Hatay'da çatışma: 3 asker şehit

Hatay'ın Dörtyol ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 3 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı.

17 Mayıs 2012 13:01
PAYLAŞ
TWITTER
Hatay'da çatışma: 3 asker şehit

Hatay’da Amanos Dağları’nda 1 binbaşı, 1 üsteğmen ve 1 teğmen şehit oldu, 2 asker yaralandı. Saldırının ardından çıkan çatışmada 4 PKK'lı öldürüldü. Şehit binbaşı Erhan Dikmen, daha önce Hakkari Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı yapmıştı. 

Şehit üsteğmen ilk kurşunu böyle anlatmıştı - Video

Baba evine acı haber ulaştı

Aytaç Kaya'nın baba ocağına ateş düştü

Şehit Ahmet Tarım'ın annesinin feryadı yürekleri yaktı

BBP'den şehitler için mesaj ve istifa çağrısı

Dörtyol İlçe Jandarma Komutanlığı'na ait askeri araçla sabah saat 07.45 sıralarında  Amanos Dağları eteğindeki Kuzuculu Beldesi'nin Kocadüz Yaylası yakınlarında göreve giden jandarma özel harekat timine, PKK'lı teröristler yüksek tepelerden ormanlık alandan roketatarlı saldırı düzenlendi. Teröristlerin saldırısında isabet alan askeri araçta bulunan 3'ü subay 5 asker yaralandı. Timde bulunan diğer askerler yaralı subaylar ile askerleri Dörtyol Devlet Hastanesi'ne kaldırırken, diğer timler de roketli saldırıya gerçekleştiren teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyon başlattı.  

Dörtyol Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirilen İskenderun Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Erhan Dikmen, Jandarma Üsteğmen Aytaç Kaya ve Jandarma Teğmen Ahmet Tarım şehit olurken, ağır yaralı 2 asker de yoğun bakıma alındı.

 ÇATIŞMA SÜRÜYOR 

Saldırının ardından Jandarmanın Karahasan Paşa Kışlası'ndan çok sayıda asker bölgeye sevk edildi. Kaçan teröristlerin peşine düşen jandarma timleri, saat 09.30 sıralarında PKK'lılarla sıcak temas sağladı. 'Teslim ol' çağrılarına ateşle karşılık veren PKK'lılar ile jandarma arasında çatışma çıktı. İlk belirlemelere göre 4 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Silah sesleri bölgedeki yaylalardan da duyuldu. Ancak bölgenin çok sarp ve sık ağaçlarla kaplı olması nedeniyle operasyonun güçlükle sürdürüldüğü belirtildi.

 VALİLİK AÇIKLAMASI 

Şehit haberini alan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz hemen Dörtyol Devlet Hastanesi'ne gitti. Vali Lekesiz, burada Dörtyol Kaymakamı Hacı Hasan Özyiğit ve askeri yetkililerle bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Hatay Valiliği saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 

"17.05.2012 Perşembe günü saat 07.45 sıralarında, Hatay İl Jandarma Komutanlığı'nca Dörtyol İlçesi Amanoslar kırsalında icra edilen planlı operasyon faaliyeti esnasında, bölücü terör örgütü mensuplarının ormanlık bölgede açtıkları ilk ateş sonucunda Hatay İl Jandarma Komutanlığında görevli J. Bnb. Erhan DİKMEN, J. Ütğm. Aytaç KAYA ve J. Tğm. Ahmet TARIM şehit olmuştur. 

Bölgede teröristlerin yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan geniş çaplı operasyon devam etmekte olup, olayla ilgili soruşturma yetkili merciler tarafından yürütülmektedir. 

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize sabır ve başsağlığı dileriz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.''

OPERASYON SÜRÜYOR   

İl Jandarma Komutanlığı'nca Dörtyol ilçesi Amanoslar kırsalında icra edilen planlı operasyon faaliyeti esnasında, ateş açarak 3 askerin şehit olmasına neden olan terör örgütü mensuplarının yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi için başlatılan geniş çaplı operasyon kapsamında bölgeye 350'si komanda olmak üzere 500 asker ile 100 özel harekat polisi sevk edildi.

Teröristlerin kaçış istikametlerinde insansız hava aracı “Heron” kullanılarak görüntü alınıp, arama yapıldığı belirtildi.

İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu ve İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç da Dörtyol ilçesinde operasyonları yerinden yönetiyor.

Şehit olan 3 asker için yarın İl Jandarma Komutanlığı'nda tören düzenlenecek.

ŞEHİT TEĞMEN TARIM'IN EŞİ 4 AYLIK HAMİLE

Hatay'ın Dörtyol İlçesi’ne bağlı Kuzuculu Beldesi yakınlarındaki Amanos Dağları’nda jandarma ile teröristler arasında çıkan ve 4 PKK’lının ölü ele geçirildiği çatışmada şehit düşen 3 subaydan Jandarma Teğmen 25 yaşındaki Ahmet Tarım'ın Antalya'nın Alanya İlçesi'nde oturan annesi Nevin Tarım'a acı haber verildi.

 Hatay İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Jandarma Teğmen Ahmet Tarım'ın şehit olduğu haberi, Alanya Garnizon Komutanlığı'nda görevli subaylar tarafından annesi Nevin Tarım'a verildi. Sağlık ekipleri eşliğinde eve gelen komutanlar, 60 yaşındaki anne Tarım'a oğlunun şehit haberini verdi. Aslen Kütahyalı olan fakat eşi öldükten sonra oğlu Bülent Tarım'ın yanına Alanya'ya yerleşen anne Nevin Tarım, subay oğlunun şehit haberiyle yıkıldı. 

Jandarma Teğmen Ahmet Tarım'ın geçen yıl Neslihan Tarım ile evlendiği ve eşinin 4 aylık hamile olduğu belirtildi. Eşini de Hatay'a götüren Ahmet Tarım'ın Alanya'daki ağabeyi Bülent Tarım'ın taşımacılık şirketi sahibi olduğu, en büyük ağabeyi Levent Tarım'ın da Çanakkale'de kıdemli başçavuş olarak görev yaptığı öğrenildi. Şehit Teğmen Ahmet Tarım'ın cenazesinin memleketi Kütahya'ya toprağa verileceği belirtildi.

 

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir