Engellilere yasa engeli

TBMM Başkanlığı’na verilen son dakika teklifinden engellileri isyan ettirecek kötü sürpriz çıktı

Engellilere yasa engeli

2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası doğrultusunda belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen 7 yıllık sürenin dolmasına günler kala, 3 yıl uzatma geldi. Buna göre 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak süre 7 Temmuz 2015’e uzatılacak. Bu uzatmanın gerekçesi, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı.

Ak Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir’in verdiği kanun teklifi, kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen ve dolmak üzere olan 7 yıllık süreyi 3 yıl daha uzatıyor. Değişikliğe göre, 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak 7 yıllık süre, kamu kurumları ve belediyelerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği için 3 yıl daha uzatılacak. Teklife göre, hazırlıkların tamamlanması için 7 Temmuz 2012 olarak belirlenen son süre 7 Temmuz 2015 olarak değiştirilecek. Teklifte süre uzatımının gerekçesi ise, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı.
**Engellilerden büyük tepki**
Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Milliyet’e şu değerlendirmede bulundu:
“2005’teki yasada engellilere yönelik hazırlıklar için 7 yıl süre verildi. ‘Hadi öyle olsun bekleriz’ dedik. Ama bu uzatmayı hiç beklemiyorduk. Ne adaletle ne hakla ne hukukla bağdaşır. Belediyeler 7 yıl uyudular bıçak kemiğe dayandığında ‘vay biz ne yapacağız’ diyerek telaşa düştüler. Belediyeler 7 yılda basit önlemleri bile almadılar. Hergün açılan çukurlara düşüyoruz. Ama paralı işlerle göstermelik fantezi işleri daha çok sevdiler. Kınıyorum, bunu yapacaklarını düşünmemiştim. Olan yine engellilere olacak.”
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Maalesef her seçim sonrası aynı duyguları yaşıyoruz.Ellerimizle oy veriyoruz 550 kişiye,fakat oraya (TBMM) gittiklerinde huyları ve değer yargıları değişiyor.Sanki bizim oy verdiğimiz,1 gün önce bizimle aynı duygu ve fikirleri paylaşan insanlar onlar değil.Yapılan hiç hoş değil.Engelli vatandaşlarımızın hislerini anlayabilmeniz için 1 gün onlar gibi yaşamayı denemeniz yeter.Fazla bir şey yapmayın;sadece onlarla aynı şartlarda 1 gün yaşayın.YAZIKLAR OLSUN.
30 yıl uzatlım deseydiniz sayın vekiller.kuldan utanmdığınız bellide Allhtan damı korkmuyorsunuz
siz Allah aşkına halkın yararına olacak özellikle özürlü vatandaşların yararına olacak bir şeyi zamanında yaptınız ki nedense halk için yapılacak hemen hemen her şeyi çok rahat öteleyebiliyorsunuz emeklilere işçilere kamu çalışanlarına yapılacak zamlar intibak da emekli maaş farkları yapılacak 10-100 tl arasında ama 3 yıla yayılmış durumda zamanı o kadar geniş kullanıyorsunuz ki ama iş sizlere sizlerin yakınlarına maaşlarınıza gelince ışık hızı ile iş bitiriyorsunz akşamdan sabaha kalmadan yasa çıkıyor onaylanıyor ve hemen birde geçmişe yönelik işleme konuyor adaletiniz bumu sizin he %50
süre uzatımı için teklif verenin eli kırılsın
2011-2013 engelli eylem planı yapılmıştı uygulamalarını bilhassa evde bakım ücretinde ekonomik yoksunluk şartının kaldırılmasını tüm memur ve memur emeklileri olarak dört gözle bekliyoruz. serbest meslek sahibi olupta bizi kapısında çalıştırabilecek olanlar iki kalem oynatmayla gelirlerini istenilen düzeyde gösterebiliyorlar bizlerse kuruşumuzu gizleyemiyoruz. işverenlerden daha zengin görünüyoruz kağıt üzerinde. KALKSIN ARTIK ŞU EKONOMİK YOKSUNLUK ŞARTI BU ADALETSİZLİĞE BİR AN ÖNCE DUR DENİLSİN. BEKLİYORUZ DÖRT GÖZLE.
yazıklar olsunn başka birşey demiyorum başınıza gelsin evde hapıis olun anlarsınız nekadar önemli bir projeje olduğunu belki engeliyiz hapis değil gezmek dışarı çıkmak bizimde hakımızzzz
dragonn_06 yazdıklarına aynen katılıyorum adaletsizliğin bir kurbanıda biziz, illa bizde mi üçkağıtçılık yapalım, bi an önce o saçma şartın kaldırılmasını istiyoruz.
zihinsel engelliler için yapılan bir çalışma var mı!onların hayatları ne zaman düzelecek.onlara kim el uzatacak.insanların öcü gibi bakışları altında nasıl yaşamlarını devam ettirecekler.unutmayın hepiniz birer engelli adayısınız...
Diğer Haberler