı ve son üç haftada ilk haftalık yükselişine yönlendi. Güney Afrika'da dünyanın en büyük üç platin üreticisi ile işçi sendikası arasında grevi sonlandırmaya yönelik görüşmeler, 5 Şubat'ta, anlaşmaya varılmaksızın sona erdi erdi. Palladyum yüzde 0.6 yükselişle ons başına 714.95 dolara çıktı ve iki hafta süren düşüşünü sonlandırmaya yönlendi.

Mobius'tan piyasalar için karamsar kehanet

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, gelişen ülkelerin borsalarında görülen sert düşüşlerin devam edeceğini söyledi.

Franklin Templeton Fonu’nun yöneticisi, ünlü yatırım danışmanı Mark Mobius, bir televizyon kanalına konuştu.

Yatırım danışmanı Mobius, gelişen ülkelerde kötü günlerin geride kalmadığını söyledi.
Gelişen piyasalardaki satış dalgasından en çok etkilenen fon yöneticilerinin başında gösterilen Mobius, gelişen ülke borsalarında düşüşlerin devam edeceğine işaret etti.

‘DAHA FAZLA DÜŞÜŞE HAZIR OLUN’

Mobius, MSCI endeksinin 5 ayın en düşüğünü gördükten sonra yaptığı açıklamada, "Negatif algı devam ediyor. Bu nedenle hisse senedi piyasalarında çok fazla satışa hazırlıklı olun" dedi.

‘ŞU ANDA ALIM YAPMIYORUZ’

Mobius, “Şu anda bu piyasaları sadece inceliyoruz, satın alım yapmıyoruz. Fiyatlar daha da düşebilir ya da borsaların kendisi gelmesi zaman alabilir” dedi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, satış dalgasıyla 22 Ekim 2013’teki zirvesinden birlikte yüzde 11 geriledi.

‘ACELE YOK’

Mobius, geçen ay sonunda verdiği bir röportajda gelişen piyasalarda hala satın alım fırsatları olduğunu, acele etmeden sadece beklemek gerektiğini söylemişti.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir