Ergenekon Davası'yla ilgili TSK'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon Davasında verilen kararlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Ergenekon Davası'yla ilgili TSK'dan açıklama

Yapılan açıklama bir süre sonra yenilerek tekrar yayınlandı. Açıklamada, 'Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız' denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Kamuoyunda 'Ergenekon Davası' olarak isimlendirilen davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesince bazı muvazzaf ve emekli TSK personeli hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir. T

ürkiye Cumhuriyeti’nin bekası, Hukuk Devleti olmanın erdemliliği ve Yüce Milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak, TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır.

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANIYORUZ"

Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız. TSK olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız."

GENELKURMAY'DAN DÜZELTME

Genelkurmay bu açıklamayı internet sitesinde yayınladıktan bir süre sonra düzeltmeye giderek yenisini yayınladı. O açıklamada yukarıdaki kırmızı ve altı çizili bölüm kaldırıldı.

İŞTE YENİ AÇIKLAMA

1. Kamuoyunda “Ergenekon Davası” olarak isimlendirilen davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesince bazı muvazzaf ve emekli TSK personeli hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir.

2. TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır.

3. Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız.

4. TSK olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 98 yorum
İÇİM RAHAT..CHP VE ZİHNİYETİ..ORDUYA KÜFREDİYORSA DEMEKKİ HERŞEY YOLUNDA..BU EZİK ZİHNİYET..ÇÜRÙMÜŞ.LEŞ GİBİ KOKAN.BU PARTİ..ARTIK..KAPATILMALI..
TSK evlatlarını korumalıydı diye yazanlar. sizde akıl tutulması var. kanunlara karşı gelenler general değil evliya olsa farketmemeli. siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. türkiyede nekadar akılsız insn varmış meğer.
Kendi askerini, generalini koruyamayan savunamayan bir tsk kimi nasıl savunacak koruyacak. Koltuk sevdalısı bir paşa buldular koydular başına, salla başını al maaşını dediler. Şimdide cart curt mesajları, hakkaniyet adil yargılama felan. Kim inanır adil yargılamaya, tarafsız adalete. akp nin il ve ilçe başkanı gibi çalışan kukla savcı ve hakimlerin verecekleri karara. Yazık devletin hiç bir kurumuna güven kalmadı artık, itibarsız asker, itibarsız yargı, itibarsız öğrenim sistemi. Kısaca itibarsız bir Tc. Lanet olsuz itibarsızlaştıran amerikan uşaklarına.
Darbe bekliyordunuz gene, ne diyecekti asker yani
Sizin açıklama yapmaya hakkınız yok. Siz iftar sofralarında bulunun yeter. Onurlu Türk askeri hapiste de onuru ile yatar. Üzüntünüzü kendinize saklayın. TSK'a ya ve dolayısıyla Türk milletine onur ve şerefle hizmet eden hiç bir asker bu olup bitenleri izlemezdi. En azından onuru ile istifa ederdi. Silah arkadaşlarınız,amirleriniz orada uydurma belgeler ve CD'lerle mahkum edilirken sesiniz bile çıkmadı. Utanmadınız. Şimdi üzüntünüzü dile getirmeyin. Susun. Daha fazla ailelere acı vermeyin.
CHP, yarım asırdır devletin bütün kurumlarında kadrolaşma yaptığında, Orduya ve Yargıya toz kondurmuyordu. Ne oldu şimdi, bu kurumlar size acı mı vermeye başladı? Halbuki, Ordumuzun ve Yargımızın hakkaniyet ölçüsünde davrandıklarından benim hiç şüphem yok. Siz ne suç işlerseniz işleyin, ne yaparsanız yapın lehinize karar verilmesini istersiniz. Siz her zaman Balzac'ın meşhur sözü savunanlardansınız. "Kanunlar örümcek ağları gibidir: zayıfları ağa yakalanır, güçlülerse ağı delip geçer. " Ancak şu atasözümüzü göz ardı etmişsiniz anlaşılan. "Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner."
kagıttan askerlersiniz hepiniz
bu nasıl inanç 5 yıl oldu göremed,niz mi hangi dağın mahsuşusunuzz siz embesillerrr ilkeleriniz tecavüze uğruyor 10 yıldan beri kalkmışsınız embesil embesil yazı yaımlıyorsunz adam olun cesur olun dik durun yada strin gidin
şu yaptığınız açıklamanın ne ehemmiyeti varki?sırf laf olsun diye açıklama yapıyorsunuz ayrıca hiç bir heyecan uyandırmıyor TSK temenni makamı değildir.yazık oysa kurum evlatlarını darbe yapmadanda korumasını bilmeliydi.ama onun için basiretli yeminine sadık insanların yönetimde olması gerekir.hukuka saygılı olupta ülkesini mensuplarını koruyamayan bir ordu olmaktansa olmasın daha iyi
arkadaşın biri mükemmel yazmış.Kağıttan askersiniz hepiniz artık...
BU ORDUNUN GÖRÜŞÜ OLAMAZ..BU OLSA OLSA PASİFİZE OLMUŞ ESARET ALTINDAKİ ÇARESİZLİĞİ MECBURİYETTEN DİLE GETİRMEKTİR. Acaba kim kaleme aldı????????????????
TSK DEĞİL ARTIK AMERİKAN SİLAHLI KUVVETLERİ
darbe yapıp adam öldürünce TSK oluyor öylemi,bence yoldan çıkmışınız yolunuz yol değil
"Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, Hukuk Devleti olmanın erdemliliği ve Yüce Milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak" milletin kamplara ayrıştırılmasından,kin ve nefret tohumları ekilmesinden,Atatürk ilke ve devrimleriyle hesaplaşılmasından,Yüce dinimizin istisimar edilmesinden ve siyasi araç olarak kullanılmasından,milli birliğimizin zedelenmesine yol açacak adımlardan ve şahsi hırslar için devlet ve millet selametinin tehlikeye atılmasından vazgeçilmesi milletimizin ortak dileği olsa gerek.Nerede yobaz,mürteci,bölücü,ayrılıkçı varsa Allah onları kahretsin.Ne mutlu Türküm Diyene!
SN. ÖZEL SEDEN BİR CACIK OLMAZ
o cacık başbuğ olmasın.
YHA A.Q salata mı yapıyoruz
sen yazı yazmasını öğren önce...zaten sendende bir b..k olmazya
ONDAN ÇOK İYİ HOŞAF OLUR
yazık asker kendi içinde de bitmiş birbirlerini bile koruyamıyorlar
NEYİNİ KORUYUCAK HERKES NASIL YARGILANIYORSA ASKERDE POLİSTE YARGILANACAK ARKADAŞ
Korudukları bazı güçler var ama çok dayanmaz.
lan gerizekalı vatan hainin askeri polisi olur mal kafa bunlar hain senin gibi
TSK nın asıl sorumlu olduğu halktır orda çalışanlar değil bu gün paşalar az bile ceza aldılar şayet darbe olmuş olsaydı binlerce kişi işgence edilmiş binler ce kişi hapiste binlerce kişide ölmüştü ..1960 darbesini hatırların milyonlarca kişi zarar görmüş ülke yıllarca geriye götürülmüştü...
hükümete ayar veremedi diyemi ?
ASKER BU ÜLKENİN ASEKRİ ÖYLE HAİNLERDE VARKİ KENDİ ÇIKARLARI İÇİN VATAN SATAN DARBE YAPAN TERÖRÜ LOJİSTİK DESTEK VEREN ASKERİ KIRDIRAN VAR. BU ÜLKENİN ASKERİ İSEN ASKER GİBİ DİMDİK AYAKTA DUR ATAÜRKÇÜLÜĞÜ AĞZINDAN DÜŞÜRMEYEN ATATÜRKÜN TIRNAĞINI HAKKETMEZ VE PARTİSİNİ NE YAZIKKİ PAÇAVRA PARÇASI YAPAN YÖNETİCİLER VAR .
herkes senmi hukuksuzluğu savunsun korusun...
bir birlerini kimden koruyacaklar ?
VATANI FAKİRİN ÇOCUĞU KORUYOR.
Gözün aydın TSK.Bebek katilleri imralı caniside aynı.Yargının adilliğinden ileri geliyor.Size darbeci diyen bu zihniyet 12 eylül maduru olarak benim mahkememe babamda anamda abilerimde hatta komşularım bile gelip dinlemişlerdi.Avukatlara tek tek söyleyeceğiniz varmı diye sormuşlardı.Demekki sizler darbeci olarak bize bunları verdiniz ama sizlere bu imkanları vermediler deniliyor.Hayali işler olmaz .Fiili iş yapacaktınız.Bak pkk ve yandaşlarına fiili işler gerçekleştiriyorlar.Devlete s.... diyorlar (Diyar.BL.Bşk.) kanka oluyorlar
Ne oldu kahraman silahlı kuvvetler,büzük sıkmadı,talimat mı geldi,ne kadar alay konusu olduğunuzun farkındamısınız, elinekalemi alan küfrediyor aşağılıyor,yapışın patronlarınızın eteklerine,sizler kendi arkadaşlarınızın yanında destek olamazken pkk ile başa çıkacak yüreği nasıl bulacaktınız ki,neticede elinizden geleni yaptınız ve güneydoğuyu elinizle teslim ettiniz,ne darbede başarılısınız ne savaşta başarılısınız,SAHİ SİZ NE İŞ YAPARSINIZ SÜSLÜ ELBİSELERİNİZLE ORTALARDA DOLAŞMAKTAN BAŞKA.Eskiden karılarınız idare ederdi sizi,şimdi ağanıza mı teslim oldunuz.basitsiniz ülkeye.yakışmıyorsunuz.
bu ülkeye yakışnıyan asıl sensın terbıyesız
Feto burayıda ele geçirmiş.nerede görülmüştür ki Akp nin elinin olduğu yerde adalet hak ola...Hakkımı helal etmiyorum tez zamanda Akpli irili ufaklı herkesin belasını bulmasını Dilliyorum Allahtan...ham budünyada he ahirette
köpeklerin duası kabul olsadı gökten kemik yağardı
apoletlerini okşayan seven minik tayyipcik paşalar
Necdet özel , milletin paşasıdır devletin paşasıdır. milleti hiçe sayacak bir paşa olsaydı bugün silivride olurdu. Yazık diyen arkadaşlara sesleniyorum darbe sevdanızdan vazgeçin artık çok canlar yandı yeter artık darbeler dış desteklidir özellikle abd.gelişmekte olan devletlerin gelişimini engellemektir amaç. lütfen artık olgun davranın gerçekleri görün biraz.
bu ülkede ne kadar çok asker düşmanı varmış?ne çok pkk sempatizanı varmış,kafam basmıyor artık aklım bi imralıya gidiyor. birde ilker başbuga söylenecek söz bulamıyorum ,imralıdaki el bebek gül bebek bi altını temizlemiyorlar
SN. ÖZEL; SENDEN BİR CACIK OLMAZ.
ADAM SATEN ADAM GİBİ ADAM ...NİYE CACIK OLSUNKİ SİZ CACIKMI ARIYORDUNUZ
ne yapmasını bekliyorsun, darbe mi yapsın, geçti o günler boşa beklemeyin.
asıl bundan sonrası karanlık olacaktır bizler türk olarak kinci milletiz yapılanlar doğru veya yanlış olsa dahi intikam duygusu sonsuza kadar taşıyan bir milletiz bundan sonra ömrümüz yettiğince filim izler gibi bu kördöğüşü izleyeceğiz bende yargı diye bir şey yoktu bu olayda intikam duyguları vardı ve başarıldı şimdi bundan sonrası daha tehlikeli çünkü film daha yeni başlıyor seyretmeye devam
Darbe yapacam demyince amerikan kuvveti oluyor demi.Perinçeki in ,küçük ün ne işi var PKK kamplarında uşağum da.Habunun neresi yanlitur daa
uşağum o dediğin perinçek pkk kamplarına gitti ve yazdı ne görüştüklerini kürt türk kardeştir abd nin avrupanın oyununa gelmeyin kendinizi kullandırtıp bu vatanın evlatları ölmesin bu vatan hepimizin dedi... azcık araştırsan uşağım... kaynak vereyimmi sana aç doğu perinçeğin mitinglerini bak ne diyor türk kürt kardeştir.....bu yanlış birşeymi....
senin basbakanın görevlendirdiği imralıda ne işi var
once so bakayum basbakana ne sözler vermus apoya daaa....
TSK devlete bağlı bir kurumdur. Demokrasi ise çoğunluğun sözünün geçtiği bir yönetim biçimidir. Belli bir zümre demokratik yollarla başa gelenden memnun değil ise onu darbe ile aşağı indirmesi demokrasiyle, cumhuriyetle bağdaşır mı? Arka arkaya 3 seçimden iktidar olarak çıkan bir partiye bunu yapmak, yapmaya teşebbüs etmek terörizmin en büyüğüdür. Terörist dağda bir köpek ama sen bu ülkenin generalisin, komutanısın, paşasısın. Bu yetkiyi sana veren biziz. Sen beni benden mi koruyorsun? Ben geri zekalıyım kimi seçeceğimi bilmiyorum da sen çok mu akıllısını paşam??
İLERİCİ..AYDIN..CUMHURİYETCİ..CHP Lİ..ARKADAŞLAR...DARBE YAPMAYAN..HÜKÜMET DEVİRİP..İKTİDARI..CHP YE VERMEYEN..TÜRK ORDUSUNA..KÜFREDİYOR..ALÇAK ZİHNİYET..ASLA..İKTİDAR OLAMAZ...
bırakın hangu yuzle çıkacaksınız halkın arasına paşalar bunları dusunuyormusunuz gırdınızmı bır ordu evlerıne emeklıler kınle bakıyor sızlere yazıklar olsun yazıklar o tasıdığınız yıldızlara o yedığınız karavana yemeklerıne emeklılerden geçmıs bır hakkımız varsa haram zıkkım olsun sızlere
binlerce subay astsubayı olan şanlı ordumuz birkaç darbeci ile ne çöker ne güçsüzleşir nede itibar kaybeder aksine bu ve bunlar gibi çürükler temizlendikçe ordumuz dahada güçlenecektir.
evet böyle adamları temizlemek gerekir
Biri vaktiyle Atatürk Türkiyesini,Modern Türkiyeyi kastederek "Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes! Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!" demişti.Ne gafillik!.Ne gafillik! Bunların ruhu,aklı,fikri hep olmazın peşinde koşarak ütopya yaratarak milleti hüsrana ugratmaktır.Bu millet,devlet senin zaten.Ne ahmaklık!!!
NİHAYET TSK.' TIK SESİ GELDİ NERDEYDİN ŞİMDİYE KADAR UYANDA BALIĞA ÇIKALIM CEZLAR KESİLDİ VATAN UĞRUNA TOPRAK UĞRUNA KELLELERİNİ ABD YE KARŞI ORTAYAN KOYAN BU ASKER YÜREKLER ZİNDANLARDA ÇÜRÜMEYE TERK EDİLİYOR YARINDA SEN AYNI DAVADAN YARGILANACAKSIN ADINIDA SEN KOY .. BİRİSİ ŞU TAYİT ERDOĞANA DUR DEMESİ LAZIM YOKSA BU ÜLKE HERGEÇEN GÜN PARÇALANMAYA GİDİYOR . İLERİSİNİ TAHMİN EDİYORUM YORUMDAN DA KAÇINIYORUM
Açıklama da bugüne kadar olduğu gibi yazıyor.Bugüne kadar Ergenekon kararlarından anladığımız kadarı ile ordu hep bir darbe planı peşinde olmuş.O halde şu anda da bir darbe planı yapılıyor olabilir.Bu açıklama yeterli delil olarak sayılabilir bence teferruata gerek yok.Bence mevcut paşaların ve subaylarında hepsi içeri alınsın. Bunu yayınlayanların hepsi de ortaklıktan alınsın. Yorum yapanlar desteklemekten alınsın.Yatıya gidenler yardım ve yataklıktan hiç yorum yapmayan seslerini soluklarını çıkarmayanlar hareketsiz kalarak pasif direnişten alınsın.Geriye kalanlar gardiyan olarak işe alınsın
insan bir partiyi sevebilir hatta ona tapabilir ama onun paranoyalarına körü körüne takılıp kalmazpartiler ve hükümetler gelip geçicidirler baki olan vatandır ama vatanın ne olduğunu bilmiyorsanız bilemem Ordu darbe planı yapmaz darbe yaparsa yapar yapmassa yapmaz bu kadarama bu ülkenin rejimi ile dost olmayanlar onu değiştirmek için bu gibi işleri yapmak zorundahissederler kendilerini silivride alınnan tüm kararlar ta başından belli i,di zaten
kafan güzel senin galiba
TSK talihsiz bir açıklma yapmış TSK halka karşı sorumludur ve özür dilemeli halktan
TSK ARTIK GÖREVE
guliz3468 senin gibileri cırmalatmadık onun için bugün bunları söyleyebilyorsunuz.kabahat bizde..müslüman mahallesinde salyangoz satmanıza izin verdik demokrasi adına.Ama zaman gelecek yaladıklarınız o kıçlar bile kurtaramıyacak sizi
hiç meraklanma takoz beyinli ilk iş yarın silah başına
TSK görevinde merak etme sen,,asli işlerine döndüler sonunda...
TSK zaten görevde rahat ol görevini kötüye kullananlar temizleniyor dahada rahat ol..
NECDET ÖZEL SEN KUVVET KOMUTANLIKLARI YAPMAMIŞ TEPEDEN İNME ACEMİ KAYSERİLİYİ GENELKURMAY BAŞKANI YAPACAK KADAR YOL VERDİN TAYYİPİN ETEĞİNE SIĞINMIŞIN BIRAK YAKINDAN TAKİP ETME MİLLET EDER
sende git ananın eteginin altına gir şerefsiz genelkurmay hakkında nasıl konuşuyon lan sen it
o dediğin kişiye okul yıllarında sahip olmuşlar.anlarsınız işte....yatılı okuyolar ya..!! sonradan kullanıyolar durumu şeref haysiyet olsa zaten yapmaz
Birileri hala 27 mayıs 1960 gününün özleminde.Ordu,basın,üniversiteler,sermaye,yargı,bürokrasi hepsi CHP nin elinde,geri kalan büyük koyun sürüsü seyirde.Bu sayılanlara yüzde 1-2 sızıntı olunca kudurdular.Hep o devri saadet sürmeli idi.Hiç sızıntı olmamalıydı.Vesayetin önü tıkanmasaydı şimdiye kadar kaç 27 mayıs'ımız daha olacaktı.Hala herşey bütün temel unsurlar sizin elinizde ama arsızca bağırıyorsunuz medyayı yargıyı satın aldınız diye
tsk artık bitmiştir malesef
Yalaklık ve yandaşlık kokuyor.
sendende aynı koku geliyor ama seninki daha kötü kokuyor ....
ON YIL ÖNCE BİR GENERALE SÖYLESEYDİN 7 CEDDİNİ NASIL KAZIĞA
ne diyecek adam saygı duyacak ordu terörden derinden vatan hayinliğinden kurtuldu kendi müslüman halkına dünyayı dar edip bin ikiyüz yıldır islamla bir çok seferler kazananan tarihe nice devletler imparatorluklar kazandıran ve nice düşman ordularını gazaba getiren adaleti bilimi sanatı siyaseti dünyaya öğreten medeniyeti ve sistemi alaşağı etmeye çalışan zihniyetten kurtulduğu için Rabbine şükredecek
Davalı: Orgeneral İlker BAŞBUĞ,Gizli Tanık ;Şemdin SAKIK çok doğru diyorsun terörden kurtulduk galiba olaya bak.Nasılda İstediğiniz şeyleri görmemezlikten geliyorsunuz anlamıyorum
işdersenız ıtıraz edın sıra bızde sımdıııı yeter cekdımızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
BU AÇIKLAMAYI BAŞBAKAN MI HAZIRLADI SİZ YOKSA YAZAMAZSINIZ DARBE SEBEBİ SAYILIRDA ONUN İÇİN DEDİM ....
Tsk artık abdye hizmet ediyor diyen sığırlar bundan önceki GKB ne yapıyordu israilde ağlıyor ABD ne derse seve seve özellikle darbe istediklerinde hiç kıramıyorlardı. Özel bunların hangisini yaptıda satılmış oldu ? Namaz kılması iftar vermesi sizi korkutuyorsa, gerçekten korksanız iyi olur Türklükle Müslümanlık tekrar bir araya geldi. he şimdi sazanlar atlayacaklar bizim ibadetimize karışamazsın. yıllardır kimse size değil siz millete karışıyorsunuz bunu iyi idrak edin. He bu arada İslamiyetten sonra müslüman olmayan tek Türklerde Hazarlardır onlarda yahudiydi. bilmem anlatabildimmi ?
Diğer Haberler