Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'nin Suriye'yi vurmasıyla ilgili ilk açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ABD'nin Suriye operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Harekatı olumlu karşılıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, "Esed rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'nin Suriye'yi vurmasıyla ilgili ilk açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD tarafından Şayrat Hava Üssü'ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esad rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Kalın, "Amerika Birleşik Devletleri tarafından Humus’ta bulunan Şayrat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esad rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı.

İdlib'de 4 Nisan Salı günü yaşananların, eli kanlı Esad rejiminin siyasi geçiş sürecini ve ateşkes çabalarını hiçe saydığını yeniden gösterdiğini belirten Kalın, şunları kaydetti:

ACİLEN UÇUŞA YASAK BÖLGE VE GÜVENLİ BÖLGENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKMEKTE

"Bu tür saldırılardan kaçan 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye olarak bu saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Şayrat Hava Üssü'nün kullanılamaz hale getirilmesi, sivillere yönelik kimyasal ve konvansiyonel saldırıların cevapsız kalmaması açısından önemli bir adımdır. Benzer katliamların yeniden yaşanmaması için acilen uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgenin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Suriye'deki insani krizin sona erdirilmesi adına uluslararası toplumun birlik içinde hareket etmesi önem arzetmektedir."

ÇAVUŞOĞLU: BU SALDIRILAR YÜZÜNDEN YENİ GÖÇ DALGALARI OLABİLİR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin Suriye'de rejimi hedef aldığı füze saldırısıyla ilgili olarak, ABD'nin müdahalesini biz yerinde buluyoruz ve destekliyoruz. Bu saldırılar yüzünden yeni göç dalgaları olabilir. Bu rejimi Suriye'nin başından bir an önce uzaklaştırmamız lazım" dedi.

TÜRKİYE'YE HABER VERİLDİ Mİ?

Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye operasyonu hakkında "Operasyon öncesi koalisyona bilgi verildi. Her şeyden önce koalisyonda zaten bu bilgi paylaşımı oluyor. Bu konuda bir sıkıntı yok. Aynı şekilde ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass da müsteşarımızla temasa geçti" diye konuştu.

Alanya'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

BU KİŞİ HEM HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMELİ HEM DE ELLERİNDEKİ İMKANLAR YOK EDİLME

"Birçok yöntemle insanları öldürdü. Bu kişi hem hukuk önünde hesap vermeli hem de ellerindeki imkanlar yok edilmeli. ABD'nin müdahalesini biz yerinde buluyoruz ve destekliyoruz. Böyle bir rejimi destekleyenlere de diyoruz ki; gelin Suriye'nin milli birlik ve bütünlüğünü sağlayalım. Bir kişinin arkasında durmayalım. Bu kişileri meşrulaştırmamız lazım. Diğer taraftan bundan sonra hangi adımları atacağız? Dün Almanya ve Fransa dışişleri bakanlarıyla görüştük. Lavrov ve Tillerson ile görüşmek için temasa geçtik. Bu saldırılar yüzünden yeni göç dalgaları olabilir. Suriye içinde güvenli bölgeler her zamandan daha fazla önem arz ediyor. Bunları genişletmemiz lazım. Evlerini terk etmek zorunda kalan kişileri de buralarda barındırmamız lazım. Bu rejimi Suriye'nin başından bir an önce uzaklaştırmamız lazım. Esad'sız bir geçiş hükümetine ihtiyacımız var.

Geçiş hükümeti, siyasi çözüm ve yeni bir anayasa için hazırlıklara başlanmalı. Kendisi uzaklaşmak istemiyor. Hala da insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Bu kişinin buradan uzaklaştırılması için hangi adımlar gerekiyorsa, bunları atmak lazım. Biz siyasi çözüm için çok çabaladık. Astana süreci bizim adımlarımızla başladı. Biz bu çabalarımızı sürdüreceğiz. Esad ile DAEŞ arasında tercih yapılmaması için DAEŞ'e karşı mücadelemiz de sürecek."

AB BAKANI ÇELİK: BU ASKERİ KARARLILIK CİDDİ BİR MESAJ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Bugün ortaya koyulan en azından bu kararlılık, bu askeri kararlılık ciddi bir mesajdır ve bu askeri kararlılıktan dolayı diğer ülkelerin bu askeri harekatı suçlamak gibi bir yaklaşımları kabul edilemez. Çünkü bu askeri harekatın, bu kararlılığın sebebi Esed rejiminin ortaya koyduğu katliamdır" değerlendirmesini yaptı.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un Fox TV'de yaptığı açıklamaları ise şöyle:

(ABD'nin Suriye'de rejime ait üsse hava saldırısı düzenlemesi) Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi biz sadece laf değil icraat görmek istiyoruz. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tarafından oradaki askeri üssün vurulması, yani kalkıp sivillerin üzerine ateş eden, muhtemelen kimyasal silahları sivillerin üstüne atan o askeri üssün vurulması önemlidir, anlamlıdır. Ama uluslararası camia, Esed rejiminin bu barbarlığına karşı tavrını çok net bir şekilde sürdürmelidir. Ta ki Esed rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar. Dolayısıyla bunu olumlu karşılıyoruz ama bunun sonunun gelmesinin ve Esed rejiminin tamamıyla uluslararası alanda cezalandırılmasının şart olduğunu düşünüyoruz.

HALKINA KARŞI BARBARCA BİR TAVIR SERGİLEYENLERİN BİR ŞEKİLDE DİZGİNLENMESİ LAZIM

Suriye'de vekalet savaşlarının sonuna gelinmiştir. Bu şekilde devam ederse ABD ile Rusya ve diğer ülkeler çatışma noktasına gelir. Bizim baştan beri söylediğimiz bir şey var. Halkına karşı barbarca bir tavır sergileyenlerin bir şekilde dizginlenmesi lazım. Belli bölgelerin, mesala Fırat Kalkanı’nı gerçekleştirdiğimiz bölge gibi, güvenli bölge haline getirilmesi lazım. Suriye’deki sorununu hızlı çözümüne katlı sağlayacak şeylerden biri de güvenli bölge. Amerikalılar uzun yıllar kararsız kaldı. Güvenli bölge gibi insani anlamda nefes aldıracak konularda bir öyle bir böyle gitti. Bunun bölgeye hiçbir katkısı olmadığı gibi ABD’yi de çıkmaza soktu.

SONUNA KADAR SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ

Hiçbir uluslararası grup Suriye konusunda ne yapacağını tam olarak bilmiyordu ama mesela Ruslar Suriye’de ne yapacaklarını biliyorlardı ve sonuç itibariyle Suriye savaşında kazanan taraflardan biri oldu. Tarafların yakınlaştırılması lazım. Türkiye’nin iki önemli adımı olmuştur. Birincisi Fırat Kalkanı. Fırat Kalkanı ile Türkiye kendi göbeğini kesmiş oldu. Bir yandan da bölgede bir terör devletinin kurulmasının önüne geçilmesini önledi. Sonuna kadar Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Buradaki şehirlerin herbiri kendi halklarınındır. Buradan DEAŞ’ı çıkaralım derken dengeleri bozmak hiçkimseye fayda sağlamaz. Bölgede yeni bir perspektife ihtiyacımız var. Terör gruplarının tamamı kötüdür. PYD’de, DEAŞ’ta, bir takım irili ufaklı milis kuvvetlerinin büyük kısmı da terör örgütüdür.

RAKKA'NIN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞMEMELİ

Amerikalılar diyor ki Rakka operasyonunun içinde teröristler de olsun. DEAŞ’ı oradan çıkarırken oraya PYD’yi koyarsak Rakka halkının bundan çıkarı olmaz ki. O zaman Rakka halkının tamamı o bölgeden göç etmek, etnik bir temizliğe maruz kalmak durumunda. Biz bunu asla meşru göremeyiz. Kimse yüzde 95 ‘i Arap olan Rakka’nın demografik yapısını değiştirmemeli.

BAYRAK KRİZİ

Irak anayasasına göre IKYB bayrağı kabul edilmiş bir bayraktır. Daha önceki ziyaretlerinde de burada bayrak asılmıştı. Burada sorun olan Kerkük’e bayrak asılmasıydı. Orada bizim hassasiyetimiz var. Kerkük’e bayrak astığınız zaman burası bir Kürt şehridir diyorsunuz. Orada sadece Kürtler varmış gibi göstermek doğru değil. Dün Neçirvan Barzani de referandumdan vazgeçtiklerini söyledi. Bayrak krizi de referandumun önünü açmak için ortaya koyulmuştu. Bu bizim için önemlidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 71 yorum
Sn. Kurtulmuş biz yinede yakın çevremizde ciddi operasyonların olmasından yana olmamamız gerektiği kanısındayım. Savaş çok ciddi ve tehlikeli ucu bize sıçradığında sıkıtıya sokabilir bizi.. Başka çözümlerden yana tavır takınmak daha isabetli olacaktır. ABD'nin de durumu ortada çok Güven duyabileceğimiz bir Ülke değil. Bugün bunu yapar yarın PKK 'nın sırtını sıvazlar. Geçmiştede örnekleri yokmu var.... Lütfen artık dış Politikamızı daha akılcı yapalım. Satrancın 3. 4. hatta 5. hamlelerini hesaplayalım sonra konuşalım derim
@ferit_kurtuldu_1974 Bunlar Abd İngiltere İsrail türkiye katar Arabistan destek veren ülkeler ne güzel bir birliktelik değil mi
abd destekli darbeyi de olumlu görüyorsunuz ne çabuk unuttunuz düşman zayıfsa düşman... düşman güçlüyse yeşil camdaki kacirana aşık olan biri gibi aşık oluyorsunuz nerden geliyor bu abd sevgisi Sıkıysa on yıllarca süren Filistin davası ni çözsün ama yok müslümanlar bombalanirken Suudi Arabistan katar gibi türkiyede sevinç naralari atıyor bu ne ya
Lan bu akpnin ne kadar vizyonsuz bir dış politakası var senin dostun Rusya değilmi neden kınamadın saldırıyı olumlu karşılıyomuş Muş Muş he şöyle galiba tekrar hatırladınız bu dünyanın amiral gemisi ABD'dir.düzeltin ABD ile aramızı
Tüm operasyonlarda başından beri abd ile birlikte hareket ediliyor. Bugünki iktidar kürdistan projesinin tam ortasındadır. Başkanlık sistemi BOP un Türkiye ayağıdır. Referandum Türkün yurdunu koruması için son fırsattır. Ölüm gelecekse düşman elinden korkmadan ülkeyi korumak için can pahasına hareket etmek gerekir.
@dasinanse çok dogru yazdın kardeeşim bu domuz soyları Türkieyeyi yok etmek için ABD e 30 yıldır yetiştiriyordu
@oktay51512009 VE YOK ETMEK İÇİN AKP.Yİ İKTİDARA TAŞIDI..AMA BUNU KOYUNLAR ASLA BİLMİYOR..
ÇIKAR SAVAŞI İNSANİ YÖNÜ OLMAYAN
EYYYYYYYYYY TÜRK Yetkilileri bu süriye de akmasına sebeb olduğunuz KANDAN Sizinde sorumluluğunuz var Bu akan kanın VEBALİNDEN Nasıl kurtulacaksın veya bu AKAN Kanın hesabını öbür dünya da NASIL VERECEKSİNİZ
@selokurtul19 sen git sokakta misket oyna salak. ne hesabı ..türk milletinden kimse hesap soramaz....allah hariç....sen neyi soruyosun..neymiş sorumluluk yazda bilelim..önüne gelen sıpıtıp duruyor..asıl öbür dünyada siyaset için koltuğa geçmek için atılan yalanların hesabı var...tabi oda inananlara anlatılır ama...neyse inanmayanda hesap verecek..
@selokurtul19 Allah korkusu olmayanlar bu soruya nasıl cevap verebilir ?
Sen vatan hainisin kurtulmıuşefendi ...ABD nin bir harekatını destekleyen en adi vatan hainidir..hesabnını senden ilerde sorartlar bu dangalakça konusmanın bunu unutma..
Putin i satıp turmp yanınamı geçildi ... inisiyatif nerede...
Abd ye Yalakalik etmekle menfaatlanmak istiyor akp.
@talipkonya tabi ölen bebklerde siyasi araç dimi...olum vicdan varmı lan sizde...allah korkusu...
tüm dünya insanlık dramını sadece izliyor...
Hah işte böyle gerçek yüzünüzü gösterin...Abd uşakları sizi.
tek açıklama BÜYÜKSÜN BAŞKAN kaşınanları dize getir.birazda israile dokun.
AKP HÜKUMETİ KATİL ABD İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR
dün dündür bugün bügündür politikası hala bu akplilerde devam ediyor maalesef bunun içindirki futbol topu gibi ne yaptıgımız nereye savruldugumuz belli degil
@iby_35 bilmiyoran bir moku git mektebini oku demiş büyüler..öyle çıkıp heryerde mok içinde kalma diye..anladın..şöyle açıklıyım sana bunun adı strateji..anladın sen.
bu haclilarin suriyeye saldirilarini olumlu bulmak mumkun degil cocuklari dusunen a.b.d irakta 1 milyondan fazla insani oldurdu ve iskence yapti bunun tezgah oldugu apacik belli iside karsi zafer kazanmak uzere olan suriyeyi bu saldiri zayiflatmistir
3.DÜNYA SAVAŞI GELİYOR TÜRKİYE DE AKP NİN SAYESİNDE TAM İÇİNDE...AYVAYI YEDİK..
@sahipcikalimdedeye hayirdir ..sen neyin kafasini yasiyorsun?akp kafayi siyirtmasin sana..
SAKALA GÖRE TARAK VURUP RÜZGARA GÖRE YELKEN AÇAN ROTASIZLAR.SİZ ANCAK KENDİ VATANDAŞINIZA DAYILANIR HAPSE ATARSINIZ İŞTE SİZ BUSUNUZ GERİSİ KOSKOCA BİR YALAN.
15 TEMMUZUN MİMARLARI NASILDA HEMEN FİKİ,RDAŞINIZ OLDU.DÜN ÜST AKILDI ŞİMDİ DOSTUNUZ MÜTTEFİKİNİZ.SİZİN YATACAK YERİNİZ YOK AMA BU YÜCE MİLLETİN GÖZÜ KÖR KULAĞI SAĞIR .
KİMYASAL SİLAH SALDIRISINA HİÇBİRŞEKİLDE TAVİZ VERİLMEDEN GEREĞİ YAPILMASI GEREKİYORDU TAMAM ANCAK... 6 SENEDİR YARIM MİLYONDAN FAZLA MÜSLÜNANIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ SURİYEDE SON 20 YILDIR ORTADOĞUDA KATLEDİLEN MÜSLÜMANLARIDA HESAPA KATINCA ABD-RUSYA-İSRAİL VE AB ÜLKELERİNİN ASIL AMACININ NE OLDUĞU AÇIK-NET ORTADADIR...
Saldırıya destek verenler Amerika, İngiltere, suudi arabistan , israil türkiye tam şer şebekesi
İSRAİL TÜRKİYE İŞİD KOLKOLA NE GÜZELLL.YAŞASIN BOP BAŞKANIMIZ
almayın kardesim ülkeye sokmayın...biz Türk olarak açlıktan oluyoruz..birazda kendi vatandaşlarınıza bakın...
7 YILDIR BARIŞ ADI ALTINDA BİR ÜLKE DE KAN AKIYOR VAMPİRLERİN İŞTAHI BİR TÜRLÜ BİTMEDİ
Numinin açıklamalarını okuyunca söylemlerinin değiştiğini görüyoruz, daha önceleri esed gidecek diyorlardı şimdi esed gitsin diyemiyor, " Esed rejimi artık halkına zarar veremez hale gelebilene kadar" demeye başladı. Ülkeyi yönetenlerin belli bir tutumları olmayınca her limana girip çıkıyorlar, bunlar bizi yönetiyor görünüyor ama kendileri dış ülkeler tarafında yönetiliyor.. İslam birliği ülkelerin yapamadığını rusya ve abd yapıyor
Göz boyama. Şaşkın insanlara su serpme. Rusyanın haberi varsa ort.dünden haberi var. Insanlar kanar ama Allah asla affetmez.
hani esadi bitirmeye gitmitiniz?
KURUMUŞ YAPRAKLAR GİBİYİZ KİME NE DEDİĞİMİZ NE DİYECEĞİMİZ ANLAMISZ
reis nerde sözde reis sesiz sinama oldu reis
Abd vuruyor goc dalgasi turkiyeye rusya vuruyor turkiyeye yahu kardesm bu arap ulkeleri ne yapar ne ise yarar turkiyenin demografik yapisi degistirilmek isteniyor resmen kucuk suriye olduk masumlar ölmesin istiyoruz tabiki ama ülkede yer kalmadii baska ulkelere suudilere gidin biraz
*HAYIR* NEREDEYSE SAVAŞ TAM TAMLARI ÇALACAKLAR. HA KİMYASAL SİLAHLA VURMUŞSUN, HA UZAKTAN ROKETLE VURMUŞSUN..! SAVAŞ YANLISI TUTUMLARA *HAYIR*..
sizlerin onca işlediğiniz suçlarında hesabını verecek gunler gelir inş
adamlar camiyi bombalarken kimsenin sesi çıkmıyordu.
padişahımız amerika ya sallıyordu ne oldu sus pus oldu,abd rusya vursun bizimkiler devamlı kuçak açsın yeter lan kendi vatanımızda yabancı olduk,hala abd nin taşareonluğuna devam ediyoruz hayret size ne suriyede ıraktan bırak birbirini yesinler bizim başımızdaki pkk belasıyla uğraşın,kendi aç vatandaşlarınıza sahip çıkın
ARABİSTANDA YAŞADIĞIMIZ İÇİN SARAY DAN AÇIKLAMA YAPILIYOR....ABD YANINDAYIZ....EE FETÖ DE ABD DE NEOLACAK...
Katil Esad yalakalari.. artik su kafanizi kumdan cikarin.artik kankanizdan size ekmek yok..onu artik Kemal bile kurtaramaz kafasini kaldirdigi zaman bombayi yiyecek tepesine caninin..
Savun ma ve icisleri bakani haric hepiniz bedavacisiniz sizi ben olsam yanimda bile tutmam ancak bos bos cikip konusun.
SAYIN BAKANLARIMIZ ABD NİN AĞZI İLE AÇIKLAMA YAPMAYI BIRAKMALILAR ARTIK.İDLİPTE PATLAYAN BÖLGE MUHALİFLERİN KİMYASAL SİLAH FABRİKASI VE DEPOSUDUR.BAKINIZ 2003 TE IRAĞA DEMOKRASİ GELECEKTİ SONUÇ ORTADA.1.5 MİLYON IRAKLI KATLEDİLDİ IRAK TOPRAKLARINDA.AYNI OYUN ŞİMDİ SURİYEDE OYNANIYOR. YARINDA TÜRKİYEDE OYNANACAK.GEZİ OLAYI, ŞEHİR SAVAŞLARI, 15 TEMMUZ DARBE OLAYI ÜLKEMİZDE BOŞA YAPILMADI. TÜRKİYE İRANLA BERAĞBER SAĞLAM DURMALI BÖLGEDE. ABD İMPARATORLUM İŞİNDEN 2 YIL ÖNCE VAZGEÇTİ.Şİİ SUNNİ SAVAŞINI BAŞLATAMADIĞI İÇİN.ES 400 LER HEMEN ALINMALI RUSYADAN.
bu kafirler için ne kadar çok müslümanın kanı dökülürse o kadar iyi.tarafı önemli değil yeter ki ölenler müslüman olsun.bu adamların suratlarına bakın tayyipe bakın mesela sonra bekir bozdağa şu kalın denen adama bakın zerre kadar merhamet ifadesi görebiliyor musunuz?bunlardan merhamet hissi alınmış bu yüzden bu kadar rahat savaşı ölümleri destekliyorlar.Allahın cehenneminde yer çok ama bı-unlar için
dostlar dengeler değişiyor kimseyi karşımıza almamalıyız hükümetin yaptığı acıklama yerindedir kimse suçlayamazsınız maalesef güçümüz sınırlı bu cercevede hareket etmek zorundayız
Devlet dediğin böyle olur Sabrımızı sınamayın, bizi test etmeyin vs laflar yapmaz. İcraat yapar Büyük Amerika büyüklüğünü gösterdi.
Diğer Haberler