‘Darbe’ye yorulan Ülker reklamını hazırlayan ajans: Üzgünüz, 1 Nisan’ı hatırlatmak istedik

Ülker’in, 1 Nisan’a özel hazırladığı ‘kardeşlik’ temalı reklam filminin ‘iktidara kumpas’ olarak yansıtılması üzerine çıkan darbe söylentilerine reklamı hazırlayan şirketten yanıt geldi: “Üzgünüz, 1 Nisan şakalarını hatırlatmayı amaçladık.” Reklamı hazırlayan Plasenta isimli ajans Twitter hesabından uzun bir açıklama yaptı...

7 Nisan 2017 11:15
PAYLAŞ
TWITTER

Dünya genelinde gerçekleştirilen 1 Nisan şakalarını hatırlatmayı amaçladıklarını belirten şirket şöyle devam etti: “Söz konusu reklam kampanyasının fikri, stratejisi ve söylemleri şirketimiz tarafından hazırlanmamıştır. Ülker için çalışan başka bir reklam ajansı tarafından oluşturulmuştur. Şirketimizin sınırlı olarak içerisinde yer aldığı reklam kampanyasının uygulama süreçleri, reklam veren müşterilerimiz ile müşterilerimiz için çalışan diğer reklam ajansının talimatları ve ilgili aşamalarda verilen olaylar doğrultusunda ilerlemiştir.”

Reklamın ‘kötü niyetli’ bir şekilde gündem olmasından derin üzüntü duyduğunu aktaran ajans, açıklamasını şöyle bitirdi: “Şirketimizin, devletimizin menfaatlerine aykırı faaliyetlerde bulunması düşünülemez. Bizler her zaman ülkemizin istikrarlı ve güçlü hedeflerine katkı sağlayan işler ortaya çıkarmaktayız. Şirketimizin birlik ve bütünlüğümüze aykırı hareket eden tüm kişi ve kuruluşların daima karşısındadır.”

Ne olmuştu?

Ülker 1 Nisan’a özel olarak kardeşler arasındaki şakaları konu aldığı bir reklam filmi yayınladı. Filmde küçük kardeşlerin büyüklerinden şaka yoluyla ‘intikam’ alışı konu ediliyor, “Zordur kardeş hayatı, şimdi hesaplaşma zamanı” deniyordu.

Reklam filmi yayınlanmasının ardından Ülker bir anda hedef haline getirildi. ‘Küçük kardeş’ temasını Gülen Cemaati’ne yoran kimi sosyal medya kullanıcıları, Ülker’in yeni bir darbeyi ima ettiğini savundu. Öyle ki reklamın nasıl subliminal mesajlar içerdiğine yönelik onlarca video hazırlandı.

Ülker, önce Twitter hesabından kısa bir açıklamayla videonun amacının dışında yorumlandığını savundu. Ardından uzun bir açıklamayla hem özür dilendi hem de şirkette kampanyaya ilişkin soruşturma başlatıldığı ve ihmali bulunan çalışanlarını açığa aldığı duyuruldu.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir