En son deprem nerede oldu? (Kandilli Rasathanesi)

En son depremler nerede yaşandı? Son 24 saatteki depremleri Kandilli Rasathanesi ve haberimizden takip edebilirsiniz

Son güncelleme: 30 Aralık 2013 14:37
En son deprem nerede oldu? (Kandilli Rasathanesi)

Antalya'da meydana gelen 6.0 şiddetindeki deprem büyük korku yarattı. En son depremler nerede yaşanıyor? En son olan depremleri canlı takip edebilirsiniz.

İŞTE TÜRKİYE'DE MEYDANA GELEN SON DEPREMLER CANLI 

İstanbul’da deprem olursa ne olur? 

Konuşmasında beklenen İstanbul depreminin 1894 yılında meydana gelen depremin benzeri olacağını ifade eden Prof. Dr. Ercan, depremle ilgili teknik bilgileri şöyle sıraladı:

"- Depremin 2045’den önce olması şaşırtıcı olur.
- Depremin odağı 7 ile 10 km derindeki gevrek granit katmanı içinde olacak.
- Depremin büyüklüğü 6,3-6,7 arasında ortalama M=6,5 büyüklüğünde olacak,
- Depremin yıkım gücü adalarda VIII olacak.
- Depremin odağı Sivriada-Bakırköy-Küçükçekmece üçgeni içinde olacak.
- Depremin içinde en az 2 deprem olacak, toplam süresi 15 ile 18 saniye sürecek.
- İlk deprem göreceli olarak güçsüz kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda olacak. Yaklaşık kırık boyu-10-15 km olacak. Bu durumda en çok Avcılar-Ambarlı, Esenyurt’u etkileyecek. Anbarlı goğal gaz kurgusunun yönseme etkisiyle doğal gaz ana borusu ile gaz tankları büyük etki görecek, önlem alınmazsa çok büyük patlamalarla yangın çıkacak. Avcılar önündeki deniz içindeki sekiden büyük parçalar düşerek deniz içi uçkunları oluşacak. Bu uçkunlar sanki küçük bir deprem gibi sarsacak.

- İkinci ara deprem göreceli büyük, doğu batı doğrultusunda, Kınalı-Büyükçekmece arasını yaklaşık 30-40 km kıracak. Dirsek etkisiyle Maltepe-Kartal-Küçükyalı’da çok etkili olacak.

- İç içe geçmiş üçüncü deprem de doğu-batıda ayrıca Adalarda oluşturacağı ikincil kırıklarda göreceli çok küçük olacak. Heybeliada’da ikincil kırık oluşabilecek. 

- Bostancı kırığı, Bostancı’dan başlayıp Dilek adaları(Vordonisi) üzerinden, Fenerbahçe Burnun’dan geçerek Sarayburnu önünden Haliç’e girerek Sirkeci-Eminönü-Balat-Eyüp doğru giderken kıyıda yer yer göçükler, oturmalar oluşturacak.

- Beşiktaş ile Ortaköy dere içlerinde oturmalar, yer yer yarıklar oluşacak.

- Adalar’da deprem, Gölçük depreminin Adalarda etkisinden 2,4 kat daha büyük, İstanbul Avrupa yakasında ise 1,8 kat büyük duyulacak.

- Adalarda 3-4 katlı Taş yığma ile Demirtaş(betonarme) yapılara deprem ortalama 500 ton, ağaç yapı temellerine ise 150 ton güçle vuracak. Taş ya da Demirtaş yapılarda orta, orta-büyük çığımlar(hasarlar) görülecek.

- Adalardaki taş yığma yapılar ağaç yapılara göre daha çok etkileyecek. Ruhban Okulu duvarları ile Doğu Roma dönemi kiliselerin duvarları yıkılabilir.

- Yeryüzünün ikinci en büyük ağaç yapısı olan 5 katlı, Büyükada’daki Rum Yetimhanesi göçebilir.

- Surlarda yer yer yıkılmalar olacak.

- Yeni yapılmakta olan Yedikule ile Maltepe deniz dolgularında oturma ile yarıklar görülebilecek.

- Deprem ölümleri 250 ile 2000 kişi arasında, yaralanmalar ise 1000 ile 6000 arası olabilir, açıkta kalanların sayısı 1 milyonu geçebilir.

- Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Avcılar, Yalova, Çınarcık, Karmürsel’de orantısız güçlendirilmiş yapılarda yıkımlar görülecek.

- Bu depremin akçal çıkışı 15 ile 30 milyar dolar olacak.

- Artçı depremler 8-12 ay sürecek.

DEPREM NEDİR?

Ana madde: Artçı deprem

Ana depremden sonra meydana gelen sarsıntılara artçı sarsıntı denmektedir. Artçı sarsıntılar ana depremin hissedildiği merkezde gerçekleşir ancak şiddet olarak ondan daha küçüktür. Eğer artçı sarsıntı ana depremden daha şiddetli gerçekleşirse bilinmelidir ki artçıdan önce meydana gelen deprem ana deprem değil öncü sarsıntıdır ve artçı sarsıntı adı verilen sarsıntı aslında ana depremdir.

Deprem fırtınası çok artçı

Belirli bir bölgede meydana gelen depremler dizisidir. Artçı sarsıntılardan farkı tek bir depreme bağlı olmayışlarıdır. Esas depremden sonra ondan daha yüksek şiddette artçılar meydana gelmezken deprem fırtınalarında bu mümkündür. Deprem fırtınasına örnek olarak 2004 yılında Yellowstone Ulusal Parkında meydana gelen sismik aktiviteleri verebiliriz.[3]

Büyüklüğü ve gerçekleşme sıklığı

Dünyada her yıl yaklaşık 500.000 deprem meydana gelmekte ve bunların 100.000 kadarı hissedilmektedir.  Guatemala. Şili, Peru, Endonezya, İran, Pakistan, Portekiz, Türkiye, Yeni Zelanda, Yunanistan, İtalya, Japonya ve ABD gibi ülkelerde sıklıkla ve küçük şiddetlerde depremler meydana gelmektedir.

Büyük şiddette depremler az sıklıkla gerçekleşir. Örneğin; Kabaca günde 10 kez gerçekleşen depremlerin çoğunun 4 şiddetinde olması 5 şiddetine göre daha olasıdır. Yine örneğin; İngilterede her yıl 3.7-4.6 şiddeti arası depremler, 10 yıl içinde 4.7-5.5 şiddetinde depremler görülürken 5.6 ve üstü şiddetteki depremler 100 yılda bir görülebilmektedir.[6] Buna Gutenberg-.richter kuralı denilmiştir.

Yine USGS’ye göre 1900 yılından bu yana yılda ortalama 18 adet 7.0-7.9 şiddetleri arasında deprem meydana gelirken 8.0 ve üstü bir deprem yılda ortalama yalnızca bir kez gerçekleşmektedir. 

Yakın tarihte ise 7.0 ve üstü şiddetteki depremlerin sıklığının azaldığı görülmektedir. 

Yapay depremle

Depremlerin büyük çoğunluğu Dünyadaki tektonik tabakaların hareketi sonucu meydana gelir. Bunun yanı sıra insanlar da deprem oluşumuna neden olabilir. Büyük barajlar ve köprüler inşa ederken, toprağı delerken, kömür madeni kazarken veya petrol kuyuları açarken insanlar yapay depremler yaratabilir.  En bilinen örneklerden biri 2008 yılında Çin’in Sichuan kentindeki Zipingu Barajının çökmesi sonucu oluşan ve 69,227 kişinin ölümüne sebep olan yapay depremdir.

Ölçümü ve yerlerinin belirlenmesi

Ana madde: Sismoloji

Depremler sismometrelerle uzun mesafeler boyunca ölçülür çünkü sismik dalgalar Dünyanın iç kısmı boyunca hareket halindedirler. Depremin kesin şiddeti Moment magnitüd ölçeği numaralandırması (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile tespit edilir. Buna göre 7 ve üstü depremler yıkıcı türlerdendir. Hissedilen şiddet ise Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. (2-12 şiddeti)

Her yer sarsıntısı değişik tipteki sismik dalgaların farklı hızlardaki hareketini meydana getirir: Boylamsal (P-dalgaları), Enlemsel (S-dalgaları) ve bir takım yüzey dalgaları. Sismik dalgaların yayılma hızı ortamın yoğunluğu ve esnekliğine göre 3 km/s ile 13 km/s arasında değişebilir. Yeryüzünde S-dalgalarına oranla P-dalgaları çok daha hızlı ilerler. Rasathaneler ile depremin merkez üssü arası uzaklık farkı ölçülmekle birlikte deprem odağının derinliği de kabaca ölçülür.

Depremler sadece şiddetlerine göre kategorilendirilmez. Bunun yanı sıra nerede meydana geldikleri de önemlidir. Dünya sismik aktivitelerle birlikte coğrafi ve politik olarak 754 Flinn-Engdahl bölgeleri (F-E bölgeleri)’ne ayrılmıştır. Daha aktif alanlar daha küçük alanlara bölünmüştür. Pek aktif olmayan kuşaklar ise geniş F-E bölgeleri oluşturur.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir