Hükümet'ten İsrail'e sert tepki

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İsrail hükümetinin, ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan tasarısına ilişkin sert açıklamalarda bulundu

Kurtulmuş, İsrail hükümetinin, ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan tasarısına ilişkin, "Dünya barışının kilidi Ortadoğu'dur, anahtarı ise Filistin barışıdır. Bu karar, asla Filistin barışına hizmet etmeyecek bir karar olur. Son derece yanlış bir karar olur. Ümit ediyoruz ki İsrail Parlamentosu bu aymazlığa son verir ve böyle bir karar, İsrail Parlamentosundan geçmez." dedi.

Kurtulmuş, TRT1'de bu ay başlayacak, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Sultan Abdülhamid Han'ın hayatının aktarıldığı "Payitaht Abdülhamid" dizisinin çekimlerinin yapıldığı Kocaeli SEKA Film Platoları'ndaki setini ziyaret etti. Çekimleri süren dizinin ekibi, yapımcısı, yönetmen ve oyuncularıyla bir araya gelen Kurtulmuş'a, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TRT Genel Müdürü Şenol Göka da eşlik etti.

Alanı gezen Kurtulmuş, dizide kullanılacak kostümler ve dekorları inceledi, başrol oyuncusu Bülent İnal ile sohbet ederek başarılar diledi.

Yönetmen koltuğuna da oturan Kurtulmuş, bir sahnenin çekiminin başlangıcını yaptı.

Ziyaretinin ardından değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, dizi için çok güzel bir hazırlığın yapıldığını gördüğünü, çok değerli bir projenin hayata geçirileceğini söyledi.

"Payitaht Abdülhamid" dizisinin seyirciden de gerekli desteği göreceğine inandığını dile getiren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türk tarihinin yakın dönemi çok önemli bir dönem. Büyük zaferlerin, büyük yenilgilerin olduğu, büyük kahramanlıkların, büyük ihanetlerin olduğu bir dönem. Alt üst oluşların, yeniden varoluşların yaşandığı, denilebilir ki binlerce yıllık Türk tarihi içerisinde ve özellikle Anadolu toprakları içerisindeki en zor, en karmaşık ama çok zengin, özellikle tarihi bilgi bakımından da çok zengin bir dönem. O döneme ışık tutması bakımından önemli bir dizi olacak Sultan Abdülhamit'in hayatıyla ilgili dizi."

"Sultan Abdülhamit Han'ın objektif bir şekilde Türkiye kamuoyuna yansıtılması, böylesine güzel, önemli bir diziyle gündeme getirilmiş olması, bir bakıma bizim yakın tarihimizi daha iyi anlama çabalarımızın da bir parçası olarak görülmesi gerekir." ifadesini kullanan Kurtulmuş, TRT'ye de böyle bir dizinin yapılmasına ön ayak olduğu için teşekkür etti.

- "Yerel yönetimlerin kültürel belediyeciliğe önem vermesi gerekir"

Bir gazetecinin, yerel yönetimlerin kültürel faaliyetlere katkısına işaret ederek, bu tür faaliyetlere yönelik değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, yerel yönetimlerin sadece yol, asfalt, altyapı, park yapmakla yükümlü olmadığını, kültürel belediyecilik alanında da çok kuvvetli olması gerektiğini söyledi.

Bu anlamda da Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Kurtulmuş, film platosunun Türkiye'nin kültürüne, sanatına önemli bir katkısı olduğunu kaydetti.

- "Şimdiye kadar gelen kısmıyla kabul edilebilir bir teklif değildir"

İsrail Parlamentosundaki yasama komisyonunun, ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısının onaylanmasının hatırlatılmasının ardından görüşü sorulan Kurtulmuş, yasa tasarısının bugün, İsrail Parlamentosu genel kurulunda görüşülmeye başlanacağını anımsattı. "Şimdiye kadar gelen kısmıyla kabul edilebilir bir teklif değildir." diyen Kurtulmuş, Kudüs'ün, bütün büyük dinlerin, İbrahimi üç dinin merkezi olduğuna vurgu yaptı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Osmanlı'nın 400 seneyi aşkın süre boyunca yönettiği Kudüs'te, Allahuekber sesleriyle kilisenin çan sesleri, ağlama duvarının dibinde mezmurdan, talmuttan dualar okuyan Yahudilerin oradaki dua seslerinin birbirine karıştığını anımsattı.

Dört asır boyunca hiç kimsenin bir diğerine "Niye sen şöyle ibadet ediyorsun?, Niye sen şu şekilde davranıyorsun?" diye sormadığını, hiçbir şekilde kınamadığını, hiçbir şekilde bir diğerinin inancını kısıtlama yoluna gitmediğini aktaran Kurtulmuş, İsrail Parlamentosundaki komisyonda oylanan yasa tasarısının, genel kuruldan geçmesi durumunda, Kudüs'ün tarihine karşı yapılmış olan bir hakaret olacağının altını çizdi.

Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bu, aynı zamanda din özgürlüğüne karşı bir karardır. Bu, aynı zamanda siyasi olarak da fevkalade vahim bir karar olur. Biliyorsunuz dünya barışının kilidi Ortadoğu'dur, anahtarı ise Filistin barışıdır. Bu karar, asla Filistin barışına hizmet etmeyecek bir karar olur. Son derece yanlış bir karar olur. Ümit ediyoruz ki, İsrail Parlamentosu bu aymazlığa son verir ve böyle bir karar İsrail Parlamentosundan geçmez. Kaldı ki, şunu da çok açık bir şekilde ifade etmek isterim; ne olursa olsun, ezan sesini kısmaya kimsenin de gücü yetmez.

Biliyorsunuz ezan yasağı ortaya çıktığı anda Filistinliler, Kudüs'te evlerinin damlarına, pencerelerine çıkarak 'Siz bir kaç tane minareden ezan sesini yasaklamaya kalkarsanız, biz bütün camlardan, çatılardan ezan okuruz' diyerek Filistinler ezan okumayı sürdürdüler, bundan sonra da sürdürürler. Böyle bir karar alınmayacağını ümit ederim. Bu karar alınsa da Filistinli ve dünya Müslümanları bakımından yok hükmünde bir karardır. Bu karar uygulanmaz, Filistinli Müslümanlar orada ezan okumaya devam ederler."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
yahudı olan reısıne sor ısraılle işleri düzeltti oglu en cok ısraıl lımanlarına tıcaret yapıyr domates tohumu ısraılden ee yalandan hesap sor
@aa_coll inönü camilere ezana kurana cok faydali olmusdu camileri satdi ezani türkce yapti metreseleri kapatdi cok dini bütün dü senide kutsamis belli
bize ne kardeşim,ezanın anavatanı suudi arabistan bir tepki vermiyorda.biz balıklama atlıyoruz.ülkemizde ezanımız okunuyormu sen ona bak.tepki verince israil yahudisini müslüman mı yapacan:
Gene din istismarı başladı acep nedendir başörtü ezan tepki vs bilen var mı?
yahu nolcak dışişlerinden adam yollarsınız o gün yine filistini vurular ses etmezsiniz ALIŞKINSINIZ !!
YA ALLAH AŞKINA BAŞKASINI HÜKÜMET SÖZCÜSÜ YAPIN BAZEN KENDİ KENDİNE YORUMLAR YAPIYOR BARİ O ZAMAN YANINA BİR TERCÜMAN VERİN DE TÜRKÇEYE ÇEVİRSİN ANLAMIYORUZ.
Bugün sert açıklama , yarın özür...Bir kere de lafınızın arkasında durun...
Bizde olduğu hoparlörlerin sesini çok açarlarsa alınan karar normaldir.15 Temmuzdan itibaren her tarafta cami hoparlörlerinin sesini kabul edilebilir desibelin çok üzerinde.
Tamamen şov
Recep Tayyip Erdoğan İsrail ile milyarlarca dolarlık ticaret yapıyor Yahudi nin en büyük dostu dur
REİZ BU İSRAİLE ONE MİNUTE DEMİŞTİ.BURASI FİLMİN BİRİNCİ KISMIYDI.FİLMİN İKİNCİ KISMINDA İSE SALONUN KAISINDA OTURMUŞ.BEN ONE MİNUTE İSRAİL HALKINA VE PERZE SÖYLEMEDİM.BENİM TEPKİM MODERATÖREYDİ.BEN İSRAİLİ ÇOK SEVERİM DEDİ.İNANMAYAN YOUTUBA GİRSİN BAKSIN.FİLMİN İKİNCİ KISMINI BASIN ASLA VERMEDİ. HALK REİS İSRAİLE NE BİÇİM KAFA TUTTU DEDİ.
Niye kızıyorsunuz kendi ülkesinde ne yapacağına kendileri karar verir Avrupada ezan yasak ibadet serbest aynı kural bizim için geçerli çan çalmak Türkiye de yasak.
türkiyede ezan okuyan imam hatipliler sadece karamanda 45 tane erkek çocuğa adıyaman gergerde 74 tane çocuğa tecavüz ettiler bakan ne demişti bir kerede bir şey olmas sen önce kendi ülkende din altında işlenen pislikleri temizle sanane israilden
Sadece sert açıklama yaparsınız kapalı kapılar ardında israil ile birlikte ihale konuşursunuz
İsrail'i oecd üyesi yapan da "cehape" zaten değil mi?
Eyy israyıl sen kimsin desek ya.Referandum öncesi iyi gider.Evetler sıkıntılı.
referandum var ya şimdi kötü olurlar Tayyip şimdi başlar erkeklik yapmaya
Diğer müslüman ülkelerden tepki varmi
Ya Numan kurtulmuş sen öküzün önde gideni idin burada kapı komşumuz idin Tayyip in arkasından atıp tutuyor boş boş konuşuyordun ne zaman Tayyip'in kıçını yalamaya tükürdüğünü yalamaya başladın hayatınız palavra yalan hırsızlık
Dış memleketlere bakacağımıza kendi ülkeme bakın dolar Euro aldı başını gidiyor işsizlik arttı her gün herşey zamlanıyor Suriyeliler libyalı Iraklı derken ülkemde yabancı oldum vekil iki yılda emekli olur memur işçi 40 yılda olamıyor zengine peşgeş çekilen işler neticesinde zengin iyice zengin fakirde dahada fakirleşiyor haksızlıklar yolsuzluklar aldı başını gidiyor bunlara çözüm bulalım bunlar çözülünce zaten diğerleri kendi çözülecek
ezan sesını ulkeler yasaklar ama hak yasaklamadıgı surece hukmu yoktur dunyada yasaklasan feza da okunuyor zaten
EN İYİ YAPTIĞINIZ ŞEY ATIP TUTMAK İCRAATA GELİNCE YOKSUNUZ BİRAZ ONURUNUZ VARSA TİCARİ ANLAŞMAZLIKLARI BİTİRİN ADAMLAR KANSERLİ GIDALARA BİZE ÇAKIYOR SONRADA İLACINI SATIYOR HAAA PARDON BUNU BENBİLE BİLİYORUM SİZ BİLMİYOSUNIZDUR
İslam fıkhına göre hoparlörle ezan okumak zaten doğru değil, çünkü ezanın ulviyyetini bozuyor. Ayrıca ezanın diğer insanları rahatsız etmesi de dinimizce yasaktir. Fakat din tuccarlarinin elindeki İslamiyette her şey mübah.
Hükümet doğru söyleyip İsrail'e ciddi ciddi söz söyleyebiliyorsa vallahi kara Murat benim'Ve bu Yazıyı okup bana laf yetiştirmek için anıranlar olacak biliyorum onlarda sözüm aynı sağdınız ölüm saf azda mal karışımı var güzel bir kimya Oluşumu ile beyin vücudunuzu terkediyor akabinde her Söze inanıyorsunuz yaniiiiiii bu bir folim:))
Israilin en iyi dostu akp hükümetidir
KARŞI ÇIKACAK İLK ARAP ÜLKESİ ÇAKMA SUUDİ KRALLARI ONLARDAN SES YOK,SANA NE OLUYOR...BU ADAMLARIN HERŞEYİ OY ALABİLMEK İÇİN..
BENCE DOĞRU BİR KARAR..EĞER GÜNDE 5 KERE ÇAN ÇALINIYORSA ODA YASAKLANMALI...
filistin bir türkiye değil biz yunanı yine olsa indirirz ama bu yozlaşmış hain araplar hiç birşey yapamazlar
Bir Ak partılı olarak şaşıyorum.yahu Sanane İsrailin ezanından
Geç bunları Numan Efendi. Mavi Marmara gibi bir kaç milyona bağlarsınız siz bu işi.
Bana ne kısarda sesi keserde ey israil denilcek mi acaba.
VALLAHİ REFERANDUM İÇİN İSRAİLİN BU ALÇAK KARARI ALDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. 2 NCİ BİR VAN MÜNİT OLAYI.... SONRA İSRAİLLE KANKİLİĞE DEVAM..... İSRAİLDE YASAĞI KAZANIMINA ÇEVİRİR..... REFERANDUMA KADAR BU TİP SİYASİ MÜHENDİSLİK SENARYOLARI BEKLİYORUZ.... ÇAKMA KAHRAMANLIKLARIN GÜCÜ ADINA HÜLOOOĞĞĞĞĞ!!!!
seni eskiden severdim numan efendi,,akp ye nasıl girdin,küfrettiğin recep usta nasıl kabul etti,ikinizde aynı çeşmeden su içmişiniz demek
@alaettinaslan Bizler o partinin kurucuları olmamıza rağmen bizleri satan herşeyi satar demektir.
Ezan ibadet vaktinin haberini verir sadece başka da kutsal bir mizacı görevi yoktur. Hıristiyanlıkta çan neyse İslamiyette de ezan odur. Ezan islamın kendisi değildir. Ezanın anlamına bakarsanız bunu görürsünüz. İslam şu zamanda gelseydi belki ezan da olmayacaktı. Çünkü artık teknoloji var namaz vakitlerini herkes istediği gibi ezan olmayan yerlerden de takip edebiliyor.
Diğer Haberler