Fettah Tamince: Gülen istedi üniversite kurdum, 17-25 Aralık'tan sonra değiştim

AKP döneminde ünlü iş adamları listesine giren Fettah Tamince, FETÖ soruşturması kapsamında savcıya, Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni nasıl kurduğunu anlattı. Fethullah Gülen'in üniversite kurmasını istediğini ve kurduğunu ancak 17-25 Aralık süreci öncesinde gelişen olaylar sebebiyle cemaate bakış açısının değiştiğini belirten Tamince, "Mehmet Cengiz, Latif Topbaş ve Fatih Saraç gibi isimleri görünce, yanlış işler içinde olan insanlara destek vermiş olduğumu anladım" dedi.

AKP döneminde yatırımları ve ortaklıklarıyla ünlü iş adamları arasına giren Fettah Tamince, “Fetullah Hoca üniversite kurmamı istedi. Ben de kurdum. 17-25 Aralık sürecinden önceki gelişen olaylar benim cemaate bakış açımı değiştirdi” dedi. Tamince, Antalya Cumhuriyet Savcısı Sinan Tür tarafından alınan ifadesinde Gülen'le tanıştırılmasını şöyle anlattı: “2002 yılından sonra ismini hatırlayamadığım cemaat üyesi olan şahıs bana ‘hocaefendi' olarak adlandırdıkları Fetullah Gülen ile tanıştırmak istediklerini söyledi. Bende zaten sürekli olarak ABD'ye gidip geliyordum. ABD'de bir iş seyahati sırasında bir işadamı olan arkadaşımla Pensilvanya'ya gidip Gülen'le tanıştım.”

2002'DEN SONRA AKP'YE YAKINDIM

“2002 yılından sonra yeni kurulan AKP hükümetine yakın oldum. Hükümette olan ilişkilerimi gören cemaat üyeleri bana daha fazla yakınlık göstermeye, itibar etmeye başladılar. Bu süre içinde cemaatin kurumlarında konuşmacı olarak katıldım. ABD'ye gittiğim bazı zamanlarda Gülen'i ziyaret ettim. Kendilerini İslam'a hizmet ettiği düşüncesiyle ziyaret etmiştim.”

25 ARALIK'I GÖRÜNCE DEĞİŞTİM

“25 Aralık 2013'te gözaltına alınacağını öğrendiğim bu ülkenin kalkınmasında büyük katkıları olan, ticaret ve iş ilişkilerini, yaşayış şekillerini bildiğim ortağım olan Mehmet Cengiz, Latif Topbaş, Abdullah Tivnikli, Fatih Saraç'ın isimleri görünce ben yıllarca istemeyerek de olsa yanlış işler içinde olan insanlara destek vermiş olduğumu anladım.”

16 YIL SONRA ÖĞRENDİM

“Bu yapıya ait Gaye Vakfı'nın 1996 yılı içinde kurucularından biri olduğumu, 2012 yılında Uluslararası Antalya Üniversitesi'ni kurarken öğrendim. Bir gün cemaatin Antalya sorumlusu Tahsin Hoca beni arayarak Antalya ilinde özel bir üniversite yapılmasına, 10 kişiyle birlikte dahil olmamı istedi. Bu teklifi kabul ettim. Kuruluş aşamasında kişi başı yıllık 500 bin lira bir bedel konuldu. Ancak süreç içinde arkadaşlar vaat ettikleri paraları ödemedi. Üniversite kuruluşundaki maddi kaynağın yüzde 95'ini ben karşıladım.”

Tamince'nin ifadesinin ardından Sincan Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı Osman Kaçmaz, üniversite yapımı için toplanan 190 milyon lira ve 120 milyon doların “kayıp” olduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

5 YIL ÖNCE KURULDU, TÜRKİYE'NİN TEK ULUSLARARASI ÜNİVERSİTESİ

Uluslararası Antalya Üniversitesi 2012 yılında kuruldu. Türkiye'nin tek ve ilk uluslararası olan üniversitede 6 fakülte, 4 yüksekokul 2 enstitü var. İlk mezunlarını bu yıl verecek. (Sözcü)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
vah vah vah. degiş tonton diyince hoop değiştin yani. yarın çıkar kimdeyse yine değiş tonton yapıverirsin....
açık açık itiraf ediyor agabeylerin gibi bu yardım ve yataklık tir ama gel gorki elini kolunu sallayıp dışardasin türkiyenin adaleti
FETO ILE MÜCADELE YALANDIR AKP ZATEN FETO ÜRÜNÜDÜR
AKP BITMEDEN FETO BITMEZ ÇÜNKÜ AKP FETO ÜRÜNÜDÜR
@serdar_1981_alcym SENDE HERHALDE HİRİSTİYAN MİSYONUNUN ÜRÜNÜSÜN...
haydan gelmiş huya gitmiş paraların
İşte size HUKUK değil GUGUK SİSTEMİ.Cemaate sadece selam veren İÇERDE, bunun gibiler DIŞARDA.Ondan sonra da ADALET MÜLKÜN TEMELİYMİŞ.EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNMİŞ
idam gelmeli ve fetoyu başımıza musallat eden,bu kadar güçlendiren,sınırsız destek veren,2010 yılında fetullahın referandumu için canı pahasına iş çeviren akpli yöneticiler idam edilmeli!!!
Cemaatla ilişkisini bitirmiş komik durum cemaatın paralarını sen topladın ozaman otel üniversite kurdun.. okadar yetimin hakkını sen yemişsin ozaman
açıkcası cemaati dolandırdım bütün kaynaklarım oradan 16 yıldır yoksa bu oteller bu üniversiteler alın teriyle yapılmaz
fattah tam ince antalyada kemerde halı magzası çalışanıydı bundan 20 sene önce nasıl olurda bukadar servete biranda kavuşur.......................................bunu antalyalılar biliyor ve hayır dedi 59 hayır 41 evet bizim elimizden gelen bu
Ülke selamete çıksn istiyorsak, akp ile birlikte fetö retö apo bitirlmelidir, bizim iç düşmanlarımız bitirlmeden dış düşmanımız ne biter nede azalır
Antalyadaki Fettah Tamince Denizcilik Lisesinde 3 blok var. Blok adları A B C değil. 1 2 3 değil F G H ilginç değil mi
Bukalemun gibisiniz,ortama göre değişiyorsunuz.
Hani nerede AKP içindeki FETÖ nün siyasi ayağı? Daha ne iş adamları var. kepçeyle alıp, kaşıkla veren... Bunları ne istedilerse verenler nerede? uyutmayın milleti.
Allah Allah herkes salak bir sen akıllı. Koca bir vakıf kuruluyor sen kurucu üyesin ama haberin yok öyle mi?
Fetöyü sokakta görse tanımayacak bir çok kişi mağdur edildi,sizlere nedense dokunan yok
Milletin a..na korum diyen Mehmet Cengiz'den Bahsediyor sanırım.İşte büyük fetöcü fareler.Adam ispat ediyor ortaklıklarını..Dokunan yok maalesef...
biat edince birazda malum vakıflara bağışta bulun köşeyi dönersin işin hallolur
bu nasıl bir adalet kimin boynunu vuruyor, kiminin kılına dokunmuyor, fetonun kolejlerinde okullarında üniversitelerinde yetişen militanlar hala ellerini kollarını sallayarak dolaşsınlar , hatta memur olarak devlette hala çalışmaya devam etsinler.
güç kimdeyse ona tapan %50 kesim cennet ülkemizi uçuruma yuvarlamaya çalışmaktasınız, aklınızı başınıza alın hepimiz aynı gemideyiz
bu memleketin çelik holdinge ihtiyacı var ALLAH cc yollarını açık etsin tayyip erdoğanda bir hocadır insanlar farklı ilimlerde dönemsel olarak hocalarını eksik veya başka nedenlerle değişebilirler... kararlarımız yıkıcı değil yapıcı olmalıdır.idareci ve zengilerimiz devletin teminatidir onlara ihtiyaç her zaman vardır.fettah beye başarılar diliyoruz .
Diğer Haberler