CHP'nin 'adalet yürüyüşü'ndeki dinleme skandalı büyüyor

Adalet Yürüyüşü’ndeki dinleme skandalı büyüyor! Yürüyüşe katılan CHP’lilerin ve bazı gazetecilerin telefonlarının hangi istihbarat örgütü tarafından izlendiği merak konusu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen yaz düzenlediği “Adalet Yürüyüşü”nü takip etmek isteyenlerin telefonlarına virüs yüklenmesi skandalı büyüyor. Ürünlerin sadece istihbarat örgütlerine ürünlerini pazarlayan Alman yazılım şirketi Finfisher’in, Adalet Yürüşü için kurduğu tuzak internet sitesi üzerinden, aralarında çok sayıda siyasetçi ve milletvekilinin de olduğu binlerce kişinin telefonuna sızdığı ortaya çıktı.

Almanya’nın en etkili gazetelerinden Süddeutsche Zeitung’un ortaya çıkardığı haberin detayları ortaya çıktı. Cumhuriyet'ten Bülent Mumay'ın haberine göre; Kendi internet sitesinde “sadece istihbarat örgütlerine ürün pazarladığını” söyleyen Finfisher yazılım şirketinin, FinSpy adlı casus programını Adalet Yürüyüşü’nü merak edenlerin telefonlarına nasıl kurnazca indirttiği ortaya çıktı.

Bilişim özgürlükleri için mücadele eden AccessNow’un hazırladığı detaylı rapora göre, kullanıcılar, “istihbarat örgütlerine satılan” yazılımı telefonlarına şu şekilde yükledi:

1- Yazılımı satın alan “istihbarat örgütü”, önce www.adaleticinyuru.com adlı bir internet sitesi kurdu. Bu siteye girildiğinde, ana sayfada Android işletim sistemi kullanan telefonlanda GooglePlay üzerinden indirilebilecek bir programın tanıtımı yapıldı.

2- Tuzak sitenin (www.adaleticinyuru.com) tanıtımı için, sahte Twitter hesapları açılarak, bunlar üzerinden adresin tanınması sağlandı.

Sahte hesaplar, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü için kullanılan #AdaletYuruyusu ve #AdaletİçinYürü etiketlerini de kullanarak farklı kullanıcılara tuzak internet adresini gösterdiler.

3- Daha fazla insana ulaşmak için, Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyen CHP’nin önde gelen isimlerinden Engin Altay, Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu isimlerin tweet’lerinin altına, bu sahte Twitter hesapları tuzak sitenin adresini “mention” yöntemiyle ekledi.

4- Kurulan sahte Twitter hesapları, CHP ile organik bağları olduğunu göstermek için, yine CHP adına açtıkları sahte hesaplarla karşılıklı takipleştiler. Böylece, normal kullanıcılarda “güvenilir” bir izlenim yaratmaya çalıştılar. Bot hesapların, daha önce FETÖ ve Fuat Avni karşıtı kampanyalarda kullanıldığı da gözden kaçmadı.

5- Tuzağa düşerek bot hesapların attığı linki tıklayarak indirme butonuna basanlar, Adalet Yürüyüşü’ndeki gelişmeleri takip edebileceklerini düşünürken, cep telefonlarına casus yazılımı bulaştırmış oldular. Yazılım, cep telefonundaki bütün görüşmeleri, SMS’leri, WhatsApp ve Viber’deki aksiyonları takip edebilmeye başladı. Bu arada yazılımın yerleştirildiği internet sitesi artık çalışmıyor.

SİLMEK KOLAY DEĞİL

Türkiye’den aralarında çok sayıda siyasetçi ve gazeteninin de bulunduğu binlerce kullanıcıya bulaştığı sanılan tuzak programı temizlemek de kolay değil. Telefonu fabrika ayarlarına dönüştürmek bile bazı cihazlarda tam bir çözüm anlamına gelmiyor. Virüs bulaştığı düşünülen cihazların, uzmanlar tarafından denetlenmesi gerektiği tavsiye ediliyor.

KILIÇDAROĞLU: BU AHLAKSIZLIĞI YAPANI BULUN

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında, CHP’lilerin telefonlarının Adalet Yürüyüşü sırasında dinlenmesi skandalıyla ilgili Alman hükümeti aleyhine Almanya’da dava açacaklarını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimlerine kısa süre kala son grup toplantısını yaptı. Oturacak yer kalmayan grup salonunda partililer Kılıçdaroğlu’nu ellerindeki Filistin bayraklarıyla “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarak karşıladı. Kürsüye Filistin atkısıyla çıkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle: Telefonlarımızı dinlemişler: Biz dünya tarihine geçen bir Adalet Yürüyüşü yaptık. Yürürken, MYK toplantılarını, grup toplantılarını herkesin önünde yaptık. Fakat bir gördük ki bizim bütün telefonlarımızı dinlemişler. Hükümetten bu ahlaksızlığı yapanları ortaya çıkarmalarını istiyorum. Erdoğan, bu ahlaksızlığın ortağı değilsen bizi dinleyenleri ortaya çıkarmak zorundasın. Nokta. Neden Erdoğan diyorum da başka bir adres göstermiyorum. Dinlemeyi öngören casus programı Almanya’daki bir firma tarafından üretilmiştir. Bu casus programı Alman hükümetinin izni olmadan başka bir ülkeye satılamaz. Alman medyası üzerinde duruyor. Gerekirse Almanya’ya dava açacağiz: Google 29 gün bu program internette kalınca bunun bir casusluk programı olduğunu keşfediyor, hemen çekiyor, indiriyor. Şimdi biz merak ediyoruz, bu casusluk programını Alman hükümeti, Türkiye’de kimlere sattı? Bunun ortaya çıkması lazım. Eğer demokrasi, insan hakları, yaşamın gizliliği diyorsanız ortaya çıkarın. Bunlar ortaya çıkarmazsa Almanya’da ortaya çıkacak. Alman hükümeti bunu itiraf etmek zorunda kalacak. Biz gerekirse Alman hükümeti aleyhine Almanya’da dava açacağız.

Utanç belgesi: Bizi dinlemişler sanıyorlar ki bir şey bulacaklar. Vallahi bir şey yok. Bizim yürüyüş sırasında neleri düşündüğümüzü herhalde öğrenmek istiyorlar. Kim öğrenmek istiyor? Bana sorabilirsin, açarsın telefon söylersin, ben sana hepsini söylerim. Bizim telefonları niye dinliyorsun? Demokrasi adına bir utanç belgesidir bu. Merak ediyorum. Sayın Binali Yıldırım, BTK size bağlı. Acaba onlara mı sattılar bunu? Kime sattılar? Emniyet’e veya MİT’e mi sattı Alman hükümeti? Biz bunları öğrenmek istiyoruz. Çıksınlar itiraf etsinler, ‘biz bunu aldık sizi dinlemek için kullandık’ desinler, vallahi dava açmayacağım. Çünkü ortada bir şey yok ki. Gizli kapaklı bir şeyimiz yok. “Oğlum paraları sıfırladın mı?” diye bir lafımız yok. “Malı götürme” diye bir şeyimiz yok. Yolsuzluğumuz yok ahlaksızlığımız yok.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
CHP Genel başkanı zaten kendisi vüris bulaştırmaya ne gerek var:
bir de imla yı bilsen, kara cahil
sen önce konuşmayı öğren sonra yorum yap sevgili akp tabani
akp nin eseri olmasın??? chp ile başka kimin işi olabilir ki?
@ekrem_yazir ya sen ne utanmaz arsız ahlaksız acayip bir yalaksın ulan alman vakıflarıyla ortak olan chp ortaya çıkınca KICINIZ TUTUŞTU YANDAŞSINIZ HIRSIZLIK SİZLERİN YAPISINDA VAR YEMİNLE YAKINIMDA BİR YERDE OLSAN DUMYAYI DAR EDERDİM SANA
chp zaten alman elbert vakfından yardım alıyor bakanları seçim arefesi ziylaret edip akıl veriyorlar, gezi olayıda chp tertibiydi almanlar yönlendiriyordu, köprüyü havalimanını istemeyenler alman dillendirenler chpli, chp ve avanelerinin tamamı alman isbtihbaratına çalışıyor demekki bilerek kurdular devlet açığa çıkarıncada masum rolü yapmaya başladılar hay ben sizin taaaaaaa
@vedatca04 kardeş sen bu yorumu yapıyorsun iyi güzel de, bu CeHaPe koyunları bu laflardan anlamaz.
@vedatca04 hdhsshshshsh chp li değilim ama sizin koyun kelimesini kullanmanız biraz manidar kaçmış
@furkan9600 dogru söylüyorsun, sığır olacaktı
dinleme işlerini bu ülkede kimin baktığı belli.
iyide neden dinlesinler...cb değilsin bb değilsin..dahide değilsin..dürüstsün ya ondanmı acaba...ben olsam daha iyi ya bi açığımız yok derim..
VÜRUSÜ YAYAN AK KOYUNLAR?? FOTÖCÜLER AKP DE AKP NIN İCİNDE?? BU İSLER AKP NIN İŞİ??
hükümette açıklama gelir mi ? Türkiye 'de köklü çınar bir partinin vekillerini dinlediler açıklama bekliyoruz
AKP nin geçmişi kumpasçılarla dolu...başkasını aramayın
@aguven45 chp deki kaset skandalı ne oluyor?kim kime kumpas yaptı?
seçimden sonra kılıçtaroğlu almanyaya kadar yürüsün
ya işte böyle senin her zaman sırtını yasladığın bu avrupa ve haçlılar senin bile defterinin dürerler onun için bu amerika imiş avrupa imiş güvenmeyeceksin ancak onların her dediğini yaparsan seninle iyi olurlar dik dur kendin ol ülkemize kim hainlik kahpelik yapıyorsa adam gibi karşısında ol
ben olsam bende 24bsaat bu chp lileri dinletirdim hangi hayinliği yapacaklarını nilmem hangi düşmanlarımla diyalog halinde olduklarını bilmem gerekir.
@alikaya197267 Siyonizmin uşaklığı hoşunamı gidiyor senin?
ADAMA SORARLAR, BU DİNLEME OLAYI EN ÇOK KİMİN İŞİNE YARARSA,O DİNLEMİŞTİR:)
Bu feyk site ve binlerce paylaşım yapılırken kimsenin aklına gelmiyormu bu gerçekmi diye veya partide bu işler reklam tanıtım gibi kişilerede sormak lazım hükümet gerçekten araştırsın heryerimizi bu istihbarat örgütleri sarmış bunu bilin.
Bu sefer iyi arştır teyid et..kimseyi itham etme sonra yalan çıkoyor sana zatar veriyor.
ERDOĞAN KADAR TAŞ DÜŞSÜN KAFANA.AŞAĞI ERDOĞAN .YUKARI ERDOĞAN.KORKAK.YALANCI PEHLİVAN ADAY OLAMADI KORKUDAN ŞİMDİ MEYDANLARDA ATIYO
Dış mihrakların işine gelen eylemlere girişmek yanlıştır. Belli ki dış unsurlar, atılan her adımı konuşulan her şeyi bilmek ve mümkün mertebe kontrolü ele almak istemişler. Uyanık olup, dış mihraklara fırsat vermemek lazım.
İşine gelmediği zaman ''dış güçler'' söylemini anıranlar, kendileri dış güçlerle çalışıyormuş meğer..
Yanlış bir şey mi yazdım? Niçin yayınlamadınız? Benim düşüncelerimi belirtmeye hakkım yok mu?
Bunu yeni mi kesfediyorlar? Neyse haberi tekrar gorunce bir ufak arastirma yapayim dedim uygulamayi buldum indirdim decompiled ettim trojan tabii ki klasik olarak standard fonksiyonlari haricinde spesifik seyler vardi. Ozellikle. Whatsapp, Line, TElegram, Facebook gibi onemli populer chat programlarindan bilgi cekmek icin kodlanmis. if (intent.getDataString().contains("com.whatsapp") || intent.getDataString().contains("com.viber.voip") || intent.getDataString().contains("jp.naver.line.android") || intent.getDataString().contains("com.skype.raider") || intent.getDataString().contains(
koy agaları ile ulke yonetilmez akıllı olun beyler
kendisini dinletti mağdur edebiyatı yapıyo diyen arkadaşlar, mağdur edebiyatı hapishanede krallar gibi 3 ay yatıp, 300 sene yatmış gibi 15 sene boyunca anlatmaktır.net
Diğer Haberler