İçişleri Bakanı Soylu: Diyarbakır'daki patlama terör saldırısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da dün yaşanan patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, olayın bir terör saldırısı olduğunu ve saldırının dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla gerçekleştirildiğini ifade etti. Valilik, tünelin uzunluğunun 30 metre olduğunu ve RDX, Amonyum nitrat ,TNT, ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton patlayıcı yerleştirildiğini açıkladı. Diyarbakır'daki patlamayla ilgili 177 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

12 Nisan 2017 14:23
PAYLAŞ
TWITTER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, canlı yayında yaptığı açıklamada Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki İl Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alanda dün meydana gelen patlamanın, terör saldırısı olduğunun netleştiğini bildirdi.

Bakan Soylu, saldırının dışarıdan açılan tünelle yapıldığını söyledi. Patlamanın teknisyenin zırhlı aracı tamiri sırasında gerçekleştiğinin açıklandığını anımsatan Soylu, şunları kaydetti: "Acaba bu tamirden mi oldu diye epey bir araştırma yaptılar. Dün gece itibarıyla netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde. Ama onun ötesinde de bir teknisyen arkadaşımız daha enkaz altından çıkarıldı, şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. Çünkü bir araç da patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. İlk önce bir kişi içeriye girip bir çalışan marifetiyle bir şey koydu mu diye düşünmüştük ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirmişler."

Soylu, emniyet binalarının etrafında ayda bir arama tarama yaptıklarını aktararak, "Yani böyle bir tehditle karşılaşmayalım diye. Demek ki çok kısa bir sürede böyle bir şey kazmışlar yerin altında bir patlayıcı yerleştirmek suretiyle... Tüm detayları Vali Bey açıklayacak." dedi.

TÜNELİN UCU PATLAMA NOKTASINDA!

Bu arada patlama noktasında tünelin ucunun bulunduğu görüntüler ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, yerin yaklaşık 2 metre altında kazılan ve bir insanın geçebileceği çapta olan tünelin diğer ucunun ise atölyenin karşısında bulunan bir inşaatın alt katına çıktığı belirtildi.

'AMAÇLARI BÜTÜN EMNİYET BİNALARINI PATLATMAKTI'

Öte yandan tünel kazan teröristlerin hedefinin bütün emniyet binalarını patlatmak olduğunun tahmin edildiği bildirildi. Teröristlerin kazdıkları tünel ile emniyet yerleşkesinde bulunan binaların altına kadar geldikleri ve tünele patlayıcı yerleştirmeye başladıkları belirtildi. Güvenlik kaynakları, tünelin tamamen patlayıcılarla doldurulduktan sonra saldırının gerçekleştirileceğinin tahmin edildiğini ancak dünkü patlamanın plansız yaşanması üzerine bu hain saldırının asıl hedefine ulaşamadığını söyledi.

ŞEHİT SAYISI ÜÇE ÇIKMIŞTI

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde dün İl Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı, bakım-tamir atölyesinde bir panzerin tamiri sırasında patlama meydana gelmişti. AFAD ekiplerince bölgede yürütülen arama çalışmalarında bir polis memurunun cenazesine ulaşıldı, patlamada şehit olanların sayısı 3'e çıktı. Patlamada sivil personel Yunus Elaltunterin şehit düşmüş, cenazesi dün düzenlenen törenin ardından kentte toprağa verilmişti. Patlamada yaralanan bir sivil personel de gece hastanede yapılan müdahaleye rağmen şehit olmuştu.

5 KİŞİ GÖZALTINDA

Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.

GEÇEN KASIMDA TERÖRİSTLER SALDIRMIŞTI

PKK’lı teröristler Emniyet Müdürlüğü Ek Binası’na geçen 4 Kasım’da saldırı düzenlemişti. Bina önündeki yolda teröristlerin bombalı aracı infilak ettirmeleri sonucu 2 polis şehit olmuş, 7 sivil yaşamını yitirmiş 100’den fazla kişi yaralanmıştı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ: 1 TON PATLAYICI 30 METRE TÜNEL

Diyarbakır Valiliği emniyete yapılan bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şöyle denildi: "Kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum nitrat ,TNT, ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcıyla ve zaman ayarlı düzenek ile patlatma gerçekleştirilmiştir. Tünelin uzunluğu 30 metre. Saldırıda yaralanan biri polis 4 kişinin tedavisi sürüyor

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir