'Kadın bedeni süstür'

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Karslı'dan tartışma yaracak sözler...

'Kadın bedeni süstür'

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Karslı, Kuran’ın kadınlara örtünmeyi emrettiğini belirterek “Çünkü kadının bedeni bir süstür. Dolayısıyla değerlidir ve korunması gerekir” dedi.

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un haberine göre; kadınların bedensel çekiciliklerini toplumsal yaşama karşı değil, eşlerine karşı sergilemeleri gerektiğini de ifade eden Karslı, Adem ve Havva’ya değinirken,“Cennette şeytan, insanın elbiselerini soymakta ve mahrem yerlerini açığa vurmayı başarmaktadır. Kıyamete kadar şeytan insanı bu konuda rahat bırakmayacak ve beden mahremiyetine hürmetsizlik göstermesi için elinden geleni ardına koymayacaktır” diye ekledi.

Karslı’nın, Diyanet’in yayın organında yayımlanan “Tesettür Emri ve Kadın” başlıklı makalesinde yer alan yorumlarından bazıları şöyle:

* Şeytan, huzuru ilahiden kovulduktan sonra ilk girişimini Adem babamız ve Havva anamıza karşı yaptı. Bu sırada onlar cennette bulunuyorlardı. Vesvese ile üzerlerine vardı. Amacı, yasak ağaçtan onlara yedirmek, elbiselerini soyup edep yerlerini kendilerine göstermekti. Onları ayartmak için elinden geleni ihmal de etmedi. Neticede amacına ulaştı. (Araf7/20-22)

* Görüldüğü gibi daha ilk karşılaşmada, cennette şeytan, insanın elbiselerini soymakta ve mahrem yerlerini açığa vurmayı başarmaktadır. İlk yaratılış sahnesinde Rabbimiz bir başkasını değil de bu konuyu bizlere hatırlatmıştır. Elbette ki bu, ilahi bir hikmet sebebiyledir. O da, herhalde şudur: Kıyamete kadar şeytan insanı bu konuda rahat bırakmayacak ve beden mahremiyetine hürmetsizlik göstermesi için elinden geleni ardına koymayacaktır.

* Aydınlanma süreci insanın dini değerlerden kopması, kendi kendisini kutsaması sonucunu doğurdu. Her alanda özgürlük, insana verilen değerin bir yansıması olarak görüldü. Dolayısıyla örtünme, kadının örgütlüğünün önünde bir engel kabul edildi. Geleneksel uygulamaları terk ettiği ölçüde insanın özgürleşeceği düşünüldü. Belki de insanlık tarihinde ilk defa müstehcenlik bu denli sosyal bir görünüm kazandı ve dünyanın hâkim kültürü haline geldi. Bütün bunlar, kadının bedeni üzerinden yapıldı. Onun kişiliği değil, dişiliği öne çıkarıldı.

* İslami değerler sistemi, iffetli fert, iffetli toplumu hedefler. Bu sebeple beden mahremiyetini korumaya büyük önem verir. Kadının da erkeğin de kendini sergilemesini ve teşhir etmesini onaylamaz. Cinsel sapmalara giden yolları kapatır. Cinsler arası ilişkilerde birtakım kurallar koyar. Mesela bakışların haramdan korunması ve tesettüre riayet edilmesi bunlardan bazılarıdır.

* Kuran, Nur suresi 31. ayette kadınlara kendi doğal güzelliklerini ve takılarını namahremlere göstermemeleri uyarısını yapar. Çünkü her iki cins birbirine karşı birer cazibe merkezidir. Bu, fıtratın bir gereğidir. Bu anlamda erkeğin nazarında kadının konumu ayette ziynet/süs olarak nitelendirilir. Ancak Kuran, bunun açığa vurulmamasını, aksine yine ziynet olarak isimlendirilen elbiseye büründürülmesini emreder. Çünkü kadının bedeni bir süstür. Dolayısıyla değerlidir ve korunması gerekir.

* İlahi uyarılar, kadının doğasının bastırılması anlamında yorumlanmamalıdır. Aksine Kuran, burada bir yönlendirme yapmakta ve onun bedensel çekiciliğini ortaya koyma arzusunu toplumsal hayatta değil, eşine karşı sergilemesini hedeflemektedir.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 207 yorum
tabi size tartışılacak sözler. size göre kadın açılmalı saçılmalı bedenini satılık mal gibi teşhir etmeli yazıklar olsun sizin haberciliğinize
ZATEN ÖYLE.KENDİLERİNE PARALI KOCA-SEVGİLİ BULMAK İÇİN KENDİLERİNİ SOYULMUŞ HIYAR GİBİ ORTALIĞA SERGİLEMEKTEN UTANMIYOLAR.İNTERNET SİTELERİNDE ORALARINI BURALARINI YAYINLAYARAK KENDİLERİNİ RESMEN SİRKTEKİ MAYMUN DURUMUNA DÜŞÜRÜYOLAR BU YÜZDEN BENİM GÖZÜMDE SOKAKTAKİ ÇÖP KOVASINDAN Bİ FARKLARI YOK...
ZATEN MALLAR...
NE GÜZEL DEMİŞ ADAM İŞTE AYETİDE OKUMUŞ KADINLAR..DOĞASI..GEREĞİ..DEĞERLİDİR..SÜSTÜR..ÖRTÜNSÜNLER DİYE...BURADA ÖRTÜNMEKTEN.EDEP..KURALLARINDANBAHSEDİLİYOR..NE VAR BURADA
sapıklar artık kadınların üzerinden ellelerini çeksinler.kendi sapık düşüncelerinin topluma nasıl zarar verdiklerini anlatsın.kendi kendilerine 2 de birde kadınlar için ayet yazmasınlar.bunlara imam hatipde kadınlar üzerinden nasıl terfi edilir omu öğretiliyor.o zaman cinsiyet değiştirip kadın olsun bu erkek müsvetteleri.
sizin beyninizi...
kartal denen mahlukat cünki bu yazıyı insan yazamaz...lan manjafa adam Kurandan ayetle acıklama yapmış kendimi yazmış lavukk..senin anan bacın karın kardeşin yokmu pislik...Mübarek Kuranı Azümüşandan ayet acıklamış adamman kafa bilimoyrsan sus en azındann
KARTAL19783..DAHA AYET NEDİR KURAN NEDİR BİLMİYORSUN..KONUŞUYORSUN BURADA SAPIKÇA BİRŞEY KONUŞMUYOR ADAM..TAM TERSİ ALLAH..CC.KADINLARA VERDİGİ DEGERİ..ANLATIYOR NE CAHİL İNSANLAR VAR BU MEMLEKETTE
29 harfi yanyana getirip anlamlı hece oluşturamayan İki kelimeden cümle kuramayan Şaklabanlıktan başka yeteneği olmayan AkSakallı KızılGötlü Şempanzem Çakma Saltanat Şahının Düşman Höt dedikçe açan Ateş böcekli donunun lastiği olabilirsin Yelpazeci olarak Ucuz maskaralıklar yapıp Haddini bilmez Devlet adamları Sanatçılar Bilim insanlarını eleştirmekten geri kalmazsın Evlerinde sifonları olsan Hüüllooğğğ diye Vakumlayıp kendini bile arındıramazsın Bazı şeyler doğuşla başlar Sonradan kazanılmaz. Şakşakla Padişahım çok yaşa Al oyuncağını Kap makarnanı Git önce Vaşakla Yavşak arasındaki farkı bul…
Tamam hoca tamam... MUHTEŞEMİN GÖZÜNE GİRDİN... Gelecek dönem MİLLETVEKİLLİĞİNİ KAPTIN... Uyanık DİN TÜCCARI seniiii... Hadi bakalım hayırlı olsun:)))
konu hakkında söyleyecek sözü olmayan birinden basit bir değerlendirme. Kendi gibi...
Hiç Kuran-ı Kerimin mealini okumayı düşündünüz mü ? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak nasıl birşeydir sizce ?
senin kafan bu kadarcık basıyo işte adam Allah ın emrini Allah ın ayetlerine dayanarak hatırlatıyor. Din tüccarlığı böyle olmaz arkadaş din tüccarlığı istiyorsan dinle alakası olmadığı halde referandumda hayırda hayır var slonagı atanlara bak yine türban düşmanı oldukları halde bilmem kaç tane kadına çarşaf giydirerek partiye aldık diye şov yapanlara bak...
Ne kadar terbiye yoksunusun...
valla kuranda yetim hakkından da bahsediyor ama bu prof dediğiniz adamlar dini dilinden duydugunuz insanlar 10 yıldır yetim hakkı yiyip coluk cocuguna servet kazandıran adamlar bence sen kuranı düzgün oku.
insanları tanıdıkça hayvanları daha çok seviyorum...
O zaman amazonlara prefabrik kur belki senin kafadanlarlar ile çoğalabilirsiniz.
yapma be hoca ayıptır .. kadın annedir kadın can yoldaşıdır kadın var oluşumuzun nedenidir kısacası kadın kutsaldır...
bu yorumu beğenmeyenlere şaşıyorum ve onlara yuh diyorum şu an beğenmeyen 6 kişi beğenen 26 kişi yorum sizin
NE DEMİŞİKİ HOCA BURDA KÖTÜ BİŞEY DEMEMİŞ İSTER KAPAN İSTER AÇIL SEN ÖZGÜR İRADE VAR HERKES YAPACAĞO İŞDEN KENDİ MESUL
o da öle diyo,değerlidir...
aynı andada kocasının en değerli mücevheridir dostum bunu her eşini seven erkek bilir ve ona göre korur
kutsal diyene bişey demiyor.
ÜLKE ELDEN GİTTİ.HÜKÜMET TUTTURDU DİN DİN DİYE.ÜLKEN OLMASSA AL O DİNİ TEPE TEPE KULLAN.BU ZATI ŞAHANE SURİYEYE GİDECEK TÜRK ASKERİ İÇİN NE DİYOR ACABA MERAK ETTİM.BİR ŞEY DİYEMEZ.ÇÜNKÜ TAYYİB DİŞLERİNİ SÖKER.YOKSA KENDİNİ MARDİN MİDYAT FALANCA KÖYDE BULUR KENDİNİ.
Aklınız fikriniz kadın.
aklı fikri kadın olana uyarı var arkadaşım.
Vay arkadaş nasıl beceriyorlar. Adamlara helal olsun sıfır "kullanılmamış" bir beyinle ölüp gidecekler.
avrupaya kaçmak istiyorum..nolur beni kurtarın...
bunu kim mezun etti
sorun mezuniyetliğinde değilki adamın rte yaranma sorunu
Dosdoğru söylemiş... Hem de eğip bükmeden...
avrupalı amerikalı uzaya nasıl giderizin, bu doğuluları nasıl sömürürüzün, müslüman ülkeleri nasıl karıştırırızın peşinde bizimkiler neyin peşinde. hey Allah'ım sen büyüksün. ondan sonra dönüp diyoruz ki bizim memleketler niye sefalet içinde.
Sen bunları düşünmediğin için mi uzaya beşinci uydunu fırlattın???
Bazı Yorumcular;Örtünmeyen Kadını Resmen Kendilerini Satan Bayanlar Olarak Lanse Ediyorlar,Öncelikle Bunları Kınıyorum.!Bu Düşüncede Olan İnsanlara Şunu Tavsiye Ediyorum,Bir Gününüzü Ayırıp Evlilik Cüzdanı Zorlaması Olmıyan KAÇAMAK Otel ve Motel'lerin Önünde,Bu İşletmelere Giren Çıkan Hanımların Kaçta Kaçının ÖRTÜLÜ Olduğunu Gözlemleyin.!Bu Ricamı Yerine Getirirseniz İnanın Yazdıklarınızdan UTANACAKSINIZ,Yani Demem Şuki Her Örtünmeyenin Mal Olmadığı Gibi,Her Örtünende Masum Değil.!Bunlar Yazgıdır,Alnınıza Ne Yazılmışsa Onu Yaşarsınız.!Lütfen,Bu AYRIMCI TETİKÇİLERİN Tuzağına Düşmeyelim.!!!
yorum yazan türbanlıların çoğunun kafası kapalı altı açık. bir cadde veya sokakta yürürken mini etekli bir bayandan çok pembe eşarp ve vücut hatlarını belli eden bir pardesü giymiş türbanlı bayan daha çok dikkat çekiyor. ilk önce tesettürün gerektirdiği gibi giyinin daha sonra konuşun.
kesinlikle
onların eksik ve hataları sana bunu dogru yanlış oldugunu göstermezki..Onlarhatalı sende onların hataları üzeründe mi pirim arayorsun zavvallııı...Adam Ayet meali ile yamış mankafa ama nerde sende anlayacak zihniyet..yok o şöle bu böle hala mışş muşş
haksız değilsin. önce kendine çeki düzen vermeli sonra başkasına dua etmeli. İslamı doğru anlamakta eksik kalıyoruz. Bu birde diyanetin tekelinde kaldığı sürecede mümkün olmayacak...
yanlış örnek örnek teşkil etmez. senin verdiğin örnekteki bayan, islamı temsil etmez. çünki sen bile onun yanlış yaptığının farkındasın ki ilk bu örnek aklına geliyor.
MİLLET RUHANİ BİR HAVAYA BÜRÜNMÜŞ AKILLAR NELERE ÇALIŞIYOR YA Bİ DÜNYAYA DÖNÜN.. YETER ARTIK
dünya daha ne kadar dönecek bir bilgin var mı?
Her zamanki gibi laik kafalılar hocayı topa tutuyor. sevdiğinize aldığınız hediyeyi nasıl süslü ambalajlıyorsanız, sahibine veresiye kadar koruyup kolluyorsanız; en değerli varlığınızıda giyindirerek süsleyip koruyunuz. Sen, benim karım manken gibi herkes onu seyretsin diyorsan başka... Unutma..Plajda yanarken. cehennem ateşinide düşün..orda gölgede olmayacak...
SEN GİDECEKSİNYA CENNETE BU KAFAYLADA ZOR GİDERSİN
Doğru söze ne denir.harika
bir gram da mı yok sende.. her yaratıkta beyin var bilirdik. hayret demek ki oluyormuş..
SEVDİKLERİNİ EŞYA GİBİ GÖRÜYORSAN SENİN SORUNUN
Erkek bedenide kadın için süstür. Haydi erkekler girin kara çarşaflara haydi marş marşş :)
Ahirette de geçersin böyle dalganı..
Erkekler zaten örtülü durumda, değil mi ? Yukarıdaki yazı bir açıklama ,zorlama değil, münafıklar ya da kafir olanlar, gülüp geçmeli! Kendini mümin addedenler de bu bilgilerden yararlanmalı. Allah'ın Kuran'da ifade ettiği sözlerle veya emirlerle alay etmek, kimseyi yüceltmez.
herkes kendince yorumluyor, kelime aralarına bakarsanız kadını insan olduğu için değil bir cinsel obje olarak için değerli görüyor. süs nedir neyle sülenilir nesneyle, kadının ana olduğunu kardeş olduğunu evlat olduğunu unutuyorlar. kadını sadece erkeğin süsü olarak algılıyorlar. halbuki dinimiz örtünmeği her iki cinsede emretmiştir.
yorumlara bakdımda bızım ulkede ne kadar da din alimi varmış beaa hemen fetvaları vermişler yok kadın açılsın sen bakmaa..zaten hoca bakana demıyor üstüne düşeni söylüyor açılmayın dıyee...anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az....
Helal gardaşıma
adam birşey söylemiyor ki? kuranı kerimde ki ayetleri söylüyor.VE DOGRU KATILIYORUM. BAHSETTİGİ GERÇEKLER İŞİMİZE GELMİYOR.
Doğrular ne zamandan beri tartışılacak sözler oluyor acaba...
Evet inançsızlar için şaşırtıcı
inanmayanlar istediğini desinde ; müslümanım diye gezenler e ne oluyor anlamıyorum....Allah hidayet versin cümlemize...
kendini mal gibi gören ve bedenini erkeklerden maddiyat koparmak için kullanan çok sayıda modern giyimli okumuş kadınları gördükçe yaşadıkça insanın hocaya hak veresi geliyor....
Gözün göz değil ise kadını harcın içinede saklasan sen değişmezsin.Sen önce gözüne bir silecek taktır.
Din herzaman saçmalık getirmiştir, sapık araplar yüzünden olan bu
şu kurduğun cümleden insanlardaki cehalet boyutunun sınırsız olduğunu görebiliyoruz. Ne yaparsan yap bu cehaletten asla kurtulamayacaksın. Dini olamayan bir insan, dört dörtlük bir hayvandır...
evet din insanlar içindir zaten hayvanın dini olmaz.
İnsanlar niçin namaz kılarlar bu adamın bildiğini sanmıyorum.Bir kıyağım olsunda öğrensin.İnsanlar güneşe tapıldığı zamanlarda güneş çıkıp ayaklarına kadar geldiğinde güneşe taptıklarından yere yatıp güneş gelen yeri öperlerdi.Namaz eylemi güneşe tapınmaktan kaynaklanan bir eylemdir.Bunu eğitimli din adamları ve bayanlarının hepsi bilir ama bir taneside zikretmez.Halk namaz kılmazda bizim saltanat yerle bir olur diye akılları çıkar.Allahla kul arasındaki ilişki bedenle değil ruhla olması gerekir.Beden bu dünya için var.Ruh öbür Dünya içinde var olacak.
hava bulutlu olduğu zaman nasıl olacak öyleyse
motoru bozmuşsun bee birader ,kuyumcu terazisine patates çuvalı koyarsan o terazinin hali noluyorsa sana da o olmuş .Ya çok dini kitap okumuşsun bozmuşsun kafayı ya da hiçbir şey bilmeden okumadan islam dinini kendi kafanda yarattığın şekil itibariyle varoluşunu sanıyorsun ki eğer kendi aklınla gidiyorsan çook ama çooooookk yanılıyorsun... Allah ıslah etsin
hangi ataist siteden okudun acaba bunları. Çıkmış birde ufacık beyninde kalanları buraya yazmışsın .
Sen herşeyi ruhunla yap.Bedenini kullanmadan ruhunla yaşa.Ne kadar becerebilrsen.Ruhla araba kullanamayacağın gibi bedensiz de ibadet olmaz.Nasıl ki akli dengesi yerinde olmayanlara ibadetin farz olmadığı gibi.akıl ve beden sağlığı önemlidir.Güneşe tapıldığı gibi ateşe de tapılmış,put lara da,Halen de var.ineğe tapıldığı gibi.Hz İbrahim güneş batınca yaratıcı hep var olmalı gündüz olup gece olmamalı demiştir..Lütfen bilmediğimiz konularda yorum yapmayalım.
EĞER KADININ VÜCUDUNU ERKEKLER DİKKATE ALMIYORSA NEDEN TÜM ARABA REKLAMLARINDA YARI ÇIPLAK KADINLAR VAR? KENDİMİZE YALAN SÖYLEMEYİ BIRAKALIM. HER HETEROSEKSUAL ERKEK, GÜZEL (HATTA BAZEN ÇİNRKİN) KADINLARDAN ETKİLENİR. KADINLAR DA KİMİSİ BUNU KOZ OLARAK KULLANIR, GÜZEL OLDUĞU İÇİN DAHA ÇABUK KARİYER ATLAYAN KADINLAR BUNA ÖRNEK VERİLEBİLİR. BEN ERKEK OLARAK KADINLARIN ERKEKLERİ TACİZ ETME HAKLARININ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. KADINLAR EŞİTLİK İSTİYORSA İŞYERİNDE DE ERKEK GİBİ GİYİNSİNLER VE KADIN OLDUKLARI İÇİN AYRICALIĞI REDDETSİNLER O ZAMAN KADIN AKLI, BEYNİ, BİLGİSİYLE DEĞER GÖRÜR.
siz ve sizin gibilerin aklı ve gözü kadının eteğinde Allah size gözlerinizle zina etmeyin diyor.Sizde kadını kapatarak göz zinasından kendinizi koruyorsunuz.Size ne o kadının giysisi hesabını o kadın Allahına verecek size onu kapatmanız için yetki vermiş mi ben böyle bir ayet bulamadım siz biliyorsanız yazın okuyalım
ozenlogopati; Kur'anı aç, Maide suresini oku (mealini)... ayrıca Kur'an-ı Kerim 'de direk olarak kan davası konusu geçmedi diye sen kan davasının kötü olduğunu idrak edemeyecek misin? Kan davasını veda hutbesinde yasaklayan Hz.Muhammed (S.A.W.) peygamberimizi Kâale almayacak mısın?
dinimizi başkaca kadınlarla ilgili yasakları da vardır. mesela kadında iddet süresi nedir biliyor musun? iddet ne onu biliyor musun? erkek göz zinası yapmayayım derse Maazallah yollarda otobüslerin arabaların altında kalır çünkü gözünü hiç açamaz.
kapalılara saygı duyuyorum ancak neden kadın bedeni süs oluyormuş erkek vücudu süstür bence de onun kapatılması gereklidir oldu mu
örtünmediğinizi mi anlasak bu cevabınızdan ? biz istemedikki kadınların örtünmesini ALLAH (C.C.) söylüyor. İstersen kabul et , istersen etme. Ya burda pişersin ya mahşerde. "Mevla Verir Mühlet ama Eylemez İhmal"
Adamın söylediklerinde bir tek kelime yanlış birşey yok ki. Niye birilerinin dibine veriyor anlamıyorum, yani konuşan diyanetten olunca mı zorunuza gidiyor.
ADAMIN SIFATINA BAK HİZAYA GEL BÖYLE BİR TİPTEN ANCAK BÖYLE YANLIŞ ALGILAMA VE KENDİNE GÖREDOĞU YORUM ÇIKAR KURAN NE DİYOR ADAM NE ANLAMAIŞ BİRDE PROF. YAPMIŞLAR YUH..... BU MEMLEKET BATARSA BU TİPLER YÜZÜNDEN BATAR
2 tane yorum yapılmş habere. Al birini vur ötekine, hep kendinden olmayana yaşam hakkı vermeme mantığıdır ARALBETUL de MEHMET0764 de . Sn. Profesörün söylediklerine hangi gözlükle bakarsanız onu görürsünüz. Objektif bakarsanız doğruları görürsünüz. 15-16 yaşındaki kızlaraı öyle appık sapık kıyafetlerle sokağa çıkartıyorlar ki, insanın aklı almıyor. Bu söylediğiniz zaman da VAAY SEN SAPIKSIN diyorlar. Bu işin doğrususu nedir dinleyen de yok, anlayanda. Örtünmenin veya örtünmemenin mantıklısı yok mu. Veya kapalı veya açıksa bunun sadace ve sadece Allah'la kul arasında olduğunu kimse bilmez mi.
sayın yorumcu böyle doğru şeyleri her yerde konuşup klavyeye yazma sonra hakkında gerici yobaz yaftası türeyi verir haberin olmaz. ,Hocanın mesajı bizlere bırak sen diğer leylekleri... Hatamız var ki uyarı geliyor... İnancımızı lekeleyen hamasi tutumlarımızdan kurtulmalıyız. Önce kendi evimizin önünü süpürmeliyiz.
tebrikler hocam biz nasıl bir millet oldukki her şeye karşı geliyoz türksek türk gibi hareket edelim yok müslümansak müslüman gibi hareket etsek şeytandan daha kötü olduk allah sonumuzu hayır eylesin
zekeriyya beyaz gibi medyatik olmaya çalışıyor bı zırto profffff.....pofffff demek lazım koffff demek lazım aslında bu nato mermer kafalılara
sıkıntı bizde arkadaşım bu açıklamayı inanlara yapmış sayın hoca. Demek ki bir yerde yanlış bir şeyler var. Haber sitesinin işgüzar yorumcuları da fırsattan malzeme lak lak peşindeler. İlimleri olmadan geyik yapıyorlar. Bu konu fizik ve matematik değil ki topla çıkar karesini al. İlim irfan gerektirir vesselam.
TÜRKLERİN TÜRKLÜĞÜMÜ KALMIŞ OLMUŞ HEPSİ ERMENİ ECNEBİ YAHUDİ HRİSTİYAN.ZAMANI GELİNCE BUNLARIDA BU ÜLKEDEN TEMİZLİCEZ ELBET.
En buyuk seytan sizlersiniz.
işte yani dini demokrasiye yaşam özgürlüğüne tercih ederseniz..kaoslar başlar...
olaya taraf lıkla yaklaşmak kadınlara ihanettir.bu çatışma kimseye yarar getirmemekte ve kutuplaşmaya neden olmaktadır.kadın değerlidir ve korunmalıdır.ama bu örtünme sırf kara çarşaflarla olmadığı gibi giyinirkende çıplak olmamak da gerekir.işin içine siyasi görüşleri sokmayalım.gerekli yerde gerektiği gibi giyinen,oturmasını kalkmasını bilen kadın sadece başı açık diyede ahlaksız yada çıplak değildir.siyasi görüşleri için dinin kurallarına yorum getirenler bunun cezasını elbette göreceklerdir.işlenen suçta erkeğe mazlum gözü ile bakma adiliktir....
LÜTFEN DİKKAT! HOCANIN SÖYLEDİKLERİ KURAN-I KERİM'DEN AYETLER ve YORUMLARIDIR. YORUMLARA KATILMAYABİLİRSİNİZ AMA AYETLERE İNANMAMAK , EĞER VAR İSE "İMANINIZI" KAYBETMENİZE SEBEP OLUR!!!
Ayetin devamında ziynetlerini belli osunlar diye ayaklarını yere vurmamaları emredilir ki bu arap toplumunda hal hal ve diğer takıların ses çıkarması ve belli edilmesi anlamındadır. Eskiden altın gümüş gibi süs ve ziynet eşyaları takan kadın ve erkeklerin haramilik eşkiyalık nedeniyle can mal ve ırzları ( soy sop güvencesi) tehdit altında olduğundan bunlara davetiye çıkarılmaması için böyle bir emir verildiği Allah-u alem büyük olasılıktır. Ayrıca kadının tesettürü erkeğin göz kapağıdır. Kadın çıplakda olsa gözü kapalı bir erkek için tesettürlüdür. Zaten bu konude erkekler uyarılmıştır.
yani kadınların acılıp bedenini teşhir etmesimi gerekiyor erkeğinde bakmaması öylemi eğer böyleyse ciğeri koyarsan sokağa kedi onu yer kardeşim herkes görevini bilmeli
adam doğru söylüyor my net filozofları... cinsel cekicilige sebep olan yerinizi kapatın diyor (kadınlı erkekli) mıgırdanıp durmayın sacma sapan
Sayın profesör,şeyh,molla,tarikat lideri,hacı,hoca,ermiş,...beyler;kafanıza göre bir örf/gelenek islamı algısı oluşturup bunu topluma dayatmayın.Milleti cehennemle ve namussuzlukla tehdit etmeyin.Allahın dini islam insanlara cehennemi tercih etme,örtünüp örtünmeme,namaz kılıp kılmama özgürlüğünü vermektedir.Milleti türlü bahanelerle ve şekillerde baskı altına almayın.Gidin kendi doğrularınızı kendi ailenizde uygulayın.Türk milletini araplaştırmayın,yobazlaştırmayın.Çok biliyorsanız kendinize saklayın,mecbursanız söyleyin geri çekilin.Allah insana özgürlük vermiş ve hiç kimse bunu sınırlayamaz!
Allahın dini diyorsun ama Allahın dininden haberin yok. Allah kuranda niye cehennemden bahsediyor acaba, sence boşuna mı? Bakın namaz kılın, oruç tutun, kul hakkı yemeyin, örtünün, zina edip, faiz haram yemeyin, yalan konuşmayın, anneye babaya saygılı olun vs...aksi halde şu şu özellikte cehennem sizi bekliyor diyor Allah. Uyarıyor bizi, dikkatli olun diyor yani. İslam tüm insanlara ve cinlere gelmiştir, sadece araplara değil. Onun yorumun sadece senin yorumun, islamla alakası yok yani. Aç Kuranı bi oku. O tarafsız bir kitap.
"kibb85"...söylediklerine aynen katılıyorum.Haklısın.Ben burada başka bir şey demekteyim,sen de ona dikkat edersen sevinirim.Selam ve saygıyla.
hocam gayet doğru söylemiş.eşlerinin ve kızlarının kıymetini bilmeyenler plajlarda etini pazarlarlar birileri baktığında grurlanırlar bu zihniyete ne anlatırsan anlat bunlar onu anlamazlar
PAZARCIMISIN SEN NASIL BİLDİN AFERİM SANA
Diğer Haberler