Hayatı kâbusa döndü! İnsanlar onu görünce korkup kaçıyor

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Musa Sümbül’ün hayatı 23 yıldır mücadele ettiği sedef hastalığı nedeniyle kabusa dönmüş durumda. 23 yıl önce bir sabah uyandığında derisinde kızarıklıklar olduğunu gören ve hastaneye giden Sümbül, kendisine verilen ilacı kullanmış ancak derisindeki kızarıklıklar artarak devam etmiş. Antalya Tıp Fakültesine giden ve kullandığı ilacın ters etki yaptığı söylenen Sümbül’ün derisinde pullanma ve iltihaplanma oluşuyor.

Ellerinde, kollarında, ayaklarında, kulaklarında, yüzünde ve kafa derisinde oluşan kalın ve sert tabaka, Musa Sümbül’ü çalışamaz hale getirmiş. Sertleşen derisi kas hareketini engelleyen ve zorlayınca kanamaya neden olan hastalığı nedeniyle iş yapamaz hale gelen Sümbül, “Devletten 3 ayda bir aldığım 1500 TL mağdur aylığı ile geçiniyorum. Çalışamıyorum, bu halimle bana da kimse iş vermiyor. Antalya’da doktorum bana 3 sene öncesi hastalığımı tedavi eden bir ilacın yurt dışında olduğunu ancak 25-30 bin lira gibi bir maliyeti olduğunu söyledi. İlacı getirtip kendisi uygulayacaktı ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle alamadık” dedi.

s1

Hastalığının günlük yaşantısını altüst ettiğini dile getiren Sümbül, “Bir lokantada bir masaya otursam, masadaki insanlar kalkıp gidebiliyor. Bir topluma girsem bize ters gözle bakabiliyorlar. Yolda giderken bize yan gözle bakıyorlar, bu adam neyin nesi diyorlar. Bunları ben hep içime atıyorum. Bu hastalığın ismi de karaciğer stresi sedef hastalığı olarak geçiyor. El içine çıkamaz hale geliyorum. 3 sefer intihara teşebbüsüm var benim” diye konuştu.

s2

"KIS İSTESEM 'HASTASIN' DİYE VERMİYORLAR"

Bugüne kadar hastalığı nedeniyle hiç evlenemeyen ancak yuva kurmak isteyen Sümbül, “Kız istesem hastasın diye vermiyorlar. Verseler de çalışamadığım için aileme bakamam. Evlenmem için önce hastalığımdan kurtulmam lazım. Hastalığımın tedavisi aslında var. Tedavim pahalı olduğu için uygulayamadım. Bunun için beni izleyen devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım bekliyorum” şeklinde konuştu.

s4

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı (psoriasis); cilt hücrelerinin yenilenme süresinin hızlanması sonucunda ortaya çıkan bir çeşit kronik bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığıdır. Cilt hücrelerinin oldukça hızlı bir şekilde yenilenmesi, deride pullaşmaya ve kepeklenmeye neden olur. Derideki bu pulların etrafında iltihaplanma ve kızarıklıklar görülür. Sedef hastalığı her yaştan ve cinsten insanı etkileyebilir ama genellikle yetişkinlerde görülür.

s5

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
benimde elimde var 1 hafta denize gittiğimde geçiyor özellikle akdenizin tuzlu suyu iyi geliyor. bir deneyin isterseniz.
20-25 BİN nedir ki, bu ülke insanları birkaç saatte milyonu yardım yapabilecek kapasitede. Yeter ki yardım kampanyası duyurulsun.
35 yaşındayım yıllarca sedef hastalığı ile mücadele eğer gitmediyse sivas kangal balıklı göle gitsin ben çaresini orda buldum
bende sedef hastasıyım yaklaşık 11 yıldır. devlet bu hastalığın ilaçlarını karşılıyor. ama şu var bu ilaçları sürekli alması lazım. ayrıca bu ilaçların büyük bölümü ülkemizde var. ya bu arkadaş dünyadan bir haber yada haberde bazı yanlışlıklar var. gelelim ilaç paralarına evet ileri seviye ilaçlar pahalı ama sgk bunu karşılıyor çalışamıyorsa zaten gss denen birşey var. aylık 52 liramı ne onuda veremeyecek durumdaysa zaten devlet onuda almıyor. ama bu işin prosedürü şöyledir. önce hafif ilaçla başlanır işe yaramazsa daha gelişmiş ilaçlara geçilir.
İstanbul Bağcılarda çok iyi bir doktor var.Cildiyeci. Profosör. Akşamları üniversiteden gelip bakıyor.Reklam olmazsa kiliniğin ismi Yunus Emre Hastanesi.
Erzincan'daki Ekşisu diye adlandırılan mesire alanındaki kükürtlü suları denemesi kendisi için faydalı olur. Allah'ın izniyle kurtulur buy dertten
Allahım acil şifalar versin hocam üzüldüm cidden:(((( Allah yar ve yardımcın olsun!!!
vücut bağışıklık sistemi,derideki pigmentleri düşman sanıp saldırıyor.çaresi yok sadece bir süre baskılanır.Bağışıklık sistemini iyice baskılarsanız bu sefer diğer hastalıklar ortaya çıkar.sadece azaltılabilir,.romatizmada bünyenin kıkırdağa saldırması gibi.ancak bu hastalık sadece pigment meselesi değil gibi daha ciddi!
HACAMAT VE SÜLÜK TEDAVİSİ YAPTIRIN LÜTFEN İŞE YARIYOR.
Hamur tatlısı bol miktarda yiyecek şekerini yukseltecek bir süre, sonrada oruç tutacak , bazen bu orucu su ile tutacak yani oruclu iken bol bol su içebilecek. ben 18 senedir bu hastalığı çekiyorum, azaltabildiğim tek zamanlar bu saydıklarımı yaptıklarımda oluyor.
Ne yapacan kıza önce ileşmek iste
Allah şifa versin abicim ilk işin sivas balıklı kaplıca olsun 21 gün sürekli suya gir bak nasıl rahatlıyorsun
Hastalığının çaresi Nevşehir Göynük kasabasında oraya bir git 1 ayda Allahın izniyle eski sağlığına kavuşursun
@mustafa_0133 ne yapıyorlar orda kardeş benim kardeşimde sedef hastası Nevşehirliyim göynük bana yakın okursan lütfen aydınlat allah rızsı için
Diğer Haberler