İki kez böbrek nakli oldu ama...

İzmir’de 17 yaşındayken annesinden böbrek nakli yapılan 33 yaşındaki Zeynep Öztürk, özürlü raporuyla emekli olduktan sonra ikinci kez böbrek nakli oldu.

İki kez böbrek nakli oldu ama...

İkinci böbrek naklini geçirince, ’Artık yeterince sağlamsın, sağlıklısın’ denilen Zeynep Öztürk’ün Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından (SGK) maluliyeti ve emekliliği iptal edildi.

İki kez böbrek nakli oldu 'sağlıklısın' raporu verdiler

Öztürk buna itirazda bulunurken, "Bu durumda sosyal güvencem de kalmadı. Ayda bin lirayı bulan ilaçlarımı alamayacağım. Şimdi ilaç alamayacağım için vücudum yeni böbreğimi atacak" dedi.

Aslen Balıkesirli olan, İzmir’de oturan Zeynep Öztürk, 15 yaşındayken nefrit geçirdi, böbrek yetmezliği gelişti, diyaliz makinesine bağlanmaya başladı. Zeynep’e 2 yıl sonra Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde annesi Azime Öztürk’ten alınan bir böbrek nakledildi. Zeynep, annesinin böbreğini taşırken 2000 yılında bir tekstil firmasında işe başladı. İşyerinde makineci olarak çalışmaya başlayan Zeynep, annesinin böbreğiyle yaşarken Eylül 2007’de vücudunun organı reddetmesi üzerine kendini yine diyaliz merkezinde buldu, iş hayatı sona erdi.

Haftada üç gün diyalize mahkum yaşamaya başlayan Zeynep, özürlü raporuyla emeklilik için başvurdu. 2009’da emekli maaşı bağlanan Zeynep’e yeniden nakil şansı doğdu. Kadavradan uygun bağış çıkan Zeynep, aynı hastanede 28 Mayıs 2011’de bir kez daha nakil oldu. Zeynep’e makinesiz hayatın kapıları bir kez daha açıldı. Ancak Zeynep’i, nakilden bir yıl sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelen davet şaşırttı. SGK’ya giden Zeynep’ten yeni bir sağlık kurulu raporu istendi. Zeynep de nakil olduğu hastaneye başvurdu, kendisine yüzde 70 iş gücü kaybı olduğunu bildiren rapor verildi.

Ancak SGK bu raporu kabul etmeyip Zeynep’i hakem hastane olarak Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gönderdi. İkinci hastaneden ise Zeynep’e ’maluliyet dosyanızdaki rapor ve belgelerinizin incelenmesi neticesinde mevcut hastalık ve arızalarınıza göre çalışma gücünüzün en az yüzde 60’ını kaybetmediğiniz belirlenmiştir’ denildi. Yani özür oranı yüzde 40’a indirildi ve Zeynep’e ’malüliyetiniz bitmiştir’ denildi. Yılbaşından 4 gün önce gelen yazıyla emekliliğinin sona erdirileceğini öğrenen Zeynep, yeni yıla üzgün ve çaresiz girerken, SGK’nın kararına itiraz ettiğini belirterek şunları anlattı:

"Ben ve benim gibi hastaların ömrü hastanelerde geçiyor. İlk tanı konulduğunda her hafta nefroloji polikliniğine gitmekten eğitimim aksadı.

Hiçbir zaman sağlıklı yaşıtlarımız gibi olamıyoruz, onlar sokakta oynarken biz hastanelerde şifa arıyoruz. Yaşamımız kısıtlamalarla, yasaklarla geçiyor. Ancak hastalar ve yakınları anlar bu sıkıntıları. Şimdiki derdim ise başka. İkinci nakil sonrasında SGK’nın isteğiyle hakem hastaneye gittim. Kreatin gibi kan tetkiklerim normal çıktı.

Özür oranı düşük verilince emekliliğim gitti. Raporun ardından SGK’ya gittim, malüliyetimin iptal edildiği söylendi. Maaşımı ise ay sonu alıyorum. O da kesilecektir şüphesiz. Şimdi önümde iki büyük sıkıntı var. Birincisi sosyal güvencem kalmadığı için ayda bin lirayı bulan ilaçlarımı alamayacağım. Bu beni hızla diyalize geri gönderecek. İlk nakil böbreğimi tekstilde çalışırken enfeksiyon nedeniyle kaybetmiştim.

Şimdi ilaç alamayacağım için vücudum yeni böbreğimi atacak. SGK benim malüliyetimin iptalini nakil olduğum güne çekecek ve belki de benden bir yıl ödediği maaşı faiziyle geri isteyecek. Benim bunu karşılama imkanım hiç yok. Her yönden çaresizim, kabus geri dönecek diye korkuyorum. SGK’ya itiraz dilekçesi verdim, ikinci kez nakil olmuş bir hasta olarak maluliyetimin iptali kararının iptalini istedim. Bana ’Sağlıklısın, git çalış’ deniyor. İlkokul mezunu olarak bana kim iş verecek, benim çalışacak gücüm yok."

’Zeynep’in yaşadığı, sağlık sistemimiz için bir utanç’

BÖBREK Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği İzmir Şube Başkanı Nilgün Yıldırım, SGK’nın böbrek nakilli hastalarla diyaliz hastalarının özürlü raporuyla emeklilik uygulamalarında çelişki içinde olduğunu öne sürdü. Yıldırım, şunları söyledi: "Zeynep Öztürk ve onun gibi arkadaşlarımızın yaşadıkları sağlık sistemi için büyük utanç.

Çünkü hastayı iyileştirip devletin üzerindeki yükü gidermeye çalıştıklarını söylüyorlar fakat organ nakli gibi en ucuz maliyetli tedaviyi yaptıktan sonra da hastanın sosyal güvencesini elinden alarak yeniden diyalize sevk ediyorlar. Bunun devletin utancı olması gerekir diye düşünüyorum. Zeynep ilkokul mezunu, bunun gibi birçok hastamız var ilkokul mezunu olup inşaatlarda çalışan. Bu kişiler çalışırken hastalandıkları için daha sonra 1800 gün üzerinden emekli oluyorlar. İleri bir tarihte şans ola ki yüzlerine gülüp de nakil olduktan sonra emekliliğini iptal ettiğinizde ’Gidin eski işinize geri dönün. Sen sağlıklı bir vatandaş sayılıyorsun, emekliliğini iptal ediyoruz, çalışıp kazanacaksın’ diyorlar. Çalışabilecek durumda olan var çalışamayacak durumda olan var. Çalışamayacak durumda olan sosyal güvencesi olmadığı için bu sefer nakil ilaçlarını kullanamıyor, tahlillerini yaptıramıyor.

Birkaç tahlililiniz yaptırdığınızda aylık kontrolünüz tahlillerle bin lirayı buluyor." Çok küçük yaşlarda hastalanıp, 7-8 yaşlarında nakil olan 6-7 hastalarının olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu hastalar 15 yaşlarına kadar bu şekilde idare edip bu arada sigortalı işe başlamış hastalar. Ama daha sonra vücudu böbreği reddettiği için diyalize devam ediyor. Ve 1800 günü dolduran bu hastalar emekli olmak için başvurduğunda, ’Sen hastayken sigorta girişin yapıldığı için emeklilik başvurunu kabul etmiyoruz’ diye yanıt geliyor. Nakilliyken sigortalı işe başlayanlara tekrar diyalize döndüğünde ’Senin sigorta girişin hastayken yapıldığı için emekliliğin kabul edilemez’ deniyor. Ama arkasından da nakil olan kişiye ’Sen artık sağlıklısın, senin emekliliğini iptal ediyoruz’ diyorlar. 6 yaşında hastalanan bir çocuğun 5 yaşında sigorta olması mümkün mü? Nakilli olan hastayı da iyileşti diye iptal ediyor. Bu çelişkinin sebebini bence kendileri de bilmiyor. Kurum yetkilileriyle görüştüğümüzde ’Haklısınız, dava açın, hakkınızı arayın’ diyorlar. Ülkemizde açılan davalar en az 7-8 yıl sürüyor. Her iki şekilde de hasta mağdur ediliyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
teröristler vekil olup iki yılda emekli oluyor yedi sülalesini doyurur ee namusluya geldimi kanun karşımıza çıkıyor
izmire özel
Masa başı bir işte çalışabilir , telefonlara falan bakar , hem maaşı olur hemde SGK dan yararlanır , arkadaşlar bence SGK hepimizin hakkını koruyor...
kafası kapalı olsaydı kimse bir şey yapamazdı, yazık olmuş.
eee doğru olanıda bu arkadaşlar heyecan yapmayın kim 30unda emekli olmuş yan gelip yatmaca yok
eeee bir gün belki senin de başına gelir.sen de dünyanın kaç bucak olduğunu görürsün.
haberi iyi oku bence.hayati bir meseleden bahsediliyor.saçma sapan yorumlarını git magazin haberlerinde yap.
ALLAH seninde başına verir inşallah
Allah sana bu kızdaki hastalığın daha beterini versin o zaman dünyanın kaç bucak olduğunu anlarsın...
SGK iyi yapmış diyenlerin en yakınları inşallah aynı duruma düşerler. Bizim vicdansız insanımız kendisi ve sevdikleri aynı duruma düşmedikçe insanın halinden anlamazlar!
yorum süper
beddua haklıysa karsıdakini haksız ise kendisinedir.
SİZİ BİR ŞEKİLDE KURTARIRIZDA VATANI NASIL KURTARIRIZ BEN ONU DÜŞÜNÜYORUM.
sgk nın ilk yaptığı deyildir malesef kendi kanunlarını hiçe sayıp istedkleri gibi hareket ettiklerine bende şahit oldum bana göre sgk özerk ve dokunmazlığı olan bir kurum keyfiyet had safhada bu arkadaşımız %40 raporla da emekli olabilir mahkeme yolu açık kardeşim yakalarını bırakma ayrıca devletten değil müsebbip idarecilerden davcı olmanı tavsiye ediyorum
o bacımıza allahtan şifa diliyorum ancak çocukluktan kalma bir hastalık için 7 yıllık bir çalışma (maluliyet sınırı) ile de emekli olması benim gibi 28 yıldır SGK ya pirim ödeyenler adına son derece üzücü. SGK bu uygulama ile son derece adil bir karar almıştır ayrıca arkadaşımız zaten daha önceki nakilden sonra çalışmaya başlamış ki yine çalışabilir, üstelik 0/0 40 özürlü olduğu için vergi muafiyeti gibi bir takım pozitif ayrıcalıklardan da faydalanabilir. Daha da önemlisi diğer SGK lı çalışanların kenesi olmayacaktır. SGK yı tebrik ederim...
nice dolandırıcılar yolsuzluk dururken bırakın garibanla hasta ile uğraşmayı. Ama zengin adam umursamaz böyle şeyleri. fakir olmasaydılar derler...
akp nin dini imanı para
alışdı beleş paraya ayda 35 tl ye genel sağlık sigortası var ilaç bedava ama devletten gelen beleş parayı kimse bırakmak istemiyor şmdiye kadar o SGK acaba ona ne kadar masraf etti tahminimce en az 200 bin tl
sgk neden var hiç düşündün mü. senin yarın olmadık bir hastalığa yakalanmayacağın garantin mi var. Allah gönlüne göre versin. ne diyelim.
allah seni bildiği gibi yapsın vicdansız
HÜKÜMET SGK YÖNETİCİLERİNİ BİRAZ SORGULAMALI,BU ADAMLAR FAZLA AHKAM KESMEYE BAŞLADI,HER DURUMU PARA OLARAK DEĞERLENDİRMEMELİ,KURUMDAN ÇİFT MAAŞ ALAN BİNLERCE KİŞİ VAR,ONLARLA İLGİLENİN.ACABA BU KIZIMIZIN BAŞINA GELENLER Kİ TAKDİRİ İLAHİBU,ACABA O MÜDÜRLERİN BAKAN VEYA VEKİLLERİN ÇOCUKLARININ BAŞINA GELSE NASIL DAVRANIRLARDI? İLLAKİ BURADAN BUNUN SORUMLULARI HAKKINDA LANET Mİ OKUMAMIZ GEREKİYOR? YA MEZUNU OLDUĞUM ÜNİVERSİTENİN RAPORUNA NE DEMELİ? ALAH BU KARDEŞİMİZİN YARDIMCISI OLSUN? BU VESİLE İLE RABBİMİZİN SINAVA TABİ TUTTUĞU YETKİLİLER, SINIFTA KALIYORSUNUZ,DİKKAT.
SSK YI DOLANDIRAN SAHTE ŞİRKETLER KURUP PRİM BORÇLARINI ÖDEMEYEN MİLYONLARCA LİRA VURGUN YAPANLARDAN TAHSİL EDEMEDİKLERİNİN PEŞİNE DÜŞSÜN SSK İŞİNE GELDİĞİ GİBİ HAREKET EDİYOR HUKUKİ YOLLARDAN HAKKINI ARASIN ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN..
Yabancı insanlara olabilgiğice yardımcı oluryorlarda neden kendi vatandaşımıza yardımcı olamıyoruz?
utanmazzzz
yetkililer yardım edin bu kıza
SGK haklı. SGK kendini hiç emekli etmemeye proğramladı.Mevcut emekliler rahmetli olduktan sonra SGK artık emekli maaş ödemek için bordro yapmayacak.
Çok üzüldüm ey zengınler su gıbı paraları orda burda yıyorsunuz yokmu bu kıza yardım etcek bır işadamı valla zengın olsam bu kıza şimdi yardım ederdım Allah yardımcın olsun guzel kız
sgk iyi yapmış diyenler.sizde bu hastalıkla yaşayıp,güvenceniz kalmazsa o zamanda evet iyi yaptımı diyeceksiniz?4 yılda emekli olup milyarlarca maaş alan milletvekillerine ses eden yok.?
SGK iyi yapmış diyenlerin en yakınları inşallah aynı duruma düşerler. Bizim vicdansız insanımız kendisi ve sevdikleri aynı duruma düşmedikçe insanın halinden anlamazlar!
Bazıların yaptıgı yorumları okuyunca şok oldum sızın hıçmı vıcdanınız ınsanlıgınız kalmamış sıze ınsan denılıyor yazık sıze
hiç şaşırmadım burası türkiye işçiden alıp işye geri veren ülke zenginden alınıp fakire verilmiyo patronların cebinden hiç cıkmıyo zamlar bu gibi kesintiler hep asgari ücretliye vuruyo bide emeklileri allah vatandaşın yardımcısı olsun
AKP Lİ OLSA ÇİFTE EMEKLİ OLMUŞTU YAZIKLAR OLSUN
bu çok zor bişimi istedikleri anda istedikleri kanunu yönetmeliği çıkarı veriyorlar bi gecede
almışsınız adınıza kemal kılıçdaroğlunu yok sgk yı batırdı işiniz gücünüz bu biraz da kendi adamlarınızı kontrol ediniz liseyi bile bitirmeyen adamlara devlet kurumunda iş ver oğluna 2. gemiciğini al kızına 52 bin lira maaş ver işiniz gücünüz garibanın aldığında yazıklar olsun size be
eeeee yuhyani bu bir resmen saglik skandali alin caninida rahatlayin bari
AKP nin kaç vekili çocuğu yeni SGK yasasına takılmasın erken emekli olsun diye naylon SGK lı olurken, daha yeni gazetecilere aldıkları yıpranma zammını verirken kendilerinide araya sıkıştıran AKP li vekiller iki böbrek nakli yaşamış birine bu haksızlığı reva görmelerine hiç şaşmadım tam AKP ye ve onun bürokratlarına yakışan bir iş olmuştur.
o bacımıza allahtan şifa diliyorum ancak çocukluktan kalma bir hastalık için 7 yıllık bir çalışma (maluliyet sınırı) ile de emekli olması benim gibi 28 yıldır SGK ya pirim ödeyenler adına son derece üzücü. SGK bu uygulama ile son derece adil bir karar almıştır ayrıca arkadaşımız zaten daha önceki nakilden sonra çalışmaya başlamış ki yine çalışabilir, üstelik 0/0 40 özürlü olduğu için vergi muafiyeti gibi bir takım pozitif ayrıcalıklardan da faydalanabilir. Daha da önemlisi diğer SGK lı çalışanların kenesi olmayacaktır. SGK yı tebrik ederim...
Diğer Haberler