Gırgır'ın kapatılmasına derginin ünlü çizeri tepki gösterdi

Gırgır dergisinin kapağında yer alan Hazreti Musa karikatürüne tepki yağdı. Yayıncı şirketin Gırgır'ın kapatıldığını duyurmasının ardından derginin çizerlerinden açıklama geldi.

Gırgır'ın kapatılmasına derginin ünlü çizeri tepki gösterdi

Mizah dergisi Gırgır, son kapağında, Peygamber Hazreti Musa'nın asasıyla Kızıldeniz'i yarmasını ti'ye alan karikatürüyle tepki topladı. Hz. Musa ile ilgili çizilen ve büyük tepki toplayan karikatür sonrasında ünlü mizah dergisi Gırgır bugün yayıncısı tarafından kapatıldı. Çalışanları da işten çıkarıldı.

GIRGIR DERGİSİ KAPATILDI

Ünlü mizah dergisi Gırgır, Hz.Musa ile ilgili yayınlandığı skandal karikatür sonrası flaş bir karar alarak bugünden itibaren kapatıldı.

Yayıncı şirketin avukatı yaptığı açıklamada, 'Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız' dedi.

DERGİNİN ÜNLÜ ÇİZERİ 'DENİZ KESTANESİ'NDEN AÇIKLAMA

Derginin yıllardır arka kapağını çizen Deniz Kestanesi, Twitter adresinden şu açıklamayı yaptı:

“Malum karikatür ve durum ile ilgili bir şeyler söylemek isterim. Mizahın ayrıştıran ve inciten değil, birleştiren ve mutluluk veren bir argüman olmasından yanayım. Malum karikatürü ve çizerini kınıyorum. Malum karikatür yüzünden 25 kişiyi ekmeğinden eden yönetimi ayrıca kınıyorum.10 yıldır arka kapağını çizdiğim Gırgır, bugün itibarı ile yayın hayatına son verdi. Ne yöneticisi, ne editörü, ne de o karikatürün çizeri olduğum halde popüler çizeri olduğum için beni tehdit edenlere akıl fikir diliyorum. 10 yıllık yolculuğumda beni okuyan, kıymet veren tüm okuyucularıma sevgiler. Sizinle birlikte olmak çok güzeldi. Ben başka mecralarda kırmadan, incitmeden, üzmeden çizmeye devam edicem. Başka mecralarda yeniden karşılaşmak dileğiyle."

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu karikatürün ardından flaş bir kararla kapatılan Sözcü Grubu’nun mizah dergisi Gırgır’ın yöneticileri hakkında ‘Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak’ suçu kapsamında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Başsavcılıktan yapılan açıklamada "Hz. Musa'ya ve başta Musevilik ve İslam olmak üzere tüm semavi dinlerce kutsal olan değerlere hakaret içerdiğine ilişkin hususların soruşturulabilmesi amacıyla şüpheliler hakkında 'Halkın bir kesimi benimsediği dini değerleri aşağılamak' suçuna aykırılıktan dolayı soruşturma açılmıştır" denildi.

DERGİDE ÇALIŞANLAR İŞTEN ÇIKARILDI

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklamada, derginin kapatılmasına ve dergiden çalışan herkesin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirterek, ‘Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir' Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız' denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 44 yorum
40 tane erkek çocuğuna tecavüz edilen vakıf kapatıldı mi. HAYIR.
bana bak . benim mukaddestımla başka şeyleri karıştırma.
@merttt65 çocukların ırz ve namusu mukaddesat olmuyor mu? Yobazlık başka bir şey böyle şebek şebek konuşturur. Sizin gibilerin yanına ağzı açık damacana bile koyulmaz.
@merttt65 Başlatma simdi tabularına. Tabular mi senin mukaddesat dediğin şey? Çocukların geleceğinden, hayallerinden, piskolojilerindrn daha mi onemli pis sapik? Mide bulandırıcı yaratık. Adam yalan mi söylemiş? Ensar vakfı neden kapatılmadı? Onda neden böyle mukaddesatıma dokunmayın demediniz? Neden onda vurun, kirin demediniz? Neden cezaları bu demediniz subyanci pis sapiklar.
@ergenekonturkiye mal dergiyi sahibi kapatıyor, mahkeme yada savcı değil.
azgın insanların nelere maal olacagını şimdi en iyi gırgır çalışanları gördü demekki o tip sapkınları içimizde barındırmamamız gerekiyormuş
@06volkan Kardesim karikatürü bahane edip hadi keselim sikalim diye charlie saldırısında kı terorsitleirn resimlerini paylaşıp övüyorlar. Nerdesiniz diye? Dinler eleştirilmeyecek diye birsey yok. Siz ona buna hakaret kufur edin eleştiri olsun birileri de yapınca hakaret deyin Yok oyle birsey. Charlie saldırısında kı teroristler Arap yarımadası el-kaidesi ve bu adamlar canlı bomba olup çoluk çocuk demeden katlediyorlar ve tr'de bunlari öven güruh var. Karikatürü çizenleri yargılayın vs neyse ceza verindr katledin demek Nedir? Allah bizi bunlar gibi musluman kılığında olanlardan korusun.
@06volkan 45 yıldır yayında olan dergi tam rReferandum öncesi ne tesadüf toplumda büyük tepki oluşturacak başlıkla çıkmış tesadüf . ergenekon balyoz gibi vs vs vs tesadüfe de hayırrrrrr
çok güzel olmuş kapatmalları çok doğru karar. ne yani ille charlie hebdo gibi bir olay mı gerekiyor . herkes edebini uslubunu bilecek bu nasıl bir yaklaşımdır yahu kutsal değerlerie saygı şart kimin kutsalı olursa olsun
En başta bizim kutsalımız.Peygamberlere iman,ALLAH'a inanmanın gereğidir.İnandığımız peygambere hakaret başta iman esalarına ve Kitabımızda bildirilen gerçeklere hakarettir.
Halkın manevi değerlerini aşalamak ne kadar doğru ? Çok büyük terbiyesizlik bu .
Karikatör doğru aslında.Madem denizi yaracak gücün var, dön frevunu yar . Musa frevundan kaçıyordu.
HE HEEE...VATANDAŞIN BİRİ ÇIKIP...ALLAH BENİMLE KONUŞTU DİYOR...?!!...
çok yerinde bir karar. müslümanlara hakaret etmiş resmen. müslüman olmayabilirsin ama hakaret etmen gerekmez
@zamanyolcusu2 dininden bir haber hz. musa ve müslüman olmak :D:D yorum yapacam diye sıvamışsın
Ve olay % 99 u müslüman olan bir ülkede Sözcü Grubunun bir dergisi Gırgırda dinle alenen alay ediliyor. Kapatılmasından doğal ne olabilir.
İnsanların inançlarıoyla dalga geçmenin cezası ağır olmalı. Bu busevilik yarın hristiyanlık öbür gün İslam oluyor... Şimdi bu durum İslama yapıldığı için kapatılsAYDI ORTALIĞI AYAGA KALDIRMIŞLARDI bAK mUSEVİLİK TEN DOLAYI OLUNCA KİMSENİ,N SESİ ÇIKIYORMU?
1500 sene ile 3000 sene önceki masalların gülünç olması normal
Ensar vakfını kapatın. Halkın bir kısmının inandığı değeri değil; çoğunun inandığı değeri yok sayıyor. Çocuklara tecavüz edilemez.
@tebrone sizler art niyetlisiniz,soruyorum size bu ülkede öğretmeni de,doktoru da,esnafı da,yani her kesim den,her düşünceden yaratıklar bu aşşağılık tecavüz suçunu işliyor,ama siz sabit fikirliler hepsini unutup dini kesimden böyle bir şey oldumu tüm inananlara bağlıyorsunuz,inanın böyle düşünceye sahip olanlar,bu ülkenin tüm değerlerine uzak ve halkına düşman insanlardır.Ne diyeyim ALLAH ıslah etsin.
YALANCI AHLAKSIZ SÖZCÜ GAZETESİ BASIP DAĞITIYOR BU DERGİYİ
Din kitapları dalga geçilmeyecek gibi değilki.
İşte CHP kafası budur. İslam'a hakaret Millete hakaret Dinlere hakaret... İşte millet bunun için hiç sevmez bu millet ve İslam düşmanlıarini...
@hoca76 Kafana CHP kadar taş düşsün mü? İster misin?
Peygamberlere inandigimiz kutsal degerlere hakaret edilmesini kabul etmek mumkun degil, bence yayinevi dogru bir karar vererek toplumda bir infial yol acmasini engellemistir... Ama ayrica sunu belirtmek gerek bu ulkede Tayyip erdogana Allah'in vasiflarini ustunde tasidigi soylendi, peygamberle sahabe ile karsilastirildi, yapilan yolsuzluklar hirsizliklari Allahin adi ile kapatmaya calisti.,Ensar vakfi basta olmak uzere cocuk tecavuzlerine ses cikartmayan sozde dini-darlar riyakarca yuce nebi hz.Musa (as) adina yapilan hakarete karsi cikiyormus... yav he he he...
CUMHURİYET SAVCILIĞI MI? BU ÜLKEDE CUMHURİYET SAVCISI OLSAYDI, ÖNCE CUMHURİYETE SALDIRANLARA KARŞI KENDİLERİNİ GÖSTERİR Dİ,.. ONLAR AKP SAVCILARIDIR... CUMHURİYET SAVCILARI ÖNCE CUMHURİYETE SAHİP ÇIKSIN, TABİ CUMHURİYET SAVCISI KALDIYSA...
bu karikatürü çizen muhtemelen yeni yetme ve hz. musanın peygamber olduğunu bile bilmeyen bir cahildir herşeye rağmen o kadar kişiyi işsiz bırakmak doğru değil bu karikatüre fikir özgürlüğü diyende kuş beyinlidir
İnsan herşeyi tartışa bilmeli.Eğer birileri herkesi kendi düşünce ve inancında olmaya zorluyorsa O ülke bitmiş demektir ve o ülkede insanlıkta yok olmuş demektir insan özğür ve hür olmalıdır
derginin sahibinden personeline herkes olayı kınadı zaten herkes öfkeli. bunun sorumlusunu kimse, eleştiriler onu hedef alsın. kurunun yanında yaş da yanmasın.
o dergi çıkarılırken o kapak o dergiye basılırken ve dergi dağıtılırken derginin yönetimi nerdeymiş. tepki alınca mı kapatma kararı alıyormuş ikiyüzlüler. bence dergi sahipleri ve yayın müdürleri dahil hepsi suçludur bu konuda. anlaşılan yakılmaktan korktular..
Müslüman Noel kutlamaz diyenler şimdi HZ .Musa hayranı olmuş ahahahha bir kere de kararlı durun be
Müslümanlıkla alakası yok ki olayın
@gidenlerden0078 bol bol olu araştır çok oku tavsiyem bu sana
şaka yapmıyorsunuz değil mi?
Yaa ,siz senelerdir sallayın müslümanlar,her türlü rezilliği yazın çizin,kimse bir şey demedi de yahudiler ne kadar baskın Hz Musa ile ilgili tek bir karikatür her şeyi bitirmiş,yapıyorsunuz,yapıyorsunuz,bari uşaklığını yaptığınız siyonizme dokundurmasaydınız yahu,çok güldüm .
@anfrage mal herif Hz Musa da inancımızda evvelki gelen hak peygamber oku biraz araştır
Dikkat ederseniz kendileri kapatmış...Bence en dogrusunu yapmışlar...Bu rezalet sadece müslümanları değil yahudileride incitir...Ayrıca bu kadar insanı da işsiz bırakan karikatüristte cezalandırılmalıdır...
Gerçek Gırgır dergisi 1989 yılında,o zamanki iktidarın yanında olan Gölge Adama satılmış ve o gün kapanmıştır.
Aldığınız nefes haram aşağılık dergi
Hayat bir sudur ic ic kudur
KLASİK CEHAPE ZİHNİYETİ BUNLAR HER FIRSATTA DİNE SALDIRIRLAR ARKADASLAR ACİLEN BASKAN ERDOĞAN OLMALI BUNLARIN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN EVETTTT DİYECEĞİZ.ÜLKÜCÜLER SENİNLE REİS.
@ultraslanarda Cakma ulkucu
Kalasik dinci kafasi. Din deyince neden her sey dokunulmaz ve lestirilmez oluyor kim veriyor bu hakki size?
Dini elestirmeyen, sorgulamayan ulkelerin hepsinin durumu ortada! Soz de demokrasi var degilmi ama dini inanci olmayanlar hakaret et, fiziken saldir ve hatta oldur ama dini lestirince kudurup cik. Buna azili despotluk denir, ayni orta cag kafasi!
Diğer Haberler