Hatay’da Gadir-i Hum bayramı

Alevilerin, Hazreti Muhammed'in veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak kutladığı ‘Gadir-i Hum Bayramı’ dolayısıyla Hatay’da türbeler dolup taştı.

Türbelerde kurbanlar kesen ve tütsüler yakarak dua eden Aleviler, Antakya’daki Sultan Habib-i Neccar Hazretleri’nin türbesine ulaşmak için 3 kilometrelik dağ yolunu yürüdü. Habib-i Neccar Dağı’nda kapısını öperek girdikleri türbenin çıkışında gelenlere lokum da ikram edildi. Sultan Habib-i Neccar Hazretleri’nin türbesini ziyaret ederek tütsüler yakan ve dua eden Alevi vatandaşlar, daha sonra Antakya merkezde bulunan Habib-i Neccar Camii'ne gelerek, burada bulunan Habib-i Neccar Hazretleri’nin kabrini ziyaret etti.

Antakya’daki çarşı esnafının çoğu da ‘Gadir-i Hum Bayramı’ dolayısıyla dükkanlarını açmadı. Alevi esnafın yanı sıra Sünni, Hıristiyan, Yahudi ve Ermeni esnaf da Alevi esnafların bayramına saygı göstererek dükkanlarını açmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
işte medeniyetin hoşgörünün tarifi budur..antakyada bin yıllık hoşgörü geleneği var ve bu hoşgörüyü bozmaya gayret eden şahıs malesef bu ülkenin başbakanı..aşırı dinci el kaidecileri doldurmuştu şehre neyseki halk isyan etti ve onları kovdu..
HATAYDA MANEVİ VAR GİTTİM TENEFFÜS ETTİM...HABİBUN NECCAR CAMİİNDE YATSI NAMAZINA GELENLER ÇOK AZ DI 40 KİŞİ...MERKEZ TARİHİ CAMİDE 12 KİŞİ İLE YATSI KILDIK,,,MÜSLÜMANLARDA BÜYÜK BİR GEVŞEKLİK VARDI HATAYDA.
Diğer Haberler