İşte Cumhuriyet'in ilk parası!

1927’de İngiltere'de basılarak tedavüle sunulmuş

İşte Cumhuriyet'in ilk parası!

Milliyet'in haberine göre, 1927’de İngiltere'de basılarak tedavüle sunulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin en nadir parası olarak bilinen birinci emisyon 1000 liralıklardan ikisi, iki koleksiyoncuda ortaya çıktı. Paraların değeri 500 bin TL.

Araştırmacı yazar Necati Doğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk emisyon parasının, 1925’te ilgili kanunun çıkmasından 2 yıl sonra İngiltere’de ‘De Thomas De La Rue’ matbaası tarafından basılarak 1927’de tedavüle sunulduğunu anlattı. Banknotun 15 bin 374 adet basıldığını kaydeden Doğan, bu paralardan 6-7’sinin sağlam kaldığının tahmin edildiğini belirtti.

Doğan, şöyle konuştu: “Bir kaç ay önce isminin açıklanmasını istemeyen iki koleksiyonerde bu paralardan birer adet bulunduğunu öğrendim. Koleksiyonerler bunları elden çıkarmak istediklerini söylediler ve paralar bu şekilde elime geçmiş oldu. 1000 liranın değeri bugün 300 bin ile 500 bin lira arasındadır. Ancak paranın çok temiz korunmuş olması durumunda değeri iki katına çıkabilir. Satın aldığım bu paralar, isminin açıklanmasını istemeyen başka koleksiyonere sattım.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Şimdi niye çıkarttın ortaya onları Atatürk düşmanları gelir satın alır gider yakar sonra
sen alsaydın papaz!kefenden önce vasiyet ederdin tıkaç yaparlardı sana .nasıl ?
Esas ulusalcı CHPliler duymasın...........Bu parayı alıp Atatürk'ün resmini silip kendi milli şeflerinin resmini koyarlar yoksa......Malum bilinen bir gerçek bundan 50-60 yıl önce TL nin üzerinde ki Atatürk'ün resmi yerine kendi milli Şef.....!!!!! lerinin resmini basmışlardı....
Atatürk düşmanları rantçıdır, neden yaksın Londra'daki dünyaca ünlü Sotheby's müzayede firmasına satmak varken.
Sakın haaa Ulusalcı sahte Kemalist CHPliler duymasın bu paraları alıp üzerindeki Atatürk'ün resmi yerine kendi Milli Şeflerinin resmini basarlar.......
Onlar atasının ve bu ülkenin değerini senden kat kat fazla biliyorlar cahil koyun
Değil 1 TL ben Buna 1 Krş Bile Vermem. : ) Sana Gore Saygısız Olabilirim ama Bırak Herkes Düşüncesini İfade Edebilsin Sayın Mynet Onaylayanı :.. Sonra Basın'da Ozgurluk diye Haykırmayın.
şimdi tüğrkiye ingilizlerle savaşıyor savaştan kısa bir süre sonra ingilizlere para bastırtıyor ilginç! şöyle düşünelim ben evim ve ailem için iriyle kavga etsem o insana ait birşeyi kendi evime sokmam . neler oluyor hayatta!!!
NEDENSE O ZAMANLAR HERŞEY SİYONİST İNGİLİZLERİN HİMAYESİNDE VE İZNİ İLE GERÇEKLEŞMİŞ. SORUYORUM BEYİN FAKİRİ KİMSELERE NEDEN PARAMIZ BİLE İNGİLTEREDE BASILMIŞ. BİR NEDENİ OLMALI DEĞİLMİ?? AMA KÖR BAKAN GÖZLERİNİZ BU GERÇEĞİ BU DÜNYADA GÖREMEYECEK. BEYİN BEDAVA
Asıl sana beyin bedava. Elinde teknolojin yoksa ne yapacaktın? Elinde mi çizecektin? Bak bakalım o zaman kimde teknoloji varmış bu kadar?
ÜÇ-BEŞ KÖPRÜ- ÜÇBEŞ OTOBAN SATMAYLA KENDİNİ ATATÜRK SANANLAR.ZAVALLILAR..BİLENLE BİLMEYEN-YAPANLA-SATAN BİR OLURMU..
İKİAYDAN BERİ YORUMLARA BAKIYORUM NEREDE CUMHURİYET DÜŞMANLARI SAYFALARI İŞGAL ETMİŞ..YAZMAYI BIRAKTIM..YAKINDIR BİRBİRLERİNE GİRERLER.KİMSE KALMAYINCA..
Diğer Haberler