Genelkurmay’ın büyük endişesi

Devlet günü kapsamında dün yapılan Erdoğan-Özel görüşmesinde Genelkurmay Başkanı’nın yeniden yargılama konusunda hassasiyetlerini yine dile getirdiği belirtildi.

Genelkurmay’ın büyük endişesi

Hükümetin, özel yetkili mahkemeler (ÖYM) ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle kurulan mahkemelerin kaldırılarak, buralarda görülen davaların genel yetkili mahkemelere taşınmasına yönelik kararı, “Orduya kumpas kuruldu” açıklamaları çerçevesinde, askerin, yeniden yargılama beklentisini bir kez daha gündeme getirdi.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan'ın haberine göre, 17 Aralık operasyonunun ardından hükümet çevrelerinden gelen “Milli orduya da kumpas kuruldu” yolundaki değerlendirmelerin ışığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, konuyu Milli Güvenlik Kurulu zeminine taşımıştı.
Özel, MGK sonrasında da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la TSKpersonelinin yargılandığı davalar konusunda hem uzun tutukluluk ve uzun yargılama hem de hukuka uygun işlem ve uygulamalara ilişkin hassasiyetini paylaştı. Özel’in, TSK’nın her düzeydeki çok sayıdaki personelinin yargılandığı davalarda; delil üretimi, tapelere eklemeler yapılması, bilgilerin basına sızdırılması iddiaları, kamuoyunun algısının yönlendirilmeye çalışılması ve suçun şahsiliği ilkesinin ihlal edilmesi gibi başlıkları, bu konudaki farklı hukuki yorumları gündeme getirdiği, hakkaniyet ilkesine vurgu yaptığı ve toplumda “haksız yere cezalandırılma” algısının oluştuğunu paylaştığı kamuoyuna yansıdı.
MGK ve sonrasında yapılan mini zirvede aktarılan bu hassasiyetler, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı bir basın açıklama çerçevesinde, örtülü ifadelerle kamuoyuyla paylaşıldı.
Bu gelişmelerin hemen ardından neler yaşandı?
Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, söz konusu davalarda yapıldığı iddia edilen “usulsüzlükler” konusunda suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu için verilen görevsizlik kararı sonrası, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Genelkurmay’ın iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı. Bu soruşturmanın olası sonuçlarının söz konusu davalarda yeniden yargılama kapısını aralayabileceği baştan bu yana ifade ediliyor.
Ancak askerin bu noktada bir kaygısı var:

Ya geç kalınırsa?
Kulislere yansıyan bilgilere göre Genelkurmay Adli Müşavirliği bu süreçte çok yoğun bir çalışma yürüttü. Bu çalışmasının tek sonucu suç duyurusunda dile getirdiği iddialar değildi. Adli Müşavirlik, sorunların çözümü konusunda da seçenekler geliştirerek, atılabilecek adımlar konusunda öneriler üretti ve geride bırakılan süreçte bunları Adalet Bakanlığı ile de paylaştı.
Yeniden yargılama, ÖYM ve TMK’lar konusunda başlattığı çalışma kapsamında Türkiye Barolar Birliği, STK’lar ve akademisyenlerden de görüş alan Adalet Bakanlığı da bu süreçte Adli Müşavirlik’le yakın bir çalışma içine girdi. Önerilerini değerlendirdi, oluşturulan seçenekleri masaya yatırdı.
Genelkurmay’ın ÖYM’lerin ve TMK’nın 10. maddesiyle kurulan mahkemelerin kaldırılması üzerinde çalışan bakanlığa, özellikle “Yeniden yargılama konusunda geç kalınmasın” kaygısını ilettiği belirtiliyor.
Balyoz gibi kesin hükme bağlanan davalarda ceza alan onlarca muvazzaf askerin orduyla ilişiği kararların tebliğ edilmesinden hemen sonra kesilecek. Bu askerlerden bir bölümünün emeklilik hakları bile yok. Bu hakkı kazanamayanlar, hiçbir gelirleri olmaksızın ordudan atılmış olacaklar. Emeklilik haklarını elde etmiş olanlar ise kariyerlerini ve mesleklerini kaybedecek ve sadece emekli maaşıyla yetinecekler.
Gerekçeli karar yazımını bekleyen Ergenekon, Askeri Casusluk, Poyrazköy gibi davalarda da durum farklı değil. Bu davalarda yargılanan onlarca asker de ceza almaları halinde Balyoz sanıklarıyla aynı kaderi paylaşacak.
Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, yeniden yargılama konusunda siyasi irade tarafından atılabilecek adımlarda geç kalınırsa yaşanacak bu mağduriyetler özellikle dile getirildi.
Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için davalarda, karar verilmeden yeniden yargılama yolunun açılması, geç kalınmaması talebi iletildi. Kesin hükme bağlanan davalarda bu yolun açılması durumunda, henüz karar tebliğ edilmediğinden orduyla ilişikleri kesilmeyen Balyoz davasısanıklarının bile aklanma ihtimaline işaret edildi.

2 saatlik görüşme
Ankara kulislerine, Başbakan Erdoğan’la, Orgeneral Özel arasında dün Başbakanlık Resmi Konutu’nda gerçekleşen ve 2 saati aşkın süre devam eden görüşmede yeniden yargılama konusundaki hassasiyetin, bu çerçevede Genelkurmay Başkanlığı’nın görüş ve önerilerinin bir kez daha iletildiği bilgisi yansıdı.
Söz konusu görüşme, Başbakan Erdoğan’ın kurmaylarıyla yaptığı, hazırlanan yargı paketiyle ilgili nihai kararın verileceği toplantıdan hemen önce gerçekleşmesi açısından da önemliydi.

Sil baştan riski
Bu arada, yeniden yargılama düzenlemesinin aciliyetine işaret eden çevrelerin, TMK’nın 10. maddesiyle kurulan mahkemelerdeki davaların sil baştan görülmesi halinde, kısa süre içerisinde bitmesi beklenen 28 Şubat davası gibi davaların uzayabileceği olasılığı da bulunuyor.
Bu mahkemeler hemen kalkarsa, buradaki davaların genel yetkili mahkemelerde, yeni heyetlerle sil baştan görüleceği, yargılamaların uzamasının da bu davada beraat etmesi olası personelin terfi etmelerini engelleyeceği, aralarında üst rütbeli isimlerin de yer aldığı birçok personelin bu nedenle emekliye ayrılmak durumunda kalabileceği kaygısı taşınıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
special necdet. yatacak yerin olmıyacak. bu zavallı komutanların günahı senin boynunda. Allah seni kahretsin.
KERİZLERE MASALLAR
NE OLDUDA DANK ETTİ BU GENEL KURMAYIN KAFASINA ŞİMDİ KONUŞMAYA BAŞLADI HANİ İŞİ BİTEK VATAN KORUMAKTI BU TÜR DİYOLOKLARA GİRMEK İSTEMİYORDU YAZIK YAZIKLAR OLSUN EN BAŞTAN YAPMASI GEREKENLERİ ŞİMDİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR MİLLETİN GÖZÜNÜ BOYAMAYA ÇALIŞIYOR HÜKÜMETE NEOLDU NAMLU KENDİNE DÖNÜNCE KENDİ KURDUĞU MAHKEMELERİ KALDIRIYOR BUKADAR MUAZZAF ASKERİ İÇERİ ATTIRDILAR YALAN DOLAN HABERLERLE PKK NIN ADAMININVERMİŞ OLDUĞU İFADELERLE ŞİMDİ KENDİ PİSLİĞİNİ ÖRTMEK İÇİN ASKERİYEYİ KULALNIYOR DİYORKİ BANA NASIL KURULDUYSA ONLARA DA AYNISINI YAPTILAR BU EN BAŞTAN BERİ CÜMLE ALEMSÖYLE GIGINIZ ÇIKMADI SUSUP
İÇERİDEN KİM ÇIKARSA DIŞARIYI KANA BULAR,,,,BUNLARIN KÖKÜ İSRAİLDEDİR.GETİREBDE ONLAR İÇERİ ATTIRANDA ONLAR,BOP AYAKLARINI SAĞLAMLAŞTIRMAKTI BÜYÜK PROJE...50 YIL ÖNCENİN PLANI İÇERİ ATILACAKLARIN BELİRLENMESİ....HER BİRİ BİR ATOM BOMBASI OLDU İÇERİDEKİLERİN...KALBİM ASLA YALAN SÖYLEMEZ.NEFİS DÜŞKÜNLERİNİ ANINDA TANIR NEFSİNİ İLAH EDNENLERİDE....TÜRKİYE BATI DİŞLERİNDEN KURTARILDIKTAN SONRA SALIVERİNİZ ...ÇINAR AĞACININ GÖVDESİ YAHUDİ HIRİSTİYAN ERMENİN ELİNDE TÜRKİYE İÇİN HALEN DAHA. HEPSİ SALNICAK ZAMAN VAR ERKEN ....ŞU AN.
GÜNAYDIN gerek Ergenekon gerek Balyoz gerekse İzmirde ki casusluk davaları görülürken bu hükümet değilmiydi dava savcılarını kahraman ilan eden bu başbakan değilmiydi Ergenekon davsının savcısı benim diyen ordu neydiği belirsiz sahte belgelerle onursuzlastırılırken genelkurmay basına tek kelıme ettımı eğer samımıyse bırseyler yapsın sonra basına şov yapsınlar seçim zamanı milletin gözünü boyamak amaçlı milliyetçiler bu ülkeyi çok yediler bu millet yemez artık
EMEKLİ GENEL KURMAY BAŞKANIMIZIN VE SUBAYLARIMIZIN YARGILANMALARINA NEDEN OLAN DİSKLERDE KUMPASA NEDEN OLAN HİLELİ İŞLEMLER YAPILDIĞI TESPİT EDİLMİŞ HEMEN BUGÜN GENEL KURMAY BAŞKANIMIZ VE SUBAYLARIMIZ SERBEST BIRAKILMALIDIR (halbuki disklerin hileli olduğu tespit edildiği gün serbest bırakılmaları gerekirdi)
üstünde hafiften ağarmış saçlarla bezeli "alayınızı kucaklarım" edası taşıyan olgunluk ve ciddiyetin sempatiyle harmanlandığı güleç bir yüz..nelson mandela'dan hallice bir mülayimlik, bir iyimserlik..aman allahım..o kaşlar, o gözler, o saçlar..bir de üstünde o açık mavi tişört..vamık volkan tasarımı olmaya ha..ben de iyce uçtum ha..ne içiyodum la ben..zaten ne alaka yeniden yargılanmayla.. dağı unut, mayını unut,silahı unut,uyuşturucuyu unut, unut oğlu unut..çek hepsine bir cızık.. fotoğrafa bak..fotoğrafa
Diğer Haberler