İşte Kanal İstanbul için belirlenen güzergah

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı imar planına göre Kanal İstanbul projesinin güzergâhı belli oldu.

İşte Kanal İstanbul için belirlenen güzergah

44 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul, Yeniköy’den başlayıp, Sazlıdere Barajı’nı takip ederek Küçükçekmece Gölü’nden denize dökülüyor

Plan ile Kanal İstanbul güzergâhı ve güzergâhta yapılacak yeni yerleşim birimleri, ticaret alanları ve turizm merkezleri ile rezerv alanları da belirlendi. İmar Planı’na göre Kanal, Kuzey’de Yeniköy’den başlayacak, 3. Havalimanı’na komşu olacak. 44 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde olması planlanan Kanal’ın kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak.

Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması. Hazırlanan plandaki verilere göre kanalın geçtiği arazilerin büyük bölümü tarımda kullanılıyor.

Projede Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü’nden maksimum fayda sağlanması da planlandı. Sazlıdere Barajı boydan boya kanalın içinde olacak. Kirlilik sebebiyle tehlike alarmı verilen Küçükçekmece Gölü de kanal içinde yer alacak. Bu sayede istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal boyunca yoğun ve az yoğunlukta konutlar, ticaret alanları ve turizm merkezleri bulunacak.

'GÜZERGAH ÇALIŞMAMIZ YOKTUR'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul’un güzergahı ile ilgili basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve internet medyasında “Kanal İstanbul’un Son Güzergahı” başlığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na atfen yapılan haberler ile haritaların yer aldığı kaydedildi. Açıklamada, Bakanlık olarak Kanal İstanbul’un güzergahı ile ilgili herhangi bir çalışmanın bulunmadığı bildirildi.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 133 yorum
Tüh! ormanda yokmuş kanalın geçtiği yerlerde. Şimdi nasıl protesto edilecek ki? Hay allah ağaç bahanesi de kalmadı. Ne yapsak ne yapsak ? Hah ben buldum göldeki balıklar ölecek onu bahane edelim :)))
Arkadaş! Sevr haritalarına, BOP haritalarına bir bakın. Biraz akıl- mantıkla bu işin sonu nereye varır bir düşünün. Anadolu'daki nüfusu İstanbul'a- batıya çeken projelerle özellikle Doğu ve G.Doğu'da nüfus iyice azalır. Oralardaki araziler boşaldıkça o arazilere Ermeni diasporası ve Yahudilere ait şirketler görünüşte tarımsal projeler için talip olur. Araziler önce 49 yıllığına kiraya verilir. 50 yıl sonra bölgede bağı kalmayan ailelerin torunları arazilerini İst., İzmir'de bir daire dükkana satarlar. 40- 50 yıl sonra Doğu Anadolu Ermenistan'ın, G.Doğu Kürdistan'ın (gerçekte İsrail'in) olacak!
gereksiz tamamen rant sağlamak için yapılıyor.bu kanalınyapımı engellenmeli
şu bogazdan geçen gemılerın hangısı para verıyor sana hiç bırı bu kanal ıstanbul yapılarak işte bogaza kımse gıremıcek ve burdan geçıcek ve buda ulkemıze para getırcek sız bunu anlamıçak kadar zıhnıyetsızsınız
siz ne istiyosunu ülke gelişmesinmi istiyosunuz kanal yapacak kanaldan gecek gemilerin alayından para alnınacak suan bogazlardan gecen gemiler babasının cıflıgı gibib geciyo ne para weriyo üstüne bogazı kirletiyo size ne deseler boş siz katkafalılar bişeyi beyenmessiniz böyle gelmiş böyle gider neden cünkü tayip yaptı metro subasar cöker filen diyolardı şimdi gülgibi binip gidiyosunuz ayıptır biraz hizmetleri görün cıkarın su at gözluklerini ,
önce kanal yap. sonra kanallara köprü yap. gelsin ihaleler, ihya olsun yandaşlar. sevinsin makarna yiyen halk....
sanane arkadaşım ihalenin kime gideceğinden sen alacağın hizmete bak bide şu klişe lafları bırakın makarna kömür olayını senin partin iki katını verse bile kim verir oyunu acaba millet hizmete bakar makarna köür olayıysa dağıt sen başbakan ol ala ala millet nasıl bel altı vuracağını şaşırdı yaa:))
kardeş köprünün yanından geç üstünden geçme üstünden geçersen tabiki batacak bir yerlerine sende aklını kullan
DARBECİ CHP LİLER SORUYOR ASKERİN GÖRÜŞÜNÜ ALDINIZMI DİYOR BİZ SİZİN GİBİ POSTAL YALAMIYORUZ
CHP VE YANDAŞLARI DELİYE DÖNECEK GİNE MEMLEKETE İYİ BİR HİZMET GELDİMİ FESAT BEYİNLERİ HEMEN ÜRETMEYE BAŞLIYOR AŞAĞIDAKİ YORUMLARI OKYUN ANLARSINIZ
her seçim döneminde aynı laflar göz boyamalar kanala harcanacak paraya kadar atanamayan öğretmenleri atayın,işsizlere iş sahası açın.üniversite mezunu işsiz dolu her taraf kpssde daha çok alım yapın.kanalımız eksik kalsın yeterki insanlar iş sahibi olsun
bu kanal mucize bir kanal eğer hayata geçerse yıllık 30 milyar $ ciro demek bunun işsizlikle ne alakası var tam tersi yeni iş alanları demek bunu nasıl zihniniz almıyor anlamıyorum
biraz ekonomi oku boyle sacma yorumlarıda görüp duuyoruz işte orada kanal yapımı bi ton işsize iş imkanı sağlar + memur alımı diyip duruyorsun herkezi devlet alırsa memur olursa özel sectör daha cok vergi vermem gerekecek bunu düsünmüyrsun
Hükümete güveniyorum, en iyisini yapıyorlar, yapmaya devam edecekler. helal olsun, yüz sene boyunca belki bu kadar iyi bir hükümet gelmeyecek.
geri geri giderekmi
Zengini daha zengin ederek mi? 2.000.000'un üzerindeki taşeron sayısı ile mi? 804 lira olan asgari ücretle mi? üretimi tamamen yok edip tüketim için AVMler açarak mı?
Amaçları Trakya bölgesini abluka altına almak çünkü orada fazlasıyla petrol rezerveleri mevcut bu projeyle boğazımızda önemini yitirecek. Umarım uygulamaya geçilmez.
bırakın istanbulu anadoluya yatırım yapın
banker kastelli ile halkın tanıdığı RANT yaratma projeleri tam hızla yola devam,gemileri geçirip geçemiceklerini sormak gerekir ,ama tek ortaya çıkacak (tarlaların imar )rantı için yapılır .gelecektede betonları yeriz artık
boğazdan bedava geçmek varken neden para veripte burdan geçsinler ki?
İnşallah bu projeyi Genelkurmay'a danışmışlardır... Bu olayın askeri açıdan stratejisi iyi araştırmalıdır..
devletin parasıyla yandaşlara yeni rant bölgeleri açma projeleri bunlar!
vay be akla hayale gelmeyen yorumlar yok amaç başka yok askeri açıdan sakıncalı yok yeraltı zenginlikleri peşkeş ulan sizin ruhunuz bozulmuş artık düzelmesi mümkün deyil,gidip araştırsan evini idare edemeyen çulsuzlar akıl üretmişler
Cok guzel bir calisma allah tamamina erdirsin.turkiye icin cok faydali olacak.allah turkiyenin ilerlemesini istemeyen vatan hayinlerine firsat vermesin.
Bu proje tamamen Trakya'nın yer altı kaynaklarının Türkiye'den koparılması için yapılıyor.Zengin doğal gaz kaynaklarına proje işini alan firma el koyacak çünkü uluslararası kurallar böyle ve tabii ki bu firma yabancı olacak..!
analizi yaptınız sanırım doğal zengin kaynaklarının yerlerini ii biliyorsunuz:)
sen bayağı kurtlar vadisi seyretmişsinn.
BİR GECEDE KANAL GEÇİCEK DİYE 2YE 3E KATLANAN YERLERDE ARSA ALANLARIN ALDIKLARI ARSALAR ÇATALCA SELİMPAŞA TEKİRDAĞ KUMBURGAZ GÜMÜŞYAKA TARAFINDAKİ LERE GEÇMİŞ OLSUN FİYATLAR ŞİŞİRİLİP YATIRIMCIYA RESMEN KAKALANDI GEÇMİŞ OLSUN.
gezicilere gündoğdu şimdiden planlara başlamışlardır acaba önce yıksakmı yaksakmı örgütler işe başlamışlardır iyi bir malzeme oldu ne olursa olsun türkiye büyüyor ve büyümeye devam edecek düşmanlar istemesede
Bunu da Taksim gibi parça parça edeip bırakırlar.
Kanal İstanbul yapılmalı İstanbul boğazından geçen gemilerden alınan paraların bir kısmı Lozan anlaşmasıyla elimizden gidiyor. Kanal İstanbul dan geçen gemilerden alınan paralar bize kalacak.
Anadolu yakasından niye yapmazlarki. Istanbulun bir kesimi avrupa yakasından koparılıyor galiba. amaç her neise. yanılıyorsam özür diliyorum.
yazık valla çok yazık:( hazine arazisini satmak bu kadar kolay mı:( tarımı bitirip dışarıya bağımlı olmak bu kadar kolay mı:(
HARİTA BAZILARINA NE BOYUTTA BİR YEŞİL KATLİAMI YAPILACAĞINI ANLATAMIYORSA BU PROJELERİ KABULLENENLERİN AKLINDAN ŞÜPHE EDERİM.
devletin kaynakları ne zaman halkın gerçek yararı için kullanılacak. buraya harcana para eğitime ve sağlık alanlarına harcansa daha iyi olmaz mı. devlet kaynaklarının halkın yararı yerine zenginleri daha da zengin yapacak projelere ayrılmasına mı siz ilerleme mi diyorsunuz. kendi tecavüzcüsüne aşık olan biri gibi davranıyorsunuz. size ait olan ne varsa alıp satılıyor birilerine peşkeş çekiyorsunuz ve sonra ne kadar iyi yapıyorlar diye alkış tutup duruyorsunuz. bu projenin istanbul halkına hatta türkiyede yaşayan herhangi bir insana ne faydası var bunu açıklayacak biri varmı?
arkadas bu projenın ne faydası var.ona harcanacak para ıle onlarca hatta yuzlerce fabrıka kurulur.gene devlet 3-5 kısıyı zengın edecek
işte bilmediğimiz konularda yorum yazınca bu kadar basite iniyor herşey. Ne faydası var aç google efendiye sor herşeyi madde madde anlatıyor.
akp nin planlanmis bir rant oyunudur turkiye de akli basinda insanlar var sa eger buna karsi cikarlar
bu projeye can dayanmaz para yetmez ülkenin kaynaklarını gereksiz birşey için harcamayın kullanın boğazı sistemli şekilde bütün trafiği kaldırır saçmalık o kanal projesi.. ama havaalanı gereklidir hatta 2 tane yapılmalıdır..
İSTANBUL DA VATİKAN GİBİ BİR BÖLGE OLUŞTURULMAYA MI ÇALIŞILIYOR. NERDEN ÇIKARDIN DERSENİZ. http://t24.com.tr/haber/erdogan-istanbula-vize-uygulansin-dedim-karsi-ciktilar-goc-engellenmeliydi/224412 BURADAN DA BAKABİLİRSİNİZ. http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ozgur_mumcu/istanbula_vize-1122737 PARÇALARI YAN YANA KOYUNCA BU İŞİN UCU "KONSTANTİNE" YE KADAR GİDER. ANLAYANA.
Maksat kanal manal değil!Suya bakan lüks villa yap-sat.... Elin gemisinin boğazdan ücretsiz geçiş hakkı var.Neden para vererek kanaldan geçsin?Ama bu işin çevreye yapacağı tahribatı anlayacak beyinleri yok.Beyinlerini kıllar kaplamış!
bu kadarmı körsünüz yuh diyorum möntreden yenilen kazık çıkartılacak sen ne anlıyorsun
tayyip en iyisini bilendir. o herşeyi görür, en iyisini yapar. kanal açmayı da, nerede açacağını da sizden öğrenecek değil ya . siz diyebiliyormusunuzki; elinde silah olmayan ama yönetilme şekline karşı çıkan adamlara "terörist"? ama o diyor. siz diyebliyormusunuzki; elinde silah olup, birilerini vahşice öldürüp, sonra da videoya çeken, ve dünyadan silah talep eden birisine "masum"? ama o diyor. demek adamın bir bildiği var. böl tayyip, kes tayyip, parçala tayyip, istanbul köpeğin olsun senin. bu dünyada ne yaptıysan yanına kaar kalacak çünkü. şımar şımarabildiğin kadar...
mahkemeye verir iptali için kesin chp ve çapulcuları
heriflerin her şeyi yalan. bu "proje" filan değil. proje dediğin şeyin zemin etüdügibi yüzlerce süzgeçten geçip onaylanmasıdır. kabataslağı---çizgi animasyonu proje diye yutturmaya çalışıyorlar.. halk borcu borçla kapatma mücadelesindeyken, sırf yandaş firmalara para havale edecem diye uydurulmuş bir kabataslaktır bu.
Bazı bilgi fakiri ve zeka fukaraları, boğazlardan geçen gemilerden para aldığımızı,bu paranın bir kısmının Lozan Anaşması nedeniyle yabancılara gittiğini sanıyorlar.Camiide içki içildi yalanı gibi tekrar ede ede kendileri de inanıyorlar.Boğazlarla ilgili anlaşma Montrö Anlaşması olup buradan geçen yabancı gemiler para ödemez.Kılavuz isteyenler klavuz parası öder.O da mecbüri değil.Bedava boğaz dururken yabancı gemi neden tayyipin kanalından geçsin?Bu proje yapılacaksa eğer,su manzaralı lüks villalar için yapılıyor demektir.
Karadeniz'i sadece Türkiye kullanmıyor, etrafında balıkçılıkla geçinen devletler var, kanal açılımı balık nüfusunu ve kalitesini de azaltacak. Komşu devletlerin fikirleri de alınmalı.
hangi ülkenin ajanısın.
KANAL BİTTİKTEN SONRA...ABD DONANMASI KARADENİZ'DE RAHATÇA DOLAŞABİLECEK... "MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİNİN" ENGEL HUSUSLARI ORTADAN KALKACAK..BENCE KANALI "ABD" FİRMASI YAPABİLİR..!!??
evet haklısınız, dünyanın en büyük hava alanı yapılırsa almanların elinde olan yıllık 5 milyar dolar türkiyeye dönecek, boğaza kanal yapılırsa montrö ile bağlanan türk devleti bu palangadan kurtulacak, üçüncü boğaz köprüsü yapılırsa transit uluslararası yol olacak, nükler tesisler yapılırsa türk devletinin dışa bağımlı enerji açığı kapanacak, karşı çıkmaya devam edin, emperyalizmin uşakları, türk devletini ve milletini yıllaraca köle yapan zihniyet iş başında, muhalefet diye milleti kandırma yolunda ve siz buna inanıyorsunuz ya..
doğayı ticarete alet etmek büyük yanlıştır
ekonomiyi canlı tutmanın yolu inşaattır, bu inşaatlar hayatta bitmez. zengin daha zengin oluyor o kadar
yap mayın c h p mahkemeye verir. ikdidarsızlar.
emekliler beleş geçecekmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....
bu adam kendini gerçekden kanuni sanıyor her istediğimi yaparım yapdırırım ayaklarında o yüzdende muhteşem yüzyıl a karşı çıkmışdı beni neden kötülersiniz der gibi. :D
inş :D
Diğer Haberler