HABER

Diyarbakır Referandum sonuçları: 2017 Türkiye geneli il il ve Diyarbakır'da Evet/Hayır oy oranları

Diyarbakır ve tüm Türkiye'de gözler açıklanacak referandum sonuçlarındaydı. Bu referandum sonuçları Türkiye'nin geleceği için kritik bir öneme sahip. Diyarbakır gibi büyük bir ilde de evet ile hayır oylarının oranlarının nasıl olacağı merak ediliyordu. İşte Diyarbakır referandum sonuçları ve Türkiye çapında il il evet/hayır oy oranları ile ilgili detaylar...

Diyarbakır Referandum sonuçları: 2017 Türkiye geneli il il ve Diyarbakır'da Evet/Hayır oy oranları

Türkiye'nin en kalabalık on ikinci şehri olan ve tarihi 9000 yıl öncesine uzanan Diyarbakır'da seçmenler 18 maddelik Anayasa değişikliğini oylamak için sandık başındaydılar. Diyarbakırlılar ve Türkiye'nin her ilindeki seçmenlerin kullandığı oylar Türkiye'nin yönetimsel olarak yeni bir yapıya geçip geçmeyeceğini belirledi. İşte Kürtçe adı Amed olan Diyarbakır'ın nüfusu, seçmen ve sandık sayısı, referandum sonuçları ile ilgili detaylar...

1,5 milyonu aşan nüfusu ile Diyarbakır'da 17 ilçe bulunuyor. Referandumdan bir gün önce Diyarbakır'ın 1.043 mahallesinde 990.000 seçmen için 3.039 adet sandık kuruldu. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır'daki her bir seçmenin oyu nihai referandum sonucunda etkili olacak.

2017 REFERANDUM SONUÇLARI

YSK'nın referandum sonuçlarının yayımlanması ile ilgili yayın yasağının kalkması ile aşağıdaki bağlantıdan Türkiye geneli evet hayır oy oranını görebilirsiniz. Ayrıca il özelinde evet hayır oranlarını merak ediyorsanız da her il için ayrı ayrı referandum sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

2017 REFERANDUMUNDA SANDIK GÜVENLİĞİ

Türkiye'de son yıllarda sandık güvenliği meselesi büyük tartışmalara yol açmakta. Özellikle 2014 yerel seçimlerinde yaşanan elektrik kesintileri ve 1 Kasım'da sandıklarda görülen plakasız araçlar, vatandaşların ihbarları sandığa olan güveni zedeliyor.
Sandık güvenliğinin sağlanması için siyasi partiler sandıklara temsilci gönderiyor ve bu temsilciler oylamalara hile karışmaması için süreci takip ediyor. Normal seçimlerden farklı olarak referandumda 1 oy bile sonucu etkileyebileceğinden sandık güvenliği ve oylamada herhangi bir usulsüzlüğün olmaması büyük önem taşıyor.

Siyasi partiler dışında Oy ve Ötesi adlı sivil toplum organizasyonu sandıklarda müşahitlik için vatandaşlara çağrı yaptı ve müşahitlerin kullanabilmesi için T3 tutanak gönder adlı bir uygulama çıkardı. Oy ve Ötesi, YSK tutanakları ile uyuşmazlık görmeleri halinde bunu kampanyanın tarafı olan siyasi partilerle paylaşıyorlar.

DİYARBAKIR'DA ÖNCEKİ REFERANDUM VE OYLAMALARDA NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'da 2010 yılında yapılan referandumda yüzde 35 katılım olmuş ve seçmenlerin tercihi sandığa evet yüzde 94.05, hayır yüzde 5.9 şeklinde yansımıştı.
2014'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeyse AKP'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 33,48 HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş yüzde 64,17 CHP, MHP ve diğer bazı partilerin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 2,35 oy almıştı.
Son olarak 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AKP %21, CHP %1,6, MHP %0,6 ve HDP %72 oy aldı.

DİYARBAKIR İLİNİ TEMSİL EDEN MİLLETVEKİLLERİ

Altan TAN = HDP
Çağlar DEMİREL = HDP
Ebubekir BAL = AK Parti
Feleknas UCA = HDP
İdris BALUKEN = HDP
İmam TAŞÇIER = HDP
Mehmet Galip ENSARİOĞLU = AK Parti
Nimetullah ERDOĞMUŞ = HDP
Nursel AYDOĞAN = HDP
Sibel YİĞİTALP = HDP
Ziya PİR = HDP

DİYARBAKIR'IN DEMOGRAFİSİ

İl nüfusu 1.673.119, yüzölçümü 15.168 m²'dir. İlde km²'ye 110 kişi düşmektedir. Yoğunluğun en çok olduğu ilçe: 881 kişi ile Bağlar’dır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler