HABER
GÜNCEL HABERLERİ

İstanbul gecelerinde yeni dönem!

İstanbul'da geceleri mahallelerde nöbet tutacak 386 bekçi, yarın akşam göreve başlıyor. İstanbul'daki bekçilere "Gece Kartalları" ismini taktıklarını dile getiren İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "Bu isim İstanbul'a hastır. Kendi aramızda sizlere 'Gece Kartalları' diye hitap edeceğiz. Gece Kartallarını topluma kabul ettireceğiz, sevdireceğiz. Bu sistemle topluma güven aşılayacağız.

İstanbul gecelerinde yeni dönem!

Geceleri İstanbul'un mahallelerinde nöbet tutacak 386 bekçi, yarın akşam ilk görevine çıkacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, mahallelerde güvenliğin sağlanması için 8 Şubat'tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700'ünü seçti. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Harekat polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi.

Eğitimini başarılı şekilde tamamlayan 386 bekçi, yarın akşam ilk mesaisine çıkacak. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak.

Eğitimi süren 136 ve diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçi de daha sonra göreve başlayacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Gayrettepe'deki biriminde, 386 bekçinin göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törende, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan bekçilere hitap etti.

'TOPLUMA GÜVEN AŞILAYACAĞIZ'

Çalışkan, geçmişte bekçilerin önemli görevler ifa ettiklerini, gece nöbet tuttukları mahallelerde güvenilir görüldüklerini ve herkes tarafından sevildiklerini söyledi.

İstanbul'daki bekçilere "Gece Kartalları" ismini taktıklarını dile getiren Çalışkan, "Bu isim İstanbul'a hastır. Kendi aramızda sizlere 'Gece Kartalları' diye hitap edeceğiz. Gece Kartallarını topluma kabul ettireceğiz, sevdireceğiz. Bu sistemle topluma güven aşılayacağız. Yeni bir güç, yeni bir enerji. Bunu topluma kabul ettirip sevdirmek sizin ve bizim elimizde." dedi.

Çalışkan, bekçilerle ilgili çok olumlu duygulara sahip olduklarını, bu yeni kadronun polis teşkilatına katkı sağlayacağına inandıklarını vurgulayarak, sistemin İstanbul'da oturtulmasıyla ülke genelinde de iyi yürüyeceğini, İstanbul'un lokomotif görevini üstlendiğini kaydetti. Bekçilerden "çakı gibi, aslan gibi" olmalarını istediklerini belirten Çalışkan, şöyle devam etti:

"Gece Kartalları ismine layık olmalarını istiyoruz. Bu isim düşünülerek konulmuştur. Başlangıç çok önemlidir. Çok iyi başlayacağız. Çakı gibi başlayacağız. Onların göreve başlamasıyla insanlar, mahallelerinde bir farklılık olduğunu hissedecek. İlk etapta bir bekçi, bir polis memuru olarak görev yapacaklar. Bundaki amaç, bekçileri görev yapacakları yerlere alıştırmaktır. Birtakım olaylar karşısında daha rahat hareket etmelerini sağlamaktır. Sonra ilerleyen zamanlarda görevlendirme iki bekçi şekline dönecek. Bu iki bekçi de tek kalmayacak. Başka devriyeler de onlarla irtibatlı olacak. Bir ilerisinde de başka bir ekip onlarla irtibatlı olacak. Dolayısıyla bekçi düdüğünü çaldıklarında en az 7-8 kişi bir araya gelebilecek. Ben bu yeni sistemin bize çok büyük katkılar getireceğine inanıyorum."

'YANLIŞ İŞE GİRİŞMEYECEKSİNİZ'

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "Silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin" uyarısını yaparak, bekçilere şu tavsiyelerde bulundu:

"Kanuni hakkınız doğduğunda, yetkiniz ne ise kullanmakta hiç tereddüt etmeyin. Mevzuatı iyi bilin. Mevzuatı iyi bilirseniz, öz güveniniz daha yüksek olur. Dolayısıyla biraz okuyacak ve biraz yoğunlaşacaksınız. İyi niyetli olursanız hiçbir sıkıntı yaşamadan çok güzel görev yaparsınız. Kılık, kıyafetiniz, hitabınız, gelişiniz, gidişiniz her şeyinizi çok iyi kontrol edin. Şu anda herkes sizi seyredecek. Dikkatle bakacaklar. Biz ve devlet, vatandaşa, halka hizmet için varız. Burada oluş sebebimiz budur. Vatandaş için biz buradayız. Kendinize hitap edilmesini istemediğiniz hiçbir kelimeyi, vatandaşa yöneltmeyin. Vatandaşa; amca, dayı gibi kelimeleri kullanmayın. Onlara beyefendi ve hanımefendi diye hitap edin. Yanlış iş yapmayın. Yanlış iş yapanın bizimle yürüme imkanı yok."
Çalışkan, Gece Kartallarını topluma sevdireceklerini dile getirerek, "Bu sistemle topluma güven aşılayacağız. Yeni bir güç, yeni bir enerji, bunu topluma kabul ettirip sevdirmek sizin ve bizim elimizde. Ben sizlere güveniyorum. Bu sistemin başarılı olacağına gönülden inanıyorum. Onun için tekrar tekrar söylüyorum. Yanlış işe girişmeyeceksiniz. Kötü insanlarla olmayacaksınız. Kendinizi, bulunduğunuz mevkiyi ve kurumunuzu kullandırmayacaksınız. Vatandaşa karşı çok sevecen olacaksınız." ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
bence doğru ve gerekli bir uygulamaydı. tebrikler hükümet... not: çalışmayan saatler, günde iki kere doğruyu gösterir..
Madem çok ihtiyaçtı bekçilik daha evvel neden kaldırdınız. Toplumun güvenliği herkesin başına bir polis ya da bekçi dikerek değil caydırıcı yasalar ve sağlam bir hukuk sistemiyle olur. İstanbulda 40 bin polis var da ne oldu. İşlenen suçun haddi hesabı yok. Bırakın bu popülist seçim yatırımlarını da gelecek için gerçekten faydalı yatırımlar yapın.
görevlendirilen kişiler cahil kişiler olursa daha çok sorun olusturacaklar
Devletin en büyük görevi asayişi sağlamak ile olur, devlet asayişi sağlayamadığı moğollistandan gelipde gece vakti istanbulun göbeği aksarayda bir Türk kızını cami bahçesine 5 metre yüksekten atıp belini kırarak etkisiz hale getirdiği masum kıza tecavüz eden pis moğollistanlının sucu günahına devlet resmen ortak olmuştur, çünkü ülkede yaklaşık 2 milyon afgan pakistan kırgızistan tataristan türkmenistan ermenistan iran ve ıraklı insanları dolduran devlettir, inşaatlar ve diğer yerlerde işcinin emeğine ekmeğine mani olarak daha az ücretlere çalışıtırılmasına göz yuman devlettir. ve artı fuhuş
madem bekcilik geri gelecekti neden eski bekcilerin hepsine hak tanıyıp polis yaptınız..ulan ne anlamsız bir yonetim şekli bu yahu..sizin yaptıgınız gelin kaynana kavgası gibi..sonra aynı mada yemek yiyorlar..
Öncelikle Bekçilerin kontrol altında tutulması gerek, çünkü kendini bir mevki veya makamda bulan suyu önce kendisi bulandırıyor.
bencede bugune kadar alınmış en iyi karar hayirli olsun insallah bizim mahalleyede gelir bekçiler gerekirse mahalleli olarakta maaşlarını vermeye haziriz
Güzel bir uygulama, acilen tüm ülkede uygulanmalı. Daha rahat uyku uyuyabiliriz.
sanki yeni kıta keşfetmiş gibi anlatıyor zaten vardı kaldırdınız amaç yandaşlara iş çıksın
@mertol60 bir araştır bakalım kimin döneminde kaldırılmış
Diğer Haberler