Hayır videosu çeken genç tutuklandı ama bakın neden?

Sosyal medyada "Hayır Nedir?" videosu çeken, ardından sosyal medyadaki sahte isimle açılmış hesabın sahibi olduğu iddiası ile gözaltına alınan Ali gül tutuklandı.

Hayır videosu çeken genç tutuklandı ama bakın neden?

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre; sosyal medyada tıklanma rekorları kıran "Hayır Nedir?" videosunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının suç duyurusunda bulunduğu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Ali Gül, sahte isimle açılmış bir Twitter hesabından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek tutuklandı.

SİBER SUÇLAR ARAŞTIRMA RAPORUNA GÖRE HESAP ONA AİT ÇIKTI

Gül, Cumhurbaşkanı'nın avukatının suç duyurusunda bulunmasına neden olan Twitter hesabını kendisinin kullanmadığını belirterek "Hayır" videosu nedeniyle hedef haline getirildiğini söyledi ancak hakim "siber suçlar araştırma raporuna" göre söz konusu hesabın Gül'e ait olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı verdi.

"MUSTAFA KEMAL'E BORCUMUZ VAR, O BORCU ÖDEMEYE GİDİYORUM"

Gül, adliyeye gelirken çektiği videoda da tutuklanacağını bildiğini ifade ederek "Mustafa Kemal'e borcumuz var, ben o borcu ödemeye gidiyorum. Bu milletin çocukları, bu milletin gençleri korkuyu, tutsaklığı ölümü değil, özgürlüğü ve mutluluğu hak ediyor. O günler de gelecek" dedi. Gül, sosyal medyada yoğun beğeni alan "Hayır" videosunun sonunda da "Video tutarsa tutuklanırız" demişti.

"HAYIR NEDİR?" VİDEOSU

Güçlü Meclis Platformu geçtiğimiz haftalarda @guclumeclisp rumuzlu Twitter hesabından referandumla ilgili olarak "Hayır Nedir?" videosu yayımladı. Videoda 22 yaşındaki öğrenci Ali Gül, "neden hayır denilmesi gerektiği"ni anlattı. Hızla yayılarak milyonlarca kişiye ulaşan bu videonun ardından Gül, hedef haline getirildi. Bazı sosyal medya hesapları, @DjerzinskiFelix rumuzlu Twitter hesabının da Gül'e ait olduğunu ve bu hesaptan suç oluşturan paylaşımlar yapıldığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özay da @DjerzinskiFelix hesabından yapılan paylaşımların Gül'e ait olduğunu iddia ederek "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, suçu ve suçluyu övme, Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından 1.5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulundu.

"BU HESAP BENİM DEĞİL" DEDİ AMA...

İstanbul Basın Savcılığı'nın daveti üzerine Pazartesi sabah Adliye'ye gelen Gül gözaltına alındı. Gül'ün gözaltına alındığı gün bir gazetede Cumhurbaşkanı'nın avukatının iddiası doğrultusunda haber çıktı. Adliyeye getirilen Gül, Basın Savcısı Utku Tepe tarafından sorgulandı. Twitter'daki tek hesabının @avaligul hesabı olduğunu belirten Gül, iddiaları redderek "Ben ve ailem muhafazakar bir yapıya sahibiz. Devletimizi, polisimizi severiz. @DjerzinskiFelix rumuzlu hesaptan yapılan paylaşımları kesinlikle ben yapmadım" dedi.

Gül'ün avukatı Yiğit Acar da Gül'ün çektiği "Hayır" videosundan rahatsız olanların, @DjerzinskiFelix hesabının ona ait olduğu yönünde karalama kampanyası yürüttüklerini söyledi. "Adeta bir elbise dikilmiş ve müvekkile giydirilmiştir. Müvekkil hedef haline getirilmiştir" diyen Acar, bu iftira nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını da ekledi.

Savcı Tepe, Gül'ü "Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan" tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. Dosyada @DjerzinskiFelix isimli hesaba ilişkin görüntülerin yanı sıra "Hayır" videosunun yayınlandığı @guclumeclisp hesabının ekran görüntülerinin yer alması da dikkat çekti.

TUTUKLANDI

Gül'ü sorgulayan İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimi Cevdet Özcan, Gül'ün "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanmasına karar verdi. Kararda, 15 Temmuz 2016 gecesi darbe yanlısı paylaşımlar yapılan ve Cumhurbaşkanı'na hakaret edilen @DjerzinskiFelix hesabının Gül'e ait olduğunun dosyadaki Siber Suçlar Araştırma raporu ile sabit olduğu savunuldu.

"TUTUKLANABİLECEĞİMİZİ BİLİYORDUK"

Ali Gül, Adliye'ye gelirken çekerek yayınladığı yeni bir videoda da "Hayır videosu çektik, bu videoyu çekerken de tutuklanabileceğimizi biliyorduk. Şimdi savcıya ifade vermeye gidiyorum, sonrasında muhtemelen tutuklanacağım. Ama önemli değil, ben korkmuyorum. Bizim 'bütün ümidim gençliktedir' diyen Mustafa Kemal'e borcumuz var, ben o borcu ödemeye gidiyorum. Bu milletin çocukları, bu milletin gençleri korkuyu, tutsaklığı ölümü değil, özgürlüğü ve mutluluğu hak ediyor. O günler de gelecek" dedi.

İşte iddialarda yer alan hesaptan atılan tweetlerden bazıları:

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 86 yorum
Herşey ortada diyecek birşey yok EVET diyenler serbest HAYIR diyenlere yasak.Bu referandum Memurların referandumu normal vatandaş zaten hep aynı zaten para yok iş yok ama referandumdan EVET çıkarsa Memurların vay haline..
BENİM TAHMİNİM.BU VİDEODAN RAHATSIZ OLAN İKTİDAR.KENDİ TROOLERİ İLE BU GENCİN HESABINA GİREREK.YADA SİBER SUÇLARDAN YALAN ONAY GİDEREK TUTUKLANMASINI SAĞLAMIŞ.
Mustafa kemale borcunu ödetin birde herkes ordaysa ona teslim edin o onu halleder sıkınti yok
@selahattin252507 Ebeveynlerinin borcunu ben tahsil edeceğim ;)
@selahattin252507 Türkçeyi öğren derim.
HAYIR!!! Ne demis baris manco yüzbinkere hayir!!!
bende HAYIR diyeceğim
Ne demiş birde benim ailem mütasıp falan yok yok siz onu merkeze ğötürdüğünüzde herkes ordaysa ona teslim edin o halleder borcunu ödesin ama bak yanlışlık yapmayın haaa
@selahattin252507 bu videonun neredine katılmıyosun bi söylesene hele
TEBRK EDERİM KARDEŞİM BURDA CEZAVİNE ATILCAK NE VAR ANLAYAMADIM HAYIRRRR BENİDE ATIN.
EVET'ÇİLER İŞTE DİKTATÖRLÜK BÖYLE BİR ŞEYDİR.
SÜPER YAAA BU VİDEODAN BU GENCE ÖDÜL VERİLMELİ.
Elbet devriniz bitecek peygamber degıl ya bu adam elbet oda ömrünü tamamlayacak
@tuhan_tuhan_2017 Niye peygamberler ölümsüz mü? Onlar ömürlerini tamamlamadılar mı? Ne çok seviyorsunuz peygamberli örnekler vermeyi. Ama sorun şu ki dinden o kadar uzaksınız ki verdiğiniz örnekler yüzünden komik duruma düşüyorsunuz. Örnek Şekil-A: Deniz Baykal
@jousef13 Egemen Bağış bakara mı, makara mı herneyse o sureden ayetler kopyalayıp tvit atıyorum derken neredeydiniz?
Bu kardeşime helal olsun. Koyun olmadığı için atmışlardır içeri. Yazıklar olsun sizede adâletinizede.
delikanlı şakayla karışık gayet güzel anlatmış; ben ortada bir suç unsuru ve hakaret göremedim. Bu kadarcık bir mizahtan bile rahatsız olmak ??? Anlaşılması güç
burda acık yazılmamıs adam polıse cumhurbaskanına dıne kufredıyor agza alınmayacak sekılde.yoksa hayır dedı dıye kımse tutuklanmaz.yazıların devamı yok burda.
@erkan_3361 Adam hesap benim değil diyor. Belliki onun adınaymış gibi hesap açılıp paylaşım yapılmış, Birde üstüne sahte rapor, hakimde bu rapora istinaden at içeri. Ergenekon, Balyoz gibi.
adam yaralayan bıcak tekme sallayan dışarda terörist dışarda akp li fetöcular dışarda haırcılar terörizt içerde.... süper
Muhteşem Yeni Türkiye ve inanılmaz ileri süper demokrasisi. Teşekkürler tayyip.
Hesap benim değil diyor onun çıkıyor yalanda Hayır var diyor.2001 ler meclise girecekmiş diyor ama 2 sene sonra olacak demiyor boş konuşuyor.Başkanlık dediği yerler dikta rejimleri bizde seçim var sandık halkın önüne gidiyor demiyor saçmalıyor.Kendince bir video çekmiş demokratik hakkıdır ama yalan ve iftira atmadan beceremiyor.
şu akıl dolu pırıl pırıl zeka fışkıran videodan bile rahatsız olacak kadar zavallılar
daha tam yetkili olmadan böyle olursa yetkiyi alınca allah bizleri korusun
Eğer bu hayır videosu için tutuklandıysa bu demokrasiye aykırı bi iştir kimseye hakaret ettiği yok bu videoda ama gel gelim Türkiye burası
Bu video için tutuklanıyorsa bir insan, bin kere hayır, milyonkere hayır! Görmüyormusunuz nereye gittiğimizi?
La malmisiniz nesiniz..birinde dz ile basliyor birinde dj ile basliyor..arada bi pislik var orasi kesin..sonuc olarak uzun surmez cozulur olay..cikipta hayir dedigi icin tutuklandi diye yaygaracilik yapmayin
@eren_71 Yani insanların içi değil dışı önemli diyorsun,Ankarayı parselleyip satan adam müslüman gibi duruyor diye onun arkasından mı gidelim.Herkes müslümanlığı kullansın ne yaparsa yapsın mı ?Oğulları uzaya cıktı uzaya devleti yiye yiye kafanızı kumdan cıkarın.Birinin oğlu spor klubü baskanı,biri kanal sahibi,biri hollandada şirketler zinciri sahibi,biri vakıflr gemicikler ve hesaplanamayan val marlıgı 150 milyarı aşmış daha görmemezlikten gelin din iman diye dini imanı kullananları destekleyin ne deyim..
@mehmet_1985_mrvus hemen yanlışı başka bir yanlışla örtmeler. Tipik sol zihniyeti. Adam doğru söylemiş haberin kaynağı kimse bunu kasıtlı yazmış. Şerefsizce paylaşımlar yapan hesap @Dz ile başlıyor. Haberi yapan algıcı @Dj ile başlayan hesap açıyor ve hesaba da bu ali gül'ün hesabı değil ak partililer açmış diye paylaşımlar yapmış. Hesabın açılış tarihi mart 2017. Ama yukarıda da göreceğiniz üzere hesap @Dz ile başlıyor ve eski tarihli birçok içindeki hayvanı gösterircesine yaptığı paylaşımlar.Buda tutmadı. Tabi tutanlar oldu zaten o saftirikler için yazıyorum. Oyuna gelmeyin. Sorgulayın.
Ali Gül, 15 Temmuz darbe gecesi Twitter üzerinden kimsenin sokağa çıkmaması için çağrıda bulunarak darbecilere destek verdi. Devlet büyüklerine ve Peygamber Efendimiz (sav) e hakaretten tutuklandı ama "Hayır videosu' çekerek tutuklandığını iddia ediyor. Yemezler Gül'üm, yemezler...
Adamlar çaliyo ama halka hizmet ediyo diyen KALİTELİ vatandaşlarimizi evete davet ediyorum,evet deyinde dünyanin süper gücü olalim 2023 te,hepimizin altinda bmw ler olsun,kral gibi yasiyalim,dogu anadoluda sari,kirmizi,yesil bayraklar dalgalansin,apoda cikip onlarin valisi olsun..soylediklerimi ciddiye alan kesin olur))almasinnnn,sonuna kadar HAYİRR
Bakara suresinin ya anlamini bilmiyor yada işine geldiği ceviyor ikisine sasirmam gelmis burda reklam yapiyor bakara suresi hayır yapin (iyilik yapin ) diyor referandum da hayir oyunu kullan demiyor cahil cok
@sonbeyinbukucu hayır oyu vermekte bu vatana bu millete belkide bir çeşit iyilik olacak. hayırlara vesile olsun dediğin zaman yoklaravesile olsun anlamı çikmadıgını gayet iyi biliyorsundur.
@cengizmavi mesele hayir yada evet degil dini alet Etmeniz?
YOK ARTIK YOK BE KORKUYLA SİNDİRMEYE ÇALIŞILIYOR BRE ADAMLAR ATAMIZA YAPILAN BAYRAĞIMIZA YAPILANLAR BOY BOY OSMANLI PADİŞAHIN RESMİ ASANLAR HANİ DEVLETİN PARASINI YEYİPTE HANİ VARYA HAİNLER ONLAR NNEDEN SERBEST ACABA SAVCILAR GÖREV BAŞINA HADİ TUTUKLAYIN KAYMAKAMLARI DA BEKLİYORUZ BUGENÇLERİ DEĞİL ONLARI TUTUKLAYIN BEN ŞİKAYETCİYİM ONLARDAN....
İşin ilginç yanı,Herif DARBE'yi destekliği zaman serbest,Kışkırtıcı davrandığında serbest ! Ama ne zaman ki Hükümetin Kuyruğuna basmış ! O zaman tutuklanmış ! Kardeşim bunlar yasaksa o zaman tutukla ? Ama senin davan Ülke-Vatan değil Senin Tek derdin kendi ÇIKARIN !!!!
Merhabalar yüzde yüz bu arkadaşa katılıyorum ve HAYIR diyorum nokta
kardeşimize cok cok gecmiş olsun ama bi o kadarda helal olsun utanması gerekenler utansın utanlarmı varsa tabii..
şu dine sövenler din e küsenler din üzerinden çıkar elde edenler . solcu sağcı farketmez en zararlı insanlar bu türlerdir.
@a_s_17 bakara suresi'nin anlami hayirlarda yarisin (iyilik yapın) anlamında adam onu bile kendine cevirmis neymiş bakara suresinde hayirlarla yarisin sanki gidin referandum da hayir diyip gelin yazmis tövbe tovbe şaşırdık mi buna tabiki #Hayir ne diyoruz# Evet
ŞU MADDELERİ OKUYUNCA BU ÜLKENİN BİR VATANDAŞI OLARAK...BU ADAMLAR RESMEN BİZİMLE DALGA GEÇİYOR DİYE DÜŞÜNÜYORUM...VATANDAŞIN HAYRINA BİR TANE MADDE YOK...BÜTÜN MADDELER BAŞKANI KORUMAK İÇİN HAZIRLANMIŞ...
doğrular insanların neden zoruna gider acaba ,bir doğruda benden olsun bende hayır diyorum.
valla da tutuklanmış.hakikaten ilginç..ama bu yapılan hakaret oy kaybettirir.Reis fetocülerin oyununa geldin hem de çoook. Yazık ettin bu kadar emeğine.hırsını kullandılar...
burada bu namussuzu savunlar.ben şimdi hepinizin anasını,avradına sövsem.inançlarınıza hakaret etsem,ondan sonra da bir "hayır" klibi çeksem.size ettiğim küfürleri,hakaretleri görmezden gelecek misiniz?
Demokrasi için kendi kararlarını kendi veren güçlü bir Türkiye için HAYIRRRR diyorum.
olan garibana oluyor zaten
Vatanımı milletimi seviyorum bu yüzden HAYIR diyorum
iktidarın artık zerre kadar eleştiriye tahammülü yok, a diyeni tutkla b diyeni tutukla c diyeni tutukla, ne la bu... evet diycektim ama artık HAYIR diyorum...
Okuduğunuzdan anladığınız sadece 'hayır' yüzünden ceza verilmesi olmuş oysa ki okuduğunuzu anlamış olsaydınız küfür içeren tweetlerden dolayı olduğunu anlardınız.Siz ve sizler gibi düşünen hayırcılar hakaret etmeden küfür etmeden de bunu yapabilirsiniz ama zihniyet belli çokta zorlamamalı.
SİZİN HAYIR BİLDİĞİNİZDE ŞERR VARDIR. EVETTE HAYIR VARDIR doğru yoldan şaşmayın.chp ye uyan örnek verirsek izmirin halini görüyoruz kışın bile yürüyorlar tıpkı venedik misali :)))
neymiş 15temmuz akşamı darbe yanlısı paylaşımlarda bulunmuş, cumhurbaşkanına hakaret etmiş. madem öyle kardeşim neden bugünü beklediniz , bu videoyu yayınlamasını bekliyoduz tutuklamak için demezlermi adama. demezler...
Diğer Haberler