İnşaatta korkunç olay! Ustabaşı hem taciz etti hem de kovdu

İstanbul Kağıthane'de üç kez ustabaşının şantiyedeki odada tacizine uğrayan 25 yaşındaki mühendis İ.A. işinden oldu. Skandal olay sırasında genç mühendis bağırınca, 58 yaşındaki ustabaşının "Ben senin baban yaşındayım, beni yanlış anladın. Bilgisayardaki sorunu çözdüğün için öptüm" ifadesini kullandığı öğrenildi.

İnşaatta korkunç olay! Ustabaşı hem taciz etti hem de kovdu

İstanbul Kağıthane'de çalıştığı inşaat firmasında ustabaşı O.Ş.'nin (58) üç kez tacizine uğrayan mühendis İ.A. (25) ustabaşıdan şikayetçi oldu. İ.A. tacizciyle birlikte kendisinin de işten çıkarılmasına ise tepkili. Mühendis eşi O.A. "Tacizi kabullenmeyen, uygunsuz bir vaziyette yakalanmayan eşimin, sırf 'şikâyetçi oldu' diye işten atılması kabul edilemez" dedi. İddiaya göre; O.Ş., genç mühendisi paydos vakti şantiyedeki odada taciz etti. Bilgisayarda bir sorun olduğunu belirtip, kadını alnından ve yanağından öptü.

Mühendis bağırınca da "Ben senin baban yaşındayım, beni yanlış anladın. Bilgisayardaki sorunu çözdüğün için öptüm" dedi. İ.A. konuyu mühendis eşi O.A.'ya anlattı. Konuyu firma müdürüne aktardılar. Başta O.Ş.'nin kötü niyetli olmadığı düşünüldü ancak ustabaşının tacizleri sürdü. İleriki günlerde İ.A.'nın zorla ellerini tuttu, başını yakalayıp zorla göğsüne bastırdı. En sonunda da eliyle kalçasına dokundu. İ.A. konuyu tekrar eşine açtı. bu kez sinirden deliye dönen O.A. soluğu firmda aldı. Firma yetkilisi, O.A.'ya "Ben gereğini yapacağım. Sakın sen bir şey yapma" dedi. Sonunda da O.Ş. ve İ.A. işten çıkarıldı.

"TACİZCİ İLE MAĞDURUN AYNI CEZAYA ÇARPTIRILMASINI KABUL ETMEDİK"

Sabah'ta yer alan habere göre, olaydan sonra psikolojisinin bozulduğunu ve depresyon ilaçları kullanmaya başladığını belirten İ.A., Sadabat Karakolu'na başvurup adaletin yerine getirilmesini istedi. İ.A., taciz ve cinsel saldırıyla suçladığı O.Ş.'nin kendisini işyerinde taciz edip daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi elini kolunu sallayıp başka insanları da taciz etmemesi için cezalandırılmasını talep etti.

O.A. da "Firma yöneticileri, arayıp O.Ş.'nin işten uzaklaştırıldığını söyledi. Ben de gereğinin yapıldığını düşünerek firma müdürü ve yöneticisine teşekkür ettim. Fakat akşam saatlerinde eşimi taşeron şirketin müdürü telefonla aradı. Geçici olarak işine son verildiğini söyledi. Eşimin de suçluymuş gibi işten uzaklaştırılmasına anlam veremedim. İşten çıkardıklarını fakat başka şantiyeye çağıracaklarını söylediler. Nedenini söylemediler. Tacizci ile mağdurun aynı cezaya çarptırılmasını kabul edemedik. Aile Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı'na dilekçe gönderdim. Bu ülkenin eğitilmiş mühendisleri olarak iş alanlarında yaşanan bu tip taciz ve saldırılara sessiz kalamayız. Tacizcinin yaptığı yanına kar kalıyor. Sesini çıkaran mağdur kadınlar ise suçluymuş gibi işinden ve toplumdan soyutlandırılmaya çalışılıyor" dedi.

İŞTEN UZAKLAŞTIRILDI

Ustabaşı O.Ş.'nin, genç mühendis İ.A.'ya defalarca tacizde bulunduğu öne sürüldü. 58 yaşındaki O.Ş., işten uzaklaştırıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
firmanın bu kararı beren yetkilisi de tacizcidir yoksa bu kararı vermezdi.
hadi bakalım çık işin içinden...Hakim olsan kime inanırsın...
@security1978 arkadaşım hiç kimse kendini onur ve gururuyla küçük düşürmek istemez.Muhakak ki kadın mağdur ama firma halen ustayı kolluyor gibi görüntüsü verdiği için kadın konuyu adalete intikal ettirmiş bu gibi zevatlar toplumumuzda cezlandırılmalı düşüncesinde
Tecavüz eden 6 ay yatıyor yatmıyor çıkınca daha beter şeyler yapıyor bu rahatlığı var, bunda bu rahatlık varken işverenin böyle yapması gayet doğal.
hayır burda ilginç olan Türkiye'nin ne hale geldiği, eskiden bir ustabaşı, bir mühendisi bırakın taciz etmeyi,yanından geçmeye bile çekinirdi,saklanırdı.Alt sınıfa özgüven gelmiş.Bu özgüvenin nedeni devletin alt sınıfa gerek ekonomik gerekse sosyal olarak sürekli yeni haklar vererek desteklemesi.
Hadi ordan sığır beyninde tek hücre ya var ya yok sosyal analiz yapıyor hödük, alt sınıfmış. Kast sistemi mi var Türkiye'de hasbelkader bir üniversite okuyunca üst sınıf mı olunuyor? Tek hücreli organizma seni
hulya avsarin aciklamasini mi okumus
İşçisini mühendisinden daha değerli gören işverenler utansın! Bu zihniyetle ödüllendiriliyor o işçi. Mühendis elini suya sokmayan eleman onlar için, biri gider biri gelir. İşçi bulmak zor.
kadın namussuz olsaydı sanırım iş veren atmazdı kadını! ancak iş veren ustabaşıyı atacağı yerde her ikisinide atarak bence ustabaşı sapığını korumuş oldu. yahu bizi doğuranda kadın nedir bu abazalık nedir bu namussuzluk! sorarım ben acaba o tacizcinin bacısı avradınada aynı şeyleri yapsalar sanırım o kadar geniş olmaz. allah kahru belasını versin bu abazaların. idam değil yağlı kazığa oturtmak gerek.
seda sayan verdi bunlara gazı
Mühendisler odası göreve....
seda sayan ve ece usluya duyurulur.
mağdur kadın olayı kabullenip hem inşaatı hemde iş yerini karnaneyemi çevirse idi, aşağılık idareciler
Diğer Haberler