İşte Devlet Bahçeli'nin Türkiye’de son 16 yılda siyasete yön veren kararları

Hükümet ortağı olduğu 2002'de, AKP'yi iktidara taşıyan genel seçimin yapılmasını isteyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün beklenmedik şekilde 26 Ağustos'ta erken seçim çağrısı yaptı. Bahçeli'nin yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşme büyük önem kazandı. MHP liderinin son 16 yılda Türk siyasetine yön veren kararlarını derledik.

İşte Devlet Bahçeli'nin Türkiye’de son 16 yılda siyasete yön veren kararları

Hükümet ortağı olduğu 2002'de, AKP'yi iktidara taşıyan genel seçimin yapılmasını isteyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün beklenmedik şekilde 26 Ağustos'ta erken seçim çağrısı yaptı. Devlet Bahçeli'nin yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme büyük önem kazandı. MHP liderinin son 16 yılda Türk siyasetine yön veren kararlarını derledik.

2002'DE KOALİSYON BİTTİ, AKP İKTİDARA GELDİ

Devlet Bahçeli, 1999 seçimlerinde DSP ve ANAP'la kurulan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Koalisyon hükümetinde ilk kırılma, 13 Şubat 1999'da Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinden sonra "idam tartışması" ile başladı.

Avrupa Birliği müzakere süreci nedeniyle Türkiye idam cezasını kaldırmaya hazırlanırken, Bahçeli Öcalan'ın idamı için diretti ancak dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in yoğun çabaları sonucu göstermelik olarak idam cezası verilse de bu sonra bu ceza müebbete çevrildi.

Koalisyon idam tartışması sınavını verse de, görünür gerekçesi, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Bülent Ecevit'e anayasa kitapçığı fırlatması olan 2001 ekonomik krizi ve arkasından da Mayıs 2002'de Ecevit'in artan sağlık sorunları koalisyon için sonun başlangıcını hazırladı. Tartışmaların DSP içine de yansımasıyla Temmuz ayı içinde DSP grubunun sayısı, Ecevit'in görevden çekilmemesine tepki gösteren milletvekillerinin istifasıyla yarı yarıya düşmüştü.

TÜRKİYE AKP İKTİDARIYLA TANIŞTI

Bu gelişmeler sırasında koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Temmuz 2002 günü, partisinin Bursa'nın Keles ilçesinde düzenlediği 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı'nda yaptığı açıklamada 3 Kasım 2002 tarihinde erken seçim yapılmasını istedi. 16 Temmuz 2002'de koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin genel başkanları arasında yapılan zirve toplantısında 3 Kasım'da erken seçim yapılması kararı alındı ve bu karar TBMM'de 31 Temmuz 2002'de onayladı. Türkiye, böylece 3 Kasım'da 16 yıldır iktidarda olan AKP iktidarıyla tanıştı.

177434

2007'DE GÜL'E CUMHURBAŞKANLIĞI YOLUNU AÇTI

Devlet Bahçeli, Erdoğan'ın karşısına aday çıkma olasılığı ve KHK'lare yönelik eleştirileri nedeniyle bugün sert sözlerle eleştirdiği 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 2007'de Cumhurbaşkanlığı yolunu açan isim oldu. Anayasa Mahkemesi cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Genel Kurul'da 367 milletvekilinin bulunması gerektiği yönündeki kararı sonrası Köşk seçimi yapılamayınca genel seçime gidildi.

Barajı aşarak Meclis'e giren MHP'nin lideri Bahçeli seçimden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, "Eğer konu Anayasa Mahkemesi'nin son kararına göre 367 sayısı açısından değerlendiriliyorsa MHP cumhurbaşkanlığı seçiminde orada olacaktır" dedi. MHP'nin Genel Kurul'daki oylamaya katılma kararı, Gül'e o zaman Cumhurbaşkanlığı'na temsil eden Çankaya Köşkü'nün yolunu açtı.

Gül, 28 Ağustos 2007'de 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

7HAZİRAN 2015'TE Kİ SEÇİMİN SONRASI HÜKÜMETİ REDDETTİ, YİNE AKP KAZANDI

AKP hükümeti, 7 Haziran 2015'de yapılan genel seçimlerde, iktidara geldiği 2002 seçimlerinden sonra ilk kez, tek başına hükümet kuracak oy oranına ulaşamadı. Devlet Bahçeli, daha resmi sonuçlar açıklanmadan, 7 Haziran akşamı kendisinin "hiçbir hükümet formülü içinde olmayacağını" ilan edip, kendilerine "ana muhalefet görevi verilmesini" talep etti.

Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle, dönemin başbakanı ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu koalisyon için arayışlara başladı. Kapısı çalınan Bahçeli, AKP'nin koalisyon teklifini reddederken, koalisyon formülleri de önerdi.

Bahçeli, "Birinci koalisyon modeli, baştan bu yana birliktelikleri devam eden AKP-HDP arasında olması lazımdır. 2. bir koalisyon modeli. AKP-CHP ve HDP" diyerek, bir kez daha hiçbir hükümet formülünde yer almayacağını ilan etti.

AKP'nin ilk istediği formül olan "AKP-MHP koalisyonu"nun olmayacağı anlaşılınca, Erdoğan'ın hiç istemediği formül olan "AKP ile CHP koalisyonu" konusunda günlerce görüşmeler sürdü ancak sonuçsuz kaldı. Erdoğan CHP'ye hükümeti kurma görevi vermeyince, geçici hükümet kurularak 1 Kasım 2015'te erken seçim kararı alındı. Temmuz 2015'de PKK'nin çözüm sürecini bitirdiğini açıklaması ve arkasından Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde yaşanan ve onlarca insanın yaşamını yitirdiği IŞİD ve PKK saldırıları ülkede büyük bir kaos ortamı yarattı.

"Güven" arayışındaki seçmen yüzde 49,5 oyla AKPyi bir kez daha tek başına iktidara taşıdı.

mhp akp

2016'DAKİ ÇIKIŞIYLA PARLAMENTER SİSTEMİN SONUNU HAZIRLADI

Devlet Bahçeli 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimi sonrasında yapılan Yeni Kapı Mitingi'ne katılarak iktidara koşulsuz destek açıkladı.

Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra gündeme getirdiği Başkanlık Sistemi'ne karşı olan Bahçeli, 15 Temmuz'dan sonra ise tutum değiştirdi. 11 Ekim 2016'da grup toplantısında yaptığı "sürpriz" açıklamayla, AKP'ye, dolayısıyla Erdoğan'a "başkanlık önerisini Meclis'e sunması" çağrısı yaptı. Bahçeli, "Fiili duruma hukuki boyut kazandırmak gerek" diyerek başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi. Bundan sonraki süreç hızla ilerledi,

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNDE KİLİT ROL OYNADI

Ocak 2017'de adına iki partinin "cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" dediği, "Türkiye tipi başkanlık sistemini" içeren anaysa değişikliği TBMM'den geçti. Referandum aralığında kabul edilen değişiklik 16 Nisan 2017'de halkoylamasına sunuldu. Bahçeli, anayasa referandumda "Evet" diyeceklerini açıkladı ve anayasa değişikliği yüzde 51,4 "Evet" oyuyla kabul edildi.

Bahçeli, Türkiye'de "sistem değişikliği"nde de kilit rol oynadı.

2017'DE MUHALEFETTEN CUMHUR İTTİFAKINA

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi öncesi Erdoğan'a en sert eleştiriler yönelten, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a karşı, CHP ile birlikte çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen Bahçeli, darbe girişimi sonrasında başlayan başkanlık anayasası ortaklığını, yine kritik bir hamle ile "ittifaka" taşıdı.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından Türkiye gündemine erken seçim tartışması girdi.

Bahçeli, 8 Ocak 2018'de medya temsilcilerine partisinin cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini ve Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Yapılacak uyum yasaları düzenlemesi ile önce yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesini talep eden Bahçeli, Erdoğan'la yaptığı görüşmeler sonrasında ittifak yapabileceklerini açıkladı ve bunun "cumhur ittifakı" olabileceğini bildirdi. AKP'den de olumlu yanıt gelince, siyasi partilerin isimlerinin oy pusulalarında yer alacağı resmi ittifak düzenlemesi TBMM'de kabul edildi.

Düzenleme, ittifak yapan siyasi partilerden birinin yüzde 10'un üzerinde oy alması halinde "barajı geçmiş sayılacağı" hükmü içerdiği için, Bahçeli partisini TBMM'ye sokmayı da garantilemiş oldu.

VE BİR KEZ DAHA ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Devlet Bahçeli, son kritik çıkışını da yine partisinin grup toplantısında ve 16 Nisan 2017 referandumunun yıldönümünden bir gün sonra yaptı.

Tıpkı 2002'de olduğu gibi, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine yaklaşık 1,5 yıl kala, seçimlerin 26 Ağustos 2018'e alınması çağrısında bulundu.

Bahçeli'nin bu kararında, Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerden çıkabilecek olumsuz sonuç ve AKP ile seçim kampanyası sürecinde tabanda yaşanabilecek kırılmaların yaklaşık 7 ay sonra yapılacak olan genel seçim ittifakına "olumsuz yansıyabileceği" endişesinin yattığı belirtiliyor.

Devlet Bahçeli'nin Türkiye’de son 16 yılda siyasete yön veren kararları

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Oyum iyi partiye iyi parti seçime girmemeiş olursada Saadet-İyi parti ortaklığına,odamı olmadı CHP YE Akp ye hiç bir sonuçta oy yok..
Aldığı tek hayırlı karar apo'nun asılması içinmiş onu da becerememiş... Diğerleri hep devlet ve millete faydası olmayan kararlar olmuş.
İktidarsız bahçeli, tayyibin 1 numaralı adamı.
tarih seni hiç affetmeyecek tarihin tozlu sayfalarında türk sinemasının kötü karakterleri gibi türk siyasetinin kara lekesi olacaksın
Türk sinemasının kötü karakterleri çok degerli bu sünepe ile eşdeğer tutmazsan sevinirim
AKP arkabahçesi ne beklenirdi başka
tarıh senı affetmeyecek gargamel
Anlaşılan en başından beridir Akapeliymis
amaç devlette hizmet etmek, Ke mal gibi 20 seçim kaybedip , terörist savunuculuğu yapsa daha mı iyi?
Devletler yasalar üzerinde yükselir. Bu yasalarda bir ideal bir doğrultu yönünde çıkar ve sık sık değişmez. Yani devletlerin bir öngrülebilirliği bir karakteri vardır. Vatandaşlar yada diğer ülke insanları o devletle ilgili bu gün yarın bir yıl sonra on yıl sonra ne ile karşılaşacakları hakkında fikir sahibidirler. YANİ DEVLETLER BELKEMİKLİ OLUR.Öyle zırt pırt eğilip bükülemezler. AMA MAALESEF BİZİM ÜLKEMİZDE DELETİ YÖNETMEYE KALKANLAR KIVIR KIVIR OYNAK OLDUKLARINDAN İKİDE BİRDE YANLIŞ YAPIP KANDIRILDIK DİYE AĞLAŞIRLAR. HAAA BİRDE ADI DEVLET OLUPTA DÖNERKEN DAİREYİ TAMAMLAYANLAR VAR..
Yine oyununu oynadı Bahçeliyi millet iyi tanıyamadık yaptıklarına TESADÜF diyen saftır.
bu da halkın milli duygularını sömürdü yıllarca, sinsi adam sahibinin sesiymiş meğer .olduğun yerde kal ,TC indirenlerle, andımızı dindirenlerle ,istiklal marşımızı tartışmaya açanlarla,hendek kazanlara göz yumanlarla , anıtkabire göz koyanlarla ortaksın sen ha yapmışsın ha yapanlara destek vermişsin sana oy moy yok yoookkk.
26 AĞUSTOSDA ERKEN SEÇİM.. İYİ OLMAZ. TATİL BİTMİYOR..KATILIM AZ OLUR.. EKİM-KASIM-2018 OLURSA...
Diğer Haberler