Gülen'in skandal fotoğrafına hükümetten sert tepki

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Wall Street'te yayınlanan FETÖ lideri Gülen röportajına tepki gösterdi. Kurtulmuş: "Asla sıradan bir röportaj, sıradan bir fotoğraf değildir. Sürekli mevzi kaybeden, darmadağınık olan üyelerine moral aşılamaya çalışan ve üstü kapalı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne mesaj vermeye çalışan bir görüntü var.Biz ABD'li yetkililere şunu söylüyoruz: Müttefiklik, dostluk bu adamı derdest edip tutuklamayı gerektirir. Ama siz hukuk süreci diyorsanız hareket alanını kısıtlayın"

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu, sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "15 Temmuz'a yaklaşırken Pensilvanya'dan, Fetullah Gülen'in çeşitli kuruluşlara röportajlar verdiği medyaya yansıdı. Aynı zamanda yakın günlerde bir fotoğraf karesi paylaşıldı ki orada da televizyon ekranında bir şiir olduğu, 'bir mesaj olduğu' şeklinde yorumlandı. Bunun ardından Ankara, yeni bir iade süreciyle Amerika'ya karşı yeni adımlar atacak mı?" sorusuna Kurtulmuş, "Sıradan bir akıl ve bilgi sahibi, FETÖ'nün oradaki ayakta verdiği fotoğraftan, giyiminden, kuşamından, yüz ifadesinden ve arkasındaki ekranda yazan o açık mesajdan ne söylemek istediğini ve ne halt ettiğini çok açık bir şekilde anlar." yanıtını verdi.

SIRADAN BİR FOTOĞRAF DEĞİLDİR

Kurtulmuş, söz konusu röportajın, asla sıradan bir röportaj olmadığına işaret ederek, "Asla sıradan bir fotoğraf değildir. Çok açık bir şekilde sürekli mevzi kaybeden, sürekli milletin gönlünde mahkum olan, sürekli mahkemeler karşısında hesap veren, darmadağınık olan örgüt üyelerine moral aşılamaya çalışan ve üstü kapalı olarak da Türkiye Cumhuriyeti devletine tehdit içeren orada sözler var." dedi.

ABD'den dost ve müttefik bir ülke olarak isteklerinin ne kadar haklı ve meşru olduğunun bir kere daha ortaya çıktığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:
"Bu kadar çok insanı şehit edecek, bir ülkenin bütün işleyişini ortadan kaldırmak için harekete geçecek, demokrasiyi rafa kaldıracak, tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle halkın üstüne yürüyen bir örgütün lideri, hiçbir şey olmamış gibi Pensilvanya'da duracak, orada dünyanın birçok büyük gazetesine ve televizyonuna röportaj verecek, bu röportajlar üzerinden örgüt bağlılığını motive edecek, içerideki adamlarına moral aşılayacak, Türkiye Cumhuriyeti devletine de birtakım tehditlerde bulunacak. Bu kadar açıktır.

FAALİYETLERİNİ KISITLAYIN

Dolayısıyla biz Amerikalı yetkililere şunu söylüyoruz, 'aramızdaki ilişkinin doğası, NATO'da şu kadar yıllık müttefikliğimiz var, Ortadoğu'da stratejik ittifaklarımız var, Türkiye-Amerika ilişkilerinin bu kadar yoğun bir geçmişi olan ilişkiden bahsediyoruz, müttefiklik, dostluk bu adamı derhal derdest edip tutuklamayı gerektirir.' Ama siz diyorsanız ki 'bu bir hukuk sürecidir', o zaman buyrun adamın bulunduğu yerde, tutuklayıp bize iade etmiyorsanız, hiç olmazsa orada faaliyetlerini kısıtlayın, ev ve göz hapsine alın. Eli kanlı bir katil örgütün başı, oradan tehditlerini Türkiye'ye sürdürmeye devam edecek bu kabul edilemez. Bunların son derece açık bir şekilde Türkiye'ye karşı işlenmiş, FETÖ'nün işlediği yeni bir suç olduğunu da açıkça söylemek lazım, Amerikalıların da en azından o fotoğrafı bir kere daha görüp, vasat bir zekayla bunun ne manaya geldiğini de anlamaları lazım. Eğer geri vermek için 'prosedür, hukuk sistemi filan' diyorsanız, ortada açık bir şey var, bu adamın faaliyetlerini kısıtlayın, kendi networkü'nün liderliğini yapabilme kapasitesini elinden alın. Türkiye'ye karşı haince ve düşmanca tavırlarını sürdürme potansiyelini ortadan kaldırın."

NE OLMUŞTU?

Wall Street Journal, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde FETÖ lideriyle yaptığı röportajı yayınlamıştı. Gülen'in bir fotoğrafta ayakkabılarıyla seccadeye basması dikkat çekiyor.

FETÖ lideri röportajda kullanılan fotoğraflarla, arkadaki tabelada yazan yazıyla örgüt üyelerine mesaj veriyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
şerefsiz utanmadan birde namazlığa ayakabı ile basmış işte hoca diye inanlara daha ne diyelim
ŞU ŞEREFSİZ FETÖ NÜN FOTOĞRAFINI YAYINLAMAYIN
Türkün Türkten başka dostu da yok müttefikide..
@kerim_ceylan_1981 nedenki tüm arap toplumu bizi destekliyordu 1 ay öncesine kadar.ayrıca katar var.nasıl başka dostumuz olmaz.yalnızmı kaldık yani.azerbeycanı adamdan saymıyormusun.
allah belanı versin
Artık fetö şeref*sizinin verilmeyeceğini hükümet kabullenmiş herhalde
BENCEDE SIRADAN BİR FOTOGRAF DEGİL.. AMA HAİNİ ALLAH YİNE ŞARŞIRTMIZ ZINDIK SECCADEYE AYAKKABISI İLE BASMIŞ HEMDE SECDE YAPILAN YERE YAAA. HEYYY HALA BU ŞARLATANA İNANAN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM İİYİİ BAKIN RESME EMİ..
lahn bu adam kim oluyoda bu kadar ucuzca tehdit savurabiliyor bizim ülkeye
Sırf seccadeye ayakkabı ile bastığı icin bile bu adam yasamayı haketmiyor.
ya allah aşkına sizin amerikadan ne beklendiniz var ne amerikanın maşası bunu bilmiyormusunuz hala müfdelikden bahsediyorsunuz amerika hiç bir zaman türkiyeye dost olmamış bir ülke ne bekliyorsunuz amerikadan anlayamıyorum bir gece ansızın özel profiyesenel ekip yollayıp aldıracaksınız bu kadar basıt amerika pyd yi besliyor pkk yı besliyor onlara silah veriyor ne medet umuyorsunuz ne kesip atın ilişkileri inceldiği yerden kopsun bir ata sözü vardır bilirsiniz ayıdan post olamaz gafurdan dost olmaz
Bu terör örgütü başı açık açık tarih veriyor. sol taraftaki kitaplarda 2019 yazıyor sagdaki tvde ise baharı bekleyin yazıyor.
BU HÜKÜMET FETULLAH GÜLENİ KULLANIP,İKTİDARINI DEVAM ETTİRMEK AMACINDADIR.BÜTÜN DİKTATÖRLER DÜŞMANA İHTİYAÇ DUYARLAR.DÜŞMAN SAFLARI SIKLAŞTIRIR,OYLARI ARTTIRIR.DARBE DURUŞMALARINA BAKIN.FETULLAH GÜLENİN DARBEYİ YÖNETTİĞİNE AİT TEK BİR KANIT YOKTUR.YAZILANLAR RÜŞVET MEDYASININ YALANLARIDIR.
Pekiiii, siz neden 15 Temmuz afişlerinizde sadece ağlayan mehmetçik figürü kullandınızzzz....?, neden HAİN FETÖ figürü kullanmadınız diye bir sorum olsa TC Vatandaışı olarak ne cevap verirdiniz numan efenddiiii....?
amerika resmen kafa buluyo bizle
Boş yere paylaşılmış bir fotoğraf olamaz birilerine mesaj veriyor lakin ne kadar serefsizlik yaparsa yapsın er ya da geç hesabını verecektir
Ne buyuk ne dürüst müttefiklerimiz var ki bu ve bunun gibi binlercesini gerek amerikada gerekse avrupada onlarca yıl besleyip besleyip ülkemizin başina bela yapmaktan bikmadilar...Allah belanizi versin..bize kurulan tuzakların bin katını gün gelsin size kursun..
valla adamın yüzünde meymenet kalmamış derler ya harbiden bunun yaşındakilerin çogunun yaşındakilerin yüzünden nur akarken şu adamın yüzüne bakarmısınız
abd onu 40 yıl besledi korudu kolladı,belkide ilk zamanlrı para yardımı yaptı,TC de fakir fukaranın çocukalrını okutu belliyerlere geldığındede kötü amaçlı olarak kullandı,TC yi yıokmak için bu iti besledi hiç onu bize verirlermi? ancak onun ölüsünü verirler
Buna hala hocaefendi diyen bence bi aynaya baksın iyi görüyor mu diye. Allah gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor ama anlayabilene.
Balık Hafızalıyız ama Üzerinden çok geçmedi,Unutmadıysak Meclis Kürsüsüne çıkıp savunanlara sormak lazım, o koltukta oturuyorsunuz ee belli eğitim seviyenizde var aklınızda var hiç mi düşünmediniz abd bu adamı neden orada besliyor. Bu hasret bitsin artık diyenler bunu hiç mi düşünmedi. Bu gün bize yarın size diyen Rahmetli Kamer GENÇ'in üzerine Kürsüye yürüyenler. Devletin her türlü imkanı olanakları elinizde hiç mi kullanmadınız. Herşeyi bırakın vasıfsız benim aklım eriyorda o koltukları meşgul eden okumuş aklınız neden ermiyor. Yoksa İhanet içindemisiniz. Neye inanalım.
EYYY KURTULMUŞ, DÜN EFENDİMİZ DEDİĞİNİZ TERÖRİST FETO HACANIZIN TERÖRİST OLDUĞUNU İNANDIRAMADINIZ DEMEK.... ONLAR KUZU DEĞİL Kİ? HANİ BU HOCANIN akp İÇİNDEKİ UZANTISI? ADAMLAR ÖNCE ONLARIN "derdest edilip tutuklaması gerektiğini" DÜŞÜNÜYORLARDIR.
SAKALLI, BADEM BIYIKLI PAPAZLAR.
Ne kadar uzun konuştun sayın yardımcı. ABD bize bu kadar yamuk yapıyorsa kapatın İncirlik üssünü gitsin. Hem Fetö yü kolluyor hem de Suriye de Pkk yı destekliyor. Daha ne bekliyorsunuz. Kovun gitsin.
şerefini haysiyetini beynini bir dolara satanlar sonu hüsran olacaktır
Diğer Haberler