İzmir’in Çeşme İlçesindeki Karaada Adası’na (Eşek Adası) turistler akın ediyor

İzmir’in Çeşme İlçesi yakınlarındaki Karaada Adası’nda yaşayan eşekler, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Tekne turlarıyla adaya gelenler, eşeklerin fotoğraf ve görüntülerini çekip, selfie yapıyor, sosyal medyadan bunları paylaşıyor. Eşek Adası bu sosyal paylaşımlar sayesinde dünyada da daha fazla tanınmaya ve her geçen gün daha fazla ilgi odağı olmaya devam ediyor.

İzmir’de geçmiş yıllarda çiftçilikte yararlanılan, Konak ilçesinde, araç giremeyen dar sokaklarda çöp taşımacılığı yaparken emekliye ayrılan eşekler, Çeşme açıklarındaki Karaada Adası’na bırakıldı. O yıllarda burada tatlı sudan yoksun olan eşekler, ancak adaya uğrayanların verdikleri yiyeceklerle beslenebildi. Eşeklerden bazılarının, kötü niyetli kişiler tarafından eti için kesildiği de gündeme geldi. Eşeklerin çektiği çile, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile Pro Animale Derneği Türkiye Temsilciliği arasında 2015 yılında yapılan protokolle çözüldü. DKMP Genel Müdürlüğü, protokol çerçevesinde bu sahipsiz hayvanların hayatlarını tehlikesiz ve rahat bir ortamda sürdürmeleri için adada bir kişiyi görevlendirdi. Ayrıca adada elektrik ve su bulunmaması sebebiyle, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile üretilen enerji; aydınlatmada, kuyudan su çekilmesinde kullanılmaya başlandı. Eşeklerin yaşadığı bölgeye tel örgü çekildi, güneşten korunmaları için barınak yapıldı.

EŞEK SELFİE’Sİ

Artık eşeklerin rahat bir şekilde yaşadığı adaya ilgi ise her geçen gün arttı. Gezi tekneleri turlarında, ‘Eşek Adası’ olarak da bilinen Karaada’ya yer vermeye başladı. Yaz döneminde her gün Çeşme’den kalkan ve günün büyük bölümünü bu koyda geçiren teknelerle, Eşek Adası’na yüzlerce yerli ve yabancı turist götürülüyor. Adaya iner inmez eşeklerin yaşadığı bölgeye giden ziyaretçiler, onların fotoğraf ve görüntülerini çekip, seviyor. Turistler eşeklerle selfie yapıp, sosyal medyadan paylaşmayı da ihmal etmiyor.

Eşek Adası bu sosyal paylaşımlar sayesinde dünyada da daha fazla tanınmaya ve her geçen gün daha fazla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Adaya tur düzenleyen tekne sahipleri ise ilginin geçmiş yıllara göre çok artığını ve ilçedeki turizme büyük katkı sağladığını dile getirdi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
T.Ç'NIN BAŞINDAKİ FİRAVUNU DA ORAYA GÖTÜRELİM,TÜRİSTLER ZİYARET ETSİN EBULEHEB SOYUNU.
@burhanaykanat seni götürelim diyeceğim de hayvanlara yazık olacak. allah seni ıslah etsin
@burhanaykanat harbiden hastasınız bi tedavi görün bence. partili değilim, siyaseti de sevmem. ama sizin durum vahim. hayatınız o olmuş. ayrıca bir Müslümanın bir Müslümana kafir demesi, söyleyeni kafir yapar haberiniz olsun.
@burhanaykanat TC.nin başındaki firavunun nesi dokundu da bunu söylüyorsunuz. Sizler adı ölene dek unutulmayacak olan Cumhuriyetin nimetlerinden istifade ederek bu hale geldiniz. Sizin şükretmeniz lazım. TC.ye yüklenmekle Yarının aydınlık bir Türkiye olacağını söyleyen var mı ? Her geçen gün eski günleri aratır hale geldi. Aklınızı başınıza alın.
@burhanaykanat GERİZEKALI BEYİN ÖZÜRLÜ
@burhanaykanat bildiğin fetocu üslubu ile yazmışsın.. fetö değil feto. 20 yıldır feto derim fetoş derim.
@numansalut agzına saglık bunlar chp zihniyeti belli belli besbelli allah bunları ıslah etsin akıl fikir versin
chp genel merkezinde bunlardan çok var hemde insana benziyorlar. Hatta birinin adı amerikan misteri dağda piknik yapan pkklıyı niye vuruyorsunuz diye hesap soruyor.
@mert_x1 :)))
çok da gündeme getirmeyin yoksa yunanlılar el koyar adaya.
hayvan sevgisi çok iyi bir şeydir.
TEL ÖRGÜ İYİ OLMUŞ.BURDA ARKADASIMI EŞEKLER KOVALAMIŞTI.
@recep7911 bende akepeliler kovaladı okuyom .)))
hayret yunanlı dostlarımızın gözünden kaçmış burası yoksa çoktan mangal yaparlardı valla..
Diğer Haberler