Diyarbakır'da 2 aydır süren operasyon tamamlandı

Diyarbakır'ın 6 ilçesi ile 104 köyünü kapsayan ve 28 Mayıs tarihinde başlayan, "Bayrak-54 Şehit J.Yzb. Fuat Oğuzcan Müşterek Operasyonu" tamamlandı. Valilikten yapılan açıklamada, operasyon kapsamında toplam 8 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği, teröristlere ait çok yüklü miktarda mühhimatın yanısıra 17 ton esrar maddesi ele geçirildi. Açıklamada, bölücü terör örgütü mensuplarınca yağmalanan ve bombalı araç yapımında kullanılacak 12 aracın da muhafaza altına alındığı bilgisi yer aldı.

Diyarbakır'ın 6 ilçesi ile Bingöl il sınırı arasında barınan, aralarında örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, teröristler ile yasa dışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağın somut delillerle ortaya konulması, operasyon bölgesinde gizlenen uyuşturucuların ele geçirilmesi, iş birlikçiler ve aranan şahısların yakalanması amacıyla 14 komando taburu, bin 199 polis özel harekat personeli, bin 442 güvenlik korucusu olmak üzere 7 bin 742 güvenlik personelinin katılımıyla 28 Mayıs'ta başlatılan "Bayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu" başarıyla sona erdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada şunlar dile getirildi: "3 teröristin etkisiz hale getirildiği, 5 teröristin silah ve teçhizatlarıyla yakalandığı operasyonda, 2 M-16 piyade tüfeği, makineli tüfek, 16 kaleşnikof piyade tüfeği, RPG-7 roketatar, 10 tabanca, 3 havalı tabanca, 12 tabanca susturucu aparatı, 31 RPG-7 mühimmatı, 22 el bombası, 27 ruhsatsız av tüfeği, 2 keskin nişancı dürbünü, 2 el dürbünü, silah üstü termal dürbün, çabuk nişan alma sistemi, 310 muhtelif şarjör, 2 bin 843 muhtelif fişek, 2 büyük telsiz, 16 el telsizi, 12 sırt çantası, 37 uyku tulumu, 62 takım terörist kıyafeti, kar kıyafeti, 4 Jeneratör, 167 tüp, 2 ton 100 kilogram yiyecek ve çok sayıda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

104 KÖY VE MEZRA ARANDI

Cumhuriyet savcılığından alınan adli arama kararı doğrultusunda 104 köy ve bağlı mezralardaki bin 216 ev ve eklentilerinde arama yapıldı. Ekiplerce oluşturulan 30 yol kontrol noktasında 2 bin 706 araç ile 11 bin 135 kişinin sorgulaması yapıldı. Yapılan arama ve kontrollerde hakkında adli işlem yapılan 91 kişiden 14'ü tutuklandı. Yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 156 kişi, askerlik Kanunu gereği tebligat yapılmasının ardından serbest bırakıldı. Teröristlerce yağmalanan ve bombalı araç saldırısında kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan 12 araç bulundu. Teröristlerce kullanılan 59 sığınak ile 24 barınak kullanılamaz hale getirildi. Savcılık talimatıyla, ele geçirilen yaşam ve giyim malzemeleri imha edildi.

19 EL YAPIMI PATLAYICI

Bölgede, teröristlerce bir ton 620 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak hazırlanan 19 el yapımı patlayıcı düzeneği ile 23 el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan mutfak tüpü, 21 pil bloğu, 20 elektronik devre kartı, 657 el yapımı patlayıcı düzeneğinde kullanılan entegre, 27 elektrikli fünye, 2 bin 275 metre el yapımı patlayıcı kablosu ele geçirildi. Söz konusu el yapımı patlayıcı düzenekleri güvenlik güçlerince yerinde imha edildi.

17 TON 157 KİLO ESRAR

Narkoterörle mücadele kapsamında 13 ton 160 kilogramı toz, toplam 17 ton 157 kilogram esrar ile 4 milyon 483 bin 996 kök Hint keneviri bulundu. Kenevirler yerinde imha edildi, ele geçirilen esrar muhafaza altına alındı."

BOMBALI EYLEMLERDE KULLANILMAK ÜZERE HAZIRLANAN 12 ARAÇ ELE GEÇİRİLDİ

Diyarbakır Valiliği açıklamasında, bölücü terör örgütü mensuplarınca yağmalanmaya müteakip, bombalı araç yapımında kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan 12 aracın da ele geçirilerek muhafaza altına alındığı belirtildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Allah sizleri başımızdan eksik etmesin. Bu vatan size minnettar.
HELAL MEHMETÇİĞE..SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ...HER ZAMAN YANINIZDAYIZ..VATAN SİZE EMANET..UNUTMAYIN BİR GÖZ KIRPMA MESAFESİ KADAR YAKININIZDAYIZ..BU ÜLKEYE ASKERİMİZE HÜKÜMETİMİZE BİR TEHTİD OLURSA BİZLERDE SEVE SEVE CANIMIZI VERMEYE HAZIRIZ..
ne örgütmüş arkadaş. bir yıldır temizle temizle bitiremediler.
git kendin temizle cok kolaysa
cok biliyosan sen git temizle tabi o kadar erkeklik varsa.
8 pkk.lı ölmüş..bu nasıl bir büyük operasyon..zaten operasyon yapmadan önce duyuruyorlar...yani kaçın pkk.lılar biz geliyoruz diyorlar ve onlara kaçış yolu bırakıyorlar..oysa öperasyonlarda teröristlere kaçış yolu bırakılmaz..önemli olan pkk.liları bitirmek,mühimmatları her zaman bulurlar..
TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ UYUŞTURUCU MAFYASI
bu ülkeye canımız feda
ne acı değil mi ?..Türkiye sınırları içerisindeki bir yere..vatan toprağımızdaki bir yere, o bayrağın her zaman orada dalgalanması gereken bir yere yeniden bayrağımızı diktik diye seviniyoruz..yani vatan sınırları içindeki toprağımızı yeniden kazanıyoruz..acaba kimler sayesinde ve nasıl kaybetmiştik o toprağı ? yaşasın diyenler dünüyorlar mı acaba sıfırlandıktan sonra meseleyi buraya kadar getirenleri..? ne gezer..evet..ne gezer..
Yillardan beri mucadele vermis guvenlik guclerimizin eline saglik.Onlar olmasa rahat yasayamayacaktik. Devletimiz umarim karsiligini Fazlasiyla verir.
Kürt halkı, yetmedi mi bu gerginlik içinde yaşamak sizi yormadımı ? Bıkmadınız mı ? Usanmadınız mı ? bu lanet olası terörden. Valla biz türk halkı olarak bıktık. Neden adam gibi yaşamanın yolunu seçmiyorsunuz. Okuyun, çalışın emin olun bundan çok iyi olacak.
operesyonlar bitmez nasıl biter bunların sonu gelmediki opersyonlar bitsin nasıl bitiyor opersyonlar bunlar yılan yılan operesyonlara devam yoksa yoruldunuzmu opersyon tamalanmadı devam devam tek bir terör örgütü üyesi kalmayana kadar oradi masum vatandaşın tam canve mal güvenliğini sağlamayana kadar operesyona devam
Nasıl bir büyük operasyon ki 8 tane terörist öldürüldü . zaten normal bir operasyonda 8 - 10 kişi öldürülüyor. pardon gebertirliyor. Bir de bu yakalanan esrar ve eroinları gerçekten imha ediliyormu yoksa sahipleri adamlarını gönderip aldırıyorlar mı???????? malum televizyondaki filmlerimizde bu şekilde vuku bulduğu için haliyle Soru işareti geliyor aklıma? eğer imha ediliyorsa yetkililer huzurunda ne ala. O zaman mehmetçiklerimizin haklarını yerine getirmiş oluruz diye düşünüyorum eğer imha edildiğine dair kesin bir bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilenmek istiyorum saygılar.
Diğer Haberler