Flappy Bird neden kapatıldı? (Flappy Bird son durum)

FLAPPY BİRD dönemi sona erdi. İnternetin bağımlılık yapan oyunu FLAPPY BİRD kapatıldı. FLAPPY BİRD neden kapatıldı. FLAPPY BİRD geri dönecek mi?

Son güncelleme: 11 Şubat 2014 14:49
Flappy Bird neden kapatıldı? (Flappy Bird son durum)

FLAPPY BİRD internette fırtına gibi esen bu oyun yayından kaldırıldı. FLAPPY BİRD'ün sahibinin oyunu yayından kaldırma gerekçesi ise bir hayli ilginç. FLAPPY BİRD ile ilgili her şey bu sayfada

FLAPPY BİRD NASIL ALT EDİLİR İZLE

"Flappy Bird" app store'dan çekildi

iPhone ve Android'de birdenbire en çok indirilen oyun haline gelen Flappy Bird app store'lardan çekildi.

Dong Nguyen'in geliştirdiği oyunun ani yükselişi tartışma yaratmıştı.

Bot kullandığı iddia edilen Dong Nguyen kısa bir açıklamayla Flappy Bird'i geri çektiğini, üzgün olduğunu söyledi.

vieatnamlı Nguyen'in oyununun nasıl olup da en çok indirilen ücretsiz oyun listesine girdiği tartışması ise sürüyor.

2013'ün Mayıs ayında iPhone için çıkan oyun Ocak 2014'ün ortalarına kadar herhangi bir başarı elde edememişti.

Sonra ne olduysa oyun birdenbire zirveye çıktı.

Oyunun bu ani başarısının bot'lara bağlayanlar oldu. Oyunun hiç promosyonu da yapılmadı.

Nguyen'in oyunu satmayacağı yeni bir oyun geliştireceği öğrenildi.

Ortalama 4 yıldıza sahip olan oyunla ilgili APP-Store'da 543 bin yorum, Android'de ise 228 bin yorum yer alıyordu.

FLAPPY BİRD NEDEN POPÜLER OLDU?

2014 yılında oyunun bir anda popülerliği zirveye ulaştı. Bu yıl Ocak ayında App Store'da en çok indirilen uygulama olan Flappy Bird, 30 Ocak'ta Android'in uygulama sayfası Google Play'e de sunulunca popülerliği tüm akıllı telefonları sardı. Bu dönemde pozitif eleştiriler alan Flappy Bird'un eğlenceli bir oyun olmamasına rağmen bağımlılık yaptığı üzerinde duruldu.

Flappy Bird yüklü iPhone 5S'yi 99 bin dolardan satışa çıkardı!

Akıllı telefonlarda fırtına gibi esen ve zorluğu nedeniyle kullanıcıları çıldırtan oyun yolun sonuna geldi. Oyunu geliştirilen Dong Nyugen, oyunu neden belirtmeden yayından kaldırdı. Bunu fırsat bilen bir kullanıcı da eBay üzerinden Flappy Bird yüklü iPhone 5S'yi 99 bin dolardan satışa çıkardı!

Şu sıralar Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde akıllı telefonlarda bağımlılık yaratan bir oyun gündemi meşgul ediyor. Evet… Flappy Bird’den söz ediyoruz. 5 ay gibi bir sürede 50 milyondan fazla kez indirilen oyun hem tablet hem de telefonlarda fırtına gibi esiyor. Üstelik Flappy Bird size yüksek çözünürlüklü grafikler de veya çok akıl dolu bir oynanış veya senaryo da sunmuyor. Yapmanız gereken tek şey 8 bit grafik kalitesinde hazırlanan bir oyunda kuşunuzun kanatlarını çırpa çırpa borulara çarpmadan ilerleyebilmek. Hepsi bu… Kulağa ‘amma da basit ve kolay bir oyun’ gibi geliyor olabilir; ancak Flappy Bird çılgınlığı öyle bir noktaya ulaştı ki insanlar saç baş yolar hale geldi. Zira oyun çok ama çok zor. Oyunun Android ve iOS mağazasında pek çok kullanıcı küfürlerle dolu yorumlarda bulunurken, kullanıcılar buna rağmen oyunu bırakmayı tercih etmiyor.

OYUN NEFRETİ SQUISHY BIRD’U YARATTI

Flappy Bird nefreti öyle bir hal aldı ki bu kuşları yok etmek için geliştirilen Squishy Bird portalı açıldı. Siteye giren kullanıcılar bu kez nefret ettikleri boruları kullanarak kuşları tek tek ezebiliyor.

GÜNDE 50 BİN DOLAR KAZANIYOR

Super Mario’daki borulara benzer engellere takılmadan kuşları geçirebilmek son derece zor. Oyunu inceleyen teknoloji yazarlarını bile çıldırtan Flappy Birds’ten oyunun sahibinin günde 50 bin dolar kazandığını da belirtelim. Ama hikaye burada bitmiyor.

OYUNU APAR TOPAR YAYINDAN KALDIRDI

Oyunun geliştiricisi olan Dong Nyugen cumartesi akşamı resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamasında Nguyen ’22 saat sonra Flappy Bird’ü kaldırıyorum, artık geri de almayacağım’ yazdı. Bunun üzerine yüzbinlerce kullanıcı bu tweet’i retweet ederken, kullanıcıların kafası da bir hayli karıştı. Sahi, bir oyun günde 50 bin dolar kazandırırken neden mağazadan kaldırılsın? Google veya Apple’ın kuralları çiğnenmiş olsa zaten gerekli tedbirleri bu şirketlerin alacağını düşünürsek bu sorunun doğru cevabının yine Nguyen’de olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak Nguyen konuyla ilgili kendisine bir şey sorulmaması konusunda oldukça ısrarlı ve bunu Twitter’da açıkça dile getiriyor. Nguyen, söz verdiği gibi 22 saatin dolmasıyla dün akşam saatlerinde oyunu tamamen iki uygulama mağazasından da kaldırıyor.

FLAPPY BIRD YÜKLÜ iPHONE 5S'Yİ 99 BİN DOLARDAN AÇIK ARTIRMAYA ÇIKARDI

eBay'de 70'in üzerinde açık artırmada ürünü bulunan ve uzun süredir bu siteye kayıtlı olan pindrus isimli kullanıcı çok ilginç bir açık artırmaya imza attı. Flappy Bird yüklü iPhone 5S başlığında bir açık artırma başlatan kullanıcı bu ürün için 100 bin dolara yakın fiyat biçti. 6 gün boyunca yayında kalacak olan ürün satılır mı bilinmez ama oyunun kaldırılmasının fırsatçılara kapı araladığı da gayet aşikar.

HALA PARA KAZANIYOR

Oyun mağazadan kaldırılmasına kaldırıldı; ancak Nguyen oyundan para kazanmaya devam ediyor. Zira Nguyen reklam hesabını kapatmayıp sadece uygulamayı yayından kaldırdı; yani halihazırda telefon ve tabletlerde olan oyundan Nguyen para kazanmaya devam edecek.

Peki ücretsiz olarak indirilen oyundan Nguyen nasıl para kazanabiliyor? Bu aslında uygulama mağazalarında ücretsiz olan oyunların tipik gelir yaratma sistemine dayanıyor. Flappy Bird’de yer alan ve üst kısımdaki ufak bir reklam afişine reklam verenler Nguyen’e para kazandırıyor.

OYUNU BİLE REKLAMINI YAPARAK KALDIRDI

Geliştiricinin oyunu kapatacağını bir gün öncesinden söylemesi ise oldukça ilginç; zira bu kadar çok indirilen bir oyunun kaldırılması hem haber değeri taşıyor, hem de pek çok kullanıcının ‘aman ben de oyun kalkmadan hemen indireyim’ davranışına yol açıyor. Bu da elbette Nguyen’in kesesine olumlu yönde yansıyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Flappy Bird tekrar geri dönecek mi? Veya farklı bir formatta başka bir oyunla karşılaşacak mıyız?

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir