Erdoğan: Rusya, Suriye ağzıyla konuşuyor

Başbakan Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın 'Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinin provokasyon ya da önceden planlanmış bir hareket olarak görülmemeli' açıklamasını değerlendirdi.

27 Haziran 2012 08:15
PAYLAŞ
TWITTER
Erdoğan: Rusya, Suriye ağzıyla konuşuyor

Recep Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Boru Hattı (TANAP) Projesi imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Rakamlarla Türkiye ve Suriye orduları ( HABER ANALİZ )

Düşmana korku veren Türk yapımı silahlar ( HABER ANALİZ )

Sınır dışındaki tek Türk toprağı Suriye'de...

Rusya'dan ilk açıklama

Erdoğan: Gazabımız şiddetlidir

Basın mensuplarının, Türkiye’nin dönem dönem kış aylarında yaşadığı doğalgaz krizini hatırlatarak, bu projenin bu soruna çözüm olup olmayacağını sorması üzerine Başbakan Erdoğan, projeden elde edilen doğalgazın 8 milyar metreküpünün ilk aşamada Türkiye’ye verileceğini belirtti. Hattın kapasitesinin 50 milyar metkeküpe çıkarılmasının hedeflendiğini kaydeden Erdoğan, Aliyev ile yaptıkları görüşmede Türkiye’nin ihtiyacı kadar doğalgazı verebileceklerini ilettiğini ifade etti.

Basın mensuplarının, Suriye’nin Türk ini uluslararası sularda düşürmesiyle ilgili ’nın yaptığı açıklamalarla ilgili sorusunu cevapladı. Rusya Dışişleri Bakanlı Sergey Lavrov’un Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede aktardıklarının farklı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Buradaki açıklaması Suriyeli mahfilleriyle yaptığı görüşmeden hareketle, onların diliyle biraz konuşmuş olsa gerek. Tabii bizim şu andaki bulgularımız, elimizdeki belgeler pek de onun iyi niyetli davrandığı kadar bir tablo ortaya koymuyor.” ifadesini kullandı.
NATO’nun Brüksel’deki toplantısının ardından aldığı tavrı olumlu bulduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, 28 ittifak üyesinin Suriye’yi şiddetle kınadığını ve saldırının kabul edilemeyeceğini vurguladığını aktardı. Erdoğan, NATO’nun tavrı ile ittifakın ayrılmaz bir bütün olarak süreci takip edeceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir