Cezaevlerinin kapıları açıldı

Koşullu salıverilmesine bir yıl ve daha az kalan hükümlülerin cezalarının bir kısmını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirmesine olanak sağlayan kanun yürürlüğe girdi.

Cezaevlerinin kapıları açıldı

'Denetimli serbestlik yasası'ndan yaklaşık 15 bin kişinin yararlanarak cezaevlerinden çıkması bekleniyor. İlk tahliyeler Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda gerçekleşti. Cezaevinden ilk çıkan isim Mustafa Zinci oldu.

Resmi Gazete'de yayınlanan “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna” göre, açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının beşte birini tamamlayan, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verilebilecek.
Koşullu salıverilmesine 2 yıl veya daha az süre kalan ve 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadın hükümlüler, maruz kaldıkları ağır bir hastalık, sakatlık veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine 3 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler de aynı kapsama tabi olacak. Ağır hastalık, sakatlık veya kocama hali Adli Tıp Kurumu'ndan alınan veya Adalet Bakanlığı'nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumu'nca onaylanan bir raporla belgelendirilmesi gerekecek.
Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle, cezası hapse çevrilen hükümlülerin erken tahliye süresi, hak ederek tahliye esas alınmak suretiyle hesaplanacak.
Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.
Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.
Hükümlü, cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek.
**Kapalı ceza infaz kurumuna gönderilme şartları**
Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek. Hükümlü hakkında soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığı veya kovuşturma sonucunda beraat, ceza verilmesine yer olmadığı, davanın reddi veya düşme kararı verilmesi halinde, hükümlünün cezasının infazına denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam olunmasına infaz hakimi tarafından karar verilecek.
Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebilecek.
**8 bin 60 kadro**
Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.
Denetimli serbestlik müdürlüklerine, en az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanlar arasından yazılı ve mülakat sınav sonucuna göre denetimli serbestlik müdür yardımcısı atanacak.
Adalet Bakanlığı'nın boş memur kadrolarından 3 bin 490'ına 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan atama yapılabilecek. Yasayla 8 bin 60 kadro ihdas, 140 kadro iptal ediliyor.
**İlk tahliyeler Ankara'dan**
İlk tahliyeler Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda gerçekleşti. Cezaevinden ilk çıkan 7 yıldır cezaevinde olan Mustafa Zinci'ydi. Kahvehanede çalıştığını ve tahliyesinin ardından işine döneceğini söyleyen Zinci, kanunu çıkararak kendilerini özgür bırakan yöneticilere minnettar olduğunu dile getirdi.
İlk tahliye olanlardan biri olan Hasan Özdemir ise trafik kazası nedeniyle 6 yıldır cezaevinde olduğunu ve sevdiklerine kavuşmak için sabırsızlandığını anlattı. Diğer tahliye olan hükümlü ise Nevzat Üstünsoy oldu.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
seçim yatırımlar başlamıştır 15 bin kişiyi sal 45 bin oy garanti
Arkadaşlar başımızda adalet partisi var unutmayın . adalet olmasaydı kim bilir ne olurdu . şu saçmalığa bak memleketde ne adalet kaldı ne kalkınma memleketi satmaktan. bi atasözü var hoca osur.rsa cemaat sı.armış. bunlar cemaate onuda bırakmıyorlar hep kendileri yapıyor...
çek yasasını çıkardılar dolandırıcıları saldılar... boş boş şeylere kanun çıkarıp hırsız dolandırıcı tokatcı ne warsa hapisten salıyorlar.. allah şahittirki o masum insanların kanını emen hükümlüleri saldığınızdan dolayı o gariplerin elleri ahirette yakanızda olcaktır.. hortumcu peşkeşci dolandırıcıların yandaşları...
geride kalanlara neden faydalanma imkanı sağlanmadı olnlarında aileleri var onlarda bu ülkenin insanları hasbel kader suça bulaşmiş terör ve caniane işlenmiş suçlar dışındakilerede özgürlük imkanı sağlanması kanımca iyi olur saygılarımla
AKP zıvanadan çıktı, rahşan afını hatırlayın onlarda aynı yanlışı yaptı, ülkede kısa sürede kapkaç patlaması yaşandı. Adamı hapsihanede yetiştirmiyorsun, sabıkalı diye devlet nezdinde iş vermiyorsun, e özel sektörde haklı olarak vermiyor, bu adam ne yapsın, zaten cehalletten suç işlemiş içerde yani çoğunun maddi durumu yok, hepsini aynı anda salarsan aç kurt misali fırın yıkarlar. Ayrıca bir suçu affetmek varsa ceza niye var? Her on senede bir af çıkacaksa, 10 yıl üstü ceza niye var? Benim canımı yakanı affetme lüksü devletin olabilir mi?
BU HÜKÜMETTE NUFUS KONTROLÜNÜ BUYOLLA YAPMAYA ÇALIŞIYOR GALİBA RAHŞAN AFFINDAN DA ÇIKANLAR AYNI SUÇU DAHAFAZLA İŞLEYEREK YARIM BIRAKTIKLARI İŞLERİ TAMAMLAYARAK TEKTAR İÇERİ GİRDİ BU NEYİN AFFI ÖLDÜRÜLENLERİN AİLELERİNE SORDUNUZMU YAZIKLAR OLSUN VAY DÜRÜST İNSANLARIN HALİNE.MEMLEKET HIRSIZ KATİLLERİN CİRİT ATTIĞI YTER HALİNE GELDİ,DIŞARIDAKİ BELALAR YETMİYOR BİDE İÇERDEKİLERİ SARACAKLAR MİLLETİN BAŞINA.
Devlet, kamu tüzel kişiliği olarak ancak kendisinin haklarını çiğneyenleri kanun çıkararak affedebilir. Devlet affı özendirebilir. Ancak Devlet,kişisel hakları ihlal edenleri kanun çıkararak affedemez. Af yetkisi yalnızca hakkı çiğnenen tarafındır. Af konusunda Kur'ansal ilke budur. Türkiye'de Kanun koyucu ve yöneticiler bu ilkeyi nasıl görmezden geliyorlar anlayabilmiş değilim.
ne olacak sanki çıkanlarda tekrar girecek.savunmalarıda hazır iş bulamadık.olan yine vatandaşlara olacak çoğunun evi,işyerleri soyulacak.yaşasın adalet...............
umarım senin basına bir mahkumıyet gelirde o zaman bu dılleri isterşm senden kul hata yapar. sunuda unutmayalım tck ya gore hekes suclu yaptıklarını bır gozden gecir sonra bir daha dusun. butun mahkumlara gecmıs olsun ailelerine allah sabır versin umarım en kısa zamanda toplumun icinde yer bulurlar ve yasamaya devam ederler
Benim akkımı gasp eden bir insanı benım rızam olamdan nasıl affedebilirsiniz,yanlış bir uygulama bu tarz uygulamalar daha evvelde çok görüldü
iyi hal, ağır tahrik, infaz yasası, şartlı tahliye, denetimli serbestlik. Bu ne ya suçun cezası kalmadı gibi bir şey. Acilen kanunların yeniden düzenlenmesi gerek 24 yıl dediğiniz adam öldürmenin cezası 10 seneye düşüyor. Ne biçim hukuk devleti bu? sonrada cumhurun iradesi diyorlar. Buna inanan cumhura da cumhur değil koyun denir.
Bence Devlet sadece kendine karşı işlendiğini düşündüğü suçluları affetme ve salıverme hakkına sahiptir.Yani düşünce suçluları yazarlar çizerler sözde terör suçluları. Evet bunları serbest bırakabilir. Ama hırsız, dolandırıcı, tecavüzcü, katil...Bunları affetme hakkını kim devlete verdi ki devlet bunları affediyor. Sizin ananızı babanızı sevdiğinizi öldürmüş bir katili veya dolandırmış veya gasp etmiş birini nasıl olur da devlet affeder ya anlayamıyorum...
çokarın bakalım o pislikleri can çıkmayınca huy çıkmaz yarın kimi tecavüze kalkışır kimi hırsızlığa kimi adam öldürmeye ondan sonra dersinizki biz nerde hata yaptık
hata yaptık demezler ki .nasılsa sonsuz bir özgürlük var ama mağdura değil..
denetimli serbestlik kapsamında da olsa bazıları yine suç işleyebilir.rahşan affı unutuldu mu.ne kadar çok eleştiri almıştı.böyle şeyler politika malzemesi yapılmamalı,özellikle kişilere karşı işlenen suçlarda bu tür uygulamalar kamuoyu vicdanını yaralıyor..
hapishaneler ağzına kadar dolup, adam almaz olunca, bu yollara başvurulması gayet doğal!
yaşlılıktan dolayı salıvermeye evet...kocama durumundan salıvermeye evet..ağır hastalıktan salıvermeye evet...küçük çocuğu olan anaların salıverilmesine evet..ama yüz kızartıcı suçlardan salıvermeye şiddetle karşıyım..potansiyel hırsızlar..katiller..ırz düşmanları ile bu caddeleri sokakları paylaşmak istemiyoruz..
cıkanlar yarısı geri girecek sapıklar cıkıyor hırsızlar cıkıyor akp adaleti allah sonumuzu hayır getirsin kapkac olayı bitmisti tekrar hortlayacak akp kendi kafasına göre adalet cıkarıyor gündem değistirmek içindir vardır bir cıkarı
Karşılıksız ÇEK Kesip KÖŞEYİ Dönenler DIŞARIDA Yaşıyorlar , ÇEK alıp karşılığı ÇIKMAYANLAR MAĞDUR, Rezil Durumda,
seri cinayetlere devam ha gayret devlet işbaşinda yine
hükümlü, tutuklu sayısı 130 000 olmuş 15 oooi çıkmış çokmu.
pislikleri yine saldınız ya helal olsun
sokakda gezerken bıraz daha sakınmak gerek ..dıkkat edın ..cunku hapıshanelerde yer kalmayınca salıvermeyı uygun görduler..hayattan beklentısı olmayanlar yıne cezaevıne gırmek ısteyecek ve masum bırılerıne sebep olup suç ısleyecekler..lutfen dıkkat edın ..tıpkı rahsan affı gıbı...af sadece turkıyede var dunyanın hıcbıryerınde suc ıcın af dıye bır sey yok...
Zaten az ceza veriliyor suç işleyenlere birde ikide bir af çıkıyor.oh ne ala
Terör suçlularına idam yasası vardı bu yasayı kim kaldırdı bi bakın, Teröristlere en büyük kıyağı kim yapmış....
ADALET SİSTEMİMİZ SÜPERR....
şimdi o içeriden çıkan insanlar toplum tarafından dışlanacak , iş bulamayacaklar ve sonun tekrardan cezaevine düşecekler.
HAYIRLI İŞLER TÜRKİYEM YENİDEN SUC ORANLARINDA YUKSELME OLURSA ŞASIRMAYIN
rahşan affından sonra hırsızlık-cinayet-dolandırıcılık-yankesicilik-kapkaç tavan yapmıştı.bundada öyle olmaz inşaallah.
salın salın dışarda az it köpek var
Bir ülkede cezaevlerinin artmasının cezaevlerinin bu kadar dolu olmasının tek nedeni hükümettir ! Çoğu ekonomik sıkıntılar yüzünden ya cinnet geçirip ailesi katleder ya hırsızlık yapar ya da dolandırıcılık, kaçakçılık yapar...Hani ilerleyen ekonomimiz varya hani ekonomimiz artıyordu da alın işte buyrun en canlı örneği !
hırsızları,soysuziarı,hainleri,salın .yurtseverlere,gazetecilere,öğrencilere,yazarlara aydınlara yer açılsın.
kararın her ne kadar haklı ve doğru yanları olsada devlet yine bişeyleri eksik yaparak altını doldurmadan iş yapıyor.bunca kişiyi birden bire dışarı öylece bırakamazsın.bi iş bir ıslah bir eğitim sistemi koyarak ve hayata yeniden adapte olup iyi birer insan olmaları için çeşitli oryantasyon programları düzenlenmesi gerekir.aki halde yıllarca içerde kalmış birini birden bırakırsan bu onun için daha zor olur.esaretin bedeli filminde bu durum aslında çok iyi anlatılmış.yetkililer bi izlesin bence bu filmi
benim babamda 7 yıl önce yaptıgı trafik kazsından dolayı 8 ay hapis cezası geldi.tutuklamasına karar verildi, ama babam henüz teslim olmadı.bu aftan yararlana bilirmi acaba.yardımcı olursanız sevinirim
malum hapıshande yer yok her yer dolu kurtlere yer açılıyor ama tutuklanmakla ve oldurulmekle tukenmez buda bılınsın
içler acısı bi durum... bunlar 3 ay sonra çıkıp derler ki. gördünüz mü ceza evlerimiz nekdar boş
e daha ne olsun bu haksızlıkların,adaletsizliklerin daha büyüyü ve en çoğu akp'ye nasipmiş.hayırlı ve de uğurlu olsun.garibim rahşan hanım affı gümbürtüyle pahalıya patladı onlara.bu millet bu aynı olayın benzerine nasıl ceza kesecek sandıkta göreceğiz.
ALLAH c.c. belanızı asıl mahşerde verecek..sabır sabır sabır.
son 1 yılı orada geçirmesine gerek olmayanlar ve anneler için doğru bir karar
yani anneler istediği suçu işleyebilir mi ???
Bu dünyada dexter morgan olmak lazım.
bıraksınlarki operasyon yapılacak cok kurulus var daha bertaraf edilecek
Tecavüzcüleri salıp, gazeteci ve yazarlara yer açıyorlar. Generallerin yeri zaten hazır onları katmayalım.
general olmak suç değil,askeriyeyi yönetmeyi bırakıp sivilleri zorla yönetmeye kalkışmak suç...
Diğer Haberler