Güneş enerjisi santrali ihalesini kazanan firma belli oldu

Konya Karapınar'da 1,000 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali ihalesinde en iyi teklifi Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha verdi

Güneş enerjisi santrali ihalesini kazanan firma belli oldu

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ihalesinde en iyi teklifi Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu verdi.

Konya Karapınar'da kurulacak bin megavatlık güneş enerjisi santrali için ihale bugün gerçekleştirildi. Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine 4 ortak girişim grubu yarıştı.

Limak-CMEC- Haeron Solar Ortak Girişim, Kalyon-Hanwha Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişimi, AKC Güneş Ortak Girişim Grubu ihalede yer aldı.
İhalede kilovatsaat başına en düşük teklifi 6,99 dolar/cent ile Kalyon - Hanwha Grubu verdi.

İhale sonrasında yapılacak proje kapsamında, Türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleştirilecek ve 10 yıl boyunca da Ar-Ge yapmak şartıyla Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak.

YERLİLİK ORANI EN AZ YÜZDE 60 OLACAK

Şartnamede, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefi yer alıyor. Sözleşme imzalanmasını takip eden 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek fotovoltaik modüller sahada kullanılacak.

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar YEKA-1 GES, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve YEKA bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı ilk uygulama olacak. Söz konusu proje ile gelecek yıllarda yenilenebilir elektrik ve ekipman üretiminin artırılması, teknoloji transferi yapılması ve dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor. Proje ile 1,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken, kurulacak santralden yılda yaklaşık 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Helal olsun.Süper proje
@alicengiz31 Süper proje değilmi? İhaleye giren firmalar sen ben bizim oğlan! İhale bedeli belli KW bedeli belli, ihale edilen tutar bizim kullandığımız KW tutarının 14 katı ve 10 yıl boyunca devlet garantisi altında! Allah hükümetten razı olsunki birileri 10 yıl boyunca bu ülkeyi sömürecek! Senin gibi beyinsizlerde sevinecek...
Bu ülke 6 Ekim 1926 ta­ri­hin­de KENDİ FABRİKASINDA UCAK ÜRETİRKEN şimdi samanı dışarıdan alan, hayvan ithal eden yollarını köprülerini santralerini savunmasını yabancı ülkelere yaptıran bir ülke haline geldik
Aceba hangi bakanin hangi millet vekinin adami kazanan sirket. Istanbulda arsa arazi varsa direk agaogluna hibe ediliyo
@centermen İhaleye girenler Kolin, Çalık, Limak! Bak sen şu tesadüfe :) Durmak yok 10 yıl daha milleti sömürmeye devam...!
Yandaşları kazanmıştır başkası olamaz
@kaya_hasan_m4 Çalık, limak, kanyon! Sen ben bizim oğlan misali! İhale kimde kalsa para oraya! 10 yıl boyunca sömürmeye devam!
erdogana yakinliğı ile bilinen grup. ihaleler ile buyumus. devletin ihalelerini neredeyse alan bir firma. hatta taksim meydaninin yayalastirma projesinide kalyon grup almisti. Niye ihale yapiliyor anlamiyorum ama.
nükleyere hayır güneş enerjisine evet
şaşırmamak lazim
HELAL OLSUN AKP YE.KONUŞMUYOR.ARAŞTIRIYORLAR,PROJE YAPIYORLAR, İHALEYE ÇIKIP YAPTIRIYORLAR VE HALKIN MENFAATİNE ÜRETİM YADA HİZMET OLARAK SUNUYORLAR.BU ÜLKEDE 1970 Lİ YILLARDAN BU YANA GELEN GİDEN ÖZAL HARİÇ TÜM HÜKÜMETLER,SADECE YANDAŞLARINA,PARTİDAŞLARINA, AKRABALARINA DEVLET HAZİNESİNİ PEŞKEŞ ÇEKEREK 1 KRŞLUK YATIRIM YADA HİZMET ÜRETMEDEN DEVLETİN KASASINI BOŞALTIP EKONOMİYİ İFLAS ETTİRİRKEN ADAMLAR BUNCA YATIRIM YAPIYORLAR ÜRETİM VE HİZMETE AÇIYORLAR YİNEDE İFLAS ETMEDEN YOLA DEVAM EDİYORLAR.PEŞKEŞ ÇEKMEYE ALIŞMIŞ HIRSIZLAR ANCAK YANDAŞLARA VERİLİYO DİYE AKILLARINCA ELEŞTİRİ YAPIYOLAR.
@xx_efsane Kalyon şirketi tek başına yapsın niye ortak giriyor göreyim bak bakalım o şirket hangi zamanlarda yükselmiş habirde eskilere hırsız demişsin eskiden bir yahya vardı şimdi binlerce yahya var bırak bunları üretim yapan bir işyeri açılmışmı yarın onunda işletmesini verirler birini sen yine kıçını ovalarsın makarnacılar sizi
Neyse bu sefer hayırlı bir iş yapmışlar bari. Mümkün olduğunca güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi doğa dostu, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.
Diğer Haberler