HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'tan flaş talep

Yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın yargılanmasına başlandı. Demirtaş, savunmasının SEGBİS sistemi ile alınmak istenmesiyle nedeniyle duruşmaya katılmadı. Demirtaş, yargılamanın durdurularak, SEGBİS ile savunmasının alınmasına izin veren yasa hükmünün iptali için davaya bakan mahkemenin, Anayasa Mahkemesine iptal başvurusunda bulunmasını istedi.

“Örgüt yöneticiliği” iddiasıyla tutuklu bulunan HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi kampüsündeki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Duruşma salonu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

DURUŞMAYA ÇIKMADI

Demirtaş savunmasının SEBGİS sistemi ile alınmak istenmesini kabul etmeyerek, duruşmaya çıkmadı. Demirtaş, mahkemeye gönderdiği dilekçede savunmasını bizzat mahkemeye gelerek vermek istediğini bildirdi. Demirtaş kendisine savunma imkanın sağlanmaması nedeniyle yargılamanın durdurularak, SEGBİS ile savunma yapmasını düzenleyen CMK’nin ilgili hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması talebinde bulundu.

Savcılık Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

GÖZLEMCİYE RET

Demirtaş’ın avukatlarından Kenan Maçoğulları, Berlin Eyalet Parlamentosu’ndan Hakan Taş ile yabancı parti temsilcilerinin gözlemci sıfatıyla duruşmaya katılmaları için dilekçe verdi. Mahkeme bu talebi kabul etmedi. Mahkeme Demirtaş’ı savunmak talebinde bulunan yabancı avukatların da duruşmaya katılmasına 'güvenlik' gerekçesiyle izin verilmediğini açıkladı.

Duruşmada, sanık bulunmamasına rağmen, bazı jandarma görevlilerinin salonda olması dikkat çekti.

12 SAYFALIK DİLEKÇE YAZDI

HDP Genel merkezi, Demirtaş'ın bugün yargılanacağı Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne 12 sayfalık bir dilekçe yazdığı ve dilekçesinde duruşmaya bizzat katılmak istediğini belirttiğini bildirdi. Demirtaş, 12 sayfalık dilekçesinin sonunda mahkemeden şu isteklerde bulundu:

* SEGBİS konusunda CMK 196/4'ün değil, Avripa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6'ncı maddesinin esas alınarak, soyut yasa maddesi uyarınca ve gerekçesiz bir şekilde SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmama yönünde verilen hukuka aykırı kararın geri alınmasını, duruşmada hazır edilmeme karar verilmesini,

* Savunmamı üstlenecek yüzlerce avukat için yer tahsisini,

* Duruşmayı izleyecek aile, sosyal çevrem, hasın, yerli ve yabancı izleme heyetleri, HDP Genel Merkez, il ve ilçe teşkilatlarından gelecek izleyiciler dikkate alınarak salonun tahsisini,

* Duruşmada, avukatlarımla birlikte ve fiziksel yakınlık içerisinde oturacak şekilde salonun düzenlenmesini,

* Duruşmada, dizüstii bilgisayar, tepegöz vb araçlarla görsel savunma yapacağımdan, salonun bu teknik imkanlarla donatılmasını,

* Binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçları ile duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere, önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa konulmasını talep ediyorum.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
yasasın selobaskan halkın lıderı
Helal vallahi bu adama! Hepsinin içinde en temizi aslında Demirtaş! İftiralardan başka bir şey değil bence. Hep barıştan ve birlikte bahseden kendisi. Korkak ve hırsızlar ise hep vatan millet sakarya edebiyatı yapıyorlar. Biz neyin ne olduğunu anladık artık.
@reydberg85 topyekün temizlik şart
Akıllanmamış.bu kafayla sen daha çok içeride yatarsın..
HDP nin başına türkiye ve türk düşmanı olmayan, PKK nın sözcülüğünü yapmayan birisi gelsin
SALONDA ÇAY VE KAHVE, TOST GİBİ YİYECEK VE İÇECEK SERVİSİNİN YAPILMASI İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMENİN YAPILMASINI
o kadar yer tesis etmek kargaşa çıkarıp kaçmak demek.
Hukuk herkese lazım olcakak...Hukuksuz bir devlet veya toplum felaketler yaşar...Evrensel hukuk kuralları insanlığın mihenk taşıdır.Hukusuzluk ülkemize çok şey kayıp ettirir..Varsa suçu medeni olarak ve AİHM nin karaları doğrultusunda haraket etmemiz ülkemizi büyütür aksi küçültür
@cengiz_caner_1959 :hukuk insan olana lazım gerçi hayvanlarında hakkı hukuku varda
demirtaşa hemen bir düğün salonu tahsis edin. Adam evlemene hazırlığı yapıyor. şahitler, hısım akraba eş dost partiyi davet etmiş. Yetmemiş tebrik için dış mihraplarıda çağırmış.
Ah keşke chp nin başında Selo olsa hiç olmazsa kk gibi kıvırmıyor.
bu değilmi halkı sokağa döküp onlarca insanın ölmesine sebep bu değilmi pkk ele başına sayınlar iltifatlar eden Pkk ile kolkola yürüyen gerçekten bazı insan denilen zavallıları anlayamıyorum nerdeyse adamı Melek ilan edecekler acıyorum size zihniyetinize benim böyle bir vicdanım olsa çöpe atardım!!!
Seni artık hdp örgütüne başgan yaptırmayacağız Selo. Sırtınızı birazda hapishane duvarlarına dayayın.
Asparagas suçlamalarla adamı içerde tutup emirli yargı sürecini geciktiriyorlar, adamın kendisini savunmasından bile çekiniyorlar. adil yargılanma yapmadan verilecek herhangi bir karar politiktir ve halkın nezdinde yok hükmündedir. Bu adam tüzüğü anayasaya uyumlu bir partinin genel başkanıdır ve türkiyenin her bölgesinden oy alabilmiş birisidir her türlü hukuki gereksinim karşılanmalıdır
hukuk sisteminizi s....yim bir mahkum katilse ,teröristse,hırsızsa bile bizat kendisinin bulunduğu bir yargılama bir mahkeme yapmak zorundasınız bu en geri ülkelerde bile böyledir fakat bu yapılan kesinlikle siyasi ve hukuk dışından ziyade insanlık dışı bir durumdur.
Kişinin kendini savunma hakkı her zaman vardır, olmalıdır.İnsanlar görüş ve düşüncelerini serbest irade ile ifade etmelidir.Bunun aksini savunan sistemlerde ne hukukun üstünlüğünden, ne insan haklarından nede demokrasiden söz edilemez.Kimse yalnış anlamasın Hukuk ve Demokrasi herkese lazım.Hukuk; birinin dudakları arasından dökülen kelimeler olamaz....
sazıma bir düzen vir
hainsin teröristsin ama akpyi gördükçe sen daha değerli geliyorsun gözüme
hain inşallah o delikte geberip gideceksin saz çal barışçı çocuk bol bol
NOLDU KOÇUM AKLIN BAŞINA GELDİMİ UNUT ARTIK PKK MEKEKE DAVALARINI BU ÜLKEDE SADECE ADAM GİBİ ADAMLAR YAŞAR..SÜLO DAHA ANLIYAMADIĞIN ÇOK MEVZU VAR YAT YAT UYU AMA ZAMANINI BOŞA HARCAMA BU ÜLKEVE KURALLARINIDA İYİ ANL İYİ GODESLER ...
duruşmanın sonunda aglamaklı gözlerle son sözü yüce TÜRK adaletine güveniyorum. Taktir yüce heyetinizin olacak
bu selo kim?
bana çorba veren yüce Türk milletine sonsuz minnettarım ne olur beni insan yerine koyun diyerek inleyecektir. Türk Bayrağının kölesi olurum . diyerek .... tir.
Diğer Haberler