Erdoğan: 'Sınırlı operasyon yetmez'

Başbakan, olası Suriye operasyonuna yönelik değerlendirmede bulunurken, "Sınırlı bir müdahale bizi tatmin etmez" dedi.

Erdoğan: 'Sınırlı operasyon yetmez'

30 Ağustos Resepsiyonu'nda Suriye'ye yönelik askeri operasyon olasılığını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Meclis'i olağanüstü toplamaya gerek yok. Sınırlı bir müdahale bizi tatmin etmez. Kosava'daki gibi olmalı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin açıklamalarını değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Kerry'nin açıklamasına bakılırsa G-20 zirvesi öncesi müdahale olabilir. Müdahale 1-2 günlük değil, rejimi bırakma noktasına getirmeli" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 5-9 Eylül tarihleri arasında Moskova'da düzenlenecek G-20 zirvesine katılacak.

Erdoğan operasyon ile ilgili şunları söyledi:

“Şu andaki görüntü öyle gibi görünüyor. Kosova olayını burada sergilemeleridir aslolan. Yoksa 24 saatte uğra, çekil... Bu olmaz. Ama orada biliyorsunuz, aklımda kaldığı kadarıyla 78 gün Kosova’da bir mücadele sürdü. Ondan sonra iş temizlendi. Kosovalılara bırakıldı ve çekildiler. Böyle bir durum. Kosova türü bir şey olduğu zaman orada rejim devam etmez artık.” ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin dün geceki açıklamalarını da değerlendiren Erdoğan, “Kerry’nin açıklamasına bakılırsa G-20 zirvesi (5 Eylül) öncesi müdahale olabilir. Müdahale 1-2 günlük değil, rejimi bırakma noktasına getirmeli” diye konuştu. 30 Ağustos resepsiyonunda açıklamalarda bulunan Erdoğan özetle şunları söyledi:

MECLİS KAPALIYKEN YETKİ GÜL’DE

“Tezkereye 4 Ekim’e kadar ihtiyaç yok. Şu andaki süreç Meclis zaten tatilde. Olağanüstü toplantıya gerek olur mu olmaz mı? Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüşürüz. Meclis’in kapalı olduğu dönemde Cumhurbaşkanımızın yetkisi var.

YÜZ BİN İNSAN ÖLÜRKEN NEREDELER

Ben aslında kimyasal silah sebebi ile ölenlerden dolayı böyle bir adımın atılmasını zayıf buluyorum. Olay insanların ölümüyse bu insan ha kimyasal silahla öldürülmüş ha tankla, topla veyahut ne bileyim uçaklardan gönderilen bombalarla. Sonunda yüz bini aşkın insan ölüyor. Yüz bini aşkın insan öldüğü zaman olaya daha öyle large davrananlar 130 tane kimyasal silahtan öldü diye bu defa olaya uluslararası hukuk vesaire diyorlar. Peki diğerlerinin ölümünde uluslararası hukuk çalışmıyor muydu? Batı demokrasiye çok farklı tanımlar getirmektedir. ‘Demokrasi her zaman sandık değildir’ gibi yaklaşımlar literatürde görmediğim yaklaşımlar. Nerede yazıyorsa okumak lazım.”

Türkiye’nin katkısı kaçınılmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye’ye yapılacak operasyona ilişkin olarak, “Siyasi bir strateji ortaya koymadan, herhangi bir askeri müdahalenin de netice alacağına inanmam. Önce siyasi çerçevenin ve siyasi stratejinin, politik stratejinin ortaya konması gerekir ki ancak öyle alınsın” dedi. Soruları yanıtlayan Gül, operasyonun siyasi bir temelle gerçekleşmesi durumunda tarafların masaya oturmaya zorlanacağını belirterek, siyasi diplomasiyle yaklaşılması gerektiğini söyledi. Gül şöyle konuştu: “Yüz binlerce insan ölmüş. Irak’ta ramazan ayında camilere yapılan bombalamalarda bin 500 kişi hayatını kaybetti. Bu utanç verici bir durum. Onun için çok aktif olarak böyle bir siyasi stratejinin olmasında Türkiye’nin katkısı kaçınılmazdır. Onun için de hükümet, Dışişleri Bakanlığı büyük bir gayret içerisinde. Ortada binlerce insanın ölümü söz konusu. Kimyasal silah saldırısı söz konusu. Bu saldırıyı yapanlar, bu olay cezasız kalmamalı. Bunlar karşılıksız bırakılırsa önce insanlık vicdanı buna razı olmaz. Başında da söyledim; milli menfaatlerimiz dedim, istikrar, güvenlik, huzur dedim. Bölgede olduğumuz için Türkiye, kayıtsız kalamaz bu işlere. Türkiye, bu işlerin tamamen dışında olamaz.”

Endişe yok hazırlıklıyız

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suriye’ye operasyon konusundaki gelişmelerle ilgili “endişeli misiniz?” sorusu üzerine, “Niye endişeli olalım. Gerekli hazırlıklarımız var” diyerek yanıt verdi. Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonunda Özel, “Yeni bir tezkere gerekir mi?” sorusunu ise “Bununla ilgili biz geçtiğimiz yıl aldığımız direktifler doğrultusunda çalışıyoruz” diyerek yanıtladı. Suriye’den bir saldırı olup olmayacağı konusundaki soruya Özel, “Onu bilemiyorum. Siz manşetler atıyorsunuz. Kimin ne füzesi var ne kadar askeri var. Bunlar zaten internette dolaşıyor görüyoruz” dedi. Özel, “Güzel şeyler yazın, güzel şeyler okuyalım” diyerek de espri yaptı. Örgütün çekilmesiyle ilgili olarak Özel, “TSK, istihbarat örgütü değildir. Başbakan’a istihbarat bilgileri veriliyor. Ona sayılar geliyor. Başka bir açıklama olmadığına göre öyledir” yanıtını verdi. Özel, Kerry’nin açıklaması içinse, “Hiç oturmadık takip edemedim” dedi.

İlklerin gecesi

30 AĞUSTOS Zafer Bayramı Resepsiyonu dün ilk kez Çankaya Köşkü’nde Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün evsahipliğinde verildi. 1 saat süren karşılamanın ardından yağmur sürprizi yaşanan resepsiyona Suriye ve muhalefetin katılmaması damga vurdu.

İSRAİL’E DAVET

Dünkü resepsiyonda bir ilk daha yaşandı. Mavi Marmara saldırısının ardından Türkiye, büyükelçisini çektiği İsrail’le ilişkisini maslahatgüzar seviyesine indirmişti. İsrail temsilcisi resepsiyonlara davet edilmiyordu. Gül’ün davet ettiği İsrail Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari de dünkü resepsiyona katılanlar arasındaydı.

FIRST LADY ELİ

Açık havadaki resepsiyondaki detaylarla Hayrünnisa Gül’ün bizzat ilgilendi. Bahçeye krem rengi halı döşenirken, konukların dinlenebilmesi için krem rengi deri oturma grupları yerleştirildi. Resepsiyonda TSK Armoni Mızıkası sahne aldı ve Atatürk’ün sevdiği şarkıları da çaldı.

KOMUTANLAR TAM KADRO

Resepsiyonda Emine Erdoğan yakası taşlarla süslü mor renkli uzun kıyafeti ile dikkat çekerken, Hayrünnisa Gül de ön tarafı ve yakası, gümüş rengi payet ve taşlarla işli su yeşili bir kıyafet giymeyi tercih etti. Muhalefetin katılmadığı resepsiyona YAŞ’ta atanan yeni komutanlar neredeyse tam kadro katıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

İŞADAMI VE SANATÇILAR

Resepsiyona Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve eşi Yandex CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ, Nihat Özdemir, Remzi Gür, Ethem Sancak, Ali Kibar ve Hüseyin Bayraktar’ın arasında olduğu işadamları ile sanatçılar da katıldı. Geceye şehit yakınları, gaziler, farklı spor dallarından uluslararası derece elde eden sporcular, gazeteci ve yazarlar ile sınıflarını temsilen farklı rütbede askerler davetliydi.

ATALAY: “NİYE ETKİLESİN”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Suriye’deki gelişmelerin çözüm sürecini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna, “Çözüm süreci çerçevesinde yürüyor. Çözümle ilgili söylenecek şey yok. Kendi mecrasında ilerliyor. Niye etkilesin” dedi.

30 Ağustos resepsiyonunda konuşan Atalay, “1 Eylül ve 15 Ekim tarihleri konuşuluyor, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna “görürüz” diyerek yanıt verdi. Atalay, Çözüm süreci ve demokratikleşme paketi konusunda ise “üzerinde çalışıyoruz” dedi.

YILMAZ: MUHALİFLERİN KİMYASAL SİLAH POTANSİYELİ YOK

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye’de muhaliflerin kimyasal silah kullanma potansiyelinin bulunmadığını belirterek, dünyada en çok kimyasal silah stoğuna sahip ülkenin Suriye olduğunu söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu:

“Eğer Türkiye’ye bir talep gelirse buna katılırız. Şu anda ABD, Fransa, İngiltere ve Türkiye tepki veriyor. Halkına karşı Scud füzesi kullanmış birinden söz ediyoruz. Bundan kadınlar öldü, gençler öldü, çocuklar öldü. Bu adamın halkına saygısı yok. Uluslararası toplum buna cevap verse iyi olur. En doğru olan en kısa sürede bu kişinin yönetimden uzaklaşmasıdır.

FÜZE SİSTEMİNE EKLENMİŞ

Almanlar patriotları çekmekten söz etmiyor. ‘Savunma amaçlı gönderdik onları. Bunun dışına çıkanları da bildirin’ diyor. Biz amacın dışına çıkmadık. Savunma da NATO ortaklığının gereğidir. Uluslararası koalisyonun bir parçası olacaksak bu tezkere yeterli. Toprakların kullanılması halinde tezkere gerekebilir. Esad’ın kimyasal kullanmasına dair delil var. Adamın ne yapacağı belli zaten. Füze sistemine eklenmiş kimyasal silah... Muhaliflerin bu imkanı yok. En çok stoğa sahip ülke Suriye’dir. Tabiki Türkiye’ye yönelim her zaman vardır. Ama biz bir kaygı taşımıyoruz. Böyle bir durumda NATO’yu karşısına almış olur. Esad kimyasal kullanmamış olsaydı neden gözlemcilere izin vermedi. Görmek istemeyen gözler görmüyor.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 245 yorum
ekonomi rezil vaziyette, petrol fiyatları uçtu, dolar uçtu. milletin anası ağlıyor. herkesin hergün cebinden çalıp sözde ekonominin çok iyi olduğunu imf ye bile borç verdiğini söylüyorsun. saçmalık bütün bunlar. suriyedeki rejim gitse meydan kime kalacak ha, sana mı, kürtlere mi. kürtlere kalmaktansa esad rejimi 40 bin kere daha iyidir. istikrarsız bir ülke güvensiz sınırlar demektir. hiç mi ıraktan ders almadın. sıfır sorun sloganıyla geldiniz, savaşın eşiğindeyiz. Yeter artık, bırakın yakamızı.
sınırlı müdahale yetmez, oluk oluk kan akmalı demekki, ozaman çürük biloş, koyunlar doğru suriye sınırına, marş marş...
4 parmak işaretiyle mısıra destek veriyorum diyorsun peki bir müslüman ülkeye bir hıristiyan müdahale edecek ve binlerce müslümanı yokedecek buna müsade ediyorsun eğer senin müslümanlığın buysa ondan şüphe ederim myamara ağlayan ama suriyeye abd saldırısına destek veren müslüman değildir insanlar demokratik haklarını savunmaya sen tencere tava deyip polisi şiddet için sürersen orda her zaman olay çıkar
haklısın arkadaşım.
Resmen hasta ve tedavi görmesi gerek.!
EY TÜRK MİLLETİ bu yazıyı çok iyi analiz adin söyleyen / RECEP TAYİP ERDOĞAN süriyede sınırlı bir müdahale BİZİ TATMİN ETMEZ sen kimsin be adam ne demek / SÜRİYEDE SINIRLI BİR MÜDAHALE BİZİ TATMİN ETMEZ BAKIN EY TÜRK MİLLETİ bu sözlerin bir tek anlamı var demekki 2011 yılından beri SÜRİYE.deki iç SAVAŞ.ı sen KIŞKIRTTIN ve ÇIKARTTIRDIN ve şu demek oluyor.ki SURİYE.de şimdiye kadar kaç kişi ÖLDÜ.yse senin yüzünden ÖLDÜ demekki ABD.ye dediğin ayne şu şimdi ABD.ye YALVARIYOR.sun diyorsun.ki ben 2.5 YIL.dır ESAD.ı yıktıramadım onun için sen şimdi bir EL AT.ı ver şu ESAD.ı YIKALIM uyan TÜRK
Tayyip son çırpınışların bunlar, seni bu Müslümanlık maskesi bile kurtaramayacak.
10 senedir başka bi laf bulamadınız ama biz bir lafa bakarız bir söyleyene mantığı ile senin gibileri dikkate bile almıyoruz
savaş çıksa önce bunlar kaçacak
ırak'ı ne çabuk unuttun savaş tellalığı yapma adamın kafasının tasına attırma defolun bu ülkeden diktiğiniz ağaçlar açtığınız yollar sağlık hizmetlerinndeki reformlarıda al git istemiyoruz senin yardımını senin pis emellerine alet olmuyacak bu millet Amerikdaki cocuklarınız gitsin suriyede savaşsın lanet olası adam
sen kendini fasulye gibi nimetten sayıyorsun galiba sen kimsinki benim adıma konuşuyorsun beğenmiyorsan uğurlar olsun teneke
bu nasıl bir kin.firavunda bile bu kadar kin yokdu.suriyeye abd girince ölen müslümanlardan keyif alacak bu adam bakarmısınız.basbakan.senin hırsın,kini için ben savasa girmem.müslüman kanı akıtmak için girmem.bize deki ben aslında yahudi güdümünde kürt devleti kurmaya calısıyorum.apo nun ve pkk nın yapamadıgını yapacagaım de bu millete erkekce.kuzey ırakda bölgesel kürt yönetimini kurdurduk,sıra suriyede sonrada türkiye ve iranda de.bu milleti yalanlarınla uyutma.bu milleti beyinsiz olarak görüyorsun ama bu milletin şamarı sert olur.Bence sen artık oturdugun koltugun hakkını veremiyrsun.
sen zaten ülke elden gitse bile savaşa girmeyeceğin için sorun yok.
sen önce kendi iç işlerine bakkkk..ekonomiye bak benzine dolara euroya bak.onlarla uğraş bir tane etrafımızda dost kalmadı..iyi insanın dostu olmaz mı ..demekki biz iyi değiliz..ayrıca..sözüm ona,güya çözüm süreci adı altında Suriyenin kuzeyinde pyd ye destek amacıyla pkk lıları suriyeyle savaşmak için bu süreç başlatıldı..orada pyd hükümet kuracak sıra türkiyeye gelecek..sonra iran derken istenilen olacak..kim kime ağlayacak bakalım sonunda..olan bu ülkeye oluyor..generaller gazeteciler gezi eylemcileri içerde.. bakalım daha neler olacak..zor oyunu bozar elbette..hayırlısı bakalım...
Kardeşim amcın ne senin? Dünyada tek Muhammed bizmiyiz yahu. Ne zorun var "Suriye ile? Irak'ta yapılan Suriye'de yapılacak ardından ver elini İran ve Türkiye. İnsan aptal dahi olsa bu gerçeği görür. El insaf etmeyin bizim macera yaşayacak ne bütçemiz var nede Silahımız. Akıllı olun Allah aşkına..
Al evinde tuttuğun %50 yi, al destan yazan kahraman(!) polisini, git savaş. Ama Paşalarını içeri tıktığın TSK ya, Mehmetçiğe dokunma !...
kimi nereye gönderiyon. ya banene suriyeden . bana ülkemdeki terörist af ettirmeye çalışıyorsun suriyedeki terörden banene kimse bir yere gitmiyor
müslüman erdoğana bak abd yle emperyalistlerle bir olmuş komuşusnun kanını içmeyi bekliyor. kendini dünyayı kurtaran adam sanıyor cüneyt arkın gibi. hertarafa saldırıyor. önce kendi iç meselesini halletmiyor mısıra suriyeye müdahele ediyor köpek.
SAYIN BAŞBAKAN,YÜZ BİNLERCE MÜSLÜMANIN ÖLMESİ SİZİ MUTLU EDECEK Mİ?
Esat la ne alıp veremediğimiz var.Olası bir müdahalede kimlerin çocukları savaşa sürülecek.bol keseden oda yetmez budada yetmez demek kolay.Başka bir devlet bizim iç işlerimize karışınca kızıyoruz.Bakınız Gezi olayları...
Bu ŞAHSI Birkaç Gün Susturup,Kafamızı Dinlemek İçin ARAMIZDA PARA TOPLAYIPTA KENDİSİNE VERSEK Mİ Acaba.???
Bu kin niye anlayamadım, gücün yetiyorsa sen direkt gir! Başkalarının gücüyle hareket etme.
neden huzurumuz yok biliyormusuz kuffar tek millettir hadisi devam ediyor ama islam tek kol ve parmaklarıdır hadisi malesef bir türkiye ile nekadarolur kaç devlet bizimle görmuyorum çözüm islam ve türk birliği
suriyenin rejimi bir tarafına mı batıyor hayırdır.
%50 yi tutamıyorum diyorsun salıver üstlerine...
hani kankaydınız, canciğer kuzu sarmasıydınız esadla, hanımlarınızda birbiriyle kankaydı. sarmoş dolaş pozlar vermiştiniz. Birini harcamak bu kadar kolay mı?
gec bunları eskidi o laflar ozaman adammı öldürüyordu esediniz
bu adamın gözünü kin bürümüş bu esaddan beter bakarmısın bakışa ALLAHIM sen bu milleti koru
yine de bu adam tabirini kullanmayalım arkadaşlarım. kinleri çok büyük insanlara. kesinlikle affetmezler. zaten yargı da ellerinde. üzülürüm sizin gibi değerli arkadaşlarımın yargılanmasına
çok doğru rejimi yıkmak gerekir eğerki türkiye müdehalede bulunacaksa bakan ve millet vekillerininde çocuklarının savaşa girmesi gerekir ki !! adaletli olsun
allah cezanı versin, binlerce insan ölecek, tabi senin çocukların yok içinde.
onun çocuklarını abd koruyo nasıl olsa ordalar tayyip sana verecek çocumuz yok oğlunla yandaşlarınla savaş ben o çocukları ne eziyetle büyüttüm memleketi batırdın savaşı kurtuluş olarak seçiyorsun ama bunu anlamayan beyinsiz çok
sn. başbakan sizi ne tatmin eder ki? 12 yıldır bu millet sizin kaprisleriniz ve bir türlü tatmin olmayan hırsınız yüzünden ne çekti? hala da çekmeye devam ediyor yeter artık, inin bu milletin sırtından. hep siz ne buyurursanız öyle mi olacak.
ya siz başka bi ülkede yaşıyorsunuzda bizimmi haberimiz yok ne çekmiş bu millet anlatında öğrenelim
orhanblk sen ne saf ve salk bi insansın. asıl sen ne çektin mal s.ktr git bu ülkeden
ne kadar ors.. çocuğuyla aynı vatan üzerinde yaşıyormuşuz meğer.kansız pez..ler siz her halukarda kaçarsınız zaten kodumun çocukları.kıpırdatmayın bakalım siz parmağınızı istediğiniz yerde yaşayın ulan bananeciler..!!
Al sülaleni ve yandaşlarını siktir git kimin için nerede savaşcaksan soytarı....Sizi tutanmı var...Sanki kendi ülkemiz işgale uğradı da insanlar savaşmaktan kaçıyormuş gibi konuşup küfür ediyorsun...geri zekalı edepsiz herif..Sana koysun bütün bu millet it herif, bok herif
sahibinin verdiği kadarıyla yetinmek zorundasınnn...unutmaaaa.....
sende...
Adamsın sen vizdanında kalbinde ruhun bu yalan dünyayı dolu dolu yaşıyor ölen cocuklarıdamı görmüyosunuz bu kötü konuşan insanlar nasıl duyarsız kalıyosunuz biraz vicdan YALAN DÜNYA BE yani dünya yansın bana dokanmayan bin yıl yasasın be helal olsun iyiki böyle bi lideri ALLAH bize nasip etdi
yürü git ozaman savaş erkek.
daha dün mısırda ölenler için ağlayan boşbakan şimdi insanları katletmek ıcın elınden gelenı yapıyor ne bu celıskııı ne bu gaddarlık yeter bıktık sızden savas ıstemıyoruz
tayyıp sen müslümansan ben kedıye tapıyom
yatacak yerin yok senin
Çankaya, hükümetin noteri, genelkurmayda, sözcüsü konumunda olmuş.
Ayranı çok içti bu herhalde :):):)
Valla öyle gözüküyor :):):)
adamın gözlerini kan bürümüş kanlı katillll.ortamı germek amacı
yüzde ellini al git recep masum insanları öldürün
senin masumuyetin bebek katilliğimi canavar ferif
herzaman ki gibi adam gibi adam Recep TAYYİP ERDOĞAN... Allah Seni Başımızdan Eksik Etmesin! Amin!
Rahmetli İsmet İnönü devrini yaşamadım. Muhafazakar bir çevrede yetiştiğim için o günleri kendilerine göre anlatan büyüklerim.O devirlerin çok zorluklar içinde geçtiğini söylerlerdi.Daha sonra kendi mantığımla o devirleri düşündüğümde, İsmet İnönü ne kadar kötü bir yönetim yapmış olursa olsun.Türkiyeyi 2. Dünya savaşına sokmamış olması benim gözümde büyük bir adam. Şimdi bakıyoruzda resimdeki zat savaş çığlıkları atıyor.
Savaş çıkarsa kendi kı....nı kurtaracağını zannediyor.
adamın gözünü kan bürümüş.illa binlerce müslümanın amerika ve israil tarafından katledilmesini istiyor
Başbakanın sen iste biz 70 yılda savaşıriz yeterki iste
sana 1 başbakanına 2
SURIYEDE MASUM YERE YOK YERE HIC YERE OLEN COLUK COCUGUN LANETI SEN VE SENIN GIBILERIN UZERINE OLSUN ..!!!
A BÖYLE KLEVYE BAŞINDA ATIP TUTACAĞINA SURİYEYE GİT ESADLA SAVAŞ. AMA YEMEZ SİZİ GİBİLER LAFTA VARDIR, AMA ÖZÜNDE YOKTUR
Kiminle ve ne için savaşacaksın onu da söylesene bulgurcu
Oğlunu ve yüzde 50 yi evinde zorla tutmayıver bir zahmet :)
bu yüzde 50 senin zihniyetindeki yüzde 20 yi halletmeden bu ülkeye huzur gelmeyecek. iç düşman dururken dışa bakmanın anlamı yok.
bende oğlunu al git diyecektim :)
zaten basbakan tatmin olmasa olmaz. ak gençliği suriyede gormek isteriz
esada destek veren chplileride esadın yanında biz görmek isteriz.
Diğer Haberler