Çocukları güneşten koruyun

İSTANBUL (İHA) - Çocukluk çağında aşırı güneş altında kalmanın ilerleyen yaşlarda öldürücü bir deri kanseri cinsi olan "melanom" riskini artırdığı bildirildi.

İstanbul Cerrahi Hastanesi Dermatologu Dr. Arpi Tırpancı, "Çocukluk çağında aşırı güneş altında kalma, sonraki yıllarda melanom gelişim riskini artırır" diyerek, tatilde aileleri çocuklarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Dermatolog Dr. Arpi Tırpancı, çocukların güneş altında uzun süre tutulmamaları, saat 10.00-16.00 sıralarında ise mümkünse hiç dışarı çıkarılmamaları gerektiğinin altını çizerek, "Güneşten koruyucu ürünler bile, güneş ışınlarının tehlike saçtığı saatlerde etkili olmuyor. Çocuklar plajda veya sokakta oynarken mutlaka üzerlerinde şapka ve tişört bulunmalı. Vücutlarının güneş alan bölümlerine de tercihen yüksek koruma faktörlü bir krem sürülmeli. Eğer bu şekilde bir korunmaya gidilmezse ileri yaşlarda öldürücü bir deri kanseri olan melanom riski çok artıyor " dedi.

Çocukların güneş ışınlarının tehlikeli olmadığı saatlerde mutlaka dışarı çıkarılması gerektiğine de değinen Dr. Tırpancı, şunları söyledi:
"Güneş çocuklar için tam bir vitamin deposu işlevi görür. Özellikle çocuklarda kemik gelişimi için çok gerekli olan D vitamini doğrudan gelen güneş ışınlarıyla sağlanır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler