'Evet' mührünü kıran vatandaşa 3 yıl hapis cezası

2015 Genel Seçimlerinden 'evet' mührünü kıran vatandaş, yargılandığı mahkeme tarafından 3 yıl hapse çarptırıldı.

'Evet' mührünü kıran vatandaşa 3 yıl hapis cezası

Beyoğlu'nda 1 Kasım 2015 seçimlerinde oy kullanmak üzere gittiği sandığın 'evet' mührünü kırarak, pusula ve zarfı yırtan vatandaş 3 yıl hapse mahkum edildi. Mahkeme, cezada herhangi bir indirime gitmeye gerek görmeyerek, ertelemeye de yer olmadığına hükmetti.

2015 Genel Seçimlerinde, BEDAŞ Taksim Boğaziçi Elektrik Kurumunda bulunan 1097 numaralı seçim sandığında, oy pusulasıyla zarfını yırtarak 'evet' mührünü kırdığı iddiasıyla 7 yıla kadar hapsi istenen Leyla Ç.'nin (55) yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülen son duruşmada sandık başkanı Nuri K., tanık olarak dinlendi. Seçim günü oy kullanmaya gelen sanık Leyla Ç.'nin taşkınlık yapmaya başladığını söyleyen tanık Nuri K., "Etrafta bulunan kişilerin oy verme düzeni bozuldu. Kendisini uzaklaştırdık. Yaptığımız tespitte kendisine verilen bir adet mührü kırmış, pusula ve zarfı yırtmıştı. Konuya ilişkin tutanak tuttuk" dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığın "kamu malına zarar vermek" suçundan 1 yıl 6 ay, "oy pusulalarını veya her türlü seçim evrakını zapt etme, imha etme, bozma" suçundan da 1 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 3 yıl hapse çarptırdı. Mahkeme, sanığın suç işleme konusundaki eğilimini dikkate alarak, cezanın ertelenmesi halinde sanığın suç işlemeyeceğine dair vicdani kanaat oluşmadığına dikkat çekti. Bu nedenle hapis cezasını ertelemeyen ve adli para cezasına çevirmeyen mahkeme, herhangi bir indirime de gitmezken, sanığın yargılama sürecinde mahkemeye olumlu bir davranış göstermemesi nedeniyle lehine olan yasa hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verdi. Öte yandan, cezanın onanması halinde Leyla Ç., 3 yıl boyunca herhangi bir siyasi partinin yöneticisi veya denetçi olamayacak.

"KAŞEYİ KIRDIM, MEMURLARIN YÜZÜNE FIRLATTIM"

Dava kapsamında daha önce hakim karşısına çıkan ve kimlik tespitinde aylık gelirini soran mahkemeye, "Aylık gelirim mahkemeyi ilgilendirmez" yanıtı veren sanık Leyla Ç., mahkemenin uyarısına rağmen, ayakta değil oturarak savunma yapmıştı. Seçim günü oy kullanmak için sandığa gittiğini kaydeden sanık Leyla Ç, "Kaşe, pusuladaki işaretli alana göre büyüktü. Bu, bizim kullandığımız oyun iptal olmasına neden olacağından kızdım ve kaşeyi kırdım. Seçim memurlarının yüzüne attım. Ancak pusulayı ve zarfı yırtmadım. Bu suçlamayı kabul etmiyorum" şeklinde konuşmuştu.

7 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Leyla Ç.'nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde Beyoğlu'ndaki BEDAŞ Taksim Boğaziçi Elektrik Kurumunda bulunan seçim sandığında agresif hareketlerde bulunduğu iddia edilmişti. Leyla Ç.'nin oy pusulasını yırtarak, 'evet' mührünü kırdığı ve çevresindekilere zorluk çıkardığı kaydedilen iddianamede, kamu malı niteliğinde olan eşyalara zarar verdiğinin olay günü tutulan tutanakla sabit olduğu belirtilmişti. Leyla Ç.'nin "kamu malına zarar vermek" ve "Oy pusulalarını veya her türlü seçim evrakını zapt etme, imha etme, bozma" suçlarından 1 yıl 6 aydan 7 yıla kadar hapsi istenirken, ceza alması durumunda, mahkum olduğu hapis cezası boyunca seçme ve seçilme ehliyetinden yoksun bırakılması talep edilmişti. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
BİR MÜHRÜN KIRILMASINA 3 YIL CEZA MEMLEKETİ KANA BULAMAK İSTEYENLER,MEMLEKETİ SOYUM SOĞANA ÇEVİRİP YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKENLER MASUM NE GARİP ÜLKE OLDUK.?
@kasimevin1956 ayaklar baş oldu bujiler meme yaptı işin özü bu gardaş
kamu malına zarardan verilen ceza. keşke diğer kamuya zararverenlerede aynı ceza verilse
@yunusbaykal35 akıllı çocuk haha haha haha hamit altintop
iyi olmuş orası dingonun ahırı degil ipini koparan taşkınlık yapacak partisi görüşü önemli degil kim olursa olsun cezayı haketmiş az bile ceza vermişler
@murto_ist sen öyle san party önemli değilmiş hayırı kırmış olsa şimdiye 5 kere davası düşmüştü
15 tl lik kaşe = 3 sene hapis. yapmış bir hata ama 3 sene ney. akıl var mantık var. adalete bak. adam öldürmeye 10 sene veriyorlar. 3-4 tane 15 TL'lik kaşe kadar değerimiz var
@gercekolannedir 28 şubatta 14-15 yaşında çocukları hapse attılar mitinge katıldı diye. 20 sene yattılar. haberin var mı?
ÇARPILMAMIŞMI))
CEZA VERİLMESİYDİ BENDE HAYIR MÜHRÜNÜ KIRARDIM
@ogelmez yok verilmemiş zaten sende kır zeka fukarası zaten hayır mührü yokk ki :)) bide bunlara oy kullanma ehliyeti veriyolar işte
@ogelmez HAYIR MÜHÜRÜ DİYE Bİ ŞEY YOK TERCİH MÜHÜRÜ VAR
BU ŞAHSIN İÇERİDE TUTULMASI ÖNEMLİ ÜLKEMİZDEKİ DİĞER KAŞELERİ DÜŞÜNMELİYİZ.
ÖNÜMÜZDEKİ REFERANDUMDA EVET MÜHRÜNE BÖYLE BİR ŞEY YAPARSAN 10 YIL CEZA,HAYIR MÜHRÜNE YAPARSAN CEZASI MİLLETVEKİLİ OLMAKTIR HERHALDE:))
@face_face @jokerr_tr_2 bak jokerr_tr_2 buna da oy kullanma ehliyeti vermişler. lafın yok mu buna?
o da HAYIR mührünü kırsaymış ya
Demekki evet e hiç dokunmadan Hayır mühürünü kırmadan basmaya çalışacaksın
Eceline susayan köpek, Cami avlusuna işermiş.... Ne gerek vardı böyle bir şey yapmasına? insan gibi git.. oyunu kullan.. ordaki memurlara niye fırlatıyorsun? İngiltere de akşam vakti sokağa çıkan kadınlara laf atan sanığa 7 yıl ceza vermişler. Sormuşlar ağır olmadı mı bu ceza? Yargıç cevaplamış.. Laf attığı için 1 hafta yedi. geriye kalanı ingiliz kızlarının akşam dolaşma özgürlüğü içindi...
@gelmezin yorumuna bakıpta şöyle diyorum benim oyumla onun oyu aynı olmasın bence evet veya hayır mühürü yok ki zaten
Espri yaptım lo gülün
HAYIR Mühürünü kırınca ceza almıyacak mı burdan onu mu anlayalım ..
Yıllardır sandık başkanlığı yaparım mühürü kırma büyük marifet ister ödüllendirmek lazım.
Diğer Haberler