Eskişehir Seçim Sonuçları (ESKİŞEHİR Seçimlerinde Kim Önde?)

Eskişehir'de artık seçim sonuçlarının belli olmasına saatler kaldı. Eskişehir seçim sonuçları ilk önce www.mynet.com'da olacak. Eskişehir seçim sonuçlarında son durum ne?

Son güncelleme: 30 Mart 2014 19:33
Eskişehir Seçim Sonuçları (ESKİŞEHİR Seçimlerinde Kim Önde?)

'de artık seçim sonuçlarının belli olmasına saatler kaldı ilk önce www.mynet.com'da olacak. Eskişehir seçim sonuçlarında son durum ne? Eskişehir Seçim Sonuçlarında hangi parti ne kadar oy aldı. Eskişehir Seçim Sonuçları ve Türkiye'deki diğer illlerin seçim sonuçları burada olacak. İşte Eskişehir seçim sonuçları aşağıdaki linkte

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI ESKİŞEHİR

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI ANKARA

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI İSTANBUL

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI TÜRKİYE GENELİ

2014 YEREL SEÇİMLER SONUÇLARI İZMİR

2014 YEREL SEÇİMLER

2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI YURTTAN MANZARALAR

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANILACAK?

2014 Yerel Seçimleri Oy Verme Saatleri:

2014 Yerel seçimlerinde siyasi partiler için propaganda yasağı 29 Mart akşamı başlayacak. Peki 2014 yerel seçimlerinde seçmenler ne zaman oy vermeye başlayabilecekler. Türkiye genelinde sandıkların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Şöyle ki adıyaman, ağrı, Artvin,Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun,

Gümüshane, Hakkari,Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli,Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde seçmenler saat 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler. Bunların dışında kalan illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

2014 Yerel Seçimlerinde Kimler Ne için Oy Verecek?

- Köylerde İl genel meclisi üyeliği seçimi, Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi için,
- Büyükşehir olmayan illerde; İl genel meclisi üyeliği seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için,
- Büyükşehirlerde; Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanılacak.

2014 Yerel Seçimlerinde Seçmenlerin Kimlik Tespiti Nasıl Yapılacak?

Oy kullanmaya giden seçmenlerin sandık görevlilerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeli gerekmektedir.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi sarttır.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87). Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir.

2014 Yerel seçimleri

Seçmenler, oy kullanmaya başladı. 32 ilde saat 07:00'de başlayan oy verme işlemi saat 08:00 itibariyle tüm Türkiye'de başladı.

İstanbul'da oy verme işlemi başladı

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başında. Seçimlerde, 26 milyon 704 bin 757'si kadın, 25 milyon 991 bin 75'i erkek toplam 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak.

2014 Yerel Seçimlerinde Hangi Oy Hangi Zarfa Konacak?

Turuncu zarf: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa;

Mavi zarf: Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa;

Mor zarf: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası mor renkli zarfa konulacak.

TÜRKİYENİN SEÇMEN SAYISI BELLİ OLDU

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesine yönelik kura çekimi öncesi yaptığı konuşmada, MHP Esenyurt ilçe seçim bürosuna düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Cengiz Akyıldız'a başsağlığı diledi.

Demokrasinin, halkın kendi kendini yönetmesi olduğunu belirten Güven, yönetim yetkisini kullanacak halk temsilcilerinin dürüst, serbest belirlenmesi, seçimlerin özgür ve çoğulcu ortamda yapılması gerektiğini bildirdi. Bu nedenle seçimle ilgili işleri yapma ve yaptırma görevinin YSK'ya verildiğini anımsatan Güven, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Seçim sonuçlarının YSK ile aynı anda tüm siyasi partilere aktarılacağını ifade eden Güven, sandık kurulunun da taranması suretiyle sisteme koyulacağını ve hangi sandıkta kaç oy kullanıldığının görüleceğini ifade etti. Sadi Güven, şunları kaydetti:

"Ülkemizde elektronik oy kullanma yoktur, seçimler siyasi partiler eliyle şeffaf yapılmaktadır. Siyasi partiler sandıklara sahip çıkmalıdır. Partili üyelerini eğitip göndermelidir. Bu nedenle ilk defa bu sene tahmini atamalı sandık seçmen listelerini siyasi partilere verdik ki sandıkta görevlendirecekleri üyelerini daha önce tespit edip onları eğitsinler.

Daha önce oy kullanamayan, koşullu salıvermeden dolayı dışarıda olanlar, hükmü kesinleşmesine rağmen infazına başlanamayanlar cezaevinde bulunmamalarına rağmen oy kullanamıyorlardı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa gereğince bu sene ilk defa onlara oy kullanma hakkını getirdik."

Net rakamlar olmamasına rağmen yurt içi seçmen saysının 52 milyon 721 bin 589 olduğunu, bu sayının itirazların değerlendirilmesinin ardından az da olsa değişebileceğini söyleyen Başkan Güven, sandık kurulu sayısının 194 bin 701, sandık sayısının da 400 bin civarında olacağını bildirdi.

BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?

Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.

2014 YEREL SEÇİM HABERLERİ

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE siyasetin zirvesi de sandıkta

Siyasetin zirvesinde ilk oy kullanan isim TBMM Başkanı Cemil Çiçek oldu. Mansur Yavaş, “Ben en az yüzde 51 istiyorum Allah’tan. İnşallah o da nasip olacak. İlk defa CHP’ye oy verdim” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, oyunu Gölbaşı Şahin Sevin İlköğretim Okulu'nda kullandı.

Oy kullanacağı okula eşi Gülten Çiçek ile sivil plakalı araçla gelen Çiçek, gazetecilerin ilgisi arasında 1150 nolu sandığın olduğu sınıfa gitti.

Sandık görevlileri ile tokalaşan Çiçek, nüfus cüzdanlarını görevlilere verdi. Yapılan kontrolün ardından oylarını kullanan Çiçek ve eşi okuldan ayrıldı.

Çiçek, okuldan ayrılırken gazetecilere açıklamada bulundu. Seçimin tüm vatandaşlara hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Çiçek, eşiyle birlikte vatandaşlık görevlerini yapmaya geldiklerini söyledi. Çiçek, tüm vatandaşların çok haklı bir mazereti olmadıkça oy vermeye çağırarak, "İnşallah bu seçim tüm milletimiz için hayırlı uğurlu olur. Huzurlu bir seçim geçirmemizi diliyorum" dedi.

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette, bu seçimin kazananı ve kaybedeni olacak, ama kazananı demokrasi ve milletimizdir. Bu anlayışla, seçimlere bakmak gerekir. Cumartesi günü akşam saat 18.00'e kadar tüm adaylar ve siyasi partilerimiz, düşüncelerini ve kanaatlerini Türkiye için ne söylemek istiyorlarsa, bunların hepsini doğrusu söylediler. Bugün de söz sahibi olan millettir. Milletimiz de bir karar verecek. Yarın sabahtan itibaren de seçilmiş olan arkadaşlarımız, vatandaşlarımız ülkeye hizmet edecekler. Şimdiden başarılar diliyorum..."

DEVLET BAHÇELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, oyunu Anıttepe Ortaokulunda kullandı.

Oy kullanacağı okula MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Karakaya ile gelen Bahçeli, gazetecilerin ilgisi arasında bin 376 numaralı sandığın olduğu sınıfa geldi. Sandık görevlileri ile tokalaşan Bahçeli, görevliler tarafından nüfus cüzdanı ve seçmen kartının kontrolünün ardından oyunu kullandı.

Okuldan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, seçimlerin millete, tüm siyasi partilere ve partilerin adaylarına hayırlı uğurlu olmasını diledi. Bahçeli, "Bütün siyasi partilerimiz, yoğun bir çalışma ortamından sonra, bugüne ulaşmış bulunuyorlar. Şu an aldığımız bilgiler kadarıyla yüksek bir katılım olduğu görülmektedir. İnşallah hayırlara vesile olur" dedi.

Türkiye geneline ilişkin oy tahminini sorulması üzerine de Bahçeli, "Bizim işimiz o değil" şeklinde konuştu.

MUSTAFA SARIGÜL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, Nişantaşı Sait Çiftçi İlkokulu'nda oyunu kullandı. Zarfı sandığa 5 yaşındaki torunu Ayşe Naz ile birlikte atan Sarıgül, "Takdir İstanbullu yurttaşlarımın, takdir demokrasinin" dedi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, Nişantaşı Sait Çiftçi İlkokulu 1278 No'lu sandıkta oyunu kullandı.Mustafa Sarıgül'ü, oğulları Ömer ve Emir Sarıgül, gelini Fatoş ile 5 yaşındaki torunu Ayşe Naz da yalnız bırakmadı. Oy pusulasını görevlilerden alan Mustafa Sarıgül, basın mensuplarına dönerek,"Bu kadar kamera varsa seçimleri kazanıyoruz" dedi.

Oy kullanma işleminin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sarıgül, demokrasinin ve sevginin kazanmasını istediğini belirtti. Seçim süreci boyunca çalmadığı kapı bırakmadığını dile getiren Sarıgül, "Takdir İstanbullu yurttaşlarımın, takdir demokrasinin" dedi. CHP'li Sarıgül, ailesiyle birlikte basın mensuplarına poz verdikten sonra okuldan ayrıldı.

DEMİRTAŞ VE KIŞANAK

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, oylarını Diyarbakır'da kullandı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş eşi Başak Demirtaş ile birlikte merkez Kayapınar İlçesi'ndeki Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu'nda 1266 nolu sandıkta oyunu kullandı. Demirtaş, oy kullandıktan sonra, seçim sonuçlarının Türkiye'deki bütün siyasi partiler ve yurttaşlara hayırlı olmasını diledi. Demirtaş, "Şu saate kadar ciddi bir seçim güvenliği tehdidi olduğuna dair bilgi almadık. Umut ediyorum son saate kadar böyle sürecektir" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak ise, merkez Kayapınar İlçesi'ndeki Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlköğretim Okulu'nda 1397 nolu sandıkta kullandı. Kışanak, "Yerel yönetimler demokrasilerde temel taşıdır. Yerel yönetimlerde halkın iradesi ne kadar güçlü yansırsa sandığa ve yerel yönetimler ne kadar güçlü olursa o ülkede demokrasinin kalitesi de o kadar yüksek olur" dedi.

ENGELLİ VATANDAŞI 3 KAT ÇIKARDILAR

Diyarbakır'da devam eden yoğun kar yağışına rağmen vatandaşlar oy kullanmak için sandık başına akın etti. Bedensel engelli olan ve tekerlekli sandalye ile yakınları tarafından oy vermeye getirilen Fikret Sezgin, oy kullanacağı sandığın 3'üncü katta yer alması üzerine büyük bir sıkıntı yaşadı. Yakınları tarafından 3'üncü kata taşınarak güçlükle çıkarılan Fikret Sezgin, yetkililere tepki gösterdi. Her seçimde aynı okulda oy kullanmasına ve bu sıkıntıyı dile getirmesine rağmen önlem alınmadığını belirten Sezgin, "Bedensel engellileri kimse düşünmüyor. Giriş katta oy kullanabilmem için yardımcı olmalarını istedim ama kimse oralı olmadı. Bu tam bir rezalet" dedi.

KADİR TOPBAŞ

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Topbaş, Florya'daki Murat Külünk İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Kadir Topbaş, oyunu eşi ve oğluyla birlikte geldiği Murat Kölük İlköğretim Okulu'ndaki 1351 numaralı sandıkta kullandı.

Seçmenlerin ilgisini toplayan, Topbaş bir süre sıra bekledikten sonra oyunu kullandı.

AYLİN KOTİL
CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan adayı Aylin Kotil, Beyoğlu Kabataş Ticaret Meslek Lisesi'nde 1129 No'lu sandıkta oyunu kullandı.MANSUR YAVAŞ

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, “Ben en az yüzde 51 istiyorum Allah’tan. İnşallah o da nasip olacak. İlk defa CHP’ye oy verdim” dedi.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, oyunu Balgat Hasan Özbay İmamhatip Ortaokulu’nda kullandı. 4268 No’lu sandıkta oy kullanan Yavaş, oy kullanmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Sonuçlara ilişkin değerlendirme isteyen gazeteciye Yavaş, “ Ben en az yüzde 51 istiyorum Allah’tan. İnşallah o da nasip olacak” diye konuştu.

CHP’nin Türkiye genelindeki oylarına ilişkin Yavaş, “Yüzde 30’ları geçeceğini düşünüyorum CHP’nin ama genel siyasetle biz çok ilgilenemedik. Ancak Ankara projeleriyle ilgilendiğimiz için çok takip şansımız olmadı. Ankara’ya ilişkin daha çok öngörümüz var” ifadelerini kullandı.

Ankara’yı kazandıktan sonra kutlama programının olup olmadığının sorulması üzerine Yavaş, “Şuanda yok. Tabi sandıktan çıkmadan seçim kazandık denmez. Büyük ihtimalle kazanacağız. Ondan sonra bir program yapacağız. Çok acelemiz yok. Mütevazi bir şekilde kutlarız” dedi.

CHP’ye ilk defa oy vermesiyle ilgili sorulan soruya Yavaş, “Evet ilk defa CHP’ye oy verdim. Logolara takılmamak lazım. Genel Merkez’de takip edeceğim. İnşallah Ankaramız için ülkemiz için hayırlara vesile olsun diyorum. Ankara artık kirli siyasetten kurtuluyor bunun müjdesini verebilirim” şeklinde konuştu.

Masur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş da sonuçların hayırlı olmasını dileyerek, ilk defa CHP’ye oy kullandığını kaydetti.
MEVLÜT KARAKAYA

MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Karakaya, oyunu, eşi ile birlikte oyunu Ümitköy anadolu Lisesi'nde kullandı.

Mevlüt Karakaya, Eşi Serpil ile birlikte beraberlerinde çocukları Gül Kadriye ve Burak Karakaya olduğu halde sabah 11.00 sıralarında partililerle birlikte oy kullanmak üzere Ümitköy Anadolu Lisesi'ne geldi. Önce Serpil Karakaya oyunu 4497 numaralı sandıkta kullandı. Ardından MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mevlüt Karakaya aynı sandıkta oyunu kullandı. MHP'li Karakaya oyunu kullandıktan sonra yaptığı kısa açıkllamada, "Hoşgörü, kutuplaşmayı yenecektir. Bu seçim vatanımıza, milletimize hayırlu uğurlu olsun" dedi.İSMET YILMAZ
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, oyunu memleketi Sivas'ta Fevzi Paşa İlköğretim Okulu'nda kayıtlı olduğu 1320 nolu sandıkta kullandı.
ERTUĞRUL KÜRKÇÜ
HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, 2014 yerel seçimleri dolayısıyla Cihangir'deki Münir Özkul İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.MASUM TÜRKER
DSP Genel Başkanı Masum Türker oyunu Ataşehir'deki TEB İlköğretim Okulu'nda kullandı.OSMAN BAYDEMİR
BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir oyunu Anadolu Lisesi'nde eşi Reyhan Yalçındağ Baydemir ile kullandı.

Ahmet Necdet Sezer, oyunu kullanmak için kuyrukta sıra bekledi

10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ikamet ettiği Ankaranın Gölbaşı ilçesinde oyunu kullanmak için kuyrukta sırasını bekledi.

Ahmet Necdet Sezer, beraberinde eşi Semra Sezer ile birlikte oy kullanacağı Gölbaşı'nın Karşıyaka Mahallesi'nde bulunan Şahin Sevin İlkokulu'na saat 12.00 sıralarında geldi. Sezer çifti, 1150 nolu sandıkta oyunu kullanmak için vatandaşlarla birlikte sıraya girdi. Kuyrukta sırasını bekleyen Sezer çifti, yaklaşık 30 dakika sırasısını bekledikten sonra oyunu kullandılar. Sezer, oyunu kullandıktan sonra vatandaşlarla hatıra fotoğrafları çektirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, İçişleri Eski Bakanı Oğuz Kağan Köksal, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, TBMM Eski Başkan Vekili Ömer İzgi de Şahin Sevin İlkokulu'ndaki 1150 nolu sandıkta oylarını eşleri ile birlikte kullandılar.

Kalbi sandık başında durdu

Oy kullanmak için sandık başında sıra bekleyen 76 yaşındaki Necmiye Ateş, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Merkez Seyhan ilçesi Gülpınar Mahallesi'nde Necmiye Ateş, oy kullanmak için Atatürk Kız Meslek Lisesi'ne geldi. Ateş, 4158 numaralı sandık başında sıra beklerken fenalaşarak düştü. Okula çağrılan sağlık ekibi, kalp krizi geçirdiği öğrenilen Ateş'e ilk müdahaleyi yaptı.

Ateş, kaldırıldığı özel bir hastanede hayatını kaybetti.

Hatay'da muhtarlık kavgası: 2 ölü, 10 yaralı

Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'ne bağlı Gölbaşı Köyü'nde, muhtar adaylarının yakınları arasındaki tartışma, silahlı kavgaya dönüştü. Olayda, 2 kişi öldü, 1'i ağır 10 kişi yaralandı.

Köyde, yeniden aday olan Muhtar Abdo Bilgin ile diğer aday Sıtkı Yüceur'un yakınları arasında dün akşam çıkan tarışma bu sabah sandık başında devam etti. İki tarafından yakınları arasındaki kartışma kavgaya dönüşünce, Yecuur Ailesi taraftarları sandıkların bulunduğu Gölbaşı İlköğretim Okulu'na rastgele tüfek ve tabanca ile ateş açtı.

Olayda muhtarın kuzeni İsmail Bilgin ile diğer aday Sıtkı Yüceur'un akrabası Ayşe Yüceur yaşamlarını yitirdi. Olayda 10 kişi ise yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Süleyman Bilgin'ın sağlık durumunun ağır olduğu bildirildi. Takviye güvenlik ekipleri köye gönderilerek önlemler alındı.

FEMEN'den 2014 Yerel Seçim Eylemi

Ukrayna merkezli dünyaca ünlü Uluslararası Kadın Hakları Örgütü FEMEN, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki yıllarda oy kullandığı Burhaniye İlköğretim Okulu’nda soyunarak eylem yaptı. Vücutlarına “Ban Erdoğan” yazan iki FEMEN üyesi kadın yaka paça gözaltına alındı.

FEMEN gurubu üyesi 2 kadın, Üsküdar, Burhaniye İlköğretim Okulu’na saat 12:00’de geldi.

Bir süre okulun giriş kapısında bekleyen FEMEN üyeleri, muhtar adayları tarafından dağıtılan reklamkağıtlarını aldı. Burada telefonla konuşan iki kadın, daha sonra okulun içerisine girdi.

2148 numaralı sandığın bulunduğu öğretmenler odasına oy kullanacakmış gibi giren kadınlar, “Ban Erdoğan” diye bağırarak üzerlerindeki mont ve gömleği çıkardı. Oy kağıtlarının bulunduğu masaların üzerine çıkan kadınlar, ayaklarıyla oy pusulalarını yere attı.

Çevredekilerin şaşkın bakışları arasında eylemlerini sürdüren kadınlar “Ban Erdoğan” diye slogan atttı. FEMEN üyeleri bazı oy pusulalarını eline alıp havaya saçtılar. Bu sırada salon görevlileri ve polisler içeri girerek iki kadını yaka paça gözaltına aldı.

Kadınları koridora çıkaran polisler sürükleyerek başka bir salona koydu. Bu sırada oy kullanmak için okula gelen vatandaşlar şaşkınlıkla olan biteni izledi. Yaklaşık bir dakika süren eylem sonrasında bazı vatandaşlar gazetecilere tepki gösterdi.

2014 yerel seçim sonuçları öncesi Nüfus kaydına göre 129 yaşındaki Mehmet dede oyunu kullandı

Siirt'in Eruh İlçesi'nde, nüfus kaydına göre 129 yaşında olduğu belirtilen 11 çocuk, 60 torun sahibi Mehmet Esen, yakınlarının yardımı ile oy kullandı.

Eruh'un Gedikkaşar Köyü'nde yaşayan ve nüfus kaydına göre 129 yaşında olan Mehmet Esen oy kullanmak için yakınları tarafından Eruh merkezde bulunan 75'nci Yıl Orta Okulu’nda getirildi. Koluna giren torununun yardımıyla sandık başına gelen Esen, kendisine verine oy pusulalarını alarak, tercihini yaptıktan sonra oyunu kullandı.

Oy kullanma işlemleri sonrası Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan Mehmet Esen, "Bu seçim kardeş olan Türk ve Kürtlere huzur, barış getirsin" dedi.

2014 Yerel Seçimler Sonuçları Öncesi oy kullanmaya geldiği okulda intihar etti

Trabzon'da hakkındaki yakalama kararı bulunan ve oyunu kullandığı okuldaki polisler tarafından gözaltına alınmak istenen 52 yaşındaki Sultan Kandemir, üzerindeki tabancayı başına dayayıp tetiği çekerek yaşamına son verdi

Olay bugün saat 12.30 sıralarında 1 Nolu Beşirli Mahallesi Bedri Rahmi Eyüboğlu Ortaokulu’nda meydana geldi. Oyunu kullanan Sultan Kandemir, okuldan ayrılacağı sırada görevli polisler tarafından durduruldu.

Hakkında 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet suçundan arama kararı bulunan Kandemir’e ifadesinin alınması için polis merkezine gelmesi gerektiği söylendi. Polislere direnen Sultan Kandemir, okulun girişindeki salonda belindeki ruhsatsız silahı çekerek başına dayadı. Kandemir, polislerin ikna çabalarına rağmen başına tek el ateş ederek yaşamına son verdi.

Trabzon Emniyet Müdürü Murat Köksal, olay yerinde incelemelerde bulunurken, okuldaki oy verme işlemlerinin aksamaması için seçmenler başka bir kapıdan binaya alınmaya başlandı. Olayla ilgilisoruşturma başlatıldı.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir