Facebook'taki 'Teslim tarihi yarın' yazısına dikkat

Facebook'ta 'Yarın teslim tarihi!' başlıklı bir yazının çok sık paylaşılması gündeme yine aynı soruyu getirdi: Tehlikede miyim? Hayır, değilsiniz. Çünkü bu metnin hukuki hiçbir geçerliliği yok...

Facebook'taki 'Teslim tarihi yarın' yazısına dikkat

Bilişim hukuku uzmanları, birçok sosyal medya kullanıcısının daha önce de paylaştığı "resmileşti dikkat" başlıklı, hesaplarının çalınması halinde yapılacak paylaşımlardan da kendilerinin sorumlu tutulamayacağına ilişkin uyarılar içeren ve hukuki bir dayanağı olmayan metinlerin yeniden çoğaldığını kaydetti.

Kullanıcıların başkalarının hesaplarından kopyala-yapıştır yaparak, yayılmasına neden olduğu, "Yarın teslim tarihi" başlıklı hazır metinlerin toplumda korku ve endişenin artması için oluşturulduğunu ifade eden uzmanlar, bu tür algı oyunlarının teröre karşı toplumsal bilincin yerleştiği vatandaşların dikkati ve duyarlılığı sayesinde başarısız olacağını belirtti.

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, kalıplaşmış metinlerin Türkiye'de çeşitli dönemlerde sıklıkla görüldüğünü söyledi. Ergün, sosyal medyadaki kalıplaşmış mesajlara toplumun verdiği tepkilere yönelik yaptıkları araştırmalarda, Almanya, İngiltere, Hollanda ve ABD gibi ülkelerde, Türkiye'ye karşılık gelecek bir durumla asla karşılaşmadıklarını aktardı.

'CEZA ALABİLİR MİYİM?' ENDİŞESİ

Bu tür mesajların sadece Türkiye'de ilgi görmesinin çeşitli sosyal sebepleri olduğuna dikkati çeken Ergün, "Öncelikle sosyal medyada kişilerin yaptığı paylaşımlar sondönemde çokça gündeme gelmeye başladı. Malum terör eylemleri sonrasında birtakım kimseler, terör yandaşlığı veya toplumu ayrıştırmaya yönelik yaptıkları paylaşımlardan dolayı doğru ve haklı bir biçimde soruşturmalara tabi tutuldular. Bununla alakalı yargılanıyorlar. Hal böyleyken toplum açısından genel bir tedirginlik hali var. Acaba 'Sosyal medyada paylaşımlarından dolayı veya 'Ben paylaşmışım' şeklinde gözüken iletilerden dolayı ceza alabilir miyim, herhangi bir takibe uğrar mıyım?' endişesi var." diye konuştu.

Ergün, kişilerin, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlardan hukuk karşısında sorumlu olduğunun altını çizdi.

HUKUKİ BİR DEĞERİ, GEÇERLİLİĞİ YOK

Suç içerikli paylaşımlardan herkesin sorumlu olduğunu dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

"Kişiler hukuka aykırı paylaşım yapmazlarsa adli takibe uğramaları mümkün değil. Çünkü herkes yaptığı işlerle sorumlu olur. Dolayısıyla birkaç gündür yine gündeme gelen ve neredeyse bizim 'saçmalık' olarak nitelendirdiğimiz paylaşımların herhangi bir hukuki değeri, geçerliliği, muhtevası yoktur. İçindeki birtakım mevzuatların, hükümlerin tamamı yalandır. Gerçeklerle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu gibi paylaşımlar ancak toplum içinde korku ve infial yaratmaya çalışan kimselere hizmet eder. Bunun dışında hiçbir anlamı yoktur. Ama biz tabii ki bu saçmalığın ötesinde yaptığımız her türlü paylaşıma 'hukuka uygun mu?' diye bakmak durumundayız. Aksi halde yargı önüne çıkmaktan kurtuluşumuz mümkün olmaz. Mevcut durum itibarıyla söz konusu paylaşım, bu daha önce de tekrarı yaşanmıştı, ne yazık ki Türkiye ortamında bunu sıklıkla tekrar edilmiş olsa da yoğun bir şekilde yeniden yaşanıyor. 'Yarın teslim tarihi” ile 'Resmileşti dikkat' şeklindeki iletilerin herhangi bir hukuki değeri ve geçerliliği yoktur."

BU TÜR METİNLERE KANMAYIN

Bu tür yazıları paylaşan insanların iletiyi okumadan harekete geçtiğini dile getiren Ergün, "Ayrıca toplumda korku psikolojisi var. Bundan faydalanmak isteyen birtakım grupların oyunu da söz konusu olabilir. İnsanlar doğrudan doğruya sorumluluk altına girmemek için bu paylaşımları yapıyor. Ayrıca toplumun bu tür algı ve reflekslerinden yararlanmaya çalışan bazı grupların, toplum içindeki endişeyi yaratmaya dönük bir çalışması olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Dolar olmuş 3,9 milletin derdine bak!
yanı ne yaparsanız yapın ıktıdar sızı hapse atmak ısterse kurtulamazsınız
ne kadar aptal insanlar var ya :D
YAHU BUGÜNE KADAR FECEBOOKTA NE PAYLAŞTIYSAM DOĞRUDUR.EĞER BİRİLERİ HESABIMI KIRIP YANLIŞ PAYLAŞIMLAR YAPTIYSA BUNU BENİM DEVLETİM BULAMIYORSA YAZIKLAR OLSUN OGÜN BİTMİŞİZ DEMEKTİR.CEZASI NEYSEDE ÇEKERİZ BU KORKU NEY DEVLETİMİZ İSTİKBARATIMIZ HER BİREYİNİ İYİ BİLMEKTEDİR GERİSİ HİKAYE BU RAĞMENDE CEZA OLACAKSA EYVALLAH
Resmileşti dikkat:))) ya arkadaş cem yılmaz kaç sene önceden görmüştü bu hallerimizi:)) hey gidi heyyy
YA MYNET.. HAYIRDIR.. DOLAR EURO UÇTU GİTTİ HABER OLMUYOR..HAYIRDIR!.. YUKARIDAN BASKI MI VAR!.. ÜLKENİN HALİNİ BAŞKA HABERLERLE DEĞİŞTİR Mİ DENİYOR.. DİBE VURUYORUZ DİBE.. NE FACEBOOK U ..BIRAKIN ALLAH AŞKINA..
hiç bişeye yanmamda adam prof olmuş doktor olmuş hatta avukat olmuş o bile yayınlıyo hayret :D
AKP NEDEN 15 YILDIR İKTİDARDA ŞİMDİ ANLADINIZMI :)
millet koyun ağa harbici bak sürü psikolojisi ile yaşayan toplum
Turkiyede mal cok!!
hukuki geçerlilik hukuk devletinde olur hukuk yokki gecerliliik olsun
Face e esek fotografi paylasmiyanlar kapanıcak hesaplar dige yay yine paylasilir ole bir potonsiyel var bazilarinda :)
Tam bir sazan avı
sosyal medyayı kullanmıyoruz cok daha mutlu ve huzurluyuz.
Sazan çok
Birde böyle bişey varsa ne olacak, onu açıklasaydın yaa.
@yakupyuce boşuna millet yazmıyor SAZAN çok diye dimi
TESLİM TARİHİ BU GÜNDÜ AMA YOĞUN KAR YAĞIŞI NEDENİYLE İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ ŞİMDİDEN ANLAYIŞINIZA TŞK EDERİZ :) TOPLUM PANORAYAK OLMUŞ İÇERİĞİNİ OKUMADIĞI SAÇMA SAPAN PAYLAŞIM YAPIYOR
İnekler de uçuyordu zaten milletin derdine bak :D
bakalim bu durumu hangi dolandiricilar nasil kullanip milleti nasil kandiracaklar merakla ana haber bultenlerinde bekliyorum,
yarın teslim tarihi, geçen sene aldığın 1300 TL şimdiki 1404 TL'den daha fazla aslında biliyor musun? Biilll!!!
Diğer Haberler