CHP'den Danıştay'a mühürsüz oy başvurusu

CHP, YSK'nın mühürsüz oy kararıyla ilgili Danıştay'a başvuracak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandum sonuçları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, mühürlü oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin olarak YSK işlemlerinin talebiyle bugün Danıştay'a dava açacaklarını belirtti. CHP'nin Danıştay girişimi sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım ise "YSK'nın verdiği karar kesindir, yargı yolu yoktur. Milletin zamanını çalmaya gerek yok" dedi.

CHP'den Danıştay'a mühürsüz oy başvurusu

CHP'li Tezcan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay'a dava dilekçesinin bugün verileceği belirterek, şunları kaydetti:

"Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay'da dava açıyoruz. Ayrıca dava sonuna kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talep ediyoruz. Avukatımız Atilla Kart bugün Danıştay'a dava dilekçesini verdikten sonra saat 16.00'da YSK önünde gerekli açıklamaları yapacaktır. İster hayır ister evet demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz"

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN YANIT GECİKMEDİ

Başbakan Binali Yıldırım, CHP'nin Danıştay girişimi sonrasında "Milletin kararını mahkemelere şikayet etmek demokrasinin yolu değildir, fakat herkes itiraz hakkını kullanmak durumunda. Milletin kararına rıza göstermemek, demokrasiye gerektiği kadar inanmamak anlamına gelir. Bunlar beyhude gayretlerdir. Milletin zamanını israf etmenin manası yok. YSK'nın kararı kesindir, bunun üstüne herhangi bir yargı yolu yoktur. Ana muhalefet partisinde
kim son sözü söylüyor anlamış değilim, herkes ayrı bir telden çalıyor" diye konuştu.

HDP DE AYM VE AİHM'E BAŞVURACAK

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, 16 Nisan referandumunun gerek kampanya öncesindeki engeller gerekse oy verme günü yaşanan ihlaller nedeniyle 'meşru' olmadığını söyleyerek, YSK'nın itirazlarını reddinin ardından Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) de başvuracaklarını kaydetti.

HDP, CHP ve Vatan Partisi, mühürsüz oy pusulası ve zarflarının YSK tarafından geçerli sayılması kararının referandum sonuçlarına şaibe düşürdüğünü söyleyerek, referandumun iptali için başvurmuş ancak YSK bu başvuruları reddetmişti.

Baydemir, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında YSK'nın reddinin ardından HDP'nin hangi hukuk yollarına başvuracağının sorulması üzerine şunları kaydetti:

"YSK'nın hukuksuz kararının ardından ikinci aşama AYM'ye ve AİHM'e gitmektir. Bunlardan etkin bir sonuç alınacak anlamı çıkmamalıdır. Ancak kayıtlara geçmesi, tarihe not düşülmesi açısından da bu mekanizmalara başvuracağız."

Baydemir, CHP'nin Meclis'ten çekilmeyi değerlendirdiğini hatırlatılarak HDP'nin de bunu değerlendirip değerlendirmediğinin sorulmasına karşılık "Umutsuzluk yok, tam tersine umutlanmamız için yeteri kadar nedenimiz var, hayır veren milyonlar var, yeter ki ortak paydalarda buluşalım" dedi.

HDP'NİN İHLAL RAPORU

HDP'nin referandum gününe ilişkin hazırladığı ve Baydemir tarafından açıklanan ihlal raporunda ise şu hususlar yer aldı:

- HDP'nin oy oranının yüksek olduğu bazı bölgelerde sandıklar, başka okullardaki sandıklarla birleştirildi.

- Birçok ilde HDP'nin sandık başkanı adaylarının üzeri çizildi, sandık başkanları değiştirildi. Kürt kentlerinde HDP'nin en az 140 sandık kurulu başkanı 'kötü ünleri' öne sürülerek görevden alındı.

- HDP'nin ilçe seçim kurulu üyeleri tehditle geri çekilmeye zorlandı, 2,022 aday ise kuraya girmeden önce reddedildi.

- Birçok yerde HDP'nin müşahitlerinin sandık çevrelerine alınmaması, müşahitlerin dövülerek sandık alanından uzaklaştırılması, açık oy kullanmaya zorlama gibi ihlaller söz konusu oldu.

- Birçok Kürt kentinde yurttaşlar asker, jandarma ve korucu baskısı altında oy kullanmak zorunda kaldı.

- Ağırlıklı olarak sadece HDP ve AKP'nin oy aldığı 18 ilde, toplam 1,538 sandığın 1,157'sinde HDP'nin sandık kurulu üyesi bulunmadı.

- Buradaki toplam seçmen sayısı 298,832'dir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler