Diyarbakır'da teröre darbe üstüne darbe

Diyarbakır'da teröristlerin 13 sığınak ve barınağı yerle bir edildi. Operasyonda 1 ton 80 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu ile hazırlanan 22 EYP ele geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri son bir haftada Diyarbakır, Şırnak, Tunceli, Hakkari ve Kars'ta düzenlenen operasyonlarda 36 terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Operasyonlardan çok çarpıcı görüntüler yayınlandı...

Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında 05 Nisan tarihinde başlatılan Bayrak-46 Uzman Jandarma Çavuş Vedat Aykut Müşterek Birlik Operasyonu dün akşam saatlerinde başarı ile tamamlanırken, operasyonda terör örgütüne büyük darbe vuruldu. Teröristlere ait 12 sığınak ve 1 barınağın imha edildiği operasyonda 1 ton 80 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu ile hazırlanmış 22 El Yapımı Patlayıcı (EYP), çok sayıda silah, mühimmat, yaşam malzemesi, tıbbı malzeme ve örgütsel doküman ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler arasında 'İncil' olması dikkatleri çekti.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında asker ve polis ekipleri tarafından müşterek düzenlenen Bayrak-46 Uzman Jandarma Çavuş Vedat Aykut Müşterek Birlik Operasyonu 07 Nisan 2017 Cuma akşamı başarı ile tamamlandı. Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristlerle mücadele kapsamında yürütülen çalışmaların artan bir azim ve kararlılıkla devam ettirildiği belirtildi. Açıklamada, "Lice ilçesi güneyindeki arazi kesiminde barınan ve aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, teröristlere ait silah ve mühimmatı ele geçirmek, operasyon bölgesi içerisinde saklanan uyuşturucu maddeleri ve bunları gizleyenleri bularak adalete teslim etmek, bölgede bulunan yerleşim yerlerinde tespit edilen işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak maksadıyla 05 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 22.00’dan itibaren icrasına başlanılan Bayrak-46 Uzman Jandarma Çavuş Vedat Aykut Müşterek Birlik Operasyonu 07 Nisan 2017 Cuma günü başarıyla tamamlanmıştır. İcra edilen operasyon kapsamında; 2 adet M-16 piyade tüfeği, 28 adet Kaleşnikov piyade tüfeği, 1 adet Draganov Kannas keskin nişancı tüfeği, 5 adet makineli tabanca, 7 adet tabanca, 5 adet keskin nişancı dürbünü, 7 adet RPG-7 roketatar, 1 adet av tüfeği, 2 adet gündüz görüş dürbünü, 1 adet holografik nişan aleti, 16 adet RPG-7 mühimmatı, 4 adet RPG-7 sevk fişeği, 106 adet av tüfeği fişeği, 605 adet 12,7 milimetre uçaksavar mühimmatı, 11 bin 192 adet muhtelif fişek, 126 adet muhtelif şarjör, 1 adet İncil, 3 adet Yeasu marka büyük telsiz, 6 adet el telsizi, 17 adet el bombası, 2 adet balistik yelek, 33 takım leşker kıyafeti, 45 çift mekap ayakkabı, 62 adet şemsiye, 2 adet kamera, 1 adet lazer yazıcı, yaklaşık 950 kilogram muhtelif yiyecek maddesi, çok sayıda yaşam ve tıbbi malzemeler ile örgütsel doküman ele geçirilmiştir" denildi.

12 SIĞINAK VE 1 BARINAK TESPİT EDİLEREK İMHA EDİLDİ

Operasyonda 3 köy ve 1 mezrada da arama yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "Lice ilçesi mülki sınırlar içerisindeki 3 köy ve 1 mezrada toplam 42 ev ve eklentisinde Lice Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararına istinaden adli arama faaliyeti icra edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarına ait 12 sığınak ve 1 barınak tespit edilmeyi müteakip kullanılamaz hale getirilmiş, barınak ve sığınaklar içerisinde bulunan yaşam ve giyim malzemeleri Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince yerinde imha edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

1 TON 80 KİLOGRAM AMONYUM NİTRAT VE ALÜMİNYUM TOZU İLE YAPILMIŞ 22 ADET EYP ELE GEÇİRİLDİ

Açıklamada, teröristlerin güvenlik kuvvetlerine yönelik kullanmayı planladıkları 1 ton 80 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak hazırlanmış 22 EYP'nin tespit edilerek yerinde imha edildiği belirtildi. Açıklamada, "Teröristlerce 1 ton 80 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak hazırlanmış 22 adet EYP düzeneği, 1 adet oksijen tüpü ve 25 adet mutfak tüpü tespit edilmeyi müteakip, Patlayıcı Madde İmha Timi marifetiyle yerinde tahrip edilmiştir. İl Emniyet Müdürlüğü personelince tesis edilen 10 Yol Kontrol Noktasında (YKN) yapılan kontroller neticesinde; 268 araç ve 752 şahsın sorgulaması yapılmış olup, kayıp şahıs olarak aranmakta olan 1 kişi yakalanmış, 14 şahıs 1111 sayılı askerlik Kanunu gereği tebligat yapılarak serbest bırakılmıştır. Narko-terörizmle mücadele kapsamında; kenevir ekim alanlarını sulamak için kullanılan 2 adet sulama motoru ile 648 kilogram toz, 144 kilogram kubar esrar olmak üzere toplam 792 kilogram uyuşturucu madde ele geçirilmiş olup, ele geçirilen malzemeler Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince muhafaza altına alınmıştır" denildi.

36 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri son bir haftada Diyarbakır, Şırnak, Tunceli, Hakkari ve Kars'ta düzenlenen operasyonlarda 36 terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında PKK'nın sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri son bir haftada teröristlerden temizlemek ve bahar-yaz dönemine yönelik hazırlıklarını kısıtlamak amacıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edildiği belirtildi,

Diyarbakır Kulp – Lice - Hani, Şırnak Beytüşşebap - Akçay, Batman Gercüş, Tunceli merkez (Kutu Deresi Bölgesi), Hakkari Yüksekova ve Kars Sarıkamış bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlarda 36 terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda 26 piyade tüfeği, 1 uçaksavar makineli tüfek, 47 el bombası, 3 roketatar ele geçirilmiş, 10 mayın, 11 EYP tespit edilerek imha edildi. Ayrıca, yaklaşık 850 kg amonyum nitrat, 20 kg TNT ile çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirildi.

Teröristler tarafından kullanılan 21 sığınak, barınak ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildi. PKK'nın en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ile mücadeleye yönelik sınır hattında alınan tedbirler neticesinde; 156 kg kubar esrar, 4 kg uyuşturucu ve 25.300 paket kaçak sigara ele geçirildi.Sınır denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 bin 913 kişi yakalandı.

Operasyonlarda 4 asker şehit olurken 21 asker de yaralandı.

Özellikle Diyarbakır Kulp - Lice- Hani, Şırnak Beytüşşebap-Akçay, Batman Gercüş, Tunceli merkez (Kutu Deresi Bölgesi), Hakkari Yüksekova ve Kars Sarıkamış bölgelerinde yürütülen operasyonlar sonucunda PKK'ya ağır darbe indirildiği ve örgütün önemli kayıplar verdiği belirtildi. Tespit edilen sığınaklarda ele geçirilen silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler imha edilirken örgütün gerçekleştirmeyi planladığı bazı eylemlerin daha planlama aşamasında engellendiği öğrenildi. Sınır bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde hafta içinde yaklaşık 5 bin kişi yakalanırken çok miktarda uyuşturucu madde ve kaçak sigara ele geçirildi. PKK'nın önemli gelir kaynaklarından olan uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetlerinin sınır hattında alınan etkili tedbirlerle engellendiği açıklandı.

Suriye'nin kuzeyindeki harekat kapsamında; sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek amacıyla düzenlenen harekatta, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskûn mahal ve 2.015 km²'lik alan kontrol altına alındı. Bab ilçe merkezi, Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken; PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildiği belirtildi. (AJANSLAR)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
allah güç kuvvet versin. başkanlık gelsin bunlarında sonu gelecek
@adnanekin hadi ordan
yıllardır başkasımı yönetiyordu ülkeyi şimdiye kadar niye bitmedi??
Pkk ile aynı safta olup Hayır diyenler vebalini hiç düşünmüyorlarmı
Adnanekin Ne alakası var Allah aşkına.Bu kadar mehmetçik başkanlık yok diye mi şehid oldu demek istedin şimdi.niye daha önce gelmedi o zaman madem Başkanlık ??
Bunlar bu depoda niye duruyor çünki hainler köylerinde kışı geçiriyor..
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN !!!
İNİN ARTIK ŞUNLARIN İNLERİNE BEŞ PARMAK DAĞLARINA İNDİĞİ GİBİ ŞANLI MEHMETCİĞİN KANDİLEDE İNİN YETTİ ARTIK.
Allah güvenlik güçlerimize güç kuvvet versin. inşallah bu terör belasından kurtulacağız.
Görünüşe göre admalr dininde diyanetinde adamlar(!) baksanıza İncilleri bile var.
hayatta bitmez silahla öldürerek ölerek bitmez hergün onlarca çocuk öfkeli kürt dünyaya geliyor her zaman siyasete halka dizayn vermek için pkk hep var olması herkesin işine geliyor insanların dikkatini benzinden ekonomiden insan haklarından uzaklaştırmak için pkk her hükümetin işine yarıyor
Diğer Haberler